Кошмарът за Русия: Събитията при съюзника Армения

Москва вижда в протестите в съседни страни заплаха за себе си
25 апр 2018 22:51, Елка Василева
115
Кошмарът за Русия: Събитията при съюзника Армения
Снимка: архив, Reuters

Масовите протести в Армения принудиха премиера Серж Саркисян да подаде оставка няма и седмица, след като беше избран на поста. За щастие смяната на властта се извърши по безкръвен път.

Изглежда е бил непълен списъкът с революции в постсъветското пространство, пише Дойче веле. След Грузия през 2003 г., Украйна през 2004 г. и 2014 г. и Киргизстан през 2005 г. масовите протести и в Армения доведоха до промени във властта - министър-председателят Серж Саркисян изненадващо подаде оставка в понеделник. Часове преди това се появиха информации, че войници се били присъединили към протестиращите.

За временно изпълняващ длъжността е избран досегашният вицепремиер Карен Карапетян.

Какво предизвика оставката?

63-годишният Серж Саркисян се задържа на премиерския пост по-малко от седмица. След два президентски мандата, продължили от 2008 до 2018 година, като премиер Саркисян се надяваше да продължи да управлява бившата съветска република в Южен Кавказ. Почвата за това беше подготвена от него още през 2015 година, когато след референдум Армения беше обявена за парламентарна република. Тогава Саркисян обещаваше, че няма да се кандидатира, но въпреки това го стори. Което сега се оказва пагубно за него.

Още по темата

За ръководителката на бюрото на близката до Зелените фондация "Хайнрих Бьол" в Южен Кавказ Нино Леява оставката е следствие от масовите протести на арменските граждани - не само в столицата Ереван. "От години расте недоволството на хората от системата Саркисян и от Републиканската партия", казва тя за Дойче веле.

Президентът и партията му се опитаха чрез конституционна реформа да "променят политическата система така, че да може Саркисян да продължи да управлява". И това доведе до масовите протести, твърди Нино Леява.

Ролята на Пашинян

Напрежението в Армения обаче не е от вчера. Още при първия избор на Саркисян за президент през 2008 г. се стигна до размирици, които бързо бяха потушени със сила. Тогава загинаха 10 души. През 2015 година арменците отново масово излязоха да протестират - този път срещу високите цени на тока. При това с успех: президентът отмени мярката.

Сегашното протестно движение, което доведе до смяна на властта след протести, продължили 11 дни, възникна като реакция срещу бедността и корупцията. А изборът на Серж Саркисян за премиер само ускори процеса.

Опозиционният лидер Никол Пашинян, който е бивш журналист и настоящ депутат, беше арестуван и след това освободен. В неделя той се срещна за кратко със Саркисян, в което наблюдателите видяха предвестник на предстоящи промени в управлението. На срещата, продължила само 3 минути, 42-годишният Пашинян е казал на премиера, че е дошъл да говори с него за оставката му. Саркисян определил това като изнудване и напуснал срещата. Но на следващия ден той все пак подаде оставка.

Кошмарен сценарий за Русия

Събитията в Армения са истински кошмар за Русия. От години насам Москва наблюдава със загриженост масовите протести в съседните страни и вижда в тях основно две неща: намеса на Запада и заплаха за себе си. От гледна точка на Москва е тревожно, че това сега се случва тъкмо в Армения, която е близък съюзник на Русия в постсъветското пространство.

"Оставката на един политик, който искаше да остане на власт още дълги години, е плесница за външната политика на Москва. Армения е един от най-важните съюзници на Русия", коментира пред ДВ руският журналист Константин Егерт. Според него Кремъл вероятно е оценил погрешно протестните настроения в Армения.

Първата реакция на Москва беше много предпазлива: не чухме квалификации за държавен преврат, както руски политици често наричат събитията в една Украйна, например. Председателят на парламента Вячеслав Володин дори заяви, че оставката на Саркисян си е вътрешна работа на Армения. Председателят на комисията за външна политика към Държавната Дума Леонид Слуцкий пък увери, че Русия и Армения ще си останат стратегически съюзници.

Идат ли нови избори?

Никой не знае как ще се развият сега нещата. Нино Леява прогнозира дълги преговори с Републиканската партия, тъй като трябва да бъдат проведени предсрочни избори. Като цяло обаче тя вижда случващото се в положителна светлина - като "стъпка към по-нататъшната демократизация на страната".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


115
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 19Влез в час! Не си разбрал даже за кого става дума..в час съм. подалият оставка е човек масква
16
5
 
10
 
! Отговори
(-_-) преди 5 години
До гущера:За това ли Сааркашвили си дъвчеше вратовръзката преди не много отдавна?
15
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 16Влез в час! Не си разбрал даже за кого става дума.
14
11
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Съветвам стадото противоруски хайванчета да не бърза така весело да мучи!За разлика от някои други, на които свободата им беше дар от Русия, арменците помнят!Клали са ги монголи, турци, перси и чак след като Русия ги "пороби" (Александрополския мирен договор), в Източна Армения народът бе запазен от унищожение. Армения е заобиколена от неприятели. Кой мислите им остава?
13
19
 
10
 
! Отговори
БОГАТ И КРАСИВ ГУЩЕР преди 5 години
Единствено руснаците нямат смелост да се дръвчат на арменците за разлика от украинци и грузинци. Просто защото са отмъстителни и диаспората им е войнствена и разпръсната по целия свят.В пакет към това имат и силно лоби в редица държави
12
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Грузинците са корави коп елета, "надървят" ли се - става страшно. Познавам ги отблизо, имат доста лют нрав...
11
5
 
4
 
! Отговори
Iron Sky :) преди 5 години
Ариа , Ариани , Христиани - Ватикани . Шамбалисти - Капиталисти - Анархисти - Юдеисти . И няма правописни грешки :) Въпрос на разбиране !
10
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гранд чесборд - заобиколяме Русия с вражеска продължителност.
9
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От там трабата може ли да мине или какъв е замисъла? Три милиона никой не го интересуват
8
13
 
5
 
! Отговори
С преди 5 години
Откъде знаете че е кошмар кошмар за ***
7
14
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"стъпка към по-нататъшната демократизация на страната". жална им майка на братята арменци, от това по-лошо няма
6
13
 
6
 
! Отговори
Давид преди 5 години
Използват ограничените ресурси на Русия за да правят Майдани . Който е умен ще съзре възможност . Жалко на този етап , че няма да сме ние . Ние сме политически обременени и производно от това ограничени . Във съвкупност .
5
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Семейството на надарено момче емигрира в САЩ. Родителите на младия Марк Вишни, прибегнали до тази стъпка, за да може детето им да се чувства полезно.
4
22
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Момче, печелило олимпиади по химия се самоуби в русия. Младия ученик оставил предсмъртно писмо, в което пишело, че в страната му не са необходими талантливи хора.
3
18
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гол мъж уби 3 в денонощен ресторант в САЩ. Нападателят бил облечен само с яке, стрелял с пистолет.
2
16
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
виждам аз как армения ще стане новата украйна , само ми е чудно как ще стане защото повече от 80 процента от народа подкрепя връзките с Русия и едва ли ще е толкова лесно на запада да ги превземе от вътре , в украйна беше по лесно , използваха нео нацистите който бяха забранено терористично движение още преди събитията да започнат там , все едно сега запада да подкрепи баските сепаратисти за смяна на правителството в испания , айде сега да видим има ли двойни стандарти
1
12
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Майданче май?