Новите лалета: Биткойнът – спекулация или валута на бъдещето?

Технологията революционизира пазара, но няма да замени физическите пари
28 ное 2017 19:00,
110
Новите лалета: Биткойнът – спекулация или валута на бъдещето?
Снимка: архив Reuters

Централните банкери казват, че успехът на биткойна и другите криптовалути е просто балон. Това обаче не им дава покой, тъй като тези частни валути застрашават контрола им върху банковата система и паричното предлагане, което пък може да подкопае паричната политика, използвана за управление на инфлацията.

След като биткойнът мина прага от 8000 долара за първи път тази седмица и поскъпна с 50% за осем дни, те се притесняват, че ще бъдат обвинени, ако пазарът се срине. (На 28 ноември сутринта курсът на биткойна достигна 9855 долара, според данни на Блумбърг - бел. ред.). По тези причини няколко централни банки настояват за регулации, с които да се въведе контрол. Други дори проучват възможността за пускане на собствена дигитална валута и тестват разплащателни платформи.

"Проблемът с биткойна е, че той лесно може да се срине и централните банки може да бъдат обвинени, че не са направили нищо," каза пред Ройтерс Евард Новотни, управител на централната банка на Австрия и член на управителния съвет на Европейската централна банка.

Опитваме да разберем дали банковата активност, отнасяща се до търговията с криптовалута, трябва да бъде по-добре регулирана, допълни той.

Световният пазар за криптовалута е на стойност 245 милиарда долара, което е малко в сравнение с трилионите долари в счетоводните баланси на японската централна банка, Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ и Европейската централна банка (EЦБ). Тези институции пускат в обращение йени, долари и евро, като създават пари в брой или като кредитират изгодно банки, какъвто е случаят с програмите им за изкупуване на облигации.

Криптовалутите обаче не са централизирани. Те не минават през регулирани банки и традиционни разплащателни системи. Вместо това те често използват т.нар. блокчейн - онлайн счетоводен регистър на трансакциите, който се поддържа от мрежа анонимни компютри в интернет. Това засили притесненията във връзка с уязвимостта им от хакерски нападения, каквито имаше доста през последните месеци, а освен това и във връзка с използването на криптовалутата за финансови престъпления.

Притежателите на дигитална валута имат и претенции към частна, а не държавна организация, която може да фалира или да спре да функционира.

По тези причини, както и заради това, че не са приети много масово от търговските вериги, централните банки определиха криптовалутите като рискови активи, които нямат влияние върху реалната икономика.

"Биткойнът е вид лале", каза през септември вицепрезидентът на ЕЦБ Витор Констансиу, сравнявайки го с търговския балон в Холандия през 17-и век. "Той е спекулативен инструмент", допълни Констансиу.

Законно платежно средство

Китай и Южна Корея, където спекулациите с криптовалута са популярни, забраниха набирането на средства чрез генерирането на нови дигитални парични знаци, при което се продават нови единици криптовалута за финансиране на разработването на продукт.

Руската централна банка обяви, че ще блокира сайтове, продаващи биткойни и конкурентните му валути, а ЕЦБ прикани евродепутатите миналата година да не се стремят да насърчават използването на виртуалните валути, тъй като по принцип това може да засегне контрола на централните банки върху паричното предлагане и инфлацията.
През април Япония призна биткойна като законно платежно средство и одобри няколко компании, които да управляват борси за криптовалута, но постави условие те да бъдат регистрирани.

ЕЦБ, японската централна банка и германската централна банка вече тестват блокчейн, като признават, че методът може да има бъдеща употреба за уреждането на плащания.

Японската централна банка миналата година създаде отдел, отговарящ за финансовите технологии, който да предлага насоки на банките, търсещи нови бизнес възможности, и се присъедини към ЕЦБ в проучването на технологиите на разпределените регистри каквато е блокчейнът. Институциите направиха заключението, че блокчейнът не е достатъчно зряла технология, която да задвижва най-големите в света разплащателни системи.

Вял интерес

Досега търговските банки не са много ентусиазирани от съществуващите дигитални валути. Електронните разплащания вече изместват парите в брой и банките са наясно с опасността, че може да изгубят бизнес, ако клиентите им решат да преминат към криптовалутите.

По тази причина швейцарският банков гигант UBS оглавява консорциум от шест банки, който се опитва да създаде собствени дигитални пари, еквивалентни на основните валути, подкрепени от централни банки.

Това ще позволи на финансовите пазари по-бързо да се разплащат и да уреждат трансакции.

Това създава рискове за централните банкери в ролята им на пазители на банковата и разплащателна система.

Може да се събудим един ден и повечето големи банки да са опустошени, а по-голяма част от тази дейност да се е преместила другаде, каза в неотдавнашно интервю президентът на регионалното подразделение на американската централна банка - Банката за федерален резерв в Сейнт Луис (щата Мисури) Джеймс Булард. Това може да доведе до финансова криза, ако регулаторите изгубят от поглед дейността, каза той.

Някои централни банки като шведската Riksbank и Bank of England разглеждат също ползите от въвеждането на собствена дигитална валута. Притежателите биха имали директно претенции към централната банка - точно както е с банкнотите, но без неудобството да се складира огромно количество пари в брой.

В Швеция, където повечето разплащания в търговията са по електронен път, Riksbank каза, че проучва възможността за създаване на електронна крона за малките разплащания между клиенти, компании и властите.

"Една е-крона би дала на обществеността достъп до дигитално допълнение към парите в брой, гарантиран от държавата, а няколко доставчици на разплащателната услугата биха могли да се свържат към системата за е-крона, посочи шведската централна банка.

Една дигитална валута на централна банка (CBDC) би могла да промени начина, по който се провежда паричната политика, като позволи на централните банки да вкарват директно ликвидност в реалната икономика, заобикаляйки финансовия сектор, ако искат да повишат инфлацията.

Това може да направи паричната политика по-ефективна, според проучване на икономисти на Bank of England.

Може обаче да бъде и рисково, ако притежателите на влогове решат да превърнат банковите си депозити в пари на централната банка при една банкова криза, ускорявайки масовото теглене на депозити от търговските банки.

Високопоставен представител на японската централна банка каза в сряда, че макар технологията да революционизира банкирането, дигиталните валути няма да заменят физическите пари скоро.

"Прекалено е далечно," посочи в кулоарите на форум за финансовите иновации, организира от Ройтерс, Хироми Ямаока, ръководител на отдела за системите за разплащания в Bank of Japan.

Технологията би променила банковата система прекалено драстично, допълни той.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


110
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Румен"Те и сега парите са виртуални."От виртуални до виртуални голяма разлика. Финансовата система пуска пари в обращение, като покрива стойността им със стойността на парите, които вече са в обръщение, като се предполага, че с времето хората ще я покрият със продукти и услуги, а ако не - ще има инфлация. В идеалния вариант количеството пари в обръщение е равно на общото количество продукти и услуги на пазара.
34
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 40На 1 Ноември средната енергийна цена на валидацията на една биткойн транзакция е била 215 киловатчаса.
33
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А цената на Боряшника ще се покачва ли
32
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Който има земя и биткойни ще бъде богат
31
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В момента една биткойн транзакция, независимо от размера си, консумира енергия колкото едно средностатистическо семейство гори за една седмица.---Това не е вярно. Консумира точно толкова колкото и плащаш за нея, нещо от рода на няколко долара макс.
30
1
 
10
 
! Отговори
Румен преди 6 години
Ало,разбирачите.Те и сега парите са виртуални.Една сметка,една карта и пари вътре,които не виждаш и пипаш никога.Дори не ползвам картата,плащам безконтактно с телефона си...Дори месечните сметки ,ток,вода...от сметката си дърпат...Банките всячески се опитват да намалят плащането в кеш...закон искаха да приемат,до 5000 ...*** много ***...банките ги е страх,си мисли,биткойна е заплаха...те,банките ако зависеше от тях,щяха да фалират по 5 пъти годишно...те нали с тази цел се правят
29
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"всеки самоуважаващ се финансист и инвеститор знае че..."---Знае толкова колкото един самоуважаващ се телевизионен техник разбира от Интернет. Няма как да разбира нещо, което е отвъд капацитета му от познания, разбиране и осъзнаване на качествено нови технологии.
28
4
 
6
 
! Отговори
Край преди 6 години
С биткойни можете да си купувате акции и облигации от български предприятия на Българска фондова борса. Така ще разменяте едно НИЩО срещу друго НИЩО и икономиката ще процъфтява.
27
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Биткойна ще докара света до ядрена война
26
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Простьовците буквално се вързаха като ги излъгаха че това било валутата на бъдещето.В момента една биткойн транзакция, независимо от размера си, консумира енергия колкото едно средностатистическо семейство гори за една седмица. И тепърва ще става по-зле.И уж всичко публично, нямало скрито покрито, нямало рискове, и в същото време криптовалутите се превърнаха в избора на всички престъпници, и за всяка една машинация която предотвратиха създадоха по 5 нови, които досега не са били възможни.
25
5
 
11
 
! Отговори
Миро преди 6 години
Представители на NASA имат среща със TRIG , Ripple се ползва вече за преводи между UK и USA , POWR получава 8М grant от Авртралийското правителсто. Microsoft прави хакатлон с NEO и така нататък. Как целия свят разбира ползите от революционната технология зад blockcahain-a освен брилиянтните гении в коментарите тук не ми е понятно, прочетете малко, за да имате поне минимална идея как се развива интернет вместо довечера да седнете на една ракийка за пореден път.
24
1
 
4
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 6 години
Споделяне на WI-FI.*
23
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не е сложно, криптовалутите се базират на оскъдица - има ограничен брой единици в обращение. Потреблението е силно, най вече заради престъпници, които предпочитат да работят с криптовалути и разни наивници, дето си мислят че ще ги изплющи зара да изкарат лесни парици. В резултат на това цената се вдига. Всичко това е проектирано по дизайн. Накрая големите риби ще си осребрят авоарите, цената ще се срине моментално, и както е било винаги - печабла на гърба на наивниците.
22
0
 
10
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 6 години
Няма такова понятие-"безплатен обяд"! При попълване на приложение за да добиване на биткойн, има подтикване към инсталиране на игри за да получа сатошита, трябва да се изчака одобрение от фирмата производител на играта. Второ, за повече сатошита има предложения за (забележете) най- различни неща, сред които и на WI-FI. Те направо ме кормят, после на приложенията пише - Free bitcoin!! А някои приложения ДОРИ не изплащат изкараните сатошита!!
21
8
 
4
 
! Отговори
Миро преди 6 години
А вие примерно за Dash или Monero , чували ли сте? Оставяме на страна Ethereum и litecoin. Има много крипто валути, които например се използват за използването на специализиран софтуер. Golem например или POWR. Балон или не това е към този момент начинът по който интернет се развива.Авторът на статията пише, че лесно може да се хакне - съветвам по добре да прочете как работи самият леджер, за да не се излага.Който направил пари напрвил, стига сте завиждали, че пак не сте в крак с времето.
20
3
 
4
 
! Отговори
**** преди 6 години
То ако това не е балон,здраве му кажи,някой вярва ли си,че ако беше така както го рекламира,самите банки нямаше да се преореинтира да копаят те,а ще оставят някой други да копаят,и да докарат банкерите до фалит,това няма как да стане.
19
1
 
14
 
! Отговори
бг смешки преди 6 години
всеки самоуважаващ се финансист и инвеститор знае че това измама- балон ... г-н Новптни не знам къв хедж фонд играч е бил но се вижда че не е наясно с нещата грам .... 1во биткойна не е офиацилано разплащателно средство ! така че ЦБ няма как да са виновни за квото и да било ....абе имате глава на раменете си - по -умните ше преценят за кво става въпрос ......
18
0
 
16
 
! Отговори
зидаромазач преди 6 години
Пирамиди, фараони и балъци за милиони.
17
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Банките са бита карта. Банките на бъдещето са bitcoin притежателите. И то ще са пак толкова могъщи, защото въпреки, че не могат да печатат, стойността в материално изражение расте непрекъснато заедно с ръста на икономиката. Биткоин ще отприщи ада, но явно такъв е плана на Създателя - да ни прекара и през това изпитание. Скоро Биткоин ще погълне цели държави и икономики. Всеки ще се стреми да го къта и никой да не продава, защото никоя икономическа дейност не е по-изгодна.
16
0
 
10
 
! Отговори
:) преди 6 години
С биткойна "ша " си купя парцел на Луната.