Ще спечелят ли фармацевтичните компании огромни суми от ваксините?

Печалбата може да е краткотрайна
15 дек 2020 21:00, Нели Христова
55
Ще спечелят ли фармацевтичните компании огромни суми от ваксините?
Снимка: БГНЕС

Когато пандемията беше в началото си, учените ни предупреждаваха - отнема време да се изработи ваксина, така че не  очаквайте прекалено много, прекалено скоро. Но сега, десет месеца по-късно, вече имаме една ваксина, която е на път да бъде одобрена за прилагане в ЕС и вече се използва в САЩ и Великобритания. Още няколко препарата дават добри резултати, а компаниите зад тях са добре познати имена.

Още по темата

В резултат на това инвестиционните анализатори прогнозират, че най-малко две от тях, американската биотехнологична компания Moderna и германската BioNTech с партньора си, американския гигант Pfizer, вероятно ще спечелят милиарди долари през следващата година.

Ала благодарение на начина на финансиране на тези ваксини и броя на фирмите, които се присъединяват към надпреварата за тяхното създаване, всяка възможност за реализиране на големи печалби може да бъде краткотрайна.

Кой финансира създаването на ваксини?

Поради спешната нужда от ваксината правителствата и донорите са вложили милиарди евро в проекти за тяхното създаване и тестване. Филантропските организации като "Фондация Гейтс" и лица, като основателят на Alibaba Джак Ма и звездата на кънтри музиката Доли Партън, подкрепиха процеса за разработване на ваксина.

Общо правителствата са предоставили 6,5 млрд. евро според научната компания за анализ на данни Airfinity. Организации с нестопанска цел са осигурили близо 1,5 млрд. евро. Само 2,6 млрд. идват от собствени инвестиции на компании, като много от тях разчитат силно на външно финансиране.

Има добра причина, поради която големите фирми не се втурнаха да финансират проекти за ваксини. Създаването на ваксини, особено в условията на остра спешна здравна ситуация, не се оказа много изгодно в миналото. Процесът на откриване отнема време и далеч не е сигурен. По-бедните държави се нуждаят от големи доставки, но не могат да си позволят високи цени. А ваксините обикновено трябва да се прилагат само веднъж или два пъти. Лекарствата, които се търсят в по-богатите страни, особено тези, които изискват дневни дози, са по-голям източник на пари.

Фирмите, които започнаха работа по ваксини срещу други заболявания като Зика и SARS, вече се опариха. От друга страна, пазарът на грипни ваксини, който струва няколко милиарда долара годишно, предполага, че ако COVID-19, подобно на грипа, е тук, за да остане и изисква годишни имунизации, тогава това може да бъде изгодно за фирмите, които произведат най-ефективните и най-рентабилни продукти.

Колко ще ни струват ваксините?

Някои фирми не искат да бъдат виждани като компании, които печелят на гърба на световна криза, особено след като са получили толкова много външно финансиране. Големият американски производител на лекарства Johnson & Johnson и британската AstraZeneca, която работи с базираната в Оксфордския университет биотехнологична компания, се ангажираха да продадат ваксините си на цена, която просто покрива разходите им. Понастоящем изглежда, че AstraZeneca е най-евтината при $4 на доза.

Moderna, малка биотехнологична фирма, която от години работи по технологията, която стои зад нейната новаторска РНК ваксина, оценява своите ваксини много по-високо - до $37 на доза. Целта й е да реализира известна печалба за акционерите на фирмите, които са я финансирали (въпреки че част от по-високата цена ще покрие и разходите за транспортиране на тези ваксини при много ниски температури).

Това обаче не означава, че тези цени са фиксирани.

Обикновено фармацевтичните компании пускат ваксините си на различни цени в различните страни според това, което могат да си позволят правителствата.

Обещанието на AstraZeneca да поддържа ниски цени се простира само докато трае пандемията. Компанията може да започне да начислява по-високи цени още през следващата година, в зависимост от пътя на заболяването.

"В момента правителствата в богатия свят ще плащат високи цени, те са толкова нетърпеливи да се докопат до всичко, което може да помогне за прекратяване на пандемията", казва Емили Фийлд, ръководител на европейските фармацевтични изследвания в Barclays, пред BBC.

Щом се появят повече ваксини, вероятно следващата година, конкуренцията може да доведе до понижаване на цените, обяснява тя.

"Междувременно не бива да очакваме частни фирми - особено по-малките, които не продават други продукти - да произвеждат ваксини, без да търсят печалба", твърди Расмус Бех Хансен, главен изпълнителен директор на Airfinity.

"Имайте предвид, че тези компании поеха значителен риск, движеха се много бързо и инвестициите в научноизследователска и развойна дейност бяха значителни", казва той. "Ако искате малките фирми да продължават да правят пробиви в бъдеще, трябва да ги възнаградите."

Но някои твърдят, че мащабът на хуманитарната криза и публичното финансиране означава, че не е време за бизнес, както обикновено.

Трябва ли компаниите да споделят своите технологии?

С толкова заложено на картата има призиви за обединяване на ноу-хауто зад новите ваксини, така че други фирми, в Индия и Южна Африка например, да могат да произвеждат дози за собствените си пазари.

Елън Хоен, директор на изследователската група "Лекарствено право и политика", казва, че това е трябвало да бъде условие за получаване на публично финансиране. "Мисля, че беше неразумно от страна на нашите правителства да дават тези пари без никакви условия", казва тя.

"В началото на пандемията, казва тя, големите фармацевтични компании не проявявали интерес към надпреварата за ваксина. Едва когато правителствата и агенциите се намесват с обещания за финансиране, те започват да работят по това." Хоен не вижда защо те трябва да имат изключителни права да се възползват от резултатите.

"Тези иновации стават частна собственост на тези търговски организации и контролът върху това кой получава достъп до иновацията и достъп до знанията за това как да ги направим остава в ръцете на компанията4, обяснява тя. Въпреки че има известно споделяне на интелектуална собственост, тя казва, че това не е достатъчно.

В крайна сметка фармацевтичните компании ще имат ли огромни печалби?

Правителствата и организациите вече се ангажираха да купят милиарди дози на определени цени. Така че през следващите няколко месеца фирмите ще бъдат заети да изпълняват тези поръчки възможно най-бързо.

Тези, които продават на страни с по-дълбок джоб, ще започнат да виждат възвръщаемост на инвестициите си, докато AstraZeneca, въпреки че има сделки за доставка на най-голям брой дози, ще покрива само разходите си.

След като тези първоначални договори са изпълнени, е по-трудно да се предвиди как ще изглежда новият ваксинен пейзаж. А той зависи от много неща: колко дълго трае имунитетът при ваксинираните, колко още успешни ваксини ще бъдат одобрени и дали производството и дистрибуцията вървят гладко.

Емили Фийлд от Barclays смята, че прозорецът за печалба ще бъде "временен". Дори първите участници да не споделят интелектуалната си собственост, вече има над 50 ваксини в клинични изпитвания по целия свят.

"След две години на пазара може да има 20 ваксини", казва Фийлд. "Ще бъде трудно да начислим печалба."

Тя смята, че въздействието в дългосрочен план ще има повече връзка с репутацията. Успешното въвеждане на ваксини може да помогне за отваряне на вратите за продажба на COVID терапии или други продукти. "В това отношение цялата индустрия ще се възползва", съгласен е Расмус Хансен от Airfinity.

"Това е една от сребърните облицовки, които могат да излязат от пандемията", казва той.

В бъдеще той очаква правителствата да инвестират в пандемични стратегии по начина, по който го правят сега в отбраната, разглеждайки това като необходим разход за неща, които се надяват да не използват.

Най-обещаващото от всички и една от причините, поради която пазарната стойност на BioNTech и Moderna се е повишила, е, че ваксините им предоставят доказателство за концепцията за тяхната РНК технология. "Всички бяха впечатлени от ефективността им", казва Емили Фийлд. "Това може да промени света на ваксините."

Преди Covid BioNTech работи върху ваксина срещу рак на кожата. Moderna преследва базирана на РНК ваксина за рак на яйчниците.

Ако някое от тези успее, тогава печалбите могат да бъдат огромни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Страшно откритие! Нали за това се играе целият този цирк вече 10 месеца. Всява се страх и паника, защото изплашеният е най-лесната жертва на всякакви шарлатани.
25
6
 
16
 
! Отговори
кукер преди 3 години
теи хора са филантропи, те дори няма да ваксинират собствените си деца, съпруги, майки, дядовци и баби, прабаби също, щого са столетници и повечето са с о три-четри присадени сърца и други органи, тези хора ще дадат всичките си ваксини на нас, ще натруат о още едни два билиона долара и ще отидат в ада, където им е мястото
24
1
 
1
 
! Отговори
Моканина преди 3 години
"Колко мъка има по тоя свят"
23
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
неее , никой няма да печели от ваксината ще фалират направо фармацевтичните компанииИма 7.5 млрд души за ваксиниране, умножено по 2 ваксини = 15 млрд .Цените са различни - да кажем средно по 10-15 долара да е за един човек / макар че при някои компании е в пъти повече / , ами излиза че става дума за бизнес за стотици милиарди . Новото черно злато ще се окажат не случайно се впрегнаха всякакви сили да се демонизират определени ваксини - руската , китайската за сметка на американските
22
5
 
2
 
! Отговори
Asd преди 3 години
Когато правиш нещо толкова високо научно и необходимо, редно е да печелиш. Няма лошо някой да печели. Така в крайна сметка сме стигнали до това развитие с толкова възможности за почивка, туризъм , култура, забавления и свободно време.
21
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ще спечелят, то сега се почва всяка година по 2 щама като пускат и готово докато не се изплати дълга на САЩ хората ще боледуват от разни вируси и щамове и патогени.
20
2
 
0
 
! Отговори
младеж от герп преди 3 години
Колкото наш Боци - няма как да спечелят ! Само на нас ни се удава да пълниме шкафчетата !
19
1
 
9
 
! Отговори
Hcuvucucucuf преди 3 години
Ще спечелят ли фармацевтичните компании огромни суми от ваксинитеЧета го 5 пъти това заглавие и не мога да разбера автора на кой свят живее!
18
2
 
5
 
! Отговори
Въпросът преди 3 години
Не е колко ще спечелят, а дали ваксините са ефикасни. Дали ще се ваксинирате или не е личен избор . Подкрепям ваксините, но ще изчакам края на 2021 година, когато ще е налична френската ваксина на " Sanofi " , разработка на института " Луи Пастьор" . Проучванията показват ,че тя не само предпазва дробовете , но и изчиства началните походи и белите дробове за 2 до 4 дни.ЕС има сключен договор с компанията.
17
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До БауТук не става въпрос за един човек, нали не вярваш в легендите за Бил Гейтс? И никога не е един човек - винаги има борд на директорите или подобна структура, мрежа от предприятия и проекти, служители, сътрудници, специалисти на хонорар и т.н. Тези твои 50 милиарда заникъде няма да стигнат, ако искаш да си запазиш бизнеса в подобен мащаб и да го развиваш. А и на такъв тип хора смисълът на живота е пряко свързан с печалба, независимо от какво и колко голяма е тя.
16
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това е гнусно вече не стига, че са милиардери, ами сега май трилионери искат да станат малко са им парите, но, ако искаш да работиш да изкараш пари за да преживееш те затварят и ти слагат маска и ограничения.
15
0
 
6
 
! Отговори
а не ве преди 3 години
горкичките едвам свързват двата края пред бюрата по труда
14
1
 
11
 
! Отговори
Браво бе, преди 3 години
Бива си ви . Провокативните заглавия ви се получават. Как да не напишеш нещо? Ще отговоря кратко - едва ли няма да има дивиденти за измислилите причината ? Твориш нещо години наред ( в случая биологично оръжие,) ,създаваш го и успяваш да го разпространиш! И накрая те чакат като месия ...губиш време ( такава е играта) и спасяваш света ...дали няма да има печалба ,как мислите? Или вече не мислите с изпържените от страх и ужас мозъци,? Нормално ..Така трябва
13
1
 
4
 
! Отговори
House M.D. преди 3 години
А Доли Партън къде ще си постави ваксината?
12
3
 
4
 
! Отговори
Бау преди 3 години
До 10Искам да си представиш, че имаш по сметка 50 милиарда. Сега си помисли какво можеш да направиш с тях. Недей да забравяш, че си 1 човек. Сега си помисли искаш ли още 50 милиарда и ще ти стане ясно колко ги искат ...
11
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 30783Чети си написаното,ако обичаш!!***,ако не обичаш!
10
0
 
9
 
! Отговори
ама как бе, преди 3 години
нищичко няма да спечелят - всичките работят на ползу роду като притежаващите ги Бил Гейтс ъв хел и дъpтата костенурка-филантроп.
9
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До БауМилиардерите искат да правят още пари. Това е факт и не е смешно. Но за едно си прав - тук всеки е свикнал да печели на дребно и по възможност бързо и не може да си представи, че някой ще изпусне такава възможност. Утвърдените фирми за ваксини печелят добре и без COVID-кризата. А сега в играта се опитват да се включат и други. Някои нищо няма да спечелят, други ще са на загуба, когато кризата приключи. Като всеки бизнес и тук има конкуренция, риск, малки и големи печалби.
8
0
 
3
 
! Отговори
Ут гулямуту дубрутро преди 3 години
Ще спечелат и аз ще спичела щот ни съм случаен ееееей ти знаеш ли кой съм аз *** ейййй?!?!
7
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
тези за бог да прости не работят