Ако не Китай, то кой би могъл да се превърне във фабриката на света?

Страната вече иска да произвежда по-висок клас продукти
10 яну 2021 19:15, Нели Христова
132
Ако не Китай, то кой би могъл да се превърне във фабриката на света?
Снимка: БГНЕС

Трансформацията на Китай в световна производствена сила беше забележителна. През 2001 г., когато се присъедини към Световната търговска организация (СТО), страната беше незначителен играч на глобалната производствена сцена, отбелязва Bloomberg TV Bulgaria.

Именно членството в организацията и годините на реформиране на икономиката към износа помогнаха на Китай да се докаже като евтината фабрика на света за производство на трудоемки продукти като текстил, играчки, дрехи, обувки и мебели, пише Quartz.

Тези индустрии бяха трамплин, позволяващ на Китай да се развива икономически и да премине към по-напреднало производство на стоки. Азиатската страна вече иска да се съсредоточи върху производство на продукти от по-висок клас, разчитайки на вътрешното потребление за подхранване на икономиката, като остави работата по производството на евтини и трудоемки стоки на друг.

Ако планът на Китай сработи, кой ще заеме мястото на страната като световна фабрика?

Това е тема, която Гордън Хансън, професор по икономика в Harvard Kennedy School, засегна в скорошен труд с Националното бюро за икономически изследвания (National Bureau of Economic Research). За него в момента няма ясен отговор на въпроса кой ще е наследникът на Китай. След като разглежда кандидатите, които имат най-голям шанс да поемат тази роля, както и възможността Китай да продължи да я изпълнява - въвеждайки някои важни промени, той потвърждава колко объркващ всъщност е въпросът.

“Кой ще влезе в обувките на Китай напомня на нещо като пъзел”, признава Хансън.

Най-вероятните кандидати

Хансън фокусира анализа си върху десет продукта, включително текстил, облекло, обувки, спортни стоки, скутери, играчки и др. Той установява, че делът на Китай в световния износ е достигнал своя пик през 2013 г. до 39,3% и е намалял до 31,6% до 2018 г.

Може би най-очевидните претенденти за запълване на свободното място по отношение на износа са развиващите се икономики в Азия като Индия, Бангладеш, Камбоджа, Индонезия, Мианмар, Пакистан, Шри Ланка и Виетнам.Само при Бангладеш, Камбоджа и Виетнам обаче през последните две десетилетия се наблюдава значителен ръст на износа на трудоемки за производство продукти.

Бангладеш се превърна във втория по големина износител на дрехи в света поради ниските си разходи, докато Виетнам стана любима алтернатива на Китай за производство на обувки и текстил.

Случаят не е по-убедителен за кандидати в Европа, Северна Африка и Близкия изток, като Румъния, Полша, Мароко, Тунис и Турция. Най-големият износител на групата - Турция, не е увеличавал значително своя дял на трудоемки за производство продукти от години.

Китай като “следващия Китай”

Възможно е трудоемкото производство да остане в Китай, но да претърпи големи промени. Технологиите и по-специално автоматизацията предлагат обещанието роботите да извършват повтарящите се дейности, докато хората се концентрират върху по-квалифицирани занимания.

Всъщност Китай е един от световните лидери в използването на индустриални роботи, но те са въведени основно в автомобилния сектор и при производството на електроника. Страната не показва голямо желание за използването на тези технологии за производството на евтини стоки, което вероятно се дължи на все още широкото предлагане на евтина работна ръка.

Има и друга възможност, която Хансън разглежда. Китай е неравномерно развит, като по-голямата част от трудоемкото му производство е концентрирано в големите градове. Тази индустрия би могла да се насочи към други части на страната. „В такъв случай Китай в крайна сметка ще се самозамести“, пише Хансън.

Какво ще значи липсата на “следващ Китай” за индустрията?

Въпреки че компаниите работят усилено за разширяването на веригите си на доставка извън Китай и проучват възможностите за производство на артикули по-близо до своите крайни клиенти, включително в Европа и САЩ, за мнозина напускането на азиатската страна ще се окаже скъпо и сложно начинание.

Какво обаче би се случило, ако разходите продължават да нарастват в Китай, а компаниите не напускат страната?

Трудът на Хансън не посочва конкретните последици, но отбелязва, че един то ефектите може да е повишаване на цените на продукти като облекла и обувки за компаниите и крайните потребители.

“Свикнали сме да получаваме много ниски цени на тези стоки и не знам дали напълно оценяваме колко много цените на тези продукти се понижиха в сравнение с други през последните 20 години”, посочва той. “Бързата мода е последствие от възхода на Китай”, добавя Хансън.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


132
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз пак да си задам въпроса.Защо щом в Китай е ефтино един лаптоп Епъл правен в Чайна пак струва 5 токата?Нали уж мноу евтину
54
0
 
1
 
! Отговори
Катай ша на упрай преди 3 години
До АнонименСи Дзинпин : " Ние нямаме нуждата да ставаме кoвpата добре сме си като чкаме американската такава"
53
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До-66Ами защото и една клечка за зъби да до произведеш тук,то тя ще е три пъти по скъпа от Китайският и аналог!
52
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китай рине световното дъно от години. Ако там имаше демокрация, то икономиката щеше да е десетократно по-мощна от тази на САЩ, но уви. Цяла Азия (с изключение на страните с адекватен PLI), Африка. Всичко си е Китай. Бедни, експлоатирани до смърт необразовани роби. Факт е, че да си роб е въпрос на личен избор, но едно е да си уж роб в България и да можеш да отидеш по цял свят или в съседния град, а съвсем друго е да си роб в Китай, Бразилия или подобна клoaка- не можеш да мръднеш никъде.
51
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А да питам, защо не си прозивеждаме сами каквото ни трябва вместо да внасям евтини *** от Китай? Хем ще има работа за хората и няма да бягат да берат ягоди, хем ще си е качествено.
50
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма кой . Всички вече ги мързи да работят .Само комунистите със сила и лъжи могат да принудят хората да се трудят.Премахнете комунизма в Китай и там също ще се напълни с чакащи за социална помощ мъррзеливци ... както е навсякъде в демократичния свят .
49
3
 
4
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Кое не разбрахте от това, че съм "абсолютно ЗА" кока кола да фалира ? И още десетина подобни (има списък за най големите разпространители на пластмаса)
48
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Скачените съдове са Германия Сащ и Китай най-големите замърсители на Планетата.
47
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да пиеш кока-кола означава, че не те е грижа не само за пластмасата им, която затлачва океаните. Означава, че не те е грижа и за твоето здраве като пиеш отровата им. Срещу такива трябва пълен бойкот, а не реклами като основни спонсори на олимпиади и световни. И без тях ще има състезания.
46
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ГосТЧе кое е лошото Кока Кола да фалира.Вредни водещи до диабет продукти наркотик за младото и все още неориентирано население.
45
0
 
5
 
! Отговори
Ейджънт Ариел Скит преди 3 години
А защо светът трябва да има една фабрика ? Кой се разпорежда с държавите като у тях си ? И смята, че съдбите на народите са подвластни на прищевките му.. ?!
44
1
 
3
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Аз съм напълно съгласен, че Китай трябва да намали драстично производството на пластмаса ( между другото, Германия произвежда само с 1.4х по малко), и това означава кока кола и още десетина американски и европейски компании да фалират. Абсолютно ЗА !
43
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименЧе ти къде си видял американска стока за ширпотреба.Аз не съм дори висок клас "американски" продукти като Епъл са всички до един Мейд ин Чайна което не им пречи да струват мкси и баща си незнайно защо.А дори високотехнологични военни продукти в Сащ се сглобяват от японски и китайски емигранти.Просто в щатите вече няма грамотни хора другите са в голямата си част афро и латино талаш.
42
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
САЩ успешно ще ги изместят,само че в производството на Говеждо и Соя!
41
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Я стига са произвеждали. Още не можем да се отървем от тяхната 👑 корона.
40
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китай вече е време да спре да произвежда каквото и да е и човечеството да си намали потреблението, че се задръстихме от пластмаса и бо.клу.ци.
39
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Индонезия
38
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Страната вече иска да произвежда по-висок клас продукти"Вече иска? Вече? Иска? А някой ще ги търси ли за този по-висок клас продукти? Ще произведат, никой няма да купи, ще им се срине икономиката и тогава ще "искат" пак да произвеждат евтиния. То световната икономика не се движи от "аз искам". Това да не ви е Топлофикация София?!?
37
1
 
7
 
! Отговори
Катай ша на упрай преди 3 години
Китай си е чист национал социализъм.Само дето арииската раса вече не е немската а жълтата
36
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китай - световен доставчик на всяка стокаРусия - световен доставчик на газОАЕ - световен доставчик на бензинСАЩ - световен доставчик на демокрация