Предстои: Челен сблъсък между Китай и САЩ заради пандемията

Необходим е общ план за възстановяване на света
3 апр 2020 21:50, Елка Василева
389
Предстои: Челен сблъсък между Китай и САЩ заради пандемията
Снимка: архив, БГНЕС

Коронавирусът предизвика вече появата на нови граници в света. Положението ще се усложни още повече, щом пандемията бъде преодоляна - страните, станали междувременно по-силни, ще започнат да претендират за влиянието на бившите лидери, смятат експерти от клуба "Валдай". Според тях впрочем ситуацията ще създаде и условия за ново рестартиране на отношенията между Русия и САЩ, пише "Взгляд".

"Коронавирусът вече разруши толкова неща в икономиката, в отношенията между хората, че е време да помислим за някакъв глобален план за възстановяване на света", заяви Андрей Бистрицки, оглавяващ Фонда за развитие и подкрепа на Международния дискусионен клуб "Валдай". Това създава според него база, върху която да се строи сградата на нов световен ред.

"Световната икономика ще затъне в криза и засега не виждаме нищо от рода на общ план за възстановяване на света", добави Бистрицки. Няма никакви аналози на следвоенния "План Маршал", констатира експертът.

Още по темата

Той говори в четвъртък на пресконференция в ТАСС по повод пандемията и други глобални предизвикателства, също и влиянието им върху световната сигурност. По разбираеми причини тя се състоя онлайн.

След предишната световна икономическа криза от 2008 г. съществена терапевтична роля изигра Голямата двайсеторка, напомни друг участник в конференцията, Фьодор Лукянов - директор по научната работа във Фонда на клуб "Валдай". Създаването на формата Г-20 успокои пазарите, наложи усещането, че най-влиятелните държави се опитват не само да решават свои проблеми, но да подпомагат и другите, каза той.

"Очевидни са силните промени навсякъде от 13 години насам. Не се говори за съвместни действия, а само как да се минимизират щетите от бедствията. В тази ситуация е от значение всеки да си решава проблемите, но така, че да не вреди на другите", смята Лукянов.

Протичащите днес процеси според него не са нещо ново. "Епидемията не породи тласък към разединяване, тя просто премахна алтернативите. В случая просто няма различен път, освен изолация. И всички страни с охота се вкопчиха в това", сподели Лукянов.

В миналогодишния доклад на "Валдай" под наслов "Време е да пораснем" вече бе спомената заплахата от световна анархия - наистина експертите не предрекоха тогава със сигурност неразбория и война в цял свят.

"Анархията също може да е регулируема, например чрез отговорно поведение на играчите на световната арена. И днес играчите трябва да осъзнаят тази отговорност. Дали щом всеки действа тъй, като сметне за необходимо, този "всеки" ще вземе предвид, че не е сам в международното пространство? Или ще надделее егоизмът в стил "спасявай се кой как може"? Този сценарий може да има тежки последици", отбеляза Лукянов.

Като пример за голяма и силна държава, успяваща почти сама да се справя с предизвикателството на пандемията, участниците посочиха Индия. Както отбеляза Нандан Уникришнан, почетен научен сътрудник на индийската фондация "Обзървър рисърч", обявяването на карантина в Индия е било придружено с паника в отделни случаи, но като цяло "нищо не заплашва" правителството и страната е политически стабилна. Под въпрос са обаче перспективите на индийската икономика, каза той - стотици милиони хора в страната са нископлатени работници, живеещи от надници.

"Извънредното положение, което ще трае до 14 април, вече е голям удар за тези хора", заяви индийският експерт.

Междувременно друга голяма сила - Китай, започна вече да излиза от кризата, каза Лукянов. По думите му Поднебесната империя не само демонстрира увереност след спада, предизвикан от пандемията, но е получила тласък, "какъвто не й достигаше преди".

Между другото през уикенда Китай обеща на Индия помощ в борбата с COVID-19 и благодари на съседната страна за проявената солидарност в тежки времена.

"Не е в традициите на Китай да се държи като хегемон, но днес той е в качествено ново положение. Сега Китай изглежда ще се държи по-настоятелно във всеки смисъл - прогнозира Лукянов. - Но САЩ няма да изчезнат като фактор. Те бяха и все още са най-голямата световна сила и няма да се откажат от господстващите позиции. Това положение създава сериозен риск от челен сблъсък между Китай и САЩ."

Колкото до Европейския съюз, според участниците той изживява най-трудния във всяко отношение период в своята история. По думите на Лукянов "ЕС няма да се разпадне, но интеграцията вече никога няма да е същата". Основният проблем е липсата на истинска солидарност, за каквато по принцип се отправят призиви в ЕС. Сега излиза, че в битката с COVID-19 всяка страна може да разчита само на себе си.

"Основното предстои, щом заразата се отдръпне. Ще дойде въпросът за принципа, по който да действа ЕС, по-специално как ще се измъкват икономически пострадалите страни, на първо място Италия и Испания", прогнозира Лукянов.

Затова пък епидемията създава шанс за сближаване между елитите в САЩ и в Русия. Същевременно, припомни Бистрицки, в някои области, например във военната - и по-точно в Сирия, Москва и Вашингтон вече са развили добро взаимодействие. Същото важи за медицината и космонавтиката. Прочее базата за подновяване на отношенията е налице, но засега не бива да се надценява, предупреди шефът на Фонда на клуб "Валдай".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


389
Още по темата: КитайСАЩкоронавирус
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
5,Ако САЩ си изтеглят производствата от Китай (а те вече започнаха да го правят), скоро ще се убедиш в противното.
9
1
 
0
 
! Отговори
CR& преди 4 години
До ОфффИ аз съм за какъвто и да е екшън,,,,,е ако ще е война да не е няколко минути.....
8
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Китай хората не гладуват.
7
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тия руснаци луднаха съвсем. Скоро Владимир Занульоной ще ги занулира.....
6
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кой да обере света за ваксината?Германия и Китай, или САЩ?
5
20
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
САЩ нямат икономически и технологичен потенциал да се противопоставят на Китай.
4
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Могат да ги ударят с някакъв вирус по оризът например ще им направят такъв глад и такова хубаво разделение на бедни и много богати,че компартията там която е неуязвима малко или много ще почне да се клати.Никой не може да ме убеди че китайците не са го пуснали тоя вирус дали волно или неволно тва е друг въпрос.
3
7
 
20
 
! Отговори
Оффф преди 4 години
Айде пускайте ги вече тия атомни бомби, да почва третата световна война че умряхме от скука под тоя домашен арест.
2
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Рублата още не е станала 1 долар за един килограм рубли, а паникьосаните руски финансисти говорят за общ план за спасение и за "рестартиране на отношенията между САЩ и Русия".
1
1
 
4
 
! Отговори
глупости пълни.. преди 4 години
Ужас!