Защо има скок в цените на жилищата по цял свят?

Ниските лихвени проценти поддържат търсенето силно
30 мар 2021 20:39, Анисия Иванова
23
Защо има скок в цените на жилищата по цял свят?
Снимка: БГНЕС

На фона на бума на имотния пазар в САЩ палалелен ръст на цените на недвижимите имоти по света от Амстердам до Окланд повдига опасения от възможни балони и кара някои правителства да се намесят, за да охладят пазарите, пише в свой анализ The Wall Street Journal.

Властите вече бяха разтревожени от високите цени на имотите в части от Европа, Азия и Канада преди пандемията, тъй като ниските лихвени проценти поддържат търсенето силно.

Сега обаче трилиони долари бяха насочени към глобалната икономика под формата на стимули за преодоляване на щетите от коронавирусната пандемия и мнозина бяха принудени да започнат да работят от домовете си, което дава допълнителен тласък на пазара.

Това поставя властите и централните банкери в трудна ситуация. Мнозина искат да запазят ниските лихви с цел поддържането на устойчиво възстановяване след пандемията, но се тревожат, че хората ще заемат твърде много средства за жилища, чиито цени ще стагнират или ще се понижат по-късно. Други инструменти, с които те разполагат за охлаждане на търсенето, включително по-строги изисквания за ипотеките, не винаги работят или са отлагани, докато властите не са сигурни в по-широкото икономическо възстановяване.

Датската централна банка наскоро предупреди, че евтиното финансиране и спестяванията, които се увеличиха по време на пандемията, могат да доведат до заемането на повече дълг от хората за закупуването на имоти и цените им да се повишат.

“Ясно е, че повишаващите се цени (на жилищата) с между 5 и 10% годишно в зависимост от пазара, за който говорим, не са устойчиви в дългосрочен план”, заяви Карстен Билтофт, помощник-гуверньор на централната банка.

В Китай регулаторите опитаха да успокоят имотния пазар, но без резултат. Цените на имотите се повишават с 16% през миналата година в Шенжен например. В Нова Зеландия властите наскоро затегнаха изискванията за ипотечните кредити, след като средните цени на имотите отбелязаха ръст от 23% през февруари на годишна база, достигайки рекордни нива.

В Сидни, където цените на имотите също удариха рекорди, търсенето на нови ипотечни кредити е толкова високо, че някои банки не успяват да се справят, твърди Кристиан Стивънс, старши кредитен консултант в Shore Financial.

“Това е лудост”, посочва той. “Никога не сме били толкова заети и не сме виждали толкова запитвания. И не изглежда, че това ще се забави скоро”, твърди Стивънс.

В 37-те богати страни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие цените на имотите достигат рекорди през третото тримесечие на 2020 г., показват данни на ОИСР. Цените се повишават с близо 5% за годината - най-бързия темп на растеж от близо 20 години.

В САЩ също се отчита силен ръст на цените на имотите, въпреки че икономистите като цяло не са твърде разтревожени. Имайки се предвид предишни периоди на силен интерес към пазара, потребителите сега разполагат с по-високи кредитни рейтинги и използват по-голямо самоучастие за покупка.

Икономистите виждат подобни поводи за оптимизъм навсякъде по света, което прави повторението на глобалната криза на жилищния пазар от 2008 г. малко вероятно. Горещите пазари може да се “охладят” естествено, без да предизвикат по-широки щети, след като лихвите се повишат и търсенето се понижи. Подобно на ситуацията в САЩ, голяма част от покупките в света се дължат на реално търсене, а не на спекулации, тъй като семействата търсят начини да подобрят собствеността си заради повечето време, което прекарват у дома.

Силните цени на жилищните имоти също така карат притежателите им да се чувстват по-заможни, окуражавайки ги да харчат повече.

Въпреки това на фона на рекордно високите цени на акциите някои власти се тревожат, че огромните количества стимули тласкат цените на всички активи до неустойчиви нива в някои градове, което може да доведе до корекции на местните пазари.

Представители на датската централна банка заявиха пред The Wall Street Journal, че едно от опасенията е, че високите цени на имотите могат да принудят домакинствата да поемат твърде висок риск, за да финансират покупките си. Цените в Нидерландия, където също има недостиг по отношение на предлагането, се повишават със 7,8% през миналата година, след като отчетоха ръст от 6,9% през 2020 г., посочват анализатори на ING Group.

Гуверньорът на канадската централна банка Тиф Маклем заяви през февруари, че има ранни сигнали за “прекомерно изобилие” на канадския имотен пазар, като цените се повишават със 17% на годишна база, сочат данни на Канадската асоциация на недвижимите имоти. Маклем посочи, че властите ще следят ситуацията отблизо, но отхвърли възможността за предприемане на допълнителни мерки, като отбеляза, че икономиката се нуждае от цялата подкрепа, която може да получи.

Цените на жилищата в Европа продължават да се покачват въпреки много по-мрачните икономически перспективи за икономиката, отколкото в САЩ или Китай. Това отчасти е така, защото правителствата продължават да подкрепят семействата със субсидии за заплати и мораториуми върху изплащането на заеми. Междувременно лихвените проценти продължават да подкрепят пазара, като ипотечните лихви са средно 1,35% в еврозоната.

Целият анализ четете в Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


23
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Пазара си знае работата ще се коригира, когато най - малко го очакват всички. Сега всички очакват криза и инфлация и купуват имоти на поразия.. Знайте от мен когато толкова много хора очакват нещо в пазарите, то не се случва.. Ще оправят полужението ще има бум на икономики и раждаемостта и строителството и ще видите ,че това което очаквате няма да се случи. Може би след следващите 10 - 15 години.
21
0
 
6
 
! Отговори
Патиланчо преди 3 години
Това с имотите е пълна спекулация.Нито знаеш за колко да го купиш,нито за колко пари да го продадеш.Нито знаеш кога да го купиш,нито знаеш кога ще го продадеш.За лихви и за сигурна работа за 10 години напред да не говорим.
20
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
По същата причина поради която и биткойна е 58000$, печатат се пари като за последно. В САЩ напечатаха 3 трилиона тая година и въпреки това долара расте спрямо еврото, така че си направете сметка колко евро е напечатано.
19
1
 
1
 
! Отговори
Тли Милиона Долала преди 3 години
Палалелен разбрахме, че има, а палачичов има ли?
18
1
 
7
 
! Отговори
Сата НАТО преди 3 години
Слава Богу, поне съм спокоен, че не съм предал живота. Не съм се крил като ***, не съм бягал от родителите си като от чумави, не съм врещял на децата си, че ще ме заразят, а напротив - спрях паническите им пориви да се набутат в ръцете на убийците с бели престилки. Проклел съм всички организатори на това масово убийство и ще се върне на децата и внуците им, има Господ.
17
1
 
6
 
! Отговори
Сата НАТО преди 3 години
Защото правителствата, съставени от безскрупулни из роди и тьпи поместни п.тки, солидарно с поместните докторски гилдии обрулиха тьпигьозите, които са ги избрали. Сега ще напечатат още маса пари и ще обезценят спестяванията, инфлацията вече е двуцифрена, производството и търговията едвам кретат. Ще се хванете за палците тези, които много искаха да се скрият от вируса, дето стоят сами на трамвайната спирка с маска, дето мислехте, че животът ще спре на пауза да ви изчака да го живеете утре.
16
1
 
6
 
! Отговори
Няма значение преди 3 години
Извадка от статията :"Силните цени на жилищните имоти също така карат притежателите им да се чувстват по-заможни, окуражавайки ги да харчат повече."Поздравления "авторе"!... доста интересен подход :), продължавате да наливате масло в огъня, браво! 👍
15
0
 
7
 
! Отговори
До Home Office преди 3 години
Човек може отвсякъде да работи някои професии, но в китните планински селища няма да има добри училища за децата, а и здравеопазването няма да е добро. Пак ще ти трябва база в големия лош град ако не си сам.
14
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз гледах цените на жилища в малък град, не в София. Пазарът е пълен с апартаменти за продажба. Не се купуват а и цените не падат. В София може да е реален пазарът, но това в малкия град не го разбирам.
13
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
По евтини къщи в Европа. Пълни лъжи.
12
1
 
6
 
! Отговори
Хоум офисът преди 3 години
не е задължително да бъде в София. Човек може да рабати и от китни планински селища, където цените на квадрат са 250 евро.
11
7
 
10
 
! Отговори
6557454 преди 3 години
*** от форума още ли чака да паднат цените и смята колко хора и жилища има? Балона да се спука :D Аз и много мои приятели купихме и изплатихме, докато други чакат балона :)
10
4
 
12
 
! Отговори
Хахаха преди 3 години
Всичко е изчислено ... Сега е момента, за апартаментааа, кредит вземи, балък бъди ...2010 г. не увряха тиквите на ламтящити за собственост над кутийки с покупна цена 400 до 700 евро на квадрат, а с лихвите по кредита удря 1400 евро на квадрат.Това е абсурдна цена, но гордият собственик с ипотека (примка на врата) плаща като бесен.После реве, че го гонили от "собственото" му жилище и има да плаща още една камара пари по кредита.ДОКАТО ИМА ТЕЛЕТА, ЩЕ ИМА И КАСАПИ!
9
10
 
9
 
! Отговори
Една преди 3 години
Тази новина е пълна лъжа. Това се случва единствено в България. Навсякъде имотите поевтиняват и всеки може да провери или да пита познат от чужбина, например Англия
8
0
 
14
 
! Отговори
До 4 преди 3 години
Парите не са у хората. У шепа вентили. Те вече имат 100- тици имоти. Няма да се раздвижи пазара. Ц-ц-ц
7
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Все още може би не се усеща кризата толкова много, заради кризисните мерки и кредитната ваканция, но премине ли това, ще бъде трудно да се държат изкуствено високите цени според мен
6
6
 
29
 
! Отговори
Какви глупости само преди 3 години
Как така скок на имотите, когато толкова много хора ще останат/ вече са останали без работа? Водещи световни икономики се огъват, но тук имаме скок на имотите.. Това е пълен изкуствен балон според мен!
5
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Както вече писах .Не е време за покупка на скъпи имоти. Изчакайте и след нова година ще вземете на двойно по ниска цена от ЧСИ тата ;) Зависи кога ще спре банковата ваканция .После ще са нужни към 6 месеца и готово .Ще купувате на двойно по ниски цени както през 2009 година ;)
4
14
 
6
 
! Отговори
11 преди 3 години
Защото хората се събудиха и гледат да спасят парите си в нещо, което има стойност.
3
6
 
22
 
! Отговори
Лечо преди 3 години
Задава се световно дране на кожи на собствениците на имоти! И тези тенденции са пълна глупост в България, защото по света цените растат там където търсенето надвишава предлагането! В България на 7 милиона население имаме над четвърт милион жилища за продан ( отворете базар.бг и вижте броя на обявите) , за какво търсене говорим? Лъжи, цял куп мазни лъжи! Мирише на платена реклама и манипулации отвсякъде.