Нищо не е приключило, коронавирусът е сред нас повече от всякога

Директорът на ECDC, Андреа Амон, със специално интервю за COVID-19
Обновена: 21 май 2020 19:07 | 21 май 2020 19:00, Нели Христова
113
Нищо не е приключило, коронавирусът е сред нас повече от всякога
Снимка: БГНЕС

Европа започва да отпуска мерките. В някои страни това се случва предпазливо, в други - рязко, а в трети дори е немислимо, но въпреки това се случва. Но според Андреа Амон, директор на Еропейската агенция за контрол и превенция на заразите, всички трябва да са готови за втора вълна. А тя не е толкова далеч, колкото си мислим.

"Въпросът е кога и колко ще е голяма", казва Амон в специално интервю за The Guardian.

Учените по цял свят се затрудняват да предвидят какъв ще е ходът на пандемията. Някои лидери в Европа дават празни обещания и уверения, които често се различават с мненията на епидемиолозите, чиито думи все едно ни заливат като кофа със студена вода, за да осъзнаем, че все още кризата не е приключила. Към тях се причислява и Андреа Амон. Преди да заеме сегашния си пост тя е съветник на германското правителство.

"Когато се вгледаме в характеристиките на вируса и в данните, които се публикуват от различните страни за имунитета на обществото,  той далеч не е впечатляващ - между 2% и 14%, което оставя 85% - 90% от хората незащитени, осъзнаваме, че вирусът е сред нас и циркулира много по-интензивно, отколкото през януари и февруари. Не искам да звуча все едно предсказвам Деня на страшния съд, но трябва да сме реалистични. Сега не е времето да сме напълно спокойни", категоричен е експертът.

Заразените намаляват, но това не означава, че COVID-19 изчезва.

По-рано този месец бившата лекарка, която е преминала пред различни нива на здравната бюрокрация, за да се издигне до директор на Европейската агенция за контрол и превенция на болестите, заяви, че почти всички държави в ЕС, без Полша, са преминали пика на заразата. Така се започна с разхлабването на мерките в съюза, както казахме, някъде - предпазливо. Някъде, както във Великобритания, където Борис Джонсън бързо промени стратегията си от "останете вкъщи" в "бъдете внимателни", вдигането на мерките е напълно безотговорно.

Работата на Амон е да намали щетите и да усети по-рано от всички останали, кога заразата забързва хода си. Тя настоява, че опустошителната втора вълна не е неизбежна, ако всички спазват правилата за социална дистанция. Но това, което вижда, е притеснително сваляне на гарда от страна на обществото.

"Сега, когато броят на инфекциите започва да намалява, хората започват да си мислят, че всичко е приключило. Но не е е. Далеч сме от този етап", казва Амон.

Амон разказва, че едва в края на януари е станало ясно, че новият коронавирус, причиняващ смърт в Ухан, може да се предава от човек на човек. Когато се установило колко заразен е вирусът, на 26 януари ECDC посъветвало европейските държави да подсилят здравните си системи. Страхът, че те няма да издържат под натиска на COVID-19 се появил още тогава. Малко по-късно именно такъв е сценарият в Ломбардия.

"Настоявахме плановете да бъдат променени. И най-вече - болниците да са по-подготвени не само с повече свободни легла, но и повече места за интензивна грижа. Но това, което се случи, бе, че държавите подцениха колко бързо се задава опасността. А разликата щеше да е съществена, ако всички бяха осигурили легла две седмици по-рано, а не два дни по-рано", казва Амон.

По-думите й, повратната точна в разпространението на коронавируса в Европа е завръщането на онези, които са били на ски в Алпите в края на март.

"Тогава видяхме нови случаи в цяла Европа, а повечето от тях са били на ски в Алпите, в Италия, в Австрия. Както знаете, това са места, където има много хора. Качвате се в тези малки хижи в планината, а те са претъпкани - това е префектното място, където да се разпространи вируса. Напълно сигурна съм, че това е допринесло за плъзването му из Европа", категорична е Амон.

Тогава дойде и блокирането на държавите. "Хората ми казваха: "Погледни Ухан,това няма да е възможно в Европа." Но точно това се случи в тук - а блокадите, затварянето на бизнеси, спирането на полети, бързо започна да лази по нервите на европейците.

Докторката споделя, че ако мерките бяха въведени малко по-рано, то ситуацията можеше да е много по-различна. "Но това бе толкова отвъд нашия опит, че се наложи ситуацията в Италия да се влоши, за да осъзнаем, че подобни мерки са нужни", казва тя.

Според нея борбата с коронавируса ще е дълга.

"Не мога да ви кажа дали ще остане тук завинаги, но съм сигурна, че няма да си отиде толкова бързо. Вирусът се адаптира добре към хората. Тя все още не си е резрвирала почивка през лятото. Не е и сигурна, че ще го направи. Но предупреждава, че онези, които са решили да рискуват, може би ще  останат разочаровани.

"Нещата няма да стоят така, както миналото лято. На този етап не можем просто да кажем "измийте си ръцете и всичко ще е наред". Трябва да спазвате дистанция. Тези мерки трябва да останат", категорична е Амон.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Нидейти лъга фризйорката ми каза че ни лъжат за да крадат парити