Германия беше скучна, скучна! Бежанци се завръщат в Сирия

Малцина от над 5,4-те милиона са поели обратния път
Обновена: 6 фев 2018 20:02 | 6 фев 2018 20:00, Елка Василева
82
Германия беше скучна, скучна! Бежанци се завръщат в Сирия
Снимка: архив, Reuters

Амар Марауи отчаяно искал да напусне Сирия и избягал. В началото на 2016 г. той платил на контрабандисти и стигнал по опасен морски маршрут до Гърция, след което преживял изтощително пътуване с влак, автобус и пеша през Европа.

Две години по-късно 36-годишният мъж е отново у дома в Алепо. Върнал се миналото лято - потиснат, обзет от носталгия и ужасен от перспективата да остане там още една зима, той не можел да понесе живота в германския град Зул.

Германия "беше скучна, скучна, скучна", каза той.

Марауи е един от малкото върнали се в Сирия бежанци от над 5,4-те милиона, избягали от родината си след избухването на гражданската война през 2011 г. Засега те са съвсем малко - десетки хиляди. ООН и приемащите държави в Европа не насърчават връщането им, като казват, че Сирия не е безопасна, пише Асошиейтед прес.

Но потокът от завръщащи се хора може да нарасне през идната година, защото обстановката в Сирия се стабилизира, а в приемащите държави се увеличава враждебността към бежанците. Подкрепяната от Русия армия на президента Башар Асад си възвърна почти всички големи градове, а групировката "Ислямска държава" е изгонена от почти цялата територия, която владееше някога.

Мотивите за завръщане са много. Сред тях е и най-обикновената носталгия. Много бежанци са изхарчили всичките си спестявания и или не могат да си намерят работа, или не получават разрешение да работят. Стотици хиляди линеят в лагери в съседни страни. Тези, които отидат в Европа, често получават помощ, но някои разбират, че Западът не предлага възможностите, на които са се надявали, или са подложени на дискриминация, или се чувстват изолирани в различна култура с езикови бариери и суров климат.

Има обаче и много сериозни причини да изберат да останат в изгнание. Спокойствието в някои части на Сирия зависи от крехките местни примирия. В някои райони продължават да се водят боеве, включително между Асад и бунтовниците в северозападните райони и на други места. Мнозина млади мъже не искат да се връщат, защото се страхуват, че ще трябва да отидат на задължителна военна служба. Дори в районите, където боевете са спрели и за момента изглежда малко вероятно да избухнат отново, градовете са силно разрушени. Близо 6,1 милиона сирийци, които все още са в страната, са напуснали домовете си, така че бежанците не са единствените, които чакат да се завърнат.

Трудно е да се установи броят на завръщащите се. Сирийските власти казват, че нямат точни данни, и добавят, че мнозина се връщат през Ливан и не са разпитвани дали са бежанци или просто пътуващи сирийци. Европейските страни и Турция не проверяват дали тръгващите си сирийци се връщат в родината.

Според говорителя Андрей Махечич Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) има информация за около 68 000 бежанци, завърнали се доброволно от съседни страни от януари до октомври 2017 г. Това са най-новите данни. Той каза, че броят на завръщащите се е нищожен в сравнение с този на оставащите в Ливан, Йордания, Турция и Европа и на все още напускащите Сирия.

Миналата година Турция, където има 3,5 милиона сирийски бежанци, завзе територия в Северозападна Сирия по общата граница между двете страни. Оттогава са се завърнали около 130 000 сирийци от този район.

От Йордания, където има 650 000 бежанци, са се завърнали само около 8000 сирийци през цялата 2017 г., показват данни на ВКБООН. Повечето са тръгнали скоро след постигането през юли на местно примирие в част от Южна Сирия, после бройката е намаляла за годината. ВКБООН заяви миналия месец, че в Ливан броят на регистрираните бежанци е паднал под един милион за първи път от 2014 г. Някои са се преселили в трети страни или са починали, но няколко хиляди са се върнали в родината.

Не всички се връщат, защото са готови.

Жена на име Ум Уисам заяви за Асошиейтед прес, че се върнала в Сирия през август след шест години в Йордания. Съпругът й бил депортиран няколко месеца преди това - един от около 2300 депортирани от Йордания през 2017 г. Там той работел в строителството и без неговите доходи Ум Уисам и петте им деца не можели да продължат да живеят там. Семейството е от Алепо, но цената на живота там ги принудила да се заселят в южния сирийски град Дараа.

"За съжаление, тук няма вода, няма електричество, няма работа. Положението ни е много тежко, кълна се в Бога", написа тя в Уотсап.

В същото време Марауи се радва, че си е у дома. Той седи зад бюрото в сервиза си за гуми близо до главния площад на Алепо "Садала Ал Джабири". Сега градът до голяма степен е спокоен, след като правителствените сили победиха бунтовниците там през декември 2016 г.

Като мнозина други Марауи предприел епично пътуване, за да отиде в безопасност в Европа. Той напуснал Сирия през януари 2016 г. От Турция се качил на една от препълнените надуваеми лодки на контрабандистите, за да стигне до гръцкия остров Лесбос - особено опасно пътуване, защото не умее да плува. Минал през Македония, Сърбия, Словения, Хърватия и Австрия, дълго пътувал с влак и ходил пеш през гори.

В Германия започнал да учи език и занаят. Германците осигурили храна, дрехи и заплащане, но "в града, където се установих, нямаше живот, имаше малко хора, изпитваш психологически натиск, потиснатост и е студено", каза той.
Изкарал само няколко месеца и през юли се върнал.

13-годишният Адиб Аюб предприел пътуване по море до Гърция с чичо си през 2015 г. "Прецених, че вероятността за оцеляване в морето е по-голяма от тази за оцеляване в Алепо", каза баща му Фирас Аюб.

"Преди и да ми предлагаха Европа, Америка и всички континенти на света, не бих напуснал страната си", каза Фирас, който е собственик на магазин за шоколадови изделия в центъра на Алепо. "Мисълта за напускане се появи, когато войната съсипа всичко. Може ли някой да остане и да живее в огнено кълбо? Където и да отидеш, все огън, снаряди и ракети."

Надеждата била, че след като синът се установи в Европа, ще бъде разрешено на неговите родителите и трима му братя и сестри да се присъединят към него. Но това така и не станало, затова след две години неговите родители му казали да се върне. През септември момчето пристигнало на летището в Дамаск, където било посрещнато от разплаканата си майка.

"Беше приключение", каза Адиб, седнал до нафтова печка една студена сутрин в апартамента на родителите си в западната част на Алепо.

Той ходил на училище в германския град Райнхайм и бил полузащитник в местния футболен отбор. Сега Адиб играе за футболния отбор "Итихад" в Алепо - един от водещите отбори в Сирия.

Казва, че не би се върнал в Европа, дори да има възможност. "Това е нашата страна", каза той. "Ако отидем в друга страна, в Германия, хората там не са като нас."
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още по темата: бежанцизавръщанеСирия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
1
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Брей, чудни хора са това бежанците. Нагли до безкрай. Германия им била скучна. Те какво очакват? Луд безплатен купон ли? Да се връщат, от където са дошли!
12
5
 
55
 
! Отговори
Циник преди 6 години
Скучно е в Германия - от едната кълка на другата....никой не реже глави...няма ИД..Не може да грабнеш калашниса и да си постреляш на воля....е - някой като Анис Амри отвреме навреме заколят накой полски тираджия...и покарат из коледния базар...други в Кьолн изнасилят 1 - 2 немкини...обарат стотина други...но като цяло е скучно!Цивилизация.....стават...работят да им(ви) плащат социала...но като цяло - скучно!
11
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Като гледам трите жени, които са седнали, виждам какво ,,губят'' немците. От тези жени стават ''чудесни работнички'', ама ги изпускат.
10
4
 
24
 
! Отговори
Експерт преди 6 години
Има сведения че индийцитe са дошли в България и като цяло в Европа след походите на Александър Македонски. Движели са се по следите на войниците и са ядяли oгpизките изхвърлени от тях.
9
1
 
16
 
! Отговори
Христо Стоичков преди 6 години
до Гацкоайнцу цвайцу дрън!
8
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Индийци са на тези от снимката прадедите им. Индийци са били, средновековни бежанци от недосегаемата каста.
7
6
 
54
 
! Отговори
Скучноват преди 6 години
Скучно в Германия, а? Ми пробвайте, да кажем, в Русия... Там забавлението е гарантирано. Лагерите са уютни, приятно хладни - около минус 40...
6
1
 
45
 
! Отговори
Смешник преди 6 години
Хахахаха стига лъжи като бях там с доста хора се запознах от сирия афганистан ирак палестина и разни други такива.. Добре им е на тях с привилегии се ползват както 90% от тях се водят семейни пълен рай е за тях. Ама за европейците е пълен ад като ме питаха немците дали минхаресва им казвах дано не ви звучи много расиско ама сте се напълнили със прекалено много ***. И те глътваха бастуна ама предполагам че в цяла европа е така
5
17
 
19
 
! Отговори
Гацко преди 6 години
До ХА-ХА-ХА !То малко смешно, българин да каже, че Германия е *** !
4
2
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тези на снимката, ако са сирийци, тогава значи в България имаме около милион и нещо от тях.
3
5
 
38
 
! Отговори
Гацко преди 6 години
Подобен развой бях предвидил още, като се засилиха към Европа ! Никой няма да ги издържа а те само да си мързелуват. В Европа няма такива народи. А бежанците точно това си представяха !
2
1
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"ООН и приемащите държави в Европа не насърчават връщането им, като казват, че Сирия не е безопасна, пише Асошиейтед прес."Приемащите страни от западна европа ли? Защото цяла Източна Европа е против оставането на бежанците.
1
4
 
63
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 6 години
Баба Меркел превърна Германия в такава ***, че даже бежанците вече искат да се махат от там.