Американската писателка Рута Сепетис пристигна в София

Срещата с нея е на 6 декември от 19.00 часа в НДК
Обновена: 6 дек 2022 14:22 | 6 дек 2022 14:18, Петя Славова
20
Американската писателка Рута Сепетис пристигна в София
Снимка: БГНЕС

Ден преди откриването на X Международен литературен фестивал бестселъровата авторка Рута Сепетис ("Сол при солта", "фонтан на мълчанието", "Пепел в снега" и "Трябва да те предам") посети Американския колеж в София. Там тя се срещна с възпитаници на училището от различни класове, изнесе кратка вдъхновяваща лекция, в която разказа малко повече за историята на собственото ѝ семейство, решението си да изостави успешната си кариера на музикален продуцент и да се превърне в "пазител на забравените истории". Тя отговори и на множество въпроси, свързани с творческия блокаж, ролята на писателя в наши дни, както и за съхранението на родовата памет.

Сепетис, която дълги години работи с текстописеца на Bon Jovi Дезмънд Чайлд, а по-късно продуцира легендарния Стив Вай, признава, че никога не е мислила, че ще пише исторически романи. Въпреки това разказът на собствения ѝ баша – бежанец от Литва – преобръща отношението ѝ към разказването на истории и я връща към света на литературата. Пред читателския клуб на Американския колеж в София тя сподели, че само разказването на съдбата на един народ през призмата на художествената фикция и пречупването ѝ през живота на конкретен герой може да помогне за взаимното разбиране между нациите.

Гостуването на американската писателка от латвийски произход е един от акцентите на програмата на  X Софийски международен фестивал. Срещата с нея ще се състои на първия ден от Зимен панаир на книгата – 6 декември от 19:00 ч., в Мраморно фоайе на Национален дворец на културата, а модератор на събитието ще бъде Ива Дойчинова.

В центъра на всяка една от творбите на Сепетис попадат реални исторически събития, разказани през гледните точки на нейните млади герои.

Четени както от младежи, така и от възрастни в над 60 страни по цял свят, книгите ѝ се превръщат в моментални бестселъри, а по тях предстоят филмови и телевизионни адаптации. А за приноса си към образованието и съхраняването на паметта Рута Сепетис е наградена със специален орден от президента на Литва.

Още първият ѝ роман, "Пепел в снега", получава международно признание. Той разказва базирана на преживяванията на собствената ѝ фамилия история за ужасите, с които балтийските народи се сблъскват по време на Втората световна война при управлението на Сталин.

Втората ѝ книга "Сол при солта", посветена на потъването на немския лайнер "Вилхелм Густлоф" през 1945 г., става носител на медал "Карнеги" – една от най-престижните британски награди за детска и юношеска литература. А New York Times го определя като „най-забележителната книга за 2016 г.“

"Трябва да те предам" – най-новата ѝ книга, която излезе на български през май 2022 г., се превърна в моментален №1 бестселър на New York Times и едно от най-продаваните заглавия на Пролетния панаир на книгата у нас. В историята за края на кървавия режим на Чаушеску в Румъния през 1989 г. българските читатели ще разпознаят частица от родното минало.

С болезнените исторически теми, които избира за свои сюжети, чувствителното си перо и вдъхновяващите си персонажи Рута Сепетис печели любовта на милиони читатели по света и превръща „скритото в историята минало в част от колективното ни съзнание“.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
2
 
3
 
! Отговори
Unknown преди 1 година
Аууууууу каква новина ,с такива новини по хубаво да съм неграмотен...
13
2
 
3
 
! Отговори
до 11 преди 1 година
Альоууу...грамотния/грамотната...бегай на срещата с нея,че ще изпуснеш ШОУТО...и като и вземеш автограф да не забравиш да я цункаш...ти знаеш къде...внимавай само да не еТравестит..чеее...ще се озориш...
12
2
 
5
 
! Отговори
От хората преди 1 година
Е,и какво като е дошла.Ще си отиде.
11
5
 
3
 
! Отговори
До 1,2,3,4,5,6,7,8,9 преди 1 година
Вие сте неграмотни, жалко за вас!!!!
10
2
 
7
 
! Отговори
БааахМамаМу преди 1 година
Тия от "Козяк" наистина ни мислят за ***....остава само и по една мъниста да ни подарят на срещата с набедената за американска писателка от Литва-Рута Сепетис,която ще се в Мраморно фоайе на Национален дворец на културата....и накрая по 100 гр. "Огнена вода" и оркестъра ще свири туш...
9
2
 
9
 
! Отговори
български читател преди 1 година
А стига бее.....С тази пропаганда за американската писателка от Литва - Рута Сепетис убиха всичко детско в мен и окончателно се отказвам да посетя X Международен литературен фестивал в НДК...нека тия краварите от "Козяк" 16 правят калабалъка там аз съм за гъби....
8
2
 
8
 
! Отговори
Упсььь... преди 1 година
Не може да бъде...веднага тичкам за автограф...ха-ха-ха...
7
2
 
8
 
! Отговори
еле па тая... преди 1 година
Зомбирала децата в Американския колеж и си мисли ,че и ние ще се вържем на проамериканската и пропаганда...Айде ЪРььь У ЛЕВО !
6
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това някакво невероятно събитие ли е?
5
2
 
9
 
! Отговори
Лев Толстой преди 1 година
Ха-ха-ха...тази аз защо не я знам?Латвийка припознала се като хамериканка - писала пропагандни материали против Сталин и Чаушеско ...Брей...тцъ...тцъ...гОООлема работа... тая направо ще избие рибата в НДК-тоооо....
4
2
 
7
 
! Отговори
Пайнер преди 1 година
Сега като почнем едно успешно партньорство с писане на текстове за песни, след година две цяла Америка ще пее бяла роза ще закича и ловец съм и рибар съм
3
2
 
9
 
! Отговори
Рута Сепсис преди 1 година
Дошла съм да търся здраво рутене!
2
2
 
9
 
! Отговори
Толераст преди 1 година
Що да не дойде? Мноооого сме добри в ръкоплясканията и раболепието към чужденци. А това че произведенията на Яворов и ощи куп други български писатели От години СА ЧУЖДА ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ и когато бъдат цитирани някъде трябва да си плащаме.... това явно не тревожи никого от интелЕгентните ни Интелектуалци ...
1
2
 
5
 
! Отговори
ЛГБТИ преди 1 година
Майски се върви си Рутер, не си добре дошла няма гостоприемство вече във Българина към атлантическите агресори