Ако не Китай, то кой би могъл да се превърне във фабриката на света?

Страната вече иска да произвежда по-висок клас продукти
10 яну 2021 19:15, Нели Христова
132
Ако не Китай, то кой би могъл да се превърне във фабриката на света?
Снимка: БГНЕС

Трансформацията на Китай в световна производствена сила беше забележителна. През 2001 г., когато се присъедини към Световната търговска организация (СТО), страната беше незначителен играч на глобалната производствена сцена, отбелязва Bloomberg TV Bulgaria.

Именно членството в организацията и годините на реформиране на икономиката към износа помогнаха на Китай да се докаже като евтината фабрика на света за производство на трудоемки продукти като текстил, играчки, дрехи, обувки и мебели, пише Quartz.

Тези индустрии бяха трамплин, позволяващ на Китай да се развива икономически и да премине към по-напреднало производство на стоки. Азиатската страна вече иска да се съсредоточи върху производство на продукти от по-висок клас, разчитайки на вътрешното потребление за подхранване на икономиката, като остави работата по производството на евтини и трудоемки стоки на друг.

Ако планът на Китай сработи, кой ще заеме мястото на страната като световна фабрика?

Това е тема, която Гордън Хансън, професор по икономика в Harvard Kennedy School, засегна в скорошен труд с Националното бюро за икономически изследвания (National Bureau of Economic Research). За него в момента няма ясен отговор на въпроса кой ще е наследникът на Китай. След като разглежда кандидатите, които имат най-голям шанс да поемат тази роля, както и възможността Китай да продължи да я изпълнява - въвеждайки някои важни промени, той потвърждава колко объркващ всъщност е въпросът.

“Кой ще влезе в обувките на Китай напомня на нещо като пъзел”, признава Хансън.

Най-вероятните кандидати

Хансън фокусира анализа си върху десет продукта, включително текстил, облекло, обувки, спортни стоки, скутери, играчки и др. Той установява, че делът на Китай в световния износ е достигнал своя пик през 2013 г. до 39,3% и е намалял до 31,6% до 2018 г.

Може би най-очевидните претенденти за запълване на свободното място по отношение на износа са развиващите се икономики в Азия като Индия, Бангладеш, Камбоджа, Индонезия, Мианмар, Пакистан, Шри Ланка и Виетнам.Само при Бангладеш, Камбоджа и Виетнам обаче през последните две десетилетия се наблюдава значителен ръст на износа на трудоемки за производство продукти.

Бангладеш се превърна във втория по големина износител на дрехи в света поради ниските си разходи, докато Виетнам стана любима алтернатива на Китай за производство на обувки и текстил.

Случаят не е по-убедителен за кандидати в Европа, Северна Африка и Близкия изток, като Румъния, Полша, Мароко, Тунис и Турция. Най-големият износител на групата - Турция, не е увеличавал значително своя дял на трудоемки за производство продукти от години.

Китай като “следващия Китай”

Възможно е трудоемкото производство да остане в Китай, но да претърпи големи промени. Технологиите и по-специално автоматизацията предлагат обещанието роботите да извършват повтарящите се дейности, докато хората се концентрират върху по-квалифицирани занимания.

Всъщност Китай е един от световните лидери в използването на индустриални роботи, но те са въведени основно в автомобилния сектор и при производството на електроника. Страната не показва голямо желание за използването на тези технологии за производството на евтини стоки, което вероятно се дължи на все още широкото предлагане на евтина работна ръка.

Има и друга възможност, която Хансън разглежда. Китай е неравномерно развит, като по-голямата част от трудоемкото му производство е концентрирано в големите градове. Тази индустрия би могла да се насочи към други части на страната. „В такъв случай Китай в крайна сметка ще се самозамести“, пише Хансън.

Какво ще значи липсата на “следващ Китай” за индустрията?

Въпреки че компаниите работят усилено за разширяването на веригите си на доставка извън Китай и проучват възможностите за производство на артикули по-близо до своите крайни клиенти, включително в Европа и САЩ, за мнозина напускането на азиатската страна ще се окаже скъпо и сложно начинание.

Какво обаче би се случило, ако разходите продължават да нарастват в Китай, а компаниите не напускат страната?

Трудът на Хансън не посочва конкретните последици, но отбелязва, че един то ефектите може да е повишаване на цените на продукти като облекла и обувки за компаниите и крайните потребители.

“Свикнали сме да получаваме много ниски цени на тези стоки и не знам дали напълно оценяваме колко много цените на тези продукти се понижиха в сравнение с други през последните 20 години”, посочва той. “Бързата мода е последствие от възхода на Китай”, добавя Хансън.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


132
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
75
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И ЯПония и Корея и Китай бяха развивани от Сащ не само заради производството но и да опонират на Русия.Русия е трън в очите на всички улави западняци на хора като Бжежински и Олбрайт.
74
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Африка чака европейски и американски и китайски инвестиции.
73
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Японското в САЩ символ на некачествено до 80-те години.Всичко е Мейд ин Джапан в САЩ преди Китай.Китай е бъдеща нова Япония с ядрено оръжие.
72
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китайските стоки в миналото бяха символ на това че нямаш пари и че си ***. Например да не можеш да си купиш Панасоник а да си купиш ПанасоАник да не можеш да си купиш Сега Мега Драйв две а Терминатор и тн.Китайското беше символ на това че си ***
71
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Една малка аналогия:80-те години на миналият век Китайски стоки в България бяха единствено едни кецове и топчета за тенис на маса,в същият момент малка България си произвеждаше почти всичко даже успява ше и да изнася голяма част от продукцията си не само на Изток а и на Запад! След тридесет години "демократичен капитализъм"90% от стоките тук а и по света са Made in-China,а за нашите родни вече почти не се сещам!
70
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китай беше прегърнат от западните индустриалци за да се отърват от протестите на работниците в Европа и Сащ за по-големи заплати социални привилегии и тн.Решиха си въпроса с увеличаването на заплатите като просто пренесоха фабриките от Европа в Сащ.На всеки работодател му се иска да бачкаш много за без пари а с печалбите той да ходи на мрви и море по 20 пъти в годината а ти с една седмица отпуска.
69
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименЕвропа скоро ще се превърне в износител на женска плът за дръпнатите както вече става с Чехия Полша и Унгария от много европейски "пропсеритет"
68
0
 
3
 
! Отговори
Европеец преди 3 години
Ееех. производство, производство, върни се производство в Европа, за да станем европейците велики агейн, ееех, произсодство, производство!
67
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
САЩ и Западна Европа ще се превърнат във фабриките на Китай за вътрешно потребление.
66
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До До71Едва ли я виж цената на един пикап ФОрд ф-150 правен в Сащ че е абсол'тно евтин и достъпен и не струва колкото ФЕрари например.Митът за китайското евтино производство беше създаден от крупните бизнесмени за да изнесът бизнеса там да плащат малко на месните работници да надуват цените като Епъл и това да води до огромни печалби.Как някой станаха трилярдери и незнам си какви.
65
0
 
2
 
! Отговори
V преди 3 години
По добре да не ви пускам коментарите на руснаците ;)
64
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Братоо ,не може да дадеш два бона за телевизор а дистанционното да е тотал щета със визия на самоделка
63
0
 
3
 
! Отговори
абоната е на ~~~~~~~ преди 3 години
Смартфони (много категории) на последните години в Бг, са китайски марки, произведени в Китай.
62
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ПищоваПищов китайците са изпорили с малките пшлета бая повече отколкото ти някога си и мечтал.Скс дестинацията за младите китайци е Чехия Полша и Унгария където чкат пред очите на бедните месни които нямат пари и на кобра да отидат от много европейски "просперитет"
61
1
 
1
 
! Отговори
До71 преди 3 години
Ами защото същата"Ябълка"ако въобще може да бъде произведена в САЩ ще струва два пъти по скъпо от сегашната си цена!
60
2
 
6
 
! Отговори
Не извратен тип преди 3 години
Преди китайските ментета,всичко беше със качество на световно ниво,дори и произведеното във СССР
59
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ще се върне обратно в САЩ и Западна Европа, за да станат велики отново.
58
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименТия в България дето пътуват по цял Свят са всъщност богатите *** ограбили държавата заради които не произвеждаме нищо и се питаме що Китай е световната фабрика.А иначе китайците си ходят навсякъде из Франция Италия Сащ Англия Испания и тн е пълно с китайци и то богати купуват плащат и тн.
57
3
 
3
 
! Отговори
Пищова преди 3 години
Китайците съм ги порел.мореел.викат ох митьоо многопна пориш много на пълниш митьооо с питоняяя
56
1
 
4
 
! Отговори
абоната е на ~~~~~~~ преди 3 години
Българите като ликвидираха индустриалните си мощности, не направиха модерни, а тръгнаха със хотели и ресторанти да правят европейска страна.