Плащат ли авторски права търговските обекти?

В Стара Загора приходите са скочили с 80%
Обновена: 21 юни 2019 14:58 | 21 юни 2019 12:49, Александър Попов
14
Плащат ли авторски права търговските обекти?
София Щерева. Снимка: ПРОФОН

Съгласно приетите през март миналата година промени в Закона за авторското право и сродните му права, от началото на 2019 г. общините започнаха да извършват проверки на търговските обекти за уредени права за ползваната в тях музика. Половината от глобите при установени нарушения се насочват към финансиране на културни проекти в регионите, а останалата част се разпределя към Национален фонд "Култура".

Всяка община има правомощията самостоятелно да определи как ще прилага контрола над публичното изпълнение на музика.

Някои общини като Русе и Стара Загора отбелязват сериозен ръст в лицензирането на музика за бизнеса. Там проверките се извършват от инспекторите на място. В следствие на проведен семинар от кампанията на ПРОФОН, Музикаутор и БХРА за обучение на общините и информиране представителите на местния бизнес, в Стара Загора например броят на лицензираните обекти е нараснал с 240%, което отговаря на 80% ръст на приходите от лицензните такси за тази спрямо 2018 година.

Варна и Бургас са в процес по изменения на вътрешните нормативни актове, съгласно които договорите за лиценз за публично изпълнение ще бъдат изискуеми от търговците, наред с останалите необходими удостоверения и разрешителни.

Кметът на Община Пловдив вече е издал заповед със срок, в който всички задължени обекти е необходимо да представят договорите си с организации за колективно управление на права. Подобно решение оптимизира процеса и дори спестява проверките, изискващи човешки ресурс. Спрямо 2018 г. Пловдив отбелязва 6% ръст в броя на търговските обекти с уредени сродни права.

"В заведенията музиката е основна притегателна сила за клиентите и ако е правилно подбрана, създава атмосфера, която оформя характера на мястото. Музикалният фон носи добавена стойност за всеки търговски обект – доказано е, че кара хората да остават по-дълго и да купуват повече, защото "общува" с емоциите им. В този смисъл музиката е мощен маркетингов инструмент. Именно затова разнообразието, от което един търговец може да избира, е от голямо значение. Ние представляваме за територията на България над 95% от българския и световен репертоар и след като се лицензира при нас, в обекта може да звучи всякаква музика, независимо от източника – радио, телевизия, стрийминг платформи, CD и други. За да улесним бизнеса, с колегите от Музикаутор създадохме платформата MusicPro.org, на която със специален онлайн калкулатор всеки може да изчисли сам дължимите суми, както и да подаде заявка за лицензиране към двете дружества едновременно, на принципа „на едно гише. Така един собственик на нощен клуб например ще уреди и авторските, и сродните права за звукозаписите, които ползва за озвучаване на обекта си", коментира изпълнителният директор на ПРОФОН София Щерева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още по темата: авторски праваПРОФОН
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тя Мадона и Робин Уилямс са умрели за 20 лв на година от Българско чесно...
11
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Затова навсякъде слушат Радио 1... муахахахахаааа
10
0
 
3
 
! Отговори
До номер 6 преди 4 години
А ти какво си създал? На морето дупка ли? Много се засягате като се каже истината :)
9
1
 
0
 
! Отговори
тото преди 4 години
Явно в Пловдив намаляват административна тежест и ще харат хиляди да им носят договори. Журналиста е написал, даже, че се оптимизира процеса. хахахха
8
0
 
3
 
! Отговори
Немо преди 4 години
Абсолютно!Също така да подгонят уличните музиканти.И те права да плащат!А аз като си пея в банята, трябва ли да платя авторски права?Щото комшиите ме слушат.....а то така на аванта.....не бива...и всъщност аз или комшиите трябва да ги платят....Това в кръга на шегата, а сега сериозно -А къде извинете мога да видя колко пари от автоски права са одрали въпросните организации и колко от тях са стигнали до автори, композитори и изпълнители?Или информацията е "строго конфиденциална" ???
7
0
 
4
 
! Отговори
Готино преди 4 години
Да си пускат примерно Queen в обекта,а за инспектора.....
6
0
 
13
 
! Отговори
х преди 4 години
Кокошкарски истории, къде са парите от КТБ?? Май замря случая и едни хора гушнаха 4 млрд.
5
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До BoyТипичен коментар от човек който не е създал нищо в живота си.
4
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо не изменят закона и който плаща абонамент на стрийминг услуга да не е длъжен да плаща на българската организация за авторски права.
3
6
 
24
 
! Отговори
Boy преди 4 години
Да ги видя тия инспектори, два шута в ***, един ритник в кратуните им и марш през вратата! Каква наглост, поредната кражба от жалкия ни народ. Друга тема е музиката която се опитват да правят смешниците в България! Те трябва да ни плащат че ги слушаме, а не обратното! Хахахаха, смях в залата . . .
2
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да не плащат и да не пускат скапаната им музика! Поне ще можем да хапнем на спокойствие и да си чуем приказката - който иска музика - дискотеки, клубове, пианобарове... квото ти душа иска. То човек и в сладкарницата вече е облъчен с някаква псевдомузика, изпълнена от полуголи каки... Нямам нищо против каките, но музикалния им фон не струва!
1
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ба си напишеш една песен и пари до края на света