Президентът Румен Радев събра отговорните институции за организацията на изборите и поиска имена на партии, за които има данни, че дават пари срещу гласове. Ще бъде ли спрян купеният вот?
"Това за мен беше изненадваща среща, инициирана инцидентно, защото през годините не сме ставали свидетели на подобни разговори точно при президента. Сега отговорност за начина, по който се провеждат изборите, носи служебното правителство. Две седмици преди вота едно такова събитие засилва още повече политическото напрежение. Усещането у гражданите е, че от техния вот, до голяма степен с тези практики за купуване на гласове, зависи все по-малко", коментира политологът доц. Милен Любенов в "Денят ON AIR".
По думите му службите и МВР трябва да работят тихо, а не да създават "шум в системата".
Политическият психолог проф. Антоанета Христова отчете нашумялата информация, че сумата за глас е стигнала много високи стойности. "На някого трябва да се припише вина. Картината ми изглежда подготвителна", анализира тя пред Bulgaria ON AIR.
МВР извършва активни мероприятия срещу купения вот
"Доколко тези мероприятия са ефективни, е трудно да се каже отсега. Ще видим резултата от изборите. При една по-ниска избирателна активност от тази, която беше на последните избори, тежестта на този купен вот ще нараства, тъй като и прагът за влизане в парламента ще бъде много нисък. Затова сега фокусът е насочен към тези гласове", смята доц. Любенов.
Политическите лидери не могат да си разрешат да бъдат ефективни - имат ограничения по отношение на свободата на избор на политики, свободата на колаборация и свободата на правене на предизборна кампания, подчерта проф. Христова.
Своите съмнения за правителство изрази проф. Христова. Според нея процедурата по избор на главен прокурор ще е ключова.
Вижте видеото с целия разговор
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase