Снимка БГНЕС
|
Изкачването на Еверест не е толкова трудно по основния маршрут, но ентусиастите трябва да са готови да платят сериозна сума. Цената на експедиция до най-високата точка на планетата започва от около 40 000 и достига до 100 000 долара на човек.
Но защо е толкова скъпо да се качиш на покрива на света?
Първият задължителен разход за участниците в експедиция е разрешителното от непалското правителство. През 2023 са издадени рекорден брой разрешителни за изкачване - 478, съобщава "24 часа".
Цената на разрешителното досега беше 11 000 долара, но от 2025 то става 15 000 долара на човек. Според местните власти меракът на чужденците да изкачат върха носи добри приходи на агенциите, но недостатъчно за самата страна.
Екипировката е от решаващо значение за рисковото изкачване. Освен своя кислород, алпинистите трябва да платят кислорода и на придружаващите ги шерпи. По изчисления на агенциите, които организират изкачване на Еверест, маските, бутилките и всичко нужно за нормалното дишане във високата планина може да струва над 10 000 долара на човек.
Дрехите, обувките и спалните чували, които държат тялото топло дори и при минус 50 градуса, са друго сериозно перо в бюджета и излизат около 6000 долара.
Голяма част от сумата, която желаещите да изкачат Еверест плащат, е за професионален водач.
Според изискванията на непалското правителство водачите трябва да работят само с опитни алпинисти при изкачването на Еверест. От 2019 има и друго правило - всеки желаещ да изкачи върха да бъде придружен от поне един професионален водач.
Алпинистите трябва да платят на независими трекинг водачи, които да ги отведат от летището в Лукла до Базовия лагер на Еверест. Друга част от заплатената от туристите сума отива при планинските снабдители - местни хора, които доставят храна, гориво и други нужни неща в лагерите и чайните по пътя към Еверест.
Непалското правителство също стимулира алпинистите да се погрижат за отпадъците си - всеки от тях заплаща по 4000 долара депозит, който получава обратно само ако свали 8 кг боклук със себе си, включително кислородни бутилки, хранителни и други отпадъци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase