След щастлива случайност: "Сбъркана" ли е ваксината на AstraZeneca?

Възможно е да се забави масовата имунизация във Великобритания и в ЕС
Обновена: 30 ное 2020 21:45 | 30 ное 2020 21:35, Елка Василева
88
След щастлива случайност: "Сбъркана" ли е ваксината на AstraZeneca?
Снимка: архив, БГНЕС

Неотдавнашната регистрация на една от най-обещаващите ваксини за защита от коронавируса - тази на фармацевтичната компания AstraZeneca, разработена съвместно с учени от Оксфордския университет, се оказа под въпрос - тя най-вероятно ще има нужда и от допълнителни клинични изследвания. Това може сериозно да забави предстоящата масова имунизация във Великобритания и в ЕС, пише Дойче веле.

Различни дози - различни резултати

С т.нар. "оксфордска ваксина" AZD1222 стана това, което вече неведнъж се е случвало в историята на световната наука: важното откритие е направено благодарение на случайност и дори - на грешка. Когато става дума обаче за медицински препарати, всяка лабораторна грешка неизбежно привлича вниманието. Особено в условията на пандемия, когато човечеството от една страна очаква възможността максимално скоро да се защити от вируса, от друга - внимателно следи ускореното създаване на ваксини от различни производители и конкуренцията помежду им.

Накратко историята изглежда така: в понеделник, на 23 ноември, AstraZeneca и Оксфордският университет обнародват резултатите от клинични изследвания, съгласно които ефективността на тяхната ваксина е 70 процента, а в някои случаи - и 90. "Имаме ваксина за целия свят", заяви ръководителят на оксфордската изследователска група Андрю Полард.

Още по темата

Специфичното в тази разработка е, че ще е евтина (вероятно пет долара за две дози) и ще може да се съхранява и превозва в обикновени хладилници. Именно по това тя много се различава от ваксината на компаниите BioNTech и Pfizer, за която е необходима температура от минус 70 градуса, което сериозно усложнява логистиката.

Има обаче и въпроси към разработката на AstraZeneca. Защо едната група доброволци, включваща 2700 души, е ваксинирана отначало с половин доза, а месец по-късно с цяла доза, при положение, че по-голямата група от около 8900 души е получила две цели дози? И защо в първия случай ефективността се оказва на много високото ниво от 90 процента, а във втория е едва 62 на сто?

Нещо куца в информацията

"Използвахме половин доза по щастлива случайност", призна пред агенция "Ройтерс" Рене Пангалос, който отговаря за разработката в AstraZeneca.

Станала съвсем банална грешка - хората получили друга доза, а не планираната. И то по вина на производителя, който доставил именно такива дози. Но пък именно в резултат на тази грешка става възможно откритието, че схемата "половин доза плюс цяла доза" е не само по-ефективна, но и по-щадяща.

Грешката впрочем била установена едва след като било обърнато внимание, че доброволците от първата група по-рядко се оплакват от странични явления като сънливост, главоболие и болки на инжектираното място.

Фактът обаче си остава факт: в процеса на клиничните изследвания на оксфордската ваксина са били допуснати пропуски при дозирането, което веднага предизвика бурни критики на експертно ниво - не спрямо самата ваксина, а спрямо методиката за отчет на AstraZeneca и нейната информационна политика.

Основният упрек е, че компанията е обединила в един отчет две различни проучвания, като по-перспективната първа схема е била тествана само на 2700 доброволци, което е твърде малко за правенето на окончателни изводи за ефективността и сигурността на ваксината.

Освен това експертите отбелязват, че в тази група нито един от имунизираните не е бил на повече от 55 години, т.е. схемата не е изпробвана при възрастни хора. А в публикацията си в авторитетното медицинско издание The Lancet оксфордските учени специално пишат колко добре действала тяхната ваксина на по-възрастните.

Допълнителните изследвания ще доведат до забавяне

В резултат на експертните критики на 26-и ноември ръководителят на AstraZeneca Паскал Сорио обяви, че ще бъдат направени още изследвания на ваксината, предназначени да допълнят досегашните резултати. За мащабите и продължителността на тези изследвания до момента не е известно нищо, но при всички случаи те ще отсрочат регистрацията на оксфордската ваксина, очаквана принципно още в следващите седмици, и излизането ѝ на световния пазар.

За Великобритания например това ще означава сериозно забавяне на масовите ваксинации - Лондон вече поръча 100 милиона дози от тази ваксина, което би дало възможност за имунизирането на 50 милиона от 66-милионното население на страната.

Европейският съюз пък поръча 300 милиона дози, които, ако не могат да бъдат получени своевременно, ще се наложи да се прибегне към разработките на BioNTech и Pfizer или на американската компания Moderna - много по-скъпи и далеч не толкова широко разпространени, колкото традиционните векторни ваксини, към които се числи оксфордската.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
глупусти на търкалета, английските *** и често допускат грешки, всъщност в последно време нямат почти нищо успешно, после с много завъртян и усукан "академичен" английски език с леко шотландски акцент се опитват да убедят клиента че грешката всъщност е нещо много добро и резултатите в следствие са много по-добри от очакваните.
45
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Въпрос на време е да изплюят камъчето и за ваксината на pfizer. В случай, че се чудите защо набират доброволци у нас да я получат "безплатно".
44
4
 
7
 
! Отговори
пияница мистик преди 3 години
До АнонименХахахахахаха :))) BioNTech и Pfizer са американска и немска компании бе, другарю, що не погледна Гугъла, а?
43
5
 
8
 
! Отговори
Генерал Муфтаджийски преди 3 години
Ще се сбръчкате от сбърканата ваксина. Ще измрете яко с невиждана ярост.
42
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
BioNTech и Pfizer са още по-зле...За амириканската да не говорим, нея да я пробват първо на BLM.
41
4
 
10
 
! Отговори
Антивирусоид преди 3 години
Произведена от сбърканяци за сбърканяци, каква да е освен сбъркана.
40
5
 
26
 
! Отговори
УМЕН преди 3 години
Сбъркана, несбъркана - все тая, няма да се ваксинирам. Няма да сбъркате ако и вие го направите.
39
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сега засега пълната текуща схема на ефикасността на ваксината на AstraZeneca е62%. Интересни новини идват от Русия. РФПИ предложи на разработващите "оксфордската ваксина" AZD1222, AstraZeneca да се комбинира със "Sputnik V", чиято ефективност е 95%.Дали няма да излезе абсолютно точен руският виц:Гестапо перекрыло все выходы, но Штирлиц вышел через вход.
38
12
 
15
 
! Отговори
kireza преди 3 години
Зенеката е най убийственната ваксина...Убитите от нея хора се вписват в доктрината "Златен милиард",според която на Земята трябва да останат не повече от 800 млн. човека,т.э.,трябва да бъдат убити 6млн.Въобще всички западни ваксини се вписват в тази доктрина.Изключение са руските ваксини и не напразно Индия,с идеална фалмацевтична промишленост,ще произвежда руски ваксини!!!И до сега индийската фармацевтика е по-добра от европейската!!!
37
7
 
12
 
! Отговори
Додо преди 3 години
Не е възможно хората на "нАуката" да сгрешат! Науката (с ударение на първото "а") е безгрешна! Ама ха! Армстронг караше дюнни бугита по Луната още 60-те години на миналия век! От друга гледна точка, това, че научниците са сгрешили го пише Дойче Веле, а ние, редовните читатели на Днесa знаем, че Дойче Веле пише само истината и е най-достоверната новинарска агенция на света! И те така, обърках се вече!
36
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Поставяли ваксината само на хора до 55 години и то на около 2000 души и регистрирали ефикасност 90 %. Ако я поставят на хора до 25 години и групата е от 50 души може да регистрират и 98 % ефективност. То може да се окаже, че при по-ниска възраст и без ваксина толкова е процента на хората, при които срещата с вируса е била незабелязана.
35
12
 
10
 
! Отговори
Рушофилски трол преди 3 години
Е няма да си я сложа и с пистолет да ме заплашат..........хубава новина......такива, като теб трябва да са пътници!!!.
34
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Започват номерата. Хазарите пак ще се опитат да нападнат българите и България. Първо ние а после англичани и германци. Тези постановки да си ги набутат с бясна скорост.
33
1
 
12
 
! Отговори
Българин преди 3 години
Значи случайно някой открил половин доза, че после цяла доза ... ама то било по-добре ... едни 70% ... дрън дрън ... Е няма да си я сложа и с пистолет да ме заплашат.
32
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз разбрах това:Ако сложиш цялата ваксина - лошо.Ако сложиш половината - по-добре.Ако не сложиш ваксината - най-добре.
31
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 38Сбъркал си..........като чета смехориите за оксфордската "ваксина" мисля че днес е 1 април!!!!!!!!!!!
30
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 32Само не разбрах ти какво си дал на света.И по кво съдиш, че не си питек.
29
27
 
16
 
! Отговори
Леваците преди 3 години
Нали се разбрахме - ваксината не е задължителна. Вие се затваряте на село и рупате киселец и див лук, а аз се ваксинирам и подкарвам гръцкото море и узото от Май!Тъкмо ще ми спестите малко калабалък. Досадно стадо са антиваксърите - все нещо им е криво и гюрултия вдигат. Я нямало безалкохолна бира, я пицата не била вегетарианска, я на гаджето й му бил малък. И после търсят кусур на нас нормалните. Аре у лево!
28
13
 
14
 
! Отговори
Троловете преди 3 години
Хайде не си измисляйте несъществуващи проблеми! Ваксината си е доказано безопасна и ефективна, дискутира се само , дали първата доза трябва да е цяла или половин. До края на годината англичаните ще се изпонабодат, след което ще изкъртят кръчмите.
27
4
 
35
 
! Отговори
Мисия и цели на комп преди 3 години
Фарма:"Нямаме нужда от здрави хора.Нямаме нужда от мъртви хора.Имаме нужда от хронично болни хора, които доживотно да купуват нашите продукти."