Някога най-голямата ни белодробна болница потъна в забвение и разруха

Санаториумът в Радунци, излекувал хиляди българи, вече не съществува
Обновена: 5 ное 2020 15:05 | 5 ное 2020 15:05, Красимир Ангелов
104

Снимка: БГНЕС, архив

Болните от коронавирус у нас се увеличават стремглаво с всеки изминал ден, а болниците почти навсякъде не могат да смогнат да разкриват нови легла. Управляващите са готови да мобилизират в битка с вируса петзвездни хотели и дори при крайна необходимост да се изграждат полеви болници.

На фона на всичко това най-голямата някога белодробна болница у нас, а според някои дори на Балканите, тъне в разруха и от години е в историята. От няколко години Специализираната болница за долекуване и продължително лечение на белодробни болести в мъглижкото село Радунци не приема пациенти. Всъщност, от началото на новия век тя работи доста символично, на фона на многото пациенти в десетилетията преди това. От години сградата се продава заради големи задължения, а купувач се търси от дълго време. Днес някогашният санаториум, който е имал близо 700 легла за туберкулозно болни през 70-те и 80-те години на XX век, е просто една рушаща се и изоставена сграда.

Специализирана болница за белодробни болести в Радунци е разположена сред зелените склонове на южната част на Тревненска Стара планина на 670 метра надморска височина. Тук балканската жп линия, свързваща Стара Загора с Горна Оряховица, прави прочутата си „осморка“. Мястото за построяването на болницата е избрано от лекари и учени, които след 20 месечно проучване установяват, че това място в Стара планина е с изключително чист въздух и това е подходящо за всякакви белодробни проблеми. Имало е идеи тя да бъде построена и в съседното и доста по-голямо в онези години село Борущица, но в крайна сметка е избрана малката железопътна спирка по Балканската жп линия.

През 1935 година Висшият медицински съвет назначава комисия, в чийто състав влизат  професор Васил Моллов, професор Тошко Петров, професор Руси Радков и инженер Печигаргов, която да предприеме обиколка из страната за търсене на подходящо място за нов санаториум, изхождайки едновременно от климатично – метеорологичните условия на местността. Проучванията продължават цели 20 месеца.

В крайна сметка с указ на Негово Величество цар Борис III се определят 500 декара гора и ливади от землището на село Дъбово, Казанлъшка околия, а през 1937 година се издава втора Наредба – Закон за построяване и обзавеждане на санаториум Радунци. През същата 1937 година се изработва и конкурсна програма за идейна скица. Строителството на санаториума започва през пролетта на 1939 година, но Втората световна война „замразява“ строежа през 1940 година до вече издигнатата четириетажна сграда.

След 9 септември 1944 година продължава строежът на санаториума, който трябва да служи за лечение на туберкулозно болни. Откриването му става на 1 ноември 1955 година. По повод на това откриване в. „Отечествен фронт“ съобщава: „Сред китните дъбови и букови гори в южните склонове на Стара планина при спирка Радунци се издига величествената четириетажна сграда – санаториума Радунци. Това е най-големият на Балканите санаториум за костно-ставна туберкулоза...“

През месец март 1955 се назначават и първата група служители - 4 лекари, 1 диспечер, 1 сестра и 3 санитарки.
Постепенно легловата база се разширява, разкриват се отделения за костно-ставна туберкулоза, а през 1958 година и първото отделение за смесени форми – костно-ставна с белодробна туберкулоза. Следват нови отделения и назначаването на все повече медици.

Легловата база през 1960 година нараства на 500 легла, а заедно с това расте броят на служителите. През 1962 година са открити вече 600 легла, а през 1963 – 1964 години са открити и оборудвани с модерна съвременна апаратура – бронхологичен кабинет, отделение с 50 легла и кабинет по урогенитална туберкулоза, патофизиологичен кабинет за изследване на дишането, бактериологична лаборатория, кабинет и отделение за очна туберкулоза, единствено подобно в страната.

Златните времена за болницата в Радунци съвпадат с управлението на доктор Онуфри Владков, който е главен лекар цели 30 години – от 1961 до 1991 г. Доктор Владков е смятан за един от най-добрите експерти по белодробни болести в страната, а болницата дава прехрана на хора не само от съседните села Борущица и Яворовец, а на медици от цялата стрна.

В крайна сметка централният болничен корпус е с разгърната застроена площ от 15 220 к.в м. На 4-те етажа са разположени лекарски и административни кабинети, рехабилитационен център, операционни и стационарни зали, санитарни помещения, складове, столова и др. Имало е дори кино-салон, сцена и гримьорни и богата библиотека. Около болницата се появяват и няколко блокчета, в които са живели медиците, дошли в Радунци от цялата страна.  

В първите години на новия век работата на болницата става все по-символична, преди през юни 2015 г. санаториумът, както е известен сред местните, да бъде обявен в ликвидация поради неплатени дългове. От няколко години болницата не функционира и на практика вече е в историята. Останала е само сградата, която се руши. А може би само 5 години след нейното ликвидиране отново дойде времето, когато тя можеше пак да бъде полезна и да лекува с може би най-чистия въздух в България...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
95
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Правителството и ББ да помислят,и да я подарят на хора желаещи,не е речено да е болница,но да се оживи с бизнес начинание .Всичко там е потънало в забраваТази политика за икономика в София е пагубна,София е *** и прекомерно натоварена за жилища и мръсен въздух и отрови.Да се мисли за в бъдеще за села и градове,който се обезлюдяват.Не бива да продължава така,всички най голями магазини все в София да инвестират!!!
94
0
 
1
 
! Отговори
Икономът преди 3 години
***, сър! Големи ***!!!
93
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
То да беше само тази сграда... Защо ли почти всичко, което е на няколкостотин км от столицата е забвение и разруха.Затова хората нспускат любимите си родни места, няма ли кой да го проумее?
92
0
 
18
 
! Отговори
:) преди 3 години
Чака да стане СПА Хотел с евтина продажба на знаете КОЙОставка и СЪД за Борисов за умрелите без причина учители и лекари от Ковид в БГ.
91
1
 
25
 
! Отговори
искам народен съд преди 3 години
за всеки управлявал след 10.11 до днес
90
1
 
12
 
! Отговори
АнонименГражданин преди 3 години
Да я възстановят!
89
8
 
21
 
! Отговори
ДА ама НЕ преди 3 години
Не бяхме зле с братушките
88
15
 
5
 
! Отговори
Бойко преди 3 години
бе я не ме занимаайте с глупости бе
87
3
 
23
 
! Отговори
Antinwo преди 3 години
Е доц. Иво Христов се оказа прав за нас българите нали !?
86
3
 
36
 
! Отговори
Някой ден преди 3 години
Някой ден и за язовирите, за селското стопанство, за земеделието, за армията, за морския флот и за много други пак така ще се тюхкаме.
85
59
 
3
 
! Отговори
! преди 3 години
Чудо голямо, била голяма за времето си сега ние да се кланяме на такива колиби ли. Които иска да се лекува взима самолетния билет и може да се лекува навсякъде където са границите на ЕС!
84
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не се научихте поне да подарявате такива сгради на някой българин или на няколко човека на части,който и да е той или те,за да не се рушат,а поддържат редовно, в моя град от искане на високи цени и наеми,хората се отказваха един след друг и сградите се срутиха след време и окрадоха! Просто ги подарявайте на някой,ако няма желаещи,обявявайте публично конкурс с теглене на жребий!
83
1
 
60
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ей това им го каза онзи Мангъра , дето всички близки да ГЕРБ почнаха да плюят, още пролетта. Че всички големи инфекциозни болници у нас строени по времето на соца са закрити или оставени на фотосинтеза, а те са строени именно за подобна масова епидемия през 50 - 60те години.. Каза им, че мястото на заразените е именно в инфекциозни болници, а не в общи болници, заедно с други заболявания. Сега болниците се превърнаха в най големия инкубатор на Зараза, а се готвят да ни лекуват и в хотели...
82
8
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
такъв е живота...с комунизма си отидоха и много хубавини,но и лагерите на смъртта.
81
5
 
62
 
! Отговори
Ци**нин комунист преди 3 години
Малко му е на българският "народ".Наказанието за алчност, мързел и чуждо поклонничество е унищожение! Между другото браво на бащите ни ,не са унищожили това което техните бащи са построили даже са го довърши ли , за да го оставят на некадърници като нас!
80
1
 
19
 
! Отговори
С две думи, преди 3 години
Видими резилтати.
79
2
 
8
 
! Отговори
наблюдател преди 3 години
Закривай!
78
18
 
6
 
! Отговори
Стига преди 3 години
Да идва Костов вече
77
0
 
17
 
! Отговори
ПЕРНИК преди 3 години
В Перник още работи и то много добре такава Болница - Пантелей .
76
2
 
77
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Преди години, баба ми ходеше в тази болница на рехабилитация всяко лято, след прекарана туберколоза. Доживя до 96 години, а сега, поради дълги години безхаберие от страна на управниците, хората умират на по 50.