Новите лалета: Биткойнът – спекулация или валута на бъдещето?

Технологията революционизира пазара, но няма да замени физическите пари
28 ное 2017 19:00,
110
Новите лалета: Биткойнът – спекулация или валута на бъдещето?
Снимка: архив Reuters

Централните банкери казват, че успехът на биткойна и другите криптовалути е просто балон. Това обаче не им дава покой, тъй като тези частни валути застрашават контрола им върху банковата система и паричното предлагане, което пък може да подкопае паричната политика, използвана за управление на инфлацията.

След като биткойнът мина прага от 8000 долара за първи път тази седмица и поскъпна с 50% за осем дни, те се притесняват, че ще бъдат обвинени, ако пазарът се срине. (На 28 ноември сутринта курсът на биткойна достигна 9855 долара, според данни на Блумбърг - бел. ред.). По тези причини няколко централни банки настояват за регулации, с които да се въведе контрол. Други дори проучват възможността за пускане на собствена дигитална валута и тестват разплащателни платформи.

"Проблемът с биткойна е, че той лесно може да се срине и централните банки може да бъдат обвинени, че не са направили нищо," каза пред Ройтерс Евард Новотни, управител на централната банка на Австрия и член на управителния съвет на Европейската централна банка.

Опитваме да разберем дали банковата активност, отнасяща се до търговията с криптовалута, трябва да бъде по-добре регулирана, допълни той.

Световният пазар за криптовалута е на стойност 245 милиарда долара, което е малко в сравнение с трилионите долари в счетоводните баланси на японската централна банка, Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ и Европейската централна банка (EЦБ). Тези институции пускат в обращение йени, долари и евро, като създават пари в брой или като кредитират изгодно банки, какъвто е случаят с програмите им за изкупуване на облигации.

Криптовалутите обаче не са централизирани. Те не минават през регулирани банки и традиционни разплащателни системи. Вместо това те често използват т.нар. блокчейн - онлайн счетоводен регистър на трансакциите, който се поддържа от мрежа анонимни компютри в интернет. Това засили притесненията във връзка с уязвимостта им от хакерски нападения, каквито имаше доста през последните месеци, а освен това и във връзка с използването на криптовалутата за финансови престъпления.

Притежателите на дигитална валута имат и претенции към частна, а не държавна организация, която може да фалира или да спре да функционира.

По тези причини, както и заради това, че не са приети много масово от търговските вериги, централните банки определиха криптовалутите като рискови активи, които нямат влияние върху реалната икономика.

"Биткойнът е вид лале", каза през септември вицепрезидентът на ЕЦБ Витор Констансиу, сравнявайки го с търговския балон в Холандия през 17-и век. "Той е спекулативен инструмент", допълни Констансиу.

Законно платежно средство

Китай и Южна Корея, където спекулациите с криптовалута са популярни, забраниха набирането на средства чрез генерирането на нови дигитални парични знаци, при което се продават нови единици криптовалута за финансиране на разработването на продукт.

Руската централна банка обяви, че ще блокира сайтове, продаващи биткойни и конкурентните му валути, а ЕЦБ прикани евродепутатите миналата година да не се стремят да насърчават използването на виртуалните валути, тъй като по принцип това може да засегне контрола на централните банки върху паричното предлагане и инфлацията.
През април Япония призна биткойна като законно платежно средство и одобри няколко компании, които да управляват борси за криптовалута, но постави условие те да бъдат регистрирани.

ЕЦБ, японската централна банка и германската централна банка вече тестват блокчейн, като признават, че методът може да има бъдеща употреба за уреждането на плащания.

Японската централна банка миналата година създаде отдел, отговарящ за финансовите технологии, който да предлага насоки на банките, търсещи нови бизнес възможности, и се присъедини към ЕЦБ в проучването на технологиите на разпределените регистри каквато е блокчейнът. Институциите направиха заключението, че блокчейнът не е достатъчно зряла технология, която да задвижва най-големите в света разплащателни системи.

Вял интерес

Досега търговските банки не са много ентусиазирани от съществуващите дигитални валути. Електронните разплащания вече изместват парите в брой и банките са наясно с опасността, че може да изгубят бизнес, ако клиентите им решат да преминат към криптовалутите.

По тази причина швейцарският банков гигант UBS оглавява консорциум от шест банки, който се опитва да създаде собствени дигитални пари, еквивалентни на основните валути, подкрепени от централни банки.

Това ще позволи на финансовите пазари по-бързо да се разплащат и да уреждат трансакции.

Това създава рискове за централните банкери в ролята им на пазители на банковата и разплащателна система.

Може да се събудим един ден и повечето големи банки да са опустошени, а по-голяма част от тази дейност да се е преместила другаде, каза в неотдавнашно интервю президентът на регионалното подразделение на американската централна банка - Банката за федерален резерв в Сейнт Луис (щата Мисури) Джеймс Булард. Това може да доведе до финансова криза, ако регулаторите изгубят от поглед дейността, каза той.

Някои централни банки като шведската Riksbank и Bank of England разглеждат също ползите от въвеждането на собствена дигитална валута. Притежателите биха имали директно претенции към централната банка - точно както е с банкнотите, но без неудобството да се складира огромно количество пари в брой.

В Швеция, където повечето разплащания в търговията са по електронен път, Riksbank каза, че проучва възможността за създаване на електронна крона за малките разплащания между клиенти, компании и властите.

"Една е-крона би дала на обществеността достъп до дигитално допълнение към парите в брой, гарантиран от държавата, а няколко доставчици на разплащателната услугата биха могли да се свържат към системата за е-крона, посочи шведската централна банка.

Една дигитална валута на централна банка (CBDC) би могла да промени начина, по който се провежда паричната политика, като позволи на централните банки да вкарват директно ликвидност в реалната икономика, заобикаляйки финансовия сектор, ако искат да повишат инфлацията.

Това може да направи паричната политика по-ефективна, според проучване на икономисти на Bank of England.

Може обаче да бъде и рисково, ако притежателите на влогове решат да превърнат банковите си депозити в пари на централната банка при една банкова криза, ускорявайки масовото теглене на депозити от търговските банки.

Високопоставен представител на японската централна банка каза в сряда, че макар технологията да революционизира банкирането, дигиталните валути няма да заменят физическите пари скоро.

"Прекалено е далечно," посочи в кулоарите на форум за финансовите иновации, организира от Ройтерс, Хироми Ямаока, ръководител на отдела за системите за разплащания в Bank of Japan.

Технологията би променила банковата система прекалено драстично, допълни той.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


110
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 59Ами така е, когато хората са принизени до *** и дресирани да се гордеят с това. Гледай филмчето "биткойн обяснен в 3 минути" - 3 минути в които не се обяснява абсолютно нищо, само се промиват глави каква добра инвестиция е и как трябва да си изтеглиш всичките пари от банката и да ги обърнеш веднага.До До 57Аха, явно ти си един от поредните, на които татьо им е виновен че са грозни, бедни и прости. Напук благородните усилия на ЕС ;)
54
1
 
11
 
! Отговори
До 60 преди 6 години
Явно и ти си инвестирал сериозна сума и сега се самонадъхваш с успех от биткоина , еми пожелавам ти успех само да не засмучеш тиня.И ако разбираше поне малко от икономика винаги покритието е било обвързано със златото ВИНАГИ запиши си на дръгливия смартфон.
53
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 59Биткойна е валута , инвестиция и актив. Мога да ти покажа по всяко време :)) А ти можеш да ни покажеш , къде са ти парите от КТБ - сигурните покрити със злато :)))
52
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Изтеглете си парите от банките и си купете биткойни. Да духат супата всички банкер,и време е да ги дадем на съд задето създадоха световната криза. Искаме лихви по влоговете 50 % или ще си купуваме биткойни. Сега яко ще гризат дървото, защото вече нямат монопол.
51
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 56Това може би е било така 19 век с покритието от злато :)) Малко си изостанал с покритията .
50
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Биткойна нито е валута, нито инвестиция, нито актив.Който не разбира това значи е финансово НЕГРАМОТЕН.Потресен съм че централни банкеери и финансови министри на слабо развитидържави наричат биткойн инвестиция.Това е толкова глупаво колкото и да определиш залог на рулетка като актив.А пък "валута на бъдещеето" си е пълна простотия.
49
4
 
4
 
! Отговори
До 57 преди 6 години
Леонсьо ако си запознат с покритието на парите значи си ходил в БНБ и няма да пишеш тъпотии от село на лаптопа.Бай Тошо си отиде тогава беше друго време в което се печатаха повече от колкото е покритието и затова сме на това дередже.Ине гледай какво пише ПИШЕ ЖЕНИ ВЛИЗАШ ***.
48
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ???????????"Обикновената валута има поне златно покритие тук има въздух под налягане"От доста време няма. При нас имаше по татьово време, помня че на лева пишеше даже че има златно покритие. От както дойде демокрацията вече няма такова. Новата валута се пуска в обръщение, взима стойност от съществуващата валута, а бачкаторите трябва да изработят разликата, ако не успеят - инфлация, ако успеят - може и икономически растеж да се отбележи.
47
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 53"Много повече са напечатани , от колкото може да се покрие. Всеки го знае."Напротив, в действителност по-малко от 2% от парите съществуват в хартиена форма :) Което е по-малко от парите с покритие, което варира около 10%.Така както аз го виждам, 2 е по-малко от 10, и очевидно 10% покритие е по-добре от 0% покритие. Боткойна изобщо не е измислен за валута на бъдещето. От самото начало е било ясно че тая схема е кратка, енергийната цена единствено расте стремглаво.
46
7
 
6
 
! Отговори
Бизнеспарко преди 6 години
Тук нещо мн г.глупости се изписаха - та - биткойн вече почти не може да се копае, трябват големи инвестиции, токът е едно на ръка. Те са ограничени 21 милиона- сега около 17 са в обръщение. Копаенето е декриптиране на скрипта на.валутата. това,че не може да си купиш нищо с тях е смехотворно- от кафе до Тесла може, напишете в нета де, не сте малки. Една транзакция от един койн струва.. до два доларра (16 бона лв) сега разбирате ли защо ги е страх банките. Много хора се пенсионираха *** под 30г :)
45
6
 
5
 
! Отговори
??????????? преди 6 години
Обикновената валута има поне златно покритие тук има въздух под налягане ,някои ще се налапа но няма да е обикновения човек , това се нарича да наливаш от пусто в празно, но вие си решавате авоарите са си ваши пожелавам ви успех в начинанието и нека силата е с вас .хахахахахаха
44
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Те и парите на банките не са с голямо покритие. Много повече са напечатани , от колкото може да се покрие. Всеки го знае. Не знам къв спорт водите в момента . Крипто валутите са модерен Форекс, който е в ръцете на млади хора , а не на старите банкери. Това е дразнещето за някой и реват толкова :)))
43
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 50Глупости. Болшинството биткойни са в ръцете на шепа хора. Например мистериозния създадел на валутата е изкопал над 1 милион койна преди тотално да се покрие. При предварително зададен лимит от 21 милиона излиза че той собственоръчно притежава почти 5% от целия валутен капитал, в момента повече тъй като още не са стигнали 21 милиона единици.50% от биткойните са в ръцете на по-малко от 10 човека. Това е в *** по-зле от най-долните и най-богати банкери рептили и прочее :)
42
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
което води до постепенно затъване в дълг, както и неизбежни фалити от време на времеПри криптовалутите нещата са по прости, проблемът с "парите без покритие" от една страна е елиминиран заради липсата на фракционално банкиране, но от друга си остава, защото валутата така или иначе няма никакво покритие, което е по-зле от това да има само частично покритие.В резултат на това сценария в който големите тръгнат да си теглят парите е сходен със стандартната валута, но не е 1 от 10, а 1 от 1000
41
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 45Ти откри Америка бе :))) То по твоята логика и сега играчите , ако почнат да продават Доларите си за БГ лев. ..долара ще стане .10 а лева злато. Ама то да не става толкова лесно. Милиони хора оперират и разплащат в биткойн и търгуват с него. Той е наложен вече 10 години. Да може да падне в цената. Тя и сега всяка валута / хартиени / пада и се качват. Отделно не е верно че нямат покритие ...повечето са реални бизнес платформи, които вадят пари и имат серозии екипи.
40
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
При стандартната валута "балонът" се състои в следните 2 проблема: - фракционалното банкиране което позволява баките да създават 10 пъти повече валута отколкото действително имат в наличност, което значи че ако стане нещо и хората се юрнат масово да теглят, 9 от 10 ще останат с пръст отзад, а единия който ще си вземе парите ще е някой вътрешен човек - всичката валута която влиза в обръщение се пуска с лихва, което значи че общото дължимо винаги е повече отколкото има в обръщение
39
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако криптовалутите бяха нещо добро, щяха да са масово забранени.Системата никога не сменя нещо докато не намери нещо по-лошо с което да го смени.
38
0
 
3
 
! Отговори
bosssi преди 6 години
Баннките съм не спят, че губят толкова пари !
37
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не казвам, че "стандартната валута" е добра. И сегашната финансова система и криптовалутите са създадени с идеята да се злоупотребява с тях. И двете са много далеч от това което трябва да бъдат - средство за улеснение на замнята на продукти и услуги, но са и далеч една от друга, проектирани да бъдат злупотребявани по различни начини, от различни хора.Другата съществена разлика е че без "стандартни пари" не можем, системата ги налага, докато криптовалутите са опционални освен при преступниците.
36
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
При криптовалутите количеството е фиксирано, което води до експлозия в цената в среда със силно търсене. Валутата няма реално покритие, цената и се определя само и единствено от търсенето и. Именно на това се дължи липсата на каквато и да е стабилност в цената, биткойн струваше жълти стотинки като излезе, сега наближава 7000 евро. Това в рамките на 6 години. А тръгнат ли големите играчи да си изтеглят авоарите, цената ще падне дори още по-бързо, буквално ще се срине до стотинки за дни.