Битката, която реши Втората световна война – Сталинград

В боевете загиват над 700 000 души - войници и цивилни граждани
30 яну 2018 21:42, Елка Василева
527
Битката, която реши Втората световна война – Сталинград
Снимка: Дойче веле

За Вермахта битката при Сталинград не е най-важната във военно отношение, нито пък загубите в нея са най-тежките. Но тъй като психологическото ѝ значение е огромно, тя става решаваща за изхода на Втората световна война.

Всъщност Сталинград е трябвало да бъде само етапна цел за Вермахта - като отправна точка за завземане на нефтените полета на Кавказ. Заради името на града обаче битката за него, започнала през лятото на 1942 година, придобива върховно политическо значение - както за Адолф Хитлер, така и за Йосиф Сталин, пише Дойче веле.

Германската офанзива на шеста армия под командването на генерал Фридрих Паулус е била рискована още от самото начало - заради твърде дългите снабдителни пътища. Тя започва в средата на август 1942, близо година след германското нападение над Съветския съюз. Навремето Хитлер заявява: "Руснаците са на края на силите си". Това обаче се оказва огромна заблуда.

Вермахтът действително успява да завладее по-голямата част от града до средата на ноември - и то въпреки огромната съпротива. Същевременно обаче Червената армия започва контраофанзива от два фронта и обкръжава германците. Още в края на ноември 1942 цялата шеста армия на Вермахта и части от подкрепящата я четвърта танкова дивизия - близо 300 000 души - са обградени. По заповед на Хитлер обаче те трябва на всяка цена да удържат позициите си. Подобна заповед дава и Сталин още през юли: "Нито крачка назад".

Тъй като нито една от страните не отстъпва от позициите си, на бойното поле възниква нещо като "котел". Положението в него бързо се влошава. Снабдяването на войниците от Вермахта се осъществява посредством голям въздушен мост. Само че то не успява да задоволи нуждите им. С напредването на Червената армия снабдяването става още по-трудно. В зимните месеци температурите падат до минус 30 градуса. И така повечето от заклещените в "котела" германски войници умират не в битка, а от глад и студ.

Въпреки това генерал Паулус все още стриктно спазва заповедта на Хитлер да се бият "до последно" и на 8 януари 1943 отхвърля съветското предложение за капитулация. На 29 януари, когато положението вече е напълно безнадеждно, Паулус изпраща до Хитлер по телеграф следното съобщение: "Шеста армия поздравява своя фюрер по случай годишнината от идването Ви на власт. Над Сталинград още се развява знамето с пречупения кръст. Нека за сегашните и бъдещите поколения нашата битка бъде пример за това никога да не капитулираме - дори и в най-безнадеждното положение. Тогава Германия ще победи. Хайл, майн фюрер!"

Само че верността на генерал Паулус към Хитлер не е безгранична. На 31 януари, когато Червената армия нахлува в неговата главна квартира, разположена в мазето на едно кафене, главнокомандващият е пленен. Той забранява на офицерите си да се самоубият - те трябва да споделят съдбата на редовите войници. Германските войски капитулират. Междувременно "котелът" е разделен на южен и северен. В края на януари германските войници в южния "котел" се предават. На 2 февруари се предават и войниците от северната част. Те са арестувани от руските въоръжени сили.

Стотици хиляди жертви

В битката при Сталинград загиват половин милион руснаци, между които и много цивилни граждани. Причината: Сталин дълго време не разрешава цивилното население да бъде евакуирано. А и Червената армия не щади своите сънародници. Близо 40 000 от тях са убити при бомбардировките още през първите дни. Близо 75 хиляди руснаци остават в града до края на битката. Много от тях обаче умират от глад и студ. Предполага се, че от германска страна загиват между 150 000 и 250 000 души. А от стоте хиляди германски военнопленници оцеляват едва 6000. През 1956 те се завръщат в Германия. Сред тях е и Паулус.

За Вермахта битката при Сталинград не е най-важната във военно отношение, нито пък загубите му в нея са най-тежките. Но "психологическото ѝ значение е огромно и поради това тази битка е решаваща за изхода на войната", обяснява историкът Йохен Хелбек от университета Рютгерс в Ню Джърси. Включително и поради това, че "от самото начало двете страни оповестяват, че тази битка ще бъде решаваща".

Хелбек, който събира спомените на германски и руски ветерани от Сталинград в специален онлайн проект под името "Facing Stalingrad", казва, че след битката Червената армия е искала да покаже на целия свят, "че е победила най-добрата армия в света".

Сталинград, чието име е промено през 1960 година на Волгоград, и до днес е пълен със свидетелства за битката. Музеят "Сталинград" е един от най-посещаваните в Русия. И новата британска комедия "Смъртта на Сталин" потвърждава, че следите на битката са осезаеми и до ден-днешен. Диктаторът Сталин е виновен за смъртта на милиони съветски граждани. Но неговото име се свързва и с победата над хитлеристка Германия. Руският министър на културата Владимир Медински забрани филма със следния аргумент: "Много хора... ще възприемат този филм като обидна подигравка със съветското минало". Крайно неуместно било този филм да се показва на екран точно в навечерието на годишнината от Сталинградската битка.

Постигнато ли е помирение 75 години по-късно?

В боевете загиват общо над 700 000 души - войници и цивилни граждани. И днес при строителни работи в града нерядко биват откривани единични трупове и масови гробове. Сред тях има, разбира се, и трупове на загинали германски войници.

Благодарение на сътрудничеството между Германския съюз за грижа над военните гробове и руските власти тленните останки на загиналите се погребват в официалните военни гробища - като гробището Росошка край Волгорад. В него гробовете на войници от германския Вермахт и на червеногвардейци са отделени от една пътека, но все пак гробището е общо.

През 1984 германският канцлер Хелмут Кол и френският президент Франсоа Митеран си подадоха ръце на някогашното бойно поле край Вердюн и посочиха на своите народи пътя на помирението. Русия и Германия обаче са все още далеч от подобен жест. "И двете страни още нямат готовност за това", смята историкът Йохен Хелбек.

Много руснаци все още хранят предубеждения към германците. Но и в Германия "все още липсват готовността и усещането, които са налице спрямо французите, британците или американците", смята историкът. Той обаче се надява да доживее деня, в който германски държавник и руски президент ще могат да си подадат ръце над сталинградските гробове.  
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


527
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
317
4
 
14
 
! Отговори
дървени философи преди 6 години
От 9 млн.ни направиха 5млн.за има няма 20 години,а са се загрижили за международното положение.Нямате кураж да направите нищо,освен "йес,сър",седнали да философстват.
316
0
 
8
 
! Отговори
Галицин преди 6 години
Не е само във филма, където естествено има подбор! Вижте архивните клипове придружаващи песните на Жана Бичевская - същите изпънати офицери, автентично заснимани с тогавашната техника, с чернобелите ленти.
315
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ДО334 РУСИЯ СЕ РАЗПАДА ОТ ВЪТРЕ. НИКОИ НЕ СЕ ХАБИ ДА Я НАПАДА.ПОЛША ЩЕ ГРАНИЧИ С КИТАЙ
314
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На всеки загинал войник от вермахта се падат 8 загинали червеноармееца. Това не е победа, а пълен разгром
313
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименОбаче...какво стана с Титова Югославия?Сега решиха да подкрепят Албания и им пришиха Косово-изконна сръбска територия.Каквото им скимне,а други плащат.
312
5
 
6
 
! Отговори
:P преди 6 години
334, смешен, Русия в момента я изкупуват. Никой няма да идва да я бие. :)
311
2
 
17
 
! Отговори
Az преди 6 години
Първата загуба на немците е още пред 1941 под Москва. Тя показва, че нямат сили да победят и е само въпрос на време да загубят войната. Разгромът идва една година след това при Сталинград, а само още половин година по-късно при Курск кампанията се превръща в катастрофа. Т.е. само за година и половина немците са размазани в Русия и всичко останало е само хронология и статистика на нациското поражение. И никакви оправдания със Англия и САЩ не помагат - просто немците са се надценили прекалено !
310
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
VSEKI KOITO NAPADA RUSIA, GO 4AKA U4ASTA NA ***.
309
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
до 327 САЩ подкрепи Сталин с ХРАНА, ЖИТО, ВОЕНА ТЕХНИКА. САЩ подкрепи и Тито ЗА ДА НЕСТАНЕ , КАТО БЪЛГАРИЯ КОЛОНИЯ НА СССР САЩ НА КОЙТО ПОМОГНЕ ПОБЕЖДАВА.
308
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Проба- грешкаОще през 1983г Кисинджър се зае да подготвя Китай за противовес на Русия.Но...не унищожиха държавната икономика за разлика от нас,а я стимулираха.Но вече се хапят,защото Франкенщайн излезе от клетката и вече е опасен.
307
7
 
5
 
! Отговори
:) преди 6 години
Вече няма нужда да се води война по завладяването на Русия. Достатъчно е тези с многото пари просто да я купят. :)Интересното е, че нито Германия, нито Китай изпозлват интернет тролчета, както го прави Русия. Имам някакво съмнение, че в края на варианта русктие тролчета ще останат без работа.
306
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами имат актьори за това, а не куркузъбели като да не казвам кои!
305
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Мата Хари" е руски филм,Битиви е руска телевизия- как искаш да изглеждат руските военни в него тогава?
304
0
 
4
 
! Отговори
БГТРАКИЕЦ преди 6 години
ЧЕТЕТЕ ИСТОРИЯТА И СЕ УЧЕТЕ ОТ НЕЯ,НЕ ГОВОРЕТЕ ГЛУПОСТИ НА ТАРКАЛЕТА.
303
4
 
11
 
! Отговори
ognyanz преди 6 години
С едно изречение: който е тръгнал срещу Русия не е спечелил.
302
4
 
3
 
! Отговори
:) преди 6 години
Това, което можеше да е Русия днес (с добро управление): военен и икономически хегемон, днес го изпълни Китай. До 2020 г. по големина, китайската икономика ще бъде 4 пъти по-голяма от американската. Китай в момента печели всички икономически битки в Африка, САЩ изгубиха много и тепърва ще губят.Китай напира да инвестира стотици милиярди, като просто изкупува отрасли, предприятия, хора. Русия няма план как да се противопостави, тъй като иконимически няма ресурс тя самата да направи инвестиция.
301
2
 
12
 
! Отговори
Галицин преди 6 години
По една телевизия дават ,,Мата Хари'' Вижте как изглеждат руснаците във филма! Изпънати, униформи, красива работа, доблестни мъже.Френските военни изглеждат като някакви льохмани в сравнение с тях! Ненада грустить господа офицерьi ..................................................
300
2
 
8
 
! Отговори
до 321 преди 6 години
То затова британския цар днес отива да се моли в Китай за сътрудничество.Комунистически Китай!
299
12
 
5
 
! Отговори
юбералес преди 6 години
Основната стратегическа грешка на фюрера беше че остави англичаните да се евакуират при Дюнкерк. При пленяването на британската армия и окупирането на Британия, САЩ нямаше да има къде да стъпят за десант в Европа, а СССР щеше да се здаде без бой. Но след Майдана в Киев, и вземането на Беларус след десетина години, план Барбароса ще е изпълнен.
298
3
 
16
 
! Отговори
до 316 преди 6 години
Грешката на Хитлер е, че изобщо нападна Русия! Това е грешката и на днешните умни красавци, които се прехранват с плюене срещу Россия! Накрая и те ще отнесат кросното!Историята е Учителка, но трябва и всеки сам да положи усиля да се поучи!