Какво е общото и различното между най-обещаващите ваксини?

И AstraZeneca обяви първите си резултати от изследванията
Обновена: 23 ное 2020 19:27 | 23 ное 2020 18:45, Нели Христова
48
Какво е общото и различното между най-обещаващите ваксини?
Снимка: БГНЕС

Днес станаха ясни и първите резултати относно ефективността на ваксината на Оксфорд и AstraZeneca. Тя спира развитието на симптоми на COVID-19 при 70% от случаите. Според данните, ако дозата се усъвършенства, тя може да предложи и до 90% защита. Клиничните изпитания с близо 20 хил. доброволци продължават.

Още по темата

Тя ще бъде една от най-лесните ваксини за доставка, тъй като не се нуждае от прекалено ниски температури за съхранение. Препаратът е направен от отслабена версия на вирус на обикновена настинка от шимпанзета, който е модифициран така, че да даде резултат при хора.

Но как се съпоставя препаратът на Оксфорд и AstraZeneca редом с другите ваксини, които имат обещаващи резултати?

Компания Вид Дози Ефективност Съхранение
Pfizer/BioNtech РНК 2 90% -70 °C
Moderna РНК +част от ген. код на вируса 2 95% -20 °C до 6 месеца
AstraZeneca Векторна ваксина 2 70% - 90% Нормална хладилна температура
Sputnik V Векторна ваксина + генетично модифициран вирус 2 92% Нормална хладилна температура

Първият голям пробив дойде от страна на Pfizer/BioNTech, които обявиха, че спира развитието на COVID симптоми у 90% от хората. Тя се приема на две дози с три седмици пауза между тях. В клиничните изпитания участват 43 хил. души, като засега няма данни за проблеми със сигурността на препарата. Единствените странични ефекти, като лека треска и главоболие, са често срещани при всички ваксини.

Единственият проблем на Pfizer/BioNTech е, че тя се нуждае от -70 °C, за да бъде съхранена, а това прави доставката й изключително трудна. Ваксината ще бъде доставена в специална кутия със сух лед и снабдена с GPS тракер, който да следи дали температурата е подходяща.

За целта ще бъде използвана така наречената "студена верига". 5000 дози от ваксината ще бъдат натоварени на самолет, потопени в сух лед. Страната, която е поръчала препарата, ще трябва да я съхранява в "студена ферма", като срокът, в който тя ще е годна, е 6 месеца.

След като са отворени, пакетите със сух лед имат едва 10 дни да стигнат до центъра за ваксинация. Щом пристигне, ваксината може да бъде съхранена на температура между 2°C и 8°C за едва пет дни. 

Ваксината е нов тип, наречен РНК, и използва малък фрагмент от генетичния код на вируса. Досега РНК ваксина никога не е била одобрявана за употреба при хора, въпреки че хората са ги получавали в клинични изпитвания за други заболявания.

След Pfizer/BioNTech и Moderna обяви своите резултати. Тя предлага около 94% защита и се приема също на две дози, но с 4 седмици пауза. 30 хил. души са участвали в нейните клинични изпитания, като половината са получили истинския препарат, а останалата част - плацебо.

Ваксината на Moderna е по-лесна за съхранение от тази на Pfizer, тъй като остава стабилна в продължение на 6 месеца при температура от -20 °C.

Данните за руската ваксина Sputnik V все още са оскъдни. Руските здравни власти твърдят, че тя предлага 92% защита и ще е по-евтина от останалите си конкуренти. Те съобщиха и че страната разработва още две ваксини.

Ваксини тестват Janssen, Институтът по биологични продукти в Ухан, както и Sinopharm в Китай. Тестовете в Бразилия на ваксината, разработена от китайската фирма Sinovac, бе прекратено след "тежък неблагоприятен инцидент" - смърт на доброволец.

Разбирането на кой метод дава най-добри резултати ще бъде жизненоважно. Предизвикателните изпитания, при които хората умишлено се заразяват с вируса, биха могли да помогнат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


48
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
2
 
8
 
! Отговори
Как какво? преди 3 години
Общото е че са ваксини, а различното е че едните са руски а другите са за печалба.Кои работят предстои да се разбере!
21
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не виждам нито една т.н. "убита ваксина" която е най-безопасна. Наистина тя е с по-нискаимуногенност, но това се избягва с по-често прилагане, обичайно веднъж годишно.Така както е при противогрипната ваксини. Интересно.
20
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
do 17Много Благодаря,чудесно обяснениетова което се чудя обаче е, дали рибозомите ще произведат част от вируса или ракова клетка ? има ли възможност от такава грешка ?
19
1
 
0
 
! Отговори
opaaa преди 3 години
vseki si znae za sebe si az licno chte cakam da izlene singapurskata vaksina lunar 19 i cte sloja neq za neq ne pichat nichto nqma reklama noe nai dobrata opredeleno kakto singapurcite sa nai dobri v lecenieto na covida taka i vaksinata im e nomer edno
18
7
 
4
 
! Отговори
До 16 преди 3 години
РУДКАТА ВАКСИНА СЪДЪРЖА И ОМАЛОМОЩЕН РЕАЛЕН ВИРУС. ТИ СЕ ВАКСИНИРАЙ С ТОВА!!!!
17
2
 
1
 
! Отговори
Прилика и Разлика преди 3 години
е че и Ваксина и Без все ще умрете накрая от нещо - смърта е единственото гарантирано нещо в живота!
16
1
 
2
 
! Отговори
До 10 преди 3 години
ТИ СИ НЕВЕЖАТА. ВСЕКИ ВИРУС И ВСЯКА ВАКСИНА НАВЛИЗАТ ВЪТРЕ В КЛЕТКАТА И САМО ТАКА ИМАТ ЕФЕКТ.
15
2
 
6
 
! Отговори
До 5 преди 3 години
То по тази логика и аспиринът е канцерогенен, щото и той влиза в клетките. Както и питейната вода... Тези ваксини са базирани на информационна РНК, която пренася информация от ДНК към рибозомите на клетките, където се произвеждат закодираните в ДНК белтъци. В случая лъжат рибозомите със синтетична РНК да произведат вирусни белтъци, които имунната система улавя и създава имунитет. Това е бъдещето на медицината. За да получиш рак, трябва да се увреди ДНК, което няма как да стане в случая.
14
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Антитела са открити при 100% от ваксинираните с руската ваксина EpiVacCorona.
13
4
 
5
 
! Отговори
. преди 3 години
Бега с тия ваксини бе! Не ни се мре по-рано отколкото трябва!!
12
3
 
0
 
! Отговори
Milko преди 3 години
ТОКУЩО ИЗЛЕЗЕ СЪОБЩЕНИЕ НА АНГЛИЙСКИ ЧЕ Е ПОЧИНАЛ АКТЬОРА ЮЛИАН ВЕРГОВ МОЖЕ ДА Е ФАЛШИВО
11
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Общото е че няма да дадат очаквания ефект.
10
6
 
3
 
! Отговори
ибасиии преди 3 години
Стига дращихте бе, ейййй........сървъра прегря.
9
6
 
4
 
! Отговори
Евгени преди 3 години
Cпомняте ли cи: 1. Acтрa/Окcфорд официaлно не ca отговорни зa cтрaничните ефекти. 2. При техен пaциент cе рaзви трaнcверзaлен миелит и човекa беше тежко инвaлидизирaн!!! /вcе пaк мaй не починa/. Оcвен товa ефективноcттa е доcтa рaзтегливa - 20%. Руcкaтa вaкcинa в този ред нa миcли може дa cе окaже перcпективнa, но мaй никой не cи признaвa. Aмерикaнcкaтa нa Бaй Дън нaпрaво изби рибaтa c тези (-)70 гр. Немcкaтa не е зa изпуcкaне cъщо.
8
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименМозък, РНК не бърка в човешки клетки. Това не е ДНК. Невежа.
7
5
 
9
 
! Отговори
Манолов преди 3 години
Разбрах само, че *** Христова е гола вода. Четох смислено английско описание на ваксината Пфайзър-Бионтех, отчасти на Модерна и на АстраЗенека-Оксфърд. Идеята на Пфайзър-Бионтек е най-силна - заблуждава организма САМО ИНФОРМАЦИОННО, БЕЗ ВНАСЯНЕ НА МАКАР И ОМАЛОМОЩЕН ПАТОГЕН, че има тъкав, за да си активира и произведе защитите. Съхранение при -80 или даже -20 градуса (Модерна) обаче, за мърлячи като в Родинката, изглежда непосилно. А на руска или китайска ваксина вяра нямам, мърлячи са и те.
6
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Задръжте си ***! Не тровете децата ни!
5
0
 
7
 
! Отговори
северозапад преди 3 години
те сега ни е......ха м..........та с тази ваксина, а производителя носи ли наказателна отговорност, ако ваксината даде странични ефекти и те убие
4
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
РНК изгелжда опасна, че ще бръкне в човешка клетка и може рак. Векторното е мистерия.
3
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Австралийската авиокомпания Qantas Airways е обявила план да изисква задължителна ваксинация за пътници по международни линии. Според компанията подобна политика ще бъде наложена в цял свят от всички авиокомпании.