70% от завършващите медицина у нас – към чужбина!

Критична е ситуацията със сестрите и помощния персонал
Обновена: 7 юни 2018 07:51 | 7 юни 2018 07:40, Анисия Иванова
33
70% от завършващите медицина у нас – към чужбина!
Архив: Булфото

Недофинансирането на общинското здравеопазване е катастрофално, смята проф. Аспарух Аспарухов, декан на медицинския факултет в Плевен.

Според лекарите много трудно ще се реши другият основен проблем на системата - липсата на кадри. Отдавна остана в миналото стандартът на един лекар да има поне три медицински сестри, посочи допълни зам.-председателят на БЛС проф. Огнян Хаджийски. По думите му в момента съотношението е едно към 0,9.

Освен сестри, трудно се намира и помощен персонал, ситуацията със санитарите също е трагична, допълни Хаджийски. Той посочи, че заради ниското заплащане в болниците работят много пенсионирани сестри, които обаче трудно издържат на натоварването.

Проблем вече не е само липсата на медицински сестри, а и на лекари, каза още проф. Аспарухов. Той отчете, че над 70 на сто от завършващите студенти медици, се насочват към чужбина. На практика нашата държава харчи много пари за обучението на тези млади хора и всъщност захранва здравните системи на по-богатите страни, допълни проф. Аспарухов.

Лекарите са скептични дали може да "внасяме" медицински кадри от чужбина. В туризма това не е проблем, посочи проф. Аспарухов. В системата на здравеопазването обаче първо пристигащите трябва да докажат компетентността си и освен това трябва задължително да знаят български език, иначе няма да могат да общуват с пациентите си.

По думите му, тъй като самите общини са в лошо икономическо състояние, те прехвърлят отговорностите си на държавата. Броят на болниците у нас - над 400, е огромен и не е логично всички да са на нужното високо ниво, с модерна апаратура и висококвалифицирани кадри, смята проф. Аспарухов.

Според него би било по-разумно здравните заведения да се окрупнят и пациентите да бъдат обслужвани в областните центрове, но задължителното условие е да има осигурен превоз от малките населени места.

Всяка година парите за здравеопазване от държавния бюджет се увеличават, а недостигът се задълбочава, посочи проф. Аспарухов. Според него този парадокс няма да се разреши, ако парите продължава да се разпределят между толкова много лечебници. Нужно е да има някаква концентрация, която ще позволи по-добро оборудване и по-високо заплащане за хората, смята проф. Аспарухов.

Проблемите на българското здравеопазване и пътищата за тяхното разрешаване бяха една от темите на 28-та асамблея на Интернационалната медицинска асоциация "България", която се проведе край Варна. По традиция на форума се събраха близо 300 специалисти от страната и чужбина. При дебатите като основни проблеми на сектора експертите откроиха намаляването на кадрите и недофинансирането на болниците, особено общинските.

Проф. Весела Кристенсен, която от години работи в Норвегия, посочи, че няма здравна система в света, която да е без проблеми и да е изцяло задоволена финансово. Нейната позиция е, че дори в скандинавската страна, където живее, въпреки подкрепата на държава, всяка година болниците приключват на минус с бюджета. Основната причина е, че медицинското обслужване става все по-скъпо, апаратурата и консумативите изискват огромно финансиране и държавите, колкото и богати да са, не смогват да заделят толкова много средства.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Българина.Как точно намалението на бройката ще реши проблемът.Щом досега от 100, 70 напускат какво ще помогне ако са 10 от които 7 заминават Трябва да са повече за да има останали. А с ограниченията не се отстраняват причините само се замазва проблемът
5
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Предполагам, че коментар 4 е ироничен.Показваха как "учат" медицина в Афганистан.В общи линии остават им учебниците да четат и това е.А който си плати получава диплома.Пакистанците пък и в страната си са уважавани и получават повече от тук.Ако емигрират то е към Британия.Никой няма и да си помисли за България
4
7
 
12
 
! Отговори
Българина преди 5 години
Явно произвеждаме много. Нужно завършваш държавна поръчка и 10 г договор с държавата че ще работиш в държавна или общинска болница. Това е безобразие. Намалете и приема. В сащ е така
3
2
 
20
 
! Отговори
Елена преди 5 години
Защо ли е така - едната причина е липсата на образовано население, което да цени труда на всеки от нас, друга причина е сравнително ниското им заплащане, трета причина е появата на т.нар. джипита, които се изживяват като царе при разхределение на болните, още причина е липсата на адекватна техника. Но защо хленчим- искахме Европейски съюз- имаме го, а заедно с него и свободното шарене на хора из него - отиват там, където са уважавани и платени !
2
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Един умник написа, че мислели д-рите само за пари и 1000лв. им стигали?!!? Учат 10 и повече години работят по празниците, докато Ти се напиваш, разбира се, че ще искат повече пари. 1000лв взема всяка продавачка в Мола, без отговорности
1
5
 
25
 
! Отговори
абсурдистан преди 5 години
най-бедния народ обучава доктори за най-богатите !- До кога ?-ако искаш в чужбина връщай в Бг здравеопазването 60 000 лв за обучението си.Реформа трябва и то Спешно ! кво се занимавате с макрон,македония,албания,тираджии,дискотеки и тн тн простотии