"Хиперпрезидентски" режим за Ердоган в Турция

Опозицията се готви за реванш, пишат чуждите издания
Обновена: 25 юни 2018 10:31 | 25 юни 2018 10:30, Веселина Йорданова
39
"Хиперпрезидентски" режим за Ердоган в Турция
Снимка: БТА

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган получава нов 5-годишен мандат след вчерашните избори, но този път правомощията му са значително засилени и е изправен пред решителна опозиция, пише френският в. "Паризиен".

Вчерашните президентски и парламентарни избори се смятаха за най-оспорваните от идването на Ердоган на власт през 2003 г., подчертава изданието. Имаше сериозни опасения за евентуални измами, особено в югоизточната част на страната.

Още по темата

Състоялите се вчера президентски и парламентарни избори освен това отбелязаха преминаването от действащата парламентарна система към искания от Ердоган "хиперпрезидентски" режим.

След референдума, проведен миналата година, държавният глава ще получи цялата изпълнителна власт и ще може да управлява чрез укази, припомня в. "Паризиен", подчертавайки, че за 15-годишното си управление турският президент се е наложил като най-влиятелния лидер от създаването на съвременната турска държава. Той трансформира страната чрез множество инфраструктурни проекти.

Противниците му обаче го обвиняват в авторитарни стремежи - особено след опита за преврат през 2016 г., последван от масирани чистки, засегнали журналисти и опозиционни лидери и предизвикали притеснения в Европа, отбелязва в. "Паризиен".

Критиците на Ердоган нарекоха вчерашните избори свой последен шанс да попречат на Турция да се превърне в авторитарна държава, подчертава в. "Ню Йорк таймс". Победата на турския лидер може да има тежки последствия за сътрудничеството с НАТО, сигурността в Ирак и Сирия и контрола на имиграционните потоци към Европа.

Турция продължи сътрудничеството със западните си партньори по отношение на борбата с тероризма, но Ердоган подложи на изпитание НАТО, като се сближи с руския президент Владимир Путин, купи руска ракетна система и планира да повери на Русия строежа на ядрен реактор в Турция, припомня вестникът.

Също като в други страни, където силни лидери спечелиха на избори, мнозина турски гласоподаватели изглежда са приели аргументите на Ердоган, че мощната централизирана власт е от жизненоважно значение за изграждането на силна държава и защитата срещу терористичната заплаха, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Победата означава, че турският президент почти със сигурност ще изпълни желанието си да стане управлявалия най-дълго турски лидер, надминавайки основателя на страната Мустафа Кемал Ататюрк. Според новата система, създадена с миналогодишния референдум, Ердоган може да остане на власт до 2032 година, подчертава американското издание.

Икономическите проблеми може да накарат турския президент да бъде по-внимателен при конфликти със западните страни, но може да доведат и до нарастване на безредиците и политически предизвикателства от страна на една обединена опозиция. Бекир Агърдър, основател на социологическата агенция "Конда", прогнозира, че Ердоган ще срещне затруднения при управлението на страната, припомняйки, че 49 на сто от гласувалите на референдума не подкрепиха предложените от него конституционни промени, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

"Той не може да управлява останалите 49 на сто", подчерта Агърдър в интервю, дадено преди вчерашните избори. "Това е репетицията. Истинските избори ще бъдат след две или три години", добавя той. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
реванш след 5 години - 2023
21
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Скоро и той ще отиде при саддам и кадафи, ще го изпратят с камъни...
20
4
 
3
 
! Отговори
гошо преди 5 години
До Анонимен--13 Ръката му сочи КОЛКО НИСКО СТЕ ПАДНАЛИ М Е К О Т Е Л И!
19
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тия избори,са фалшифицирани
18
3
 
6
 
! Отговори
1 преди 5 години
Нека и в България,да стане така,иначе няма отърване от физкултурника,слънцето,и от останалите герб-комунисти.
17
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Съюзника на Путин.
16
2
 
24
 
! Отговори
Хм! преди 5 години
Защо спорите за САЩ? Конгрес - 70% евреи, сенат 50% евреи, Холивуд - 90% евреи, медиите - 90% еврейски, банките - 100% еврейски! Демокрация ли? Хаха!
15
0
 
4
 
! Отговори
А у вас демократия? преди 5 години
Вранье!
14
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Президентът на САЩ НЕ МОЖЕ д разпуска конгреса когато му скимне - това е диктатура!Това го има само в диктаторсик държви -Русия и турция
13
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
несъвместими са нещата - в САщ има страшно много ограничения за президентат.напр. американски президент не може да бъед повееч от два мандата /8 години.ама последователин мандати, ама не-последователни, ама с ново броене - броят се 8 години от мига в който станеш президент, повече от 8 години не можеш да бъдеш.ФЕД и Конгреса също налагат много ограничения на Президента, както и главнят прокурор.
12
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Още един шумен миг на Балканите.
11
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това на снимката е хитлеристки поздрав! Както една тяхна туркиня се оплака от собствения си турски народ че са расисти.
10
8
 
11
 
! Отговори
Бахуро преди 5 години
До алиЩото в САЩ президента не пише законите, нито уволнява и назначава 12 от 15 висши съдии. Да, и там назначава във конституционния им съд, но постовете са пожизнени. А ако си позволи да сложи някоя калинка или *** - направо ще го изнесат... Ето това е разликата. Реално цялата власт е в Ердоган и това си е диктаторски режим. Схвана ли?
9
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И Хитлер дойде на власт през 1933г с честно проведени избори.
8
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А какво ни интересува това нас НОРМАЛНИТЕ ХОРА бе
7
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европа сама си е виновна че отдавна изтърва влака за влияние над Турция, каквото силно влияние неизменно имаше през последните 200 години, когато Високата порта беше пряко зависима я от Англия, я от Германия!Днес Турция е силна и независима, а армията и е по-голяма дори от тази на Германия! Ердоган хитро използва препирните между Запада и Русия, за да накара Запада да му помогне да се окопае във властта и да направи Турция отново Велика сила, а когато го усетиха че е неуправляем, и пробваха да му правят преврат, вече беше прекалено късно
6
4
 
13
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 5 години
Нека си подреждат държавата, както намират за добре! Истерията около тези избори до нищо добро няма да доведе. Нищо добро и за тези, които плащат раздухването й!
5
11
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Зорошите не спират да оплюват Президента на една от най-великите държави.
4
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хиперпрезиденски режим. Ако цецко ухото беше броил бюлетините, щяха да спечелят герб.
3
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Що не го кажат направо с точното име "Тоталитарен режим", а не"Хиперпрезидетски"? Що така ве Европа?