Зрителят - компромисът на българското кино

Или какво ще стане с “Пистолет, куфар и 3 смърдящи варела”
Обновена: 15 сеп 2012 14:30 | 15 сеп 2012 14:30, Петя Славова
64
Зрителят - компромисът на българското кино
Георги Кадурин като Бръснаря в "Пистолет, куфар и 3 смърдящи варела". Снимка: Media productions

Може ли в България да се печели от кино? Това ще се опитат да разберат авторите на най-новия български филм “Пистолет, куфар и 3 смърдящи варела”. Ганстерската комедия е режисьорски пълнометражен дебют на Георги Костов.

Историята, естествено подсказано и от заглавието, е вдъхновена от филма на Гай Ричи “Две димящи дула”. Сходство има и в имената на главните персонажи, които стават известни с прякори като Красивия, Космонавта, Чеченеца, Шмекера, Бръснача и т.н. Сюжетът също е разказан подобно на стила, който Тарантино отприщи с “Криминале”, а именно накъсан монтаж и началото на филма всъщност да е средата на историята.

Приликата с "големите" обаче спира дотук. Може би защото действието все пак се случва в България и защото киното у нас няма техничните възможности, с които са разполагали британските и американски колеги на Георги Костов.

Идеята за “Пистолет, куфар и 3 смърдящи варела” хрумва на автора й още през 2000 г.  Вижда се и как филмът е сниман на части – по-рано, по-късно. От една страна, персонажите говорят за български хилядарки, в следващия момент показват съвременните ни банкноти. Припомнени са ни и моментите с шмекерските игри “тука-има, тука-нема”, доста актуални преди няколко години и изгубили вече “чара” си.

Главните герои са двама младежи Красивия (Ивайло Захариев) и Космонавта (Пламен Великов), които се забъркват в история за наркотици, запознават се с интересни момичета и се впускат в луда надпревара за намиране на пари и бягство от най-страшния мафиотски бос с перверзни обноски – Бръснача (Георги Кадурин). Следват гонитби из софийските улици, изхвърляне на пари и прашец с неясно съдържание из кофите за боклук. Действието ни пренася и из ромско гето, където животът е показан като непрекъснат сватбарски празник, небрежни ромчета и леко объркване на една пудра захар с кокаин.

Още по темата

Историята на места е разкъсана. Чести препратки към творчеството на Достоевски са съмнително илюстративни. Някои сцени пък са пълни със странна ексцентричност, най-вече в епизодите с Бръснача, който се прави, че говори като руски бос или пее Моцарт, закрил голото си теме със старовремска перука.

Друг път филмът изненадва с органично подбрани кадри – особено из гетото, предизвиква усмивка с добра актьорска игра, особено на Пламен Великов, и те кара да се замислиш с последните кадри, в които персонажите тичат из софийското сметище, залутани да търсят богатството, до което никога няма да се доберат.

“Пистолет, куфар и 3 смърдящи варела”  дава яснота за един от  основните проблеми, който напоследък вълнува кинематографистите ни – как се разпределят парите у нас и как държавата да се включи в поддържането на българското кино. Георги Костов не е взел пари от държавата. Проектът му е класиран на предпоследно място в НФЦ. Така режисьорът се превръща по принуда в продуцент. Екипът му е работил без заплащане, но знаков елемент в епизодите е директното продуктово позициониране на марка уиски. Ясно е,че благодарение на този факт - режисьорът получава парични средства, за заснемане на филма, но все пак сцената влияе върху крайния резултат. Подобно на "Островът" на Камен Калев и в "Пистолет, куфар и 3 смърдящи варела"  известни лица ще се опитват да вкарват зрители в киносалона  - Део, Дичо, Деян Донков, Асен Блатечки... Ще ги видим наистина, но за съвсем кратко.

Неслучайна е и появата именно на Владислав Карамфилов ( Въргала), изпълняващ ролята на ром младоженец в този проект. Подобно на неговия “Шменти-капели” и дебютът на Георги Костов се опитва да си върне инвестициите единствено от продажбата на билети.

Според двамата автори институциите, които финансират филмовото производство, трябва да дават по-малко средства, за да получат повече проекти и възможност за снимане. “Системата бе срината, но хората останаха”, изрече Въргала по време на пресконференцията на филма. Той обясни, че влиза рядко, по изключение в киносалоните на моловете и това ще продължи, докато не се разбие съществуващият монопол.

Въргала даде пример със ситуацията в Турция. “Там се дават минимални субсидии – до 300 хиляди евро за арт филми. Тези проекти, които след това ще идат да представят страната на международни фестивали. Но също така там разделението на средствата е 50 на 50 с кината. Т.е. след като излезе филмът, авторите реално могат да се надяват, че ако към проекта им има интерес, ще има връщане на инвестициите”, отбеляза още той.

И докато в повечето страни подобни проблеми се решават на “спуснати завеси”, то у нас всичко се вижда. Защото човек или трябва да престане да снима, тъй като чакайки, проектът му остарява, или да рискува. Но с цената на доста компромиси – които за съжаление, гледа зрителят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
0
 
0
 
! Отговори
Ивета преди 11 години
На мен специално българските филми много ми допадат, но този го гледах снощи и не ми хареса особено..според мен сценарият куцаше,не беше забавен с изключение на няколко момента и като цяло имаше доста пропуски...звукът също не беше на ниво
57
0
 
2
 
! Отговори
кунг-фу паяк преди 11 години
Още като прочетох втория абзац и реших, че не ми се гледа филма.
56
2
 
2
 
! Отговори
MK преди 11 години
Добре е ,че в Югозападна България(Скопие) все още се правят хубави филми . Като "Трето полувреме" например.
55
5
 
3
 
! Отговори
333 преди 11 години
Как не ви е срам повечето тук,не се ли замисляте че точно зада ви се харесват американските бозички,вългарското кино отиде по дяволите,ама да,със изпилените ви мозъчета как ще харесате нещо стойностно,гледайде американските бълвочи и се кефете на полираните ви мозъци.
54
2
 
3
 
! Отговори
с. преди 11 години
Шменти капели беше свежо филмче!Гледах го на кино защото беше редно да си платя и да подкрепя автора!Мисия Лондон също беше доста свеж!Мисля да гледам и този!На фона на цялостното пропадане на държавата няма как да е различно и в киното!Затова когато сред посредствената сивота изникне нещо по-така е хубаво да се подкрепят авторите на тези проекти!Като например да си купиш билет и да го гледаш вместо да плюеш и хейтваш из форумите!
53
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Gledaite Vampiri talasami i Sled kraq na sveta.....2 hubavi filma sled 1990 ta .
52
0
 
6
 
! Отговори
А4ко преди 11 години
Да бе да само от билети целият филм е една реклама на цигари КИНГ и БЛЕК РАМ,,,,
51
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До ЗагоркаДа ти кажа аз още на премиерата го гледах този фим и съвсем сериозно , не съм гледала по-добър Български филм от 89 насам
50
5
 
5
 
! Отговори
Бай Марин преди 11 години
Аз пък току що гледах филма и много ме изкефи , отдавна не съм сме смял така. Лафовете направо цепят мрака. Няма по-мешен БГ филм. Мисля пак да го гледам.
49
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Хайде първо гледайте филма пък после коментирайте ...
48
0
 
9
 
! Отговори
До Ариана преди 11 години
"Има и хубави български филми бе, прости чалгари."Не обиждай чалгарите, защото само те могат да харесат днешните мутри-помии на българското кино.
47
4
 
17
 
! Отговори
Загорка преди 11 години
До АрианаАко наистина мислиш, че има хубави български филми след '89, то значи простата чалгарка си ти. Или поне си без капчица вкус и усет. Дай пример поне за един филм, дето да става за нещо от новите.
46
11
 
0
 
! Отговори
Ариана преди 11 години
Има и хубави български филми бе, прости чалгари.
45
0
 
15
 
! Отговори
чичо Митко преди 11 години
до 48Друже, реалността е такава и в Щатите, те там са по-напред със светлинни години от нас специално с наркотиците и мафията, но както виждаме не правят филми само за ***, "гангста", Гетото, италианската мафия, китайската мафия и прочее...
44
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
защото такава е ралността,в която живеем :}
43
1
 
37
 
! Отговори
чичо Митко преди 11 години
Винаги съм се чудел, защо никой българин не се хваща да направи една жизнерадостна комедийка, като тези от Холивуд с Дженифър Анистън примерно, където да има само смях и общочовешки отношения. Без мутри, мафиотски босове, крясъци, наркотици и прочее изтъркани и толкова банални вече сюжети, които неизменно присъстват във всеки български филм, извинете, във всяка българска боза. Да направят нещо като "С деца на море" с Парцалев примерно. Защо не се правят такива филми, искам да знам аз.
42
1
 
14
 
! Отговори
тцЪ преди 11 години
Едно нещо не мога да разбера - за нашите сценаристи само наркозависими, мутри, ***, Възродителен процес и прехода от комунизма ли съществуват?! Защото не мога да се сетя за български филм от последните 10 години, който да не е на тази тема.
41
1
 
8
 
! Отговори
Pimp C преди 11 години
Ест. не могат да измислят нещо оригинално и ще направят това което масата иска да гледа - мутро-меркантилно-цинично-дебалашки "хумористичен" филм.
40
2
 
18
 
! Отговори
Филмът хубав ли е? преди 11 години
Филмът хубав ли е или е български?
39
0
 
0
 
! Отговори
манджа преди 11 години
Историята за сляпото момче и способността му да разпознава предмети чрез издаване на звуци е страхотна.Разбира се не в посока батман да се вземе идеята,а например желанието му да научи и други слепи да се движат свободно