Как помага механична вентилация на пациентите с COVID-19?

Броят на вентилаторите не е предназначен за увеличаващ се брой пациенти
2 апр 2020 19:30, Нели Христова
37
Как помага механична вентилация на пациентите с COVID-19?
Снимка: БГНЕС

Много пациенти с пневмония COVID-19 се нуждаят от механична вентилация на белите дробове. Как работят вентилационните апарати и защо те силно липсват по време на пандемията на коронавирус, обясняват от DW.

COVID-19 засяга главно долните дихателни пътища и при 20% от хората, заразени с вируса SARS-CoV-2 , той прониква дълбоко в белите дробове. В същото време състоянието на пациента бързо става критично и най-тежките случаи трябва спешно да бъдат настанени в отделението за интензивно лечение и да бъдат свързани с устройства за механична вентилация (УМВ).

В Италия и Испания, най-засегнатите от коронавирус страни, болниците често не могат да се справят с притока на пациенти: няма достатъчно места в интензивното отделение с „вентилатори“, както лекарите наричат УМВ, поради което лекарите трябва понякога да решават кой има по-големи шансове да оцелее.

Кога е необходима механична вентилация?

Изкуствената вентилация е необходима в случаите, когато белите дробове вече не могат да вдишват достатъчно кислород и издишват въглеродния диоксид, събран в тях. В този случай вентилаторите поемат функциите на дихателната система.

Навременната връзка с „вентилатора“ увеличава максимално шансовете за оцеляване. Ако човек, който е спрял дишането, не е свързан с УМВ, вътрешните му органи престават да се снабдяват с кислород. Скоро след това сърцето спира да бие, кръвоснабдяването спира и в рамките на няколко минути пациентът умира.

Как работят вентилаторите?

Принципът, по който работят вентилаторите, се нарича вентилация с положително налягане. Те изпомпват кислороден въздух в белите дробове и изпомпват течност от тях. Звучи просто, но в действителност това е сложен процес. Съвременните вентилатори имат много различни режими на вентилация, които се използват в зависимост от конкретната ситуация.

Когато използвате вентилация с контролирана налягане (Pressure Controlled Ventilation,PCV), вентилаторът (респиратор) създава определено ниво на налягане в дихателните пътища и белодробните алвеоли, така че те да могат да абсорбират възможно най-много кислород. Щом налягането достигне зададената максимална граница, започва режимът на издишване. Така респираторът се грижи за целия дихателен процес на пациента.

Какво чувстват пациентите при механична вентилация?

Има два вида механична вентилация: инвазивна и неинвазивна. При неинвазивното изкуствено дишане се поставя плътно прилепваща маска върху лицето на пациента, през която въздухът навлиза в белите дробове с помощта на вентилатор. В този случай човек запазва всички естествени функции на дихателните пътища.

За извършване на инвазивна вентилация на белите дробове пациентът се интубира – тръба се вкарва в трахеята през носа или устата. В някои случаи се извършва хирургична операция, наречена трахеотомия: лекарят прави малък разрез в долната част на шията, за да отвори трахеята, в нея се поставя тръба и след това вентилаторът се свързва с нея.

Хората, свързани с „вентилатор“, не могат нито да говорят, нито да ядат, нито да пият: трябва да бъдат изкуствено хранени през тръбата. Тъй като инвазивната вентилация в допълнение също е доста болезнена, пациентите обикновено се въвеждат в изкуствена кома с помощта на анестезия.

Защо няма достатъчно вентилатори?

На фона на бързото разпространение на коронавируса търсенето на УМВ по целия свят рязко се увеличи. Броят на местата в отделенията за интензивно лечение в повечето страни не е предназначен за непрекъснато увеличаващ се поток от пациенти, които едновременно се нуждаят от механична вентилация.

В същото време съвременните високотехнологични УМВ, чиято цена понякога достига 50 хиляди евро, не могат да бъдат закупени в най-кратки срокове. В света има само няколко производители на вентилатори и EКMO устройства – екстракорпорална мембранна оксигенация, която може да обогати кръвта с кислород, с други думи, да работи като изкуствени бели дробове.

В момента тези компании са увеличили максимално производствения си капацитет, но изпитват затруднения с доставките – включително консумативи, като дихателни тръби и канюли.

Проблеми с грижата за пациенти с тежки симптоми на COVID-19 и тяхното лечение също могат да възникнат поради липсата на квалифициран персонал, който може да работи с вентилатори в отделения за интензивно лечение.

Каква е ситуацията с механичната вентилация в Германия?

В Германия места в отделения за интензивно лечение – така наречените „реанимационни легла“, оборудвани с вентилатори, има в 1160 болници. Общо в страната има около 28 хиляди такива легла. Това означава, че като се вземе предвид общото население от приблизително 80 милиона души, в Германия има приблизително 34 легла на 100 000 жители . Това е доста над средното за Европа. И така, в Италия с население от около 60 милиона души на 100 хиляди жители има 12 „легла за реанимация“. В Холандия този брой е още по-нисък – само 7 места на 100 хиляди души. Подобна е ситуацията и в скандинавските страни.

Също така си струва да се отбележи, че поради рязкото увеличаване на броя на пациентите с пневмония COVID-19, много болници в Германия вече са изоставили повечето планирани операции. Това решение позволява на пациенти с тежки симптоми на коронавирусна инфекция да бъдат осигурени допълнителни вентилационни устройства от операционните зали. Освен това се предприемат всички мерки за увеличаване на броя на вентилаторите възможно най-скоро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
1
 
! Отговори
ТестКит преди 4 години
Дано не стигнеш до апарата, но ако стигнеш им го кажи същото
32
0
 
1
 
! Отговори
Скептик преди 4 години
Пичове и Дами,Правете дихателни упражнения. Пийте топли напитки. Подсолявайте ги.Тук пише че апаратите изсмуквали течност. Хората казват че алвеолите се покриват с ***. Няма течност. Апаратите помагат защото позволяват на човек да се бори по-дълго докато сработи лекарството. Колкото по рано включат кислород или апарат за ид толкова по-добре.
31
0
 
1
 
! Отговори
до 30 от Винету преди 4 години
Това което казваш няма как да е вярно. Ако наистина имаше лекарство срещу този вирус, защо тогава имаме жертви? Тези лекарства, които си написал може и да помагат, но при по-леки форми на вируса, при които може да оздравееш и без тях. Изказваш предположения, без факти. Дано журналистите се сетят да питат генерал Годжи, колко от жертвите в България са пушачи, тъй като знаем, че при пушачите смъртността е доста по-висока, но колко по-висока не знаем точно.
30
0
 
6
 
! Отговори
За управляващите преди 4 години
всичко е осигурено, а народа ще си мре по къщите като риби на сухо. Като няма респиратори, ще ядем асфалт и американски тенекии ще ни пазят от вируса! С тези пари сега можеха да купят достатъчно респиратори, та и бедните да се лекуват. Вместо това, те обричат и живота на децата ни, после те трябва да плащат дълговете на мутрите!
29
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кой си ти, Винетутко, че ни държиш тоя безапелационен тон - да не си професор случайно. Вече има няколко двойно слепи рандомизирани изледвания, които показват, че лечението с хининови препарати дава резултати - последното е направено върху 80 пациенти. И това не е случайно. Отдавна има изследвания, че препаратите лекуващи малария, имат и противовирусен ефект. Хининът в съчетание с антибиотици, лопинавир/ринонавир и т.н. дават добри резултати.
28
6
 
6
 
! Отговори
Винету преди 4 години
Тези апарати стигнеш ли до тях шанса ти да оцелееш е почти никакъв. От 32 пациента стигнали до вентилатор 31 умират. Лекарите не могат да се борят с този вирус и всичката тази демагогия, че трябва да се забави вируса за да може да се лекуват хората са лъжи. Това не се лекува поне към днешна дата. Медицината е безсилна и всички тия приказки, че били лекували пациентите са лъжи. Пациентите сами се преборват с болесттта благодарение на имунната система. Тези с по-слаба не издържат.
27
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Виждал съм недомислени статии тук, но с оглед някои от долните коментари се налага да се включа, когато въпросната журналистка спише сравнително адекватен материал:Апаратите наистина се наричат вентилатори (системи за белодробна вентилация). Навремето се е използвал терминът респиратор (преди повече от половин век); днес обаче той е запазен за маските за лице, в т.ч. и N95/FFPx, на които се нагледахме всички. Широката общественост го ползва по инерция, но правилното наистина е вентилатор.
26
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 26=========================Там не лекуват.Там изолират болните да не заразяват здравите. На една зала като Армеец ще има един лекар и 2 сестри.Който оцъца-оцъца.
25
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе те пързалки, паркове и стадиони се преустройват, ама никой не пита после лекуват ли някой там.PR акция, нищо друго.
24
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз имам компресор за боядисване. Вдига 5 атмосфери. Като дух, не колата подскача.
23
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Помага да срещнат Създателя по-бързо.Друга полза няма.
22
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В допълнение към казаното от номер 3, ще посоча, че има съобщения, че когато на пациента се прилага тъканен активатор на плазминогена, в много случаи нуждата от интубиране отпада, а белодробната тъкан се защитава от тежки увреждания от тромби. Изобщо, българските лекари трябва да дадат повече информация за средствата на лечението
21
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До УчуденАко състоянието ти стигне до критично само вентилатор/респиратор може да те спаси. Това е статистиката. "Не си обречен на смърт само ако те интубират". СЗО твърди, че около половината жертви в Италия са загинали тъй като не е имало респиратор на разположение. Това е и причината за сега Германия да има 14 пъти по-малко жертви от Италия - имат по-голяма готовност с реанимационни легла и респиратори.
20
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Добре се очертават нещата. Рухнаха 2 от 3те най-разпространени модела на здравеопазване. Нищо хубаво не ни чака в близко време. А и митът, че са засегнати само възрастни и хора с придружаващи заболявания също започва да рухва. Пък и в крайна сметка дори да не починете за винаги може да останете с увредени бели дробове и с намален дихателен капацитет, както при всяка изключително тежка двустранна пневмония. Без значение причината дали от корона или аденовирус примерно... все не е хубаво.
19
4
 
3
 
! Отговори
Учуден преди 4 години
И каква е стаистиката ако те турят на вентилатор? Пиши се бегал... За кво въобще се влиза тогава в болница, ти не се ли оправиш от само себе, си история
18
1
 
6
 
! Отговори
До 10 преди 4 години
Ами вярно ,че хората умират непрекъснато, но за първи път ледената пързалка в нашия град се преустройва на морга.Както и повечето пързалки на лед в големите градове.При това истинският пик на епидемията се очаква след 2 седмици.
17
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Европа един тостер не може да произведе, респиратори щяла да прави... 5-6 компании сумарно измежду които основно Сименс и това е.
16
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Германците не ги мислета те много отдавна се приготвиха и имат на разположение 34 000 бр. освет това тестват много здраво и положетелните минават веднга на различни медикаменти според състоянието им, от там и смъртността им е много ниска!
15
11
 
8
 
! Отговори
Китайска Чума Ухан преди 4 години
Китайската Комунистическа КоронаВирус Партия, здраво са наръсили в САЩ - 21 000 ново заразени за 1 ден!
14
11
 
1
 
! Отговори
Китайска Коронка преди 4 години
996 836 лабораторно потвърдени заразени в Света, 1 000 000 е Скоро, Ура!

Спонсорирани публикации