Галъп: Светът готов да жертва свободата си заради страха от COVID-19

67% от жителите на планетата са уплашени от епидемията
Обновена: 23 мар 2020 19:42 | 23 мар 2020 19:30, Анисия Иванова
114
Галъп: Светът готов да жертва свободата си заради страха от COVID-19
Снимка: Галъп интернешънъл

Повече от две трети се боят за себе си и своите близки във връзка с коронавируса. Три четвърти твърдят, че са готови да жертват дори някои от своите човешки права, ако това ще помогне. Повечето народи застават зад правителствата си в тази битка. В същото време обаче близо половината запитани се съгласяват, че заплахата от коронавируса може и да е преувеличена. Хората по света не знаят какво да очакват в близките седмици – лошо или хубаво – като малко по-ясна в момента изглежда лошата перспектива. Не знаят също дали разпространението на този вирус е нечие умишлено дело, но изглежда вярват, че не е. Междувременно, вземат мерки.

Това показва експресно изследване на водещата световна Асоциация "Галъп интернешънъл" във връзка с COVID-19, в което взеха участие близо 25 хиляди души в 28 държави по целия свят. Сред тях са САЩ, Русия и Индия, едни от най-засегнатите страни – Италия, Южна Корея, Франция, Германия, Швейцария и т.н., както и много други държави на различните континенти, а и в нашия регион. Изследването завърши буквално вчера. Дейността на световната асоциация е представена у нас от нашата агенция.

Страхът от COVID-19

Общо 67% споделят, че се боят, че те или техните близки могат да се заразят: 38% декларират, че се страхуват, а 29% признават, че се боят много.

Сред най-спокойните общества остават и немци и швейцарци, както и гражданите на Афганистан – с приблизително равни дялове на страх и кураж. Върховите стойности на боязън, очаквано, са в Италия  – общо 90% малко или много се страхуват от заразата. Сходно обаче изглежда положението и в Индонезия.   

Балканските народи са и онези, които в най-голяма степен намират опасността за преувеличена – общо 73% смятат така в Босна и Херцеговина и Северна Македония, в България – 72%. 49% е общата стойност за всичките 28 изследвани страни. Очаквано, на другия полюс са французи, нидерландци, австрийци, италианци – с над 70% мнозинства, които по-скоро не смятат или дори съвсем не смятат, че опасността е преувеличена.

По този въпрос съществена роля явно и играе броят на официално обявените доказано заразени на глава от населението в дадена страна.

Как се справят правителствата

Положителните оценки за правителствата в изследваните държави са 62%, а отрицателните са 32%. Изглежда, че най-доволни от реакцията на държавната власт са жителите на Австрия с 88%, изразяващи различна степен на одобрение към предприетите от правителството мерки. Следват Индия (83%), Палестина (80%), Нидерландия (79%) и т.н.

Най-недоволни от реакцията на своите правителства по повод коронавируса са в Тайланд – 76% по-скоро или напълно несъгласни с твърдението, че властта им се справя добре в текущата ситуация. Следват Япония с 62% удовлетворени и 23% неудовлетворени, САЩ, където удовлетворените от държавните мерки са 42%, а недоволните са 46% както и Германия – където 47% от анкетираните по-скоро смятат, че държавните мерки са адекватни, но 44% са на обратното мнение.

Удовлетвореността от правителствените мерки явно по-скоро няма връзка с броя на заразените, а с перспективите във всяко едно конкретно общество. Италианското общество, например (72% оценяващи позитивно дейността на правителството си в тази ситуация), е сред най-доволните от  мерките на правителството, още по-доволно изглежда австрийското и т.н. Явно в по-засегнати или застрашени страни личи и най-инстинктивна солидарност с правителствените усилия. Влияние, разбира се, оказва и конкретната политическа ситуация във всяка една страна.

Готовност да се жертват част от човешките права

Независимо дали вярват в заплахата или не, мнозинството от запитаните по цял свят изразяват ясна готовност да се разделят временно дори с някои от правата си, ако това ще помогне да се спре разпространението на заразата. Общо над 75% от жителите на изследваните държави по цял свят са по-скоро склонни да се лишат от някои свободи, докато премине заплахата от COVID-19.

Най-високи нива на готовност в това отношение показват жителите на Австрия (95%), С. Македония (94%) и Нидерландия (91%).

По този показател, сред страните, попаднали в изследването, има на практика единодушие, с известно изключение на японците (32% готови срещу 49% неготови, а останалите – колебаещи се) и американците (45% готови срещу 38% неготови, а останалите – колебаещи се). И по този индикатор личат културните специфики в японския контекст, продължаващото дълбоко политическо разделение на американското общество, а и може би роля играят и силните демократични традиции в тази страна.

Какво ще се случи в следващия месец

Няма еднозначен отговор на въпроса какво предстои в близкия месец. 39% смятат, че най-лошото по отношение на вируса тепърва идва, а 34% % от запитаните вярват, че най-лошото вече е отминало. Останалите предполагат, че ситуацията ще остане такава, каквато е. 1% не могат да дадат отговор.

Най-големи песимисти са жителите на Обединеното кралство (82% смятат, че най-лошото предстои), но също и жителите на Нидерландия (77%), Франция (70%) и Австрия (68%).

Значително по-оптимистични са жителите на Казахстан (73% вярват, че най-лошото е отминало), Турция (63%), Армения (61%), Индия (60%) и т.н.

Вероятно, роля играят и официалните данни за повечето от тези страни – които показват сравнително нисък брой официални случаи на глава от населението. Явно влияят и конкретни културни специфики.

Най-популярните мерки за ограничаването на заразата в световен мащаб са по-често миене на ръцете, ограничаване на преките социални контакти и използването на дезинфектант за ръце. 9% не са предприели никакви мерки. Процентите надхвърлят сто защото запитаните са давали повече от един отговор.

По-голямата част от запитаните обаче споделят, че не са решени да останат вкъщи. Най-сериозен е техният дял в Турция (89%), Пакистан (80%) и Афганистан (66%).

Медицинските маски и ръкавици се оказват по-малко популярни мерки за предпазване. Това може да е и ефект от това, че тези мерки са по-трудни за осъществяване, от изчерпването им на пазарите в много от страните или пък от недоверието към ефикасността ми. Забелязва се също, че жителите на държавите, в които заплахата се смята за преувеличена, са склонни и в по-малка степен да ползват маски и ръкавици.

Произход на вируса

По-скоро надделява мнението, че вирусът е естествено появил се. 45% от запитаните споделят това мнение. 32% обаче смятат, че чужда сила или държава умишлено причинява разпространението на заразата. 22% не могат да преценят.

Сред поддръжниците на теорията за умишлена зараза са, например, България (мнозинство от 58% смятащи така), Армения (56%), Македония (53%) и Еквадор (52%).

Жителите на Пакистан (мнозинство от 72% смятащи, че заразата е естествен процес), Германия (59%), Афганистан (58%), Обединеното кралство (58%), Тайланд (58%), САЩ (56%) и т.н. са по-склонни да вярват в естественото зараждане на вируса.

Като че ли личи закономерност – западните демокрации по-малко вярват в теорията, че някой е създал и разпространил умишлено вируса.

-------------------------------------------------------

Методика: Това изследване е проведено от световната асоциация “Галъп интернешънъл“ в сътрудничество с УИН в 28 страни по целия свят. Общо 24 652 души бяха интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна е реализирана представителна извадка: лице в лице, телефон или онлайн. Теренната работа в различните страни е проведена в последните десет дни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


114
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
85
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Някои хора не са ходили в казармата и затова сега им е много криво, като им "ограничават свободата."Ами такава е ситуацията. Ще трябва да се съобразим с нея.
84
5
 
4
 
! Отговори
пияница мистик преди 4 години
"Повечето народи застават зад правителствата си в тази битка.Не знаят също дали разпространението на този вирус е нечие умишлено дело, но изглежда вярват, че не е"Ето къде е разликата между нормалните хора по света и барба ***. Той твърдо е срещу правителството, особено ако е комунистически путинопитек, каквито и мерки да вземе. Преди ревяха защо не се взимат мерки, ГЕРБ искали да ги избият, сега реве защо се взимат и че било диктатура. Също така 71% вярват, че COVID-19 е човешко дело
83
3
 
10
 
! Отговори
ББ преди 4 години
Положителните оценки за правителствата в изследваните държави са 62%,...промити мозъци на консуматори,Италия получи реална помощ единствено от Русия,Китай и бедна..Куба,ще оцелеят точно те...ще има още "чуми" заради преяждащите акащи в златни кeнефи докато деца умират от глад....комунизъм,наивност...все едно...забравяте Създателя,явно му е свършила отпуската и скучае,ще оцелеем ако си върнем човешкият облик..бъдете здрави
82
0
 
12
 
! Отговори
до СС преди 4 години
ей мишок, не та знам за ква нинджа се имаш, може би си некое снайперче от гранични войски дето е обиколило тук таме като наемник ама недей да ни плашиш. свобода има. доста хора са позабравили какво значи тя и какви задължения носи, но и на доста от нас ни стяга шапката от пионки като порковци, цвъкльовци, тръмповци, обамбита и останала атлантикоевропедеразка папляч и сме готови да им хвърлим един бой и едно здраво еване. българина е *** като гьон и инат и освен това да си отмъсти е готов на всичко. не са го подпряли достатъчно до стената да видят магаре тогава.
81
10
 
1
 
! Отговори
SS преди 4 години
До всички клавиатурни революционери.Станете препъри докато още можете!!!И научете нещо полезно как се оцелява.
80
0
 
1
 
! Отговори
Реалист преди 4 години
До ядосан ...около 2000 х ...+....- .....на ден ...В Германия ,над 3000 х на ден ....
79
1
 
5
 
! Отговори
ядос преди 4 години
активните случаи в момента са 256 037 - тествани, от тях 243 826 са с леки или без симптоми, със сериозни симптоми са 12 211, според данни на СЗОот тези 12 211, огромен брой имат съпътстващи заболявания които се третират от други статистики.за над 8 милиарда душихайде да започнете да смятате, а?
78
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Италия ,на 2-3 минути умира 1 човек Годишно ,винаги над 700 000 х .В България ,2019 г . са починали 104 00 х .Средно по 8-9-10 човек на час . Елементарно удобно ,за лъжи и манипулиране .
77
3
 
3
 
! Отговори
ядосан преди 4 години
за Италия, големия проблеми с многото загинали СЪС корона вирус - нека погледнем статистиката за миналата гоидина в италия са умирали по 1700 души на ден, сега нарастването на тази смуртност е по-малка в сръвнение с 2019 отколкото 2018-2019:0.08 - 0.07, по данни на СЗО
76
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Поредните либерално- демократични лицемерия и лъжи . Китай,Индия,Азия са 2/3 от света . НЯКОЙ ПИТАЛ ЛИ ГИ Е ? Не са стъпвали там демагозите .Нали ще им резнат зелките ,особенно във Филипините ,Индонезия ,Малайзия,за такъв въпрос .И ще ги изсушат . ЛЪЖАТ ! НА ТОВА СЕ КРЕПЯТ .
75
2
 
4
 
! Отговори
ядосан преди 4 години
друго: починалите над 16 000 са всички които са били тествани положително и по някаква причина са починали СЪС корона вирус от декември насам, а не ОТ корона вирус. повечето хора имат тежки ДРУГИ заболявания, например от срудечни заболявания умират над 70 милиона всиака година според СЗО, от респираторни над 50 милиона и т.н.
74
0
 
6
 
! Отговори
ядосан преди 4 години
хайде малко по-спокойно, а?данните се представят тенденциозно, 373 000 не са заразените както се пише, а хората които са тествани и са дали положителен резултат от декември насам, заразените сигурно са милиони понеже коронавирусите са най-разпространимите сред хората. Тестовете се правят във всяка страна по различен начин и различен брой, така че статистиката тук не струва,
73
0
 
2
 
! Отговори
Тото иска преди 4 години
Да го дундуркат в къщи 1 месец. Вече имаме не само *** а ми и Мисири.
72
1
 
8
 
! Отговори
Скептик преди 4 години
"Светът" в по-голямата си част може лесно да бъде манипулиран. Това е професията на медиите. Казва се Танто за Кукуригу, Перли за Стъкълца, Сливи за Смет.....
71
4
 
9
 
! Отговори
тото преди 4 години
Ако под отнемане на свобода разбираме това да си останеш вкъщи за месец, то тогава е*aси изнеженото поколение ...
70
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ГробокопачМожеш да го кажеш и да звучи като истина само ако си болен от коронавирус, на когото предстоят още няколко дни живот. Докато не влезеш в подобна ситуация, подобни героични изявления имат единствено стойността на освободен стомашен газ.Просто факт, нищо лично.
69
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Клавиатурните револиционери ще са пурвите потърсили помощ от държавата ако доближим до анархичен световен статус !
68
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Светът Да,но не и Г***ньо !
67
2
 
9
 
! Отговори
кит кат преди 4 години
броят на колко ще им го турнат чипа доброволно
66
8
 
5
 
! Отговори
SS преди 4 години
Няма такова нещо като свобода бе тикви!Това е имагинерно понятие.Има даване на шанс да можеш да се развиваш за едни и мачкане на други.И да напомня на клавиатурните революционери,стойте си на задните части защото не се пикае срещу вятъра.