На кои места и с какви действия е най-вероятно да се заразим с коронавирус?

Класацията е направена от здравното министерство
13 сеп 2021 18:00,
91
На кои места и с какви действия е най-вероятно да се заразим с коронавирус?
Снимка: Pixabay

„Доказано е, че освен масовата ваксинация, най-ефективна противоепидемична мярка за ограничаване разпространението на COVID-19 е спазването на физическа дистанция при общуване. Наред с това е необходимо засилване на мерките в заобикалящата среда (почистване, дезинфекция, вентилация и т.н.), както и прилагане на личните предпазни мерки от всеки човек (маска, покриваща носа и устата, хигиена на ръцете, ограничаване на контактите при признаци на заболяване, покриване на устата при кашляне и кихане (ако няма предпазна маска)“, обясняват от здравното министерство.

„Посочените противоепидемични мерки са обусловени от начина на предаване на причинителя на COVID-19. Вирусът SARS-CoV-2 се разпространява от човек на човек по въздушно-капков път (респираторни капчици) и по аерозолен път (аерозоли, които са натоварени с по-малки по размер капки), а в по-редки случаи и по контактен път.

Отделяните от заразения човек капки, съдържащи вирус, са с различни размери, като по-големите се разпространяват на разстояние до 1,5 – 2 м. от инфектираното лице и не остават за дълго във въздуха, а падат по повърхностите в близост (за секунди или минути). По-малките капки образуват аерозол, който се задържа дълго във въздуха, особено в затворени пространства с лоша вентилация“, допълват от там.

Експертите са направили и класация на кои места и с кои действия има най-голяма вероятност да се заразим с COVID-19. Инфектираните лица (дори и преди да са развили каквито и да е симптоми) отделят вируса от дихателните си пътища при:

Дишане;
Говор;
Пеене;
Смях;
Кашляне;
Кихане.

Заразяването на възприемчивите хора става при директен контакт на лигавицата на носа и устата или очите с натоварените с вирус капки, или при вдишване на инфекциозния аерозол дълбоко в белите дробове. Рискът от заразяване чрез респираторни аерозоли е най-висок в лошо проветрявани затворени помещения, в които има много хора и контактът между тях е продължителен.

С увеличаване на разстоянието между лицата (физическа дистанция от 1,5-2 м.) се намалява възможността за ефективно предаване на вируса на околните по въздушно-капков път, а с ограничаване на броя на хората, намиращи се в затворени пространства, и осигуряване на адекватна вентилация се намалява възможността за аерозолно разпространение и по този начин се ограничава възникването на нови инфекции.

Заразяване може да стане и по контактен път – при допир със заразен човек (напр. при ръкуване) или при замърсяване на ръцете от контаминирани повърхности и предмети и последващо пипане на устата, носа и очите, което налага спазването на лична хигиена и провеждане на текуща дезинфекция на места, където се събират много хора.

Данните от документирани епидемични взривове и резултатите от научни проучвания вече са много повече, отколкото в началото на пандемията, и тези нови знания се прилагат за ограничаване на разпространението на COVID-19. Известно е, че вирусът най-често се предава, когато възприемчивите лица са в тесен контакт със заразени хора (независимо от това дали имат симптоми на заболяване, или не). Известно е също така, че разпространяването на вируса става предимно в затворени помещения. Значение има и продължителността на престоя в помещението.

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията посочва, че предаването на SARS-CoV-2 е особено ефективно в пренаселени пространства на закрито, като: офиси, ресторанти, църкви, търговски центрове, работнически общежития, организирани групи в ски курорти, празненства, танцувални зали, круизи и превозни средства. При пеене, викане или висок говор, напр. в много шумна среда, се повишава образуването и отделянето на заразни респираторни капчици, включително се улеснява и аерозолното разпространение на вируса.

По отношение на местата, където има по-висок риск от заразяване, СЗО   съветва те да бъдат избягвани и посочва, че голям риск от разпространение на SARS-CoV-2 съществува в: 1) пространства, които са затворени; 2) места, в които се събират много хора; 3) места, в които условията предполагат много тесен контакт между хората. Там, където тези три рискови фактора се съчетават, рискът от заразяване с SARS-CoV-2 е най-голям и там най-често са регистрирани епидемични взривове (ресторанти, фитнеси, нощни клубове, офиси, религиозни храмове, където в затворени помещения често се събират много хора, които говорят високо, крещят, пеят, или дишат учестено и дълбоко, поради физическо натоварване). Опасността от разпространяване на заразата е най-голяма в претъпкани и недостатъчно вентилирани и/или проветрявани пространства, където инфектирани хора прекарват дълго време в близост с други хора. В такава обстановка вирусите се разпространяват много по-ефективно посредством респираторните секрети или чрез аерозол, така че там предпазните мерки са особено важни.

Центърът за контрол на заболяванията в САЩ (CDC) посочва, че колкото повече едно лице контактува с други хора и колкото по-продължителен е контактът, толкова по-висок е рискът от разпространение на COVID-19.
 Рискът от разпространение на COVID-19 в обстановка на ресторант или бар нараства при увеличаване на контактите с други хора на разстояние, по-малко от 2 м., както е посочено:

Най-нисък риск: обслужването с храна е ограничено до обслужване в колата, доставка навън, взимане за вкъщи и взимане от гише на тротоара.

По-рисково: основно обслужване в колата, доставка, взимане за вкъщи и взимане от гише на тротоара. Храненето в заведението се ограничава до местата на открито. Капацитетът на местата е ограничен, за да се позволи разстояние 2 м. между масите.

По-висок риск: хранене в заведението вътре, при намален капацитет, за да се позволи масите да са на разстояние 2 м. И/или хранене в заведението с места навън, но без масите да са на разстояние поне 2 м.

Най-висок риск: хранене в заведението вътре. Капацитетът на местата не е намален и масите не са на разстояние поне 2 м.

Мерките, които общественото здравеопазване прилага навсякъде по света, са от решаващо значение за ограничаване разпространението на COVID-19.

Индивидуалните защитни мерки, включително използване на маски, там, където е необходимо и общите профилактични мерки във външната среда като почистване, дезинфекция, вентилация, се прилагат във всеки един етап от развитието на пандемията.

Още по темата
В етап на интензифициране на епидемичния процес и при недостатъчно висок обхват на населението с ваксини срещу COVID-19, с оглед намаляване на хоспитализациите, на тежките случаи и на смъртността, е необходимо за определен период от време да се приложат мерки, ограничаващи възможностите за разпространение на вируса в обществото. Европейският център за превенция и контрол на заболяванията предоставя редовно актуализираща се справка за набора от противоепидемични мерки, които се предприемат във всяка от страните членки. Мерките, с които страните реагират на разпространението на COVID-19, в зависимост от интензивността на епидемичния процес, включват: използване на предпазни маски на обществени места/в обществения транспорт, препоръки за дистанционна работа/затваряне на работните места, отмяна на масовите събирания (за конкретни събития или забрана на събития с определен размер), затваряне на публични места (включително ресторанти, развлекателни обекти, магазини за стоки не от първа необходимост, частично или пълно затваряне на обществения транспорт и др.), затваряне на образователни институции (включително детски градини и ясли, начални, основни и средни училища и университети), препоръки "останете си вкъщи" за рисковите групи или уязвимо население (хора в напреднала възраст, хора с хронични заболявания, хора с физически увреждания и пр.), препоръки "останете си вкъщи" за цялото население (които са доброволни и не са принудителни) и заповеди "останете си вкъщи" за цялото население (които са принудителни и се наричат още "локдаун").

„Предвид гореизложеното, считано от 07.09.2021 г., в страната се въвеждат мерки, с които се цели да се намали възможността за предаване на инфекцията в различни обекти и дейности, които се провеждат на закрито и да се противодейства на масовото разпространение на Делта варианта на SARS-CoV-2 на територията на страната и свързаните с това натиск върху здравната система и неблагоприятни здравни, социални и икономически последици. Въведени са описаните по-горе противоепидемични мерки (ограничително-изолационни), като основно внимание се обръща на спазването на физическа дистанция и задължително носене на защитна маска за лице.

С намаляването на броя на лицата при провеждане на присъствени групови занятия в езикови центрове, образователни центрове и други обучителни центрове и школи, както и при провеждането на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, симпозиуми, обучения и други мероприятия с такъв характер, изпити и конкурси, се намалява и вероятността за заразяване на възприемчиви лица (намалена гъстота) и евентуално последващо предаване на COVID-19 в семейства и домакинства. В тази връзка е въведено изискването за частично ползване на капацитета на помещенията, като съобразно извършваната дейност същият варира – от 30% при посещения в центрове, школи и други обекти за танцово и музикално изкуство, в спортни и фитнес обекти и публика на открито, при провеждането на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, симпозиуми, обучения и други мероприятия с такъв характер, изпити и конкурси, в балнеолечебни (медикъл СПА) центрове, СПА центрове, уелнес центрове и таласотерапевтични центрове до 50% в кина, театри, циркови представления, концерти и други сценични прояви на закрито.

По отношение на заведенията за хранене и развлечения се въвежда изискването за отстояние от 1.5 м. между облегалките на столовете на съседните маси, както и недопускане на повече от 6 души на една маса.

Друг вариант за намаляване на гъстотата на хората е въвеждането на изискването от  8 км.м в обекти като музеи и галерии, пазари, тържища, базари и изложения и търговски, административни или други обекти, които предоставят услуги на гражданите, с което допълнително се създава възможност за спазване на физическа дистанция - задължителна основна противоепидемична мярка в обхвата на заповедта.

С изключение на обекти като заведенията за хранене и развлечения (за клиенти), както и при провеждане на спортни мероприятия (за спортисти), носенето на предпазна маска за лице е задължително като мярка за контрол спрямо източниците на инфекция (пресимптомни и асимптомни носители) и мярка за профилактика при възприемчиви лица и лица в риск.

За обекти, при които не може да се въведе спазване и контрол на посочените ограничително-изолационни мерки, провеждането на дейности временно се преустановява (посещенията в детски центрове, клубове и други, предоставящи организирани групови услуги за деца, тимбилдинги и други организирани групови мероприятия с такъв характер в трудови колективи, масови мероприятия като музикални и други фестивали, събори, фолклорни инициативи и други с такъв характер, при които присъстващите не са организирани с определени седящи места и входът (участието) е неограничен, колективни спортове на закрито, с изключение на тренировки и състезания за картотекирани състезатели професионалисти).

Въвеждането на описаните мерки е в срок до 31.10.2021 г., като периодично ще се извършва анализ на основните епидемиологични показатели на епидемичния процес, свързан с COVID-19, и при необходимост мерките ще бъдат допълвани или отменяни“, поясниха от здравното министерство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


91
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дистанцията между масите и 5 метра да е като се изкиха някой в шепите или си избърше носа,и хване дръжката на вратата и облегалката на стола и кво правим...ти ги хващаш после,пипаш се по лицето,храниш се ...и си готов
57
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каква тъпня-да убеждаваш ежеминутно да се боцкаш или не. Абе оланкоолу, ваксинирането е на доброволна основа и не е задължително и въпросът е приключил. Какъв е смисълът да се повтаря една лъжа постоянно. С убеждение и уговорки нищо не се променя.
56
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много ценна информация. Браво. Добре че написахте, иначе откъде щеше да се знае. Смешковци...
55
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В България е победила мафията на мутрите и от тридесет години. Болниците са търговски дружества. Здравните осигуровки и акциза от цигари отиват в мафията.
54
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Овча глАва антивакса иска да бръмчи с тapaтайката из центъра, да пий вину и да пуфти тютюн. Овча глАва не иска носи маска.
53
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 50 ти сигурно си бил до него и разбра,че е умрял...а,чакай.Прочел си го някъде....
52
18
 
8
 
! Отговори
Ваксиниран преди 2 години
Тук, в изостанала България не водим борба с ковида. Тук водим неравна борба с българската антиваксърска про.сто.тия и логично паднаха 20 000 заблудени!
51
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе що не си .... .....
50
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абсолютно навсякъде в затворено помещение е възможно да се заразим от кивид или подобен вирус. По-важно е колко време се седи в затвореното помещение отколкото разстоянието между хората.
49
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едно от местата е този сайт - побъркваш се психически, виждаш вируси навсякъде, от стреса имунната ти система се срива, хващаш хрема и си въобразяваш, че е страшен вирус. Тичаш панически до болницата, където само и това чакат да те изкарат болен с фалшивите си тестове . Брилянтно е измислено просто.
48
3
 
17
 
! Отговори
Хората преди 2 години
ще се смеят, ще пеят, ще се веселят и ще общуват помежду си, затова е Животът....Който го е страх да взима ковчег и да се погребва...На МЗ сметките са грешни изначално.....
47
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най-големия израелски антиваксър е гушнал букета. Най-после разбрал колко е кофти да не ти стига кислорода и да нямаш сили нито да се изправиш, нито да се преоблечеш, мъка мъка мъка.
46
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
50+ съм, не спазвам никакви мерки, ходя 5 от 7 дни в седмицата хо заведения, също толкова пътувам в градския транспорт, не водя здравословен начин на живот, постоянно съм в контакт с много хора, имам две деца, на които са им живи и що годе здрави и бабите и дядовците-70-80+, дотук само жена ми го кара "не накрак" за около седмица,в началото на годината.Всички останали бяхме със сополи по различно време от годината и толкоз. Възрастните са ваксинирани, останалите не, ама сигур щот сме.под 60кг
45
6
 
14
 
! Отговори
Апокалипто преди 2 години
Умните се ваксинираха,казаха им по телевизора и те се наредиха на опашката,а ние пр0стите вярваме в конспирации и ши мрем дееейба...Само да ви вметна,че от 20 години вашите спасители мислят как да намалят населението на планетата,ама иначе ви спасяват...И само пак да вметна,че има 40000 болести,а лечение има за 10000 от тях...кой разбрал,разбрал...
44
1
 
11
 
! Отговори
до Ме преди 2 години
Английски знаеш ли??? Ако знаеш посърфирай из американските сайтове да видиш каква е реакцията на населението на указа на Байдън за задължителна имунизация на фирми и компании с над 100 човека работещи в тях! Дори губернаторите му се озъбиха!
43
19
 
11
 
! Отговори
Me преди 2 години
Добре, че поне 20% от БГ народа има малко акъл в главата и се е ваксинирал. Не знам дали не се замислят останалите, колко абсурдно е всъщност да мислят, че някой иска да ги отрови ли да си прави експерименти. Все пак, целия сват не е България.
42
6
 
7
 
! Отговори
Истукан преди 2 години
Спазвайте диети и няма да имате проблеми с covid-19. Не се ли изчистите, вирусчето идва бавно при всички.
41
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Така, че всеки може да е с вируса.... Дали в организма на човека или по тялото и дрехите му... без значение, дали е ваксиниран или боледувал и с имунитет...
40
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз си заразих 7 дни след ваксинация.
39
13
 
5
 
! Отговори
До ???? преди 2 години
Ами не. По-скоро да се направи като в Кипър - всички неваксинирани - на работа само срещу тест за тяхна сметка (тестът 2 пъти седмично). Или като в Гърция - учителите или ваксинирани, или в неплатена отпуска. Да не говорим за неосигурените, на които в момента им се предоставя безплатна спешна помощ - или да сия плащат, или да почнат да се осигуряват. А неваксинираните - и да си плащат лечението срещу Ковид.