Прочутата Юлия Винер стига до голямата сцена от... мързел!

За първи път излиза неин албум
8
Прочутата Юлия Винер стига до голямата сцена от... мързел!
Снимка: Gega New

Шармантна, с осанка на императрица и поглед, който може да стопи айсберг от разстояние на сцената  - така си спомнят Юлия Винер ценителите на оперното изкуство в столичните музикални среди.

Сопраното с изключително драматично присъствие и вокален диапазон е сред най-успешните ни културни експорти през 60-те и 70-те години, но няма нито един издаден албум на CD до момента. Единадесет от емблематичните й дуети и арии, начело с Леонора в "Трубадур", са събрани от музикална компания Gega New в поредицата "Прочутите оперни гласове на България".

Родът на Юлия Винер е изтъкан от прочути математици
и архитекти, баща й е сред основателите на застрахователното дело в България, а дядо й е бил учител по български език на Фердинанд.

Певицата смята, че е наследила гласа си от баба си и го започва да го развива от... мързел. Първите си стъпки в изкуството тя прави като балерина, но пухкавата й фигура не се вписва в стереотипа за професионален танцьор. Сяда зад пианото и показва феноменална памет за мелодията, но отказва да се упражнява, а учителят й  спестява мъките като заявява на родителите: "Тя винаги ще бъде една добра пианистка за Шопен, но няма да направи кариера! Има слаба китка".

Юлия решава, че с пеене ще хаби най-малко енергия и време в зубрене на ноти и записва Консерватория с измама – добавя две години към документите си, тъй като по устав минималния възрастов праг за студентите е 18.  Влиза в класа на проф. Елена Ангелова-Урукин, но неин ментор завинаги остава прочутият бас Добри Кожухаров.

Дебютира в Софийска опера на 23 г. с Леонора в "Трубадур" от Верди. Лиза от "Дама Пика", Виолета в "Травиата", Дездемона в "Отело" и Анна в "Дон Жуан" са само част от ролите, с които покорява Европа. Най-обичана Юлия е в Берлинската щатс опера, където е солист в продължение на 12 години.

От всяко свое пътешествие Винер се връща с ново попълнение в екстравагантния си гардероб, като най-впечатляваща в оскъдицата на соца е появата й в Софийската опера с палто от тюлен, трофей от скандинавски круиз. Отвъд Желязната завеса примадоната е посрещана не по дрехите, а по колосалния Вердиев репероар, който изпълнявала съвършено на немски и италиански.  

Юлия Винер е щастливо омъжена за режисьора Димитър Ченишев, който я подкрепя безусловно и се посвещава на кариерата й. Гласът й утихва завинаги през 2010 г. на родна земя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още по темата: Юлия Винер-Ченишева
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
8
 
2
 
! Отговори
kukla преди 4 години
Абе май май е била голяма играчка на времето. Някъде съм чела по нета че преди концерт имала навик да си смазва гласните струни с прясно изсмукан сок от някои части на мъжкия оргранизъм.
3
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
не че нещо, но съм чувал да определят операта като чалгата на класическата музика
2
3
 
7
 
! Отговори
Диабло преди 4 години
Нищо общо с азис - васко римлянина, не е актуална!!!
1
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ауди А3. Две врати. Спортно окачване. 2.0 турбодизел. Ремап - 280 коня. Възможност за връщане към фабрични настройки. 2016 год. За повече инфо: ***