Защо хапчетата срещу COVID-19 не могат да заменят ваксините?

Лекарствата са за определен период в началото на болестта
11 ное 2021 20:15, Елка Василева
78
 Защо хапчетата срещу COVID-19 не могат да заменят ваксините?
Снимка: архив, БГНЕС

Приеманите през устата антивирусни хапчета на компаниите "Мерк" и "Пфайзер"/"Бионтех" показват висока ефективност за смекчаване на най-тежките последици от COVID-19, ако се вземат достатъчно рано, но лекари предупреждават хората, отнасящи се с колебание към ваксините, да не бъркат ползите от тези средства за лечение с превенцията, която предлагат ваксините, пише Ройтерс.

Според проучване на фондация "Кайзър фемили" 72 процента от пълнолетните американци са получили първа доза ваксина, но темпото на ваксинацията е забавено, след като политическите междупартийни спорове предизвикват разделение във възгледите за ценността и безопасността на ваксините срещу коронавируса.

Още по темата

Задължителната ваксинация, налагана от работодатели, щати и правителството на американския президент Джо Байдън, помага за засилване на ваксинацията, но поражда и противоречия.

Някои специалисти по заболяванията се страхуват, че появата на приемани през устата средства за лечение на COVID-19 може допълнително да възпрепятства ваксинационните кампании. Предварителните резултати от проучване с участието на 3000 американски граждани, проведено от Факултета по обществено здравеопазване към Градския университет на Ню Йорк, предполагат, че лекарствата могат да "затруднят усилията за убеждаване на хората да се ваксинират", каза специалистът по здравни комуникации в Градския университет на Ню Йорк Скот Ратзан, ръководил проучването.

Ратзан каза, че един от всеки осем анкетирани е заявил, че би предпочел да се лекува с хапче, отколкото да се ваксинира. "Това е голям брой", каза Ратзан.

Безпокойството се породи след съобщената в петък новина от "Пфайзер" - производител на водеща ваксина срещу COVID-19, че експерименталното му антивирусно хапче "Паксловид" намалява с 89 процента опасността от постъпване в болница и смърт от болестта при високорискови пълнолетни хора.

"Пфайзер" представи резултатите, след като компанията "Мерк" и партньорът й "Риджбек Байотерапютикс" съобщиха на 1 октомври, че тяхното перорално антивирусно лекарство намалява наполовина риска от постъпване в болница и смърт. Лекарството молнупиравир получи условно одобрение във Великобритания в четвъртък. И двете лекарства трябва да бъдат одобрени от регулаторните власти в САЩ, но може да излязат на пазара през декември.

"Да се разчита изключително на антивирусно лекарство е малко като хвърляне на зар от гледна точка на това как ще се справи организмът ти. Очевидно ще е по-добре от нищо, но това е доста рискована игра", каза д-р Питър Хотес - ваксинолог и преподавател по молекулярна вирусология и микробиология в Медицинския колеж "Бeйлър".

Шестима специалисти по заразни болести, интервюирани от Ройтерс, също не бяха особено въодушевени от перспективата за ефикасни нови средства за лечение на COVID-19 и се съгласиха, че те не са заместител на ваксините.

Дори при силно заразния вариант Делта на вируса ваксините на "Пфайзер"/"Бионтех" продължават да са ефикасни, като намаляват риска от постъпване в болница с общо 86,8 процента, показва правителствено проучване сред ветерани в САЩ.

Експертите казаха, че някои неваксинирани вече разчитат на моноклонални антитела - лекарства, които е необходимо да бъдат вкарвани в организма чрез вливания със системи или с инжекции, като "резервна спирачка", в случай че се заразят.

"Мисля, че новината от "Пфайзер" е страхотна. Това върви ръка за ръка с ваксинацията. Не я замества", каза д-р Лиана Уън - лекар в спешна медицина, преподавател по обществено здравеопазване в университета "Джордж Вашингтон" и бивш здравен комисар в Балтимор.

Изборът да не се ваксинираш "би бил трагична грешка", каза главният изпълнителен директор на "Пфайзер" Албърт Бурла.

"Това са средства за лечение. Те са за хората, които ще имат нещастието да се разболеят", заяви Бурла в интервю за Ройтерс в петък. "Това не би трябвало да е причина да не се предпазите и да поставите в опасност себе си, дома си и обществото."

Антивирусни предизвикателства

Според експертите една основна причина да не се разчита на новите хапчета е, че антивирусните лекарства, които спират размножаването на вируса в тялото, трябва да се дават в кратък период от време в началото на болестта, защото COVID-19 има различни етапи.

В първия етап вирусът бързо се размножава в тялото. Много от най-лошите последици от COVID-19 обаче настъпват във втория етап, породени от погрешен имунен отговор, предизвикан от размножаващия се вирус, каза д-р Селин Гаундър - експерт по заразни болести и главен изпълнителен директор и основател на мултимедийната организация с нестопанска цел "Джъст хюман продакшънс".

"Когато получите задух или други симптоми, които биха наложили приемане в болница, вие сте в този етап на неправилно действащ имунен отговор, при който антивирусните лекарства всъщност няма да бъдат от особена полза", каза тя.

Хотес споделя това мнение. Той каза, че провеждането на достатъчно ранно лечение може да бъде трудно, защото периодът, в който вирусът преминава от размножителния към възпалителния етап, е променлив.
"При някои хора това ще се случи по-рано, при други - по-късно", каза Хотес.

Хотес каза, че много хора се чувстват изненадващо добре в ранния етап на болестта и може да не знаят, че равнищата им на кислород спадат - един от първите признаци, че е започнал възпалителният етап на болестта.

"Често пъти човек няма да разбере, че се разболява, докато не стане твърде късно", каза той.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


78
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
3
 
7
 
! Отговори
Вируслав преди 2 години
Сигурен съм че и сам може да откриеш от къде е, че и самия филантроп да чуеш със собствените си уши! Освен ако си ваксиниран и с бустерче
47
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ВируславСигурен съм, че ще дадеш и откъде е този цитат, ***.
46
3
 
19
 
! Отговори
Вируслав преди 2 години
Ваксините не трябва да се заменят, а да се излеят в мивката!! И да се върнаъ парите на данъколлатците платили "безплатните" ваксини: Bill Gates has finally admitted that his vaccines neither prevent you from getting COVID nor will they prevent you from spreading COVID. So what exactly is all this crazy mandate stuff and denying people employment based on vaccines that do not work?
45
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Друго си е да ти изстрелят отровата директно в кръвоносната система. През храносмилателната е по-лесно да бъде изхвърлена, преди да бъде усвоена по предназначение.
44
8
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще се ваксинирам само с ваксината от Куба.Те са две "Абдала" и "Соберана" имам доверие на онези хора защото мислят за хората.Куба има медицина може би най-добрата в света.Тя отказа да внесе всички чужди бъркочи и сама си произведе ваксина с голям успех.Ако Възраждане не спечели изборите живота ни приключва а с децата ни и Господ не знае какво ги чака.Овце събудете се бе!
43
2
 
12
 
! Отговори
Щирлиц преди 2 години
Определен период!?По-точно докато се гът.Н.ем всички.
42
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хахахах как очаквате да се откажат от ваксина, която ще им носи милиарди с години напред? В болниците са затворени едни пари под формата на пациенти, които са пропусната печалба. Още едно виме от което да цицат.
41
1
 
25
 
! Отговори
:)))) преди 2 години
''След нова година Pfizer ще пуснат и мехлем, който с нанася на мястото на ваксината за повишаване на ефекта. После Джонсън ще ги удари със шампоан.'' Обаче нищо и никога не може да се конкурира с великите ''ваксини''.
40
2
 
26
 
! Отговори
МмАаНн преди 2 години
Нищо не бива да възпрепятства ваксинационните кампании (на Пфайзер). Дори собственото им хапче. Явно в него няма толкова пари.
39
1
 
7
 
! Отговори
Лекар преди 2 години
Няма изкуствен имунитет. Има активен и пасивен. Активен - след боледуване и след ваксинация. Пасивен - с антитела от плазма от преболедувал или синтетични ( моноклонални антитела -като регенерон например).
38
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Как да разясняваш на неграмотни хора! Невъзможно.
37
7
 
4
 
! Отговори
do 25 преди 2 години
Неграмотнико, няма "изкуствен" имунитет. Всичкият е естествен, независимо дали е от ваксина, или от вирус...
36
2
 
23
 
! Отговори
Bili преди 2 години
Джонсън ще пуснат пудра! от оная с азбест ...*** ги съди...
35
2
 
24
 
! Отговори
Случаен минувач преди 2 години
След нова година Pfizer ще пуснат и мехлем, който с нанася на мястото на ваксината за повишаване на ефекта. После Джонсън ще ги удари със шампоан.
34
2
 
19
 
! Отговори
Bili преди 2 години
това е абсурд, не статия...ваксината на пфайзер или хапчето..? ако ви накарат да задавате грешни въпроси, отготворът няма значение.
33
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На мен ми писна отвсичко. Нека ВИПовете да си живеят живота ваксинирани или неваксинирани, да играят в тенис турнири без ограничения, да ходят от континент в континент, от държава на държава да правят важните си работи в живота. За нас и в Бриколаж не може, и трябва да напускаш работа да ходиш на улицата гол и бос.
32
3
 
36
 
! Отговори
Край преди 2 години
Абе въртят сучат - ваксината все е манна небесна.Нищо не може да я замени ни антитела ни хапче ни клизма.как пък не вденаха че колкото повече ни обработват толкова повече не вярваме.
31
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защото ваксините са ментета
30
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Браво колега!Най-силен е невидимия враг и този с партиен билет за постоянно.
29
6
 
14
 
! Отговори
дд преди 2 години
Този супер кръвожден вирус го боря два пъти за една година със сребърна вода и още нещо, ама вие си мушкайте субстанции и пийте буламачи