Британският премиер Борис Джонсън обеща в събота да се придържа към планираното си отпускане на заключване заради коронавируса, наслаждавайки се на перспективата за пинта бира и подстригване, въпреки че учените отправят предупреждения, съобщи АФП.
Стартирайки кампанията на Консервативната партия за местните избори през май, Джонсън заяви, че масовото усилие на ваксинацията на правителството и про-бизнес политиките ще ускорят икономическото възстановяване, "доза след доза, работа по работа".
Уелс стана първата съставна част на Обединеното кралство, която премахна ограниченията за пътуване в събота. От понеделник заповедта в Англия за оставане у дома също ще бъде облекчена, за да даде възможност на групи от до шест души да се срещнат навън. Правителството планира да разреши на 12 април пиене на открито в градините на кръчмите и функционирането на несъществени дребни бизнеси като фризьорски салони.
Джонсън призна, че трета вълна от COVID-19 поглъща Европа и може да удари Великобритания. Но „ключовата разлика“ от миналата година била, че всяко нарастване на инфекциите и хоспитализациите трябва да бъде „достатъчно смекчено“ от хода на ваксинацията.
„И както стоят нещата, не виждам абсолютно нищо в данните, което да ме разубеди да продължа по нашата пътна карта към свободата, да отключим икономиката си и да се върнем към живота, който обичаме“, каза той на виртуално консервативно събитие, пише БГНЕС.
Премиерът добави: „Само след няколко дни най-накрая ще мога да отида при бръснарите. Но по-важното от това е, че ще мога да сляза по улицата и предпазливо, но необратимо, ще изпия халба бира в кръчмата."
При ваксинацията във Великобритания досега е направена поне по една доза на повече от 29 милиона възрастни и правителството планира да завърши фазата до края на юли. Но остава нащрек срещу по-инфекциозни варианти на коронавирус, като тези, които се появиха в Бразилия и Южна Африка.
Майк Тилдесли, един от научните съветници на правителството, подчерта необходимостта от бдителност. "В по-кратки срокове се притесняваме от нови варианти", каза той пред Times Radio. "Но ако можем да ги задържим за по-дълъг период от време, достатъчно време, за да бъдат разработени тези ваксини, тогава това, надяваме се, трябва да ни защити, докато влизаме през зимата."
Междувременно Великобритания влезе в сериозна разправия с Европа заради доставките на ваксини от базираната в Обединеното кралство компания AstraZeneca, за която ЕС заяви в петък, че трябва да "навакса" доставките си за блока, преди да изнася препарата другаде.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Шефчович: ЕС обмисля да спре временно въглеродния данък върху торовете
Кадър на деня за 7 януари
Ценовата война на автомобилния пазар в Китай продължава въпреки по-строгите регулации
Тръмп: Без дивиденти и обратно изкупуване на акции при отбранителните компании
Компаниите криптотрезори се разминаха с удар от доставчика на индекси MSCI
Н. Стойков: Под 50 долара за барел може да падне цената на петрола при по-дълбоко дъно
Ферментиралите храни са полезни за червата и стомаха
Червен код за валежи в община Крумовград: Обявиха 8 януари за неучебен
Късна емисия
Петзвездна Барселона избърса пода с Атлетик Билбао
Звезда на Реал Мадрид удари рамо на Винисиус
Венци Стефанов с голяма новина за Славия
Дузпата на Турицов остави отпечатък върху ЦСКА
Людовика Павани
Ливърпул избра Юго Екитике за №1
Дневен хороскоп за 8 януари, четвъртък
Лесна питка за Бабинден
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
17-годишен ученик направи приложение за еврото: Eurobuddy
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.