Китай печели битката в рецесията, но може да загуби войната

Налагайки своя държавен модел, Пекин постигна пирова победа
8 май 2020 22:07, Елка Василева
61
Китай печели битката в рецесията, но може да загуби войната
Снимка: архив, БГНЕС

Заради икономическата рецесия, причинена от карантината в някои страни, държавата трябва да се намеси, за да предотврати колапс на икономическата активност, според централно плановия модел на Китай. Колкото и парадоксално да изглежда обаче, ако всички страни възприемат този модел, това би означавало край на глобализацията, която имаше толкова голям принос за успеха на Китай, пише Чедомир Несторович* във в. "Трибюн".

Пандемията от коронавируса кара лидерите на западните страни да се поддават на изкушението на централно плановата икономика и то по напълно разбираеми причини. Силната зависимост от чужбина за стоки, определяни като продукти от първа необходимост - като лекарства и медицински материали - се оказа катастрофална в борбата срещу коронавируса.

Мерките за социална изолация, чийто край не се вижда, ще доведат до увеличаване на фалитите, които ще бъдат неизбежни, след като всичко това приключи. Това кара държавата да обмисля помощ, която се измерва в трилиони.

За момента Съединените щати са предвидили 2,2 трилиона долара, които трябва да бъдат отпуснати на компаниите с цел икономиката да рестартира, а Япония предвижда да задели 1 трилион долара за същите цели.

Още по темата

Кредитите, гарантирани от държавата във Франция, възлизаха на 50 милиарда евро към 30 април 2020 година. Има опасения, че тази сума ще бъде надвишена чувствително след края на мерките за социална изолация, когато ще бъдат регистрирани всички молби за помощ. И това не са единствените намеси, които държавата реши да предприеме. При необходимост може да се стигне и до придобиване на дялове от частни компании. Ето тук Китай се връща в играта.

Моделът на полудържавната икономика

Преди време западните страни гледаха на държавните компании в Китай като на комунистически анахронизъм, обречен на изчезване. Множество упреци се сипеха върху неефективността на китайската централно планова икономика. Което не пречеше на западните компании да се надпреварват да произвеждат в същия този Китай.

Докато функционираше тази дихотомия (критики към политическото ръководство, но ентусиазъм към бизнеса), нямаше проблем за Китай. Само че сега, когато западните страни ще помогнат на частни компании и ще придобият дялове от тях, със сигурност ще има ответна реакция: така порицаваното централно планиране в Китай ще се превърне в изкушение, на което ще бъде трудно да се устои на Запад. Следователно изглежда Китай е спечелил, тъй като неговият модел на полудържавна икономика ще се превърне в модел и за някои западни страни.

Китай обаче би могъл да загуби войната, ако западните страни отидат докрай и последват неговия пример при защитата на националните си интереси. Показателите за представянето на компаниите, от които държавата е придобила дял, ще бъдат предефинирани и вече систематично ще има приоритет не стремежът към печалба, а защитата на националните интереси.

Западните държави няма да искат да зависят от една страна, която по политически причини може да реши да не снабдява други страни или просто няма капацитет да го направи.

Следователно трябва да се произвежда у дома и тази тенденция на свиване в себе си, чието начало бе поставено от САЩ след избирането на Доналд Тръмп за президент през 2016 година, няма да бъде спряна, независимо кой е стопанинът на Белия дом.

Азия е на път да даде пример. Австралия и Нова Зеландия може и да се колебаеха между Китай (най-големия си търговски партньор) и САЩ (своя стратегически и военен съюзник), но последните дни показаха, че те са преминали на американска страна. Двете съседни държави се обединиха, за да поискат независимо разследване в Китай за произхода на коронавируса и на първоначалния отговор на кризата въпреки завоалираната заплаха на Китай, че ще ги бойкотира.

Индия затегна условията за придобиване на индийски компании от съседни държави (ясно е, че под съседни държави се има предвид Китай), а Япония съвсем неотдавна задели 2 милиарда долара, за да насърчи японските компании да напуснат Китай. Страните от АСЕАН за момента са заели изчаквателна позиция, но ако Китай продължава да придвижва напред своите планове в Южнокитайско море, то преминаването им в противниковия лагер няма да закъснее.

Следователно Китай спечели, налагайки своя държавен модел, който при извънредни обстоятелства, като пандемията, се оказа по-ефективен. Това обаче е пирова победа, защото ако всички страни възприемат същия модел, вече няма да има глобализация, нито икономически растеж за Китай. По тази причина Китай, който е далеч от обявяването на победа, би искал на първо място глобализацията да продължи както преди. А това не е даденост при сегашните условия.

* Чедомир Несторович е преподавател по геополитика в бизнес училището ESSEC Asia Pacific в Сингапур.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И защо Китай трябва да доминира над другите за да спечели нещо, Австрия доминира ли над някого и ако не, загубила ли е от това?
46
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китай без запада, ще загуби много, Руснаците така и не го разбраха.
45
1
 
3
 
! Отговори
Трудолюбие да бе преди 3 години
И най вече крадене на чужди технологии.
44
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И някои се опитват да пишат за Китай която е номер едно икономика в света и вече се очертава и като космическа сила номер едно. Никой нищо не може да предвиди за развитието на Китай защото те имат свой начин на мислене, той е характерен за повечето азиатски държави. Дисциплина и трудолюбие. това го имаше до преди десет години само при немците но сега вече и там го няма.
43
4
 
4
 
! Отговори
Скептик преди 3 години
Бла, Бла, Бла.... Това е суперсила. Никой нищо не може да им направи. Могат да се затворят. Западът има да си яде това, което надроби последните 30-40 години. Изхарчиха си всички фондове и всички бъдещи приходи за джаджи, автомобили, весел живот. Голяма част от печалбата беше на гърба на Източна Европа и Русия, отношенията с които нспадобяваха някогашните сделки с индианците таитяни. Бисери срещу стъклени мъниста правени от Запада в Китай.
42
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
U.S. Pulls Authorization for Use of Face Masks Made in ChinaВсяка маска не е маскаА нашия умник-"маска или шал"Как ще ги стигнем американцитеИмпексова пък си гледа в пъпа и само пари я интересуват
41
5
 
10
 
! Отговори
Исторически факт преди 3 години
Китай - над 4 000 години история.САЩ - едва 200 години история.Приказките са приказки, а производството е с пари!Едва ли ако капиталистите нямат изгода ще тръгнат по акъла на демагозите!
40
7
 
10
 
! Отговори
noname преди 3 години
Китай загубиха битката. Те направиха СЗО на ***, само да не позволят компилацията на тяхната поредна HIV инфекция да бъде разгледана като "естествена"Просто Люк Монтание (открил е HIV/ Спин) е прав, може би ceteris paribus или 100% изкуствен произход на COVID19. Препоръките от СЗО да се махнат маските в началото са само прелюдия към това, което се случва сега в САЩ и в най-засегнатите държави.
39
12
 
5
 
! Отговори
JAGUARES DE CORDOBA преди 3 години
до 48:Славяните идват от Китай и Монголия!!!!
38
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китай "настъпи мотиката" и ще си носи световните последствия.Тръмп може и да е "циркаджия" и да се прави на търсещ отговорност.Но Русия и Путин, сме славяни и ще отмъстим, ако разберем че "жълтурите" умишлено правят зарази!!!!
37
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
запада насъпи мотиката и става комунистически .. докато китай става капиталистически - леле в какви времена живеем!
36
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Проблема с изборите в САЩ противопостави Русия и Китай. Русия държи непременно на Тръмп който го считат за свой кандидат, който няма да навреди на Русия и ще продължава да шикалкави както до сега със санкциите които уж с едната ръка ги налага на Русия, но с другата ръка ги отменя. В същото време Китай държи на Байдън който е за развитие на връзките с Китай и остро срещу Путин на когото се закани че ако бъде избран ще сложи край на царуването му.
35
8
 
4
 
! Отговори
V преди 3 години
Китай би имал полза ако всички се затворят. Запада вече няма кво да предложи .То е ясно че ще падат монополи. Без тях запада нищо не струва. Да не говорим за дълговете и липсата на възможности назапад. Особено в ЕС .Който воюва с грюданите си пречейки им с всички средства да постигнат нещо .Като така брани един корпоративно банков картел от конкуренция .От сега на татък ще става все по зле на запад .
34
4
 
5
 
! Отговори
ANGKOR WARRIOR преди 3 години
до 37:Северните съседи на Мексико го пуснаха то е ясно и видно за всички!!!! даже и Папуасите го разбраха
33
0
 
6
 
! Отговори
Не извратен тип преди 3 години
Нека да минат изборите за президент във САЩ ,и ще видим дали Китай печели
32
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В началото на миналият век, производителите на автомобили започват да копират начина на производство на Хенри Форд. Когато го попитали какво може да каже за конкурентите си които вървят по стъпките му той отговори "Успехът ражда имитаци". Затова и Китай з.ае.ба всякакви социалистически модели и планови икономики и започна имитация на западния икономически модел със всичките му предимства и недъзи с възходите и регулярните кризи. Китай не е създал нищо ново в икономическия модел.
31
0
 
2
 
! Отговори
f преди 3 години
щом за цветовете на екипите на футболните отбори ми цъкате разногласно, значи всеки различно е гледал, какви са тия ТВ стриймове на футболни мачове от световни първенства , каква е тая излъгация?! И Франция Португалия късно вечерта си беше мача, това беше полуфинал и от девет и половина вечерта ако не се лъжа, във Франция се играе, даже от десет часа вечерта, какви са тия слънчеви лъчи по тревата?
30
1
 
1
 
! Отговори
муспи преди 3 години
До f - Няма нищо общо с футбола и с Холивуд, - провеждат се разни тестове, да се установи до каква степен трудовите маси са оглупели, че да позволи ваксините да се изпращат по пощата и всеки сам да си ги забучи.
29
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Та 34, не разбрах ти ли пусна вируса или искаш да ти замирише врата на изгоряла гума?!
28
3
 
8
 
! Отговори
ANGKOR WARRIOR преди 3 години
само дето не са го пуснали те тоя вирус(не е тяхна работа) дори и 3 годишните Индианчета от Перу разбраха че вируса е пуснат от Северните им съседи над Мексико