Безпрецедентен външен натиск и... руснаците се сплотиха

Руски медии: На Запад не отчетоха манталитета на руснаците
19 мар 2018 12:00, Елка Василева
113
Безпрецедентен външен натиск и... руснаците се сплотиха
Владимир Путин. Снимка: Reuters

Постоянно обновявайки резултатите от вчерашните президентски избори, всички руски вестници тази сутрин обръщат внимание на един най-съществен според тях факт. И той не е очакваната победа на титуляра Владимир Путин, а рекордно високият процент на участие на избирателите.

Според "Независимая газета" на властите този път се удаде да превърнат изборите в празник, без да пренебрегнат и организационната страна на процеса. Друг важен фактор са рязко засилените външни опасности, което традиционно поражда у руснаците желание да се сплотят около властта.

Този път Кремъл, като де факто разреши на опозиционера Алексей Навални да поведе "стачка на избирателите", го застави да заеме нишата на проводник на враждебни намерения срещу Русия. А в такова "предателство" даже протестно настроените граждани масово не пожелаха да участват, отбелязва вестникът.

Тъй като резултатът от гласуването като цяло бе предварително ясен, по време на финала на предизборната надпревара голяма важност придобиха политическите нюанси, а не толкова процентите на всеки от кандидатите, макар че и те имат значение. Важни бяха не само крайните резултати за Путин, а и настроението, с което народът ще делегира четвъртият му мандат. Именно това е значението на високата избирателна активност. И това настроение се оказа като цяло добро и даже бойко.

Още по темата

В източните райони се извиха опашки пред избирателните секции, но този интерес не спадаше и с придвижването на запад - през Сибир към Урал и Поволжието. Даже в Москва още през първата част на деня имаше сериозна активност около училищата (където по традиция са избирателните секции). Хората отиваха с тържествено настроение и с децата си - както в старите съветски времена.

На тази висока активност много емоционално реагира Навални. Той каза, че всички, които са отишли да гласуват, са направили грешка, защото "тези кандидати не са достойни за вас", пише вестникът.

На мобилизиращата роля на външния фактор обръща внимание и шефът на Центъра за политическа информация Алексей Мухин, цитиран от вестника. "Западните партньори се отнесоха зле към нашата страна и у хората се появи желание да защитят определен кандидат за президент. Това добави между 5 и 10 процента към избирателната активност", посочи той. Според него "властта трябва да бъде благодарна на Навални, защото неговата кампания всъщност "привлече допълнителен интерес към изборите".

Шефът на Политическата експертна група Константин Калачов, цитиран от "Независимая газета", отбеляза два фактора за високата активност. Първият - това е политическият подем в страната, защото хората искат да демонстрират подкрепа за властта пред лицето на външния враг. Вторият е в това, че властите успяха да превърнат изборите в празник. "Засега не е ясно, кое изигра по-голяма роля за по-високата активност - реакцията на изявленията на Тереза Мей или използваните в изборите нови технологични методи", каза Калачов.

При това той добави, че активността е голяма не само в селските райони. Добри резултати има и в много столици на руските региони, включително в Москва и Санкт Петербург.

В щаба на Путин също обясниха високата активност с външни обстоятелства. Прессекретарят на щаба Андрей Кондрашов, цитиран от вестника, каза, че активността е с 8-10 процента по-висока от очакваната, за което "трябва да кажем благодаря на Великобритания, където за пореден път не отчетоха руския манталитет. За пореден път започнаха да ни оказват натиск точно в момента, когато трябваше да се мобилизираме".

Вестник "Известия" пък отбелязва, че Путин е победил убедително дори на изборите във Вашингтон и в редица градове на САЩ, където са гласували руски граждани. В консулския окръг Вашингтон за него са гласували 1531 избиратели, на второ място е била Ксения Собчак с 347, а на трето - комунистът Павел Грудинин с 237.

Според вестник "Ведомости" високата активност се обяснява със силния финал на кампанията на Путин - започвайки от отправените от него послания и завършвайки с активните му обиколки из страната. Но все пак и този вестник смята за главен фактор международната обстановка от последните месеци - от ситуацията около Олимпиадата (лишаването на руските състезатели от правото да участват под знамето на своята родина) до скандала с Великобритания. "Безпрецедентният натиск на външния свят над Русия застави руснаците да сплотят редици и да се обединят около властта", каза политологът Андрей Колядин, цитиран от вестника.

" Ведомости" обръща внимание на първите изявления на Путин след изборите късно снощи, че не планира нова конституционна реформа. Вестникът припомня, че според действащата конституция едно и също лице не може да заема поста президент повече от два поредни мандата. Всекидневникът обаче не пропуска неговата многозначителна уговорка, че "всичко тече, всичко се променя".

Вестникът цитира изявление на друг от съперниците на Путин във вчерашните избори - националистът Владимир Жириновски - лидер на Либералнодемократическата партия. Той смята, че тези президентски избори могат да станат последни за Русия, предричайки че страната ще тръгне по пътя на Китай, където президентът Си Цзинпин получи право да управлява пожизнено.

"Ще има Държавен съвет - колективен орган, в който неговият председател с права на президент ще се избира на заседание на Държавния съвет, сформиран от най-добрите губернатори и, за пред обществото - от по-изявените министри, сенатори и депутати - общо около 30-40 души, които ще заседават в Георгиевската зала на Кремъл", споделя Жириновски.

В снощните си изявления Путин, цитиран от "Ведомости", отбеляза също така, че ще има промени в правителството след встъпването в длъжност на държавния глава в новия му мандат. "Аз мисля за това, конкретно мисля още от днес", добави Путин, цитиран от вестника.

На интересен факт по този повод обръща внимание вестник "Московский комсомолец" - Путин се е явил в предизборния щаб снощи сам, а не както след предишните избори, когато е бил съпроводен от премиера Дмитрий Медведев. Президентът фактически не е отговорил на въпроса ще остане ли Медведев на поста си.

"Избирателният щаб на Путин малко напомняше събрание на съмишленици, преживели трудна предизборна борба и готвещи се за нейния кулминационен момент. Доверените лица, представителите на инициативните групи и останалите поканени се стичаха вяло в предизборния щаб половин час след закриването на избирателните секции в Москва. Лицата им не изразяваха никаква тревога, или обратно - особена радост", пише "Московский комсомолец".

Дори когато от големия екран, на който пряко се предаваше хода на постъпването на резултатите, водещият обяви данните от екзитполовете, присъстващите по никакъв начин не реагираха нито с аплодисменти, нито с възгласи. "Ами че ние и без това бяхме уверени, че Владимир Владимирович ще победи с голяма разлика, а може даже и с личен рекорд", оправдаваха се те пред журналистите.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
31
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Скоро и Бойко Борисов ще побеждава с над 80 % като Путин.
79
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Факти, не опорни точки!
78
6
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Българите не е нужно да ги натискат. Обещай им банани, киндер сюрприз и корекомски стоки, да могат да работят чистачи на запад и те сами си смъкват гащите и се навеждат.
77
26
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
очно това са и основните опорни тези на антидемократичната пропаганда: Залезът на Запада, Въздигането на Русия и Продажните елити на България, САЩ/НАТО като глобален хегемон кукловод.Общ признак е и резултатът, а именно радикализиране на общественото мнение, така че да не се остави пространство за същностен дебат и представяне на фактите.
76
5
 
54
 
! Отговори
УРААААААААААА!!!!!!! преди 6 години
Русия никога не е била толкова силна и сплотена !
75
15
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нека видим някои основни прилики.На, първо място, пропагандата се активизира в точно определен момент, продиктуван от политическия дневен ред. Както се посочва в доклада за антидемократичната пропаганда, тя се влияе от политическия календар на местно ниво по теми като съдебната реформа тя се активизира, когато има опити за прокарване на успешни политики, а за атаките срещу ЕС и в подкрепа на Русия тя се задейства при международни събития, за които трябва да се представят алтернативни факти и да се подмени дебатът.
74
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В началото на тази година видяхме една от най-острите пропагандни кампании, която само за дни успя чрез лъжи и манипулация да преобърне една сравнително неутрална тема като домашното насилие в несъществуващ спор за сексуално самопределяне.От компанията за медийни анализи Перспептика са изготвили доклад, публикуван от АЕЖ, като методологията и изводите на тяхното проучване изключително наподобяват анализа на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания, която проследи проруската проганда
73
3
 
37
 
! Отговори
Браво на Путин ! преди 6 години
Америка открито показа че ще сложи данъци на всички стоки влизащи от ЕС .Америка показа колко и пука за вас и вашите семейства .Незабавно ЕС да сключи догови за продажби и търговия със РУСИЯ !
72
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
от 751) радикализиране на общественото мнение, така че да не се остави пространство за същностен дебат и представяне на фактите и2) отклоняване на България от развитието ѝ към западна, правова и демократична страна
71
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Сравнихме заключенията на две научни изследвания - за проруската антидемократична пропаганда и кампанията срещу Истанбулската конвенция.Приликите са поразителни:Едни и същи медии и организации, използват една и съща реторика по един и същ метод - за да постигнат една и съща цел:
70
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
71 Ти си сиромах откъм акъл
69
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
72 малииииииииииииии страх
68
4
 
22
 
! Отговори
УРААААААААААААА !!!! преди 6 години
Русия става все по-силна със Китай,Беларус,Северна Корея,Турция все държави съсмилонно население и капацитети във икономиката и военното дело .Сега Русия трябва да заздрави икономиката си със Бразилия,Аржентина,Мексико.Там е ключът към успеха . В Куба ядрените подводници са взели на мушката вражескиятпротивник . Очакват заповеди за разбиването на злият империализъм .
67
3
 
42
 
! Отговори
сиромах преди 6 години
Поздравления за Путин и Русия!Чак ми стана мъчно като гледах по една телевизия,как храчеха и им течаха отровни лиги заради това дето Путин победи!Страшна злоба и ярост заради победата на човекът който вдигна Русия на крака и показа на света,че не може един център да казва на всички народи как да живеят и с кого да се съюзяват!Аз не желая най-голямата сбирщина в света която без решение на ООН разби толкова страни като се опита да ги превъзпита и да им сложи намордници!
66
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 49Ти си ходил в Кения или пък в Русия колкото аз съм ходил до Марс!!!
65
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 66Аха, ама ще е готова към 2050 с тия темпове, верно че другаря Путин каза че за свтовното щяла да е готова ама не каза за кое свтовно
64
2
 
34
 
! Отговори
dse преди 6 години
мисля, че порното, което административно изиграха с олимпийците, отврати не само руснаците от "междунароната политика" срещу Русия
63
4
 
36
 
! Отговори
С Путник преди 6 години
Слава на Путин !
62
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 61Придурок 700км это Москва - Питер
61
1
 
8
 
! Отговори
Красимир преди 6 години
До Анонимен: Това са враговете на Птин - хитлеристи и макартисти.