Преболедувалите COVID-19 имат антитела година след това

Тежестта на заболяването определя ефективността на имунитета
17 авг 2021 11:48, Ния Христова
43
Преболедувалите COVID-19 имат антитела година след това
Снимка: Pixabay
Преболедувалите COVID-19 имат антитела в продължение на поне една година след това. До този извод е стигнало проучване на Международния институт за научни изследвания Ирси Кайша (IrsiCaixa), предаде БНР. Изследванего е направено съвместно със суперкомпютърния център в Барселона (BSC) и Центъра за изследване на здравето на животните(CReSA).
 
Юлия Бланко, която е участвала в изследването, обяснява, че "тежестта на заболяването е това, което определя нивото на антителата и ефективността на имунитета, който се изгражда".
 
332-ма души, които са преболедували COVID-19 и са били наблюдавани в продължение на 15 месеца, са участвали в проучването.
 
Установено е, че хоспитализираните пациенти произвеждат повече антитела. За сметка на това обаче способността им да блокират нови варианти на коронавируса след това е по-ниска в сравнение с тази на пациенти без симптоми или с леки такива, които генерират по-малко антитела, но са по-защитени от повторна инфекция.
 
Учените са установили още, че ако не се ваксинират, няколко месеца след като са били болни, 50% от пациентите са податливи на повторна инфекция с Бета варианта на коронавируса, както и че 30% от тях могат да изкарат отново оригиналния вариант от Ухан.
 
"Въпреки че не всички хора, които сме изследвали, са получили пълния график на ваксината, можем да кажем, че при всеки от тях имунният отговор срещу вируса е засилен, доказвайки още веднъж ползата от ваксинацията", казва Бонавентура Клоте, директор на IrsiCaixa.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
1
 
6
 
! Отговори
Цъцъ преди 2 години
Да, сигурно