Позор или пример – политиката на Австралия за бежанците

Страната държи имигрантите далеч от бреговете си
Обновена: 29 юни 2018 20:27 | 29 юни 2018 20:22, Елка Василева
39
Позор или пример – политиката на Австралия за бежанците
Снимка: архив, Reuters

В Европа и САЩ антимигрантски настроените популисти днес се чувстват силни, а Австралия се гордее с драконовската си политика - с оспорвана, но ефикасна стратегия, внушила на мигрантите да стоят далеч от бреговете й.

Откакто управляващите консерватори възприеха тази твърда линия към нелегалните - вече пет години, Канбера получава и похвали, и остри критики, пише Франс прес.

Преди това отчаяни мигранти от Афганистан, Шри Ланка и Близкия изток, отплавали от Индонезия, акостираха почти всекидневно по северното крайбрежие на огромната страна.

Около 1200 корабокрушенци се издавиха в тези води и правителството обяви нулева толерантност с мотива, че се бори срещу каналджиите и трябва да разубеди преселниците, рискуващи живота си.

Корабите с мигранти редовно бяха връщани от австралийски военни кораби; тези операции в открито море се пазеха в най-дълбока тайна.

Успелите все пак да минат между капките бяха пращани в отдалечени бежански лагери в Тихия океан - в Науру и Папуа Нова Гвинея. Дори да определят като основателни молбите им за убежище, властите не ги допускаха на австралийска земя.

Тази политика се увенча с успех, доколкото броят на пристигащите се сви като шагренова кожа, но тя раздели общественото мнение и влоши репутацията на страната в чужбина.

Правозащитниците и ООН започнаха остро да критикуват богатата страна, обърнала гръб на уязвимите. От лагерите изтичаха данни за насилие срещу държаните там, за случаи на депресии и самоубийства.

"Добра идея"

В Европа и САЩ обаче редица представители на популистката десница взеха да сочат Австралия за пример.

Ръководителката на френския Национален сбор (бившия Национален фронт) Марин Льо Пен, британският националист с антиимигрантска нагласа Найджъл Фараж и новият италиански вътрешен министър от крайната десница Матео Салвини са казвали, че Австралия е пример, достоен за подражание.

Малко след встъпването си в длъжност американският президент Доналд Тръмп проведе труден разговор по телефона с австралийския премиер Малкълм Търнбул.
Но що се отнася до имиграцията, двамата откриха допирни точки.

"Това е добра идея. Трябва да го направим и ние. Вие сте по-лоши от мен", подхвърлил според "Вашингтон пост" на събеседника си стопанинът на Белия дом.

Аналитиците отбелязват, че Канбера е успяла да сложи край на мигрантския наплив, но е трудно да се следва нейният модел.

Австралия е остров-континент, разположен в опасни води, а голяма част от вътрешността на страната е много негостоприемна.

"Разликата е много голяма. Европа и САЩ имат сухопътни граници и е много трудно да попречиш на желаещите да влязат", изтъква Стивън Касълс, експерт по международна миграция от Университета на Сидни.

"Австралия безспорно е давана за пример от САЩ и някои европейски ръководители. Фактически обаче Австралия нарушава ангажиментите си в областта на човешките права, а е подписала конвенциите на ООН (за бежанците)", обясни той за АФП.

Официални програми

Международната общност заклейми Канбера. ООН разкритикува "наказателната" й политика спрямо мигрантите, "накърняваща човешките им права".

Лагерът на остров Манус в Папуа Нова Гвинея бе закрит, след като съдебната система в тази страна го обяви за противоконституционен. Неговите 600 обитатели бяха прехвърлени в три разпределителни центъра.

В момента 255 души - повечето семейства с общо 22 деца, са задържани в Науру, сочат последните данни.

Мнозина мигранти бяха изпратени в трети страни. По ирония на съдбата някои заминаха за САЩ, както предвижда споразумение, сключено с бившия американски президент Барак Обама.

И темата изчезна от първите страници на австралийския печат.

Австралийското правителство отдавна изтъква, че нулевата толерантност към нелегалните мигранти спасява живота на мнозина и й дава възможност да проявява повече съчувствие към кандидатите за убежище, избрали законния път.

Границите може да са непробиваеми, подчерта Търнбул миналата седмица, но пък хуманитарните и бежанските програми са щедри.

"Защото решаваме ние, австралийското правителство решава от името на австралийския народ кой да дойде в Австралия - а не каналджиите", каза той.

Някои са против тази щедрост. Но консервативното правителство няма намерение да промени нещата. Това ясно бе заявено през последния уикенд от вътрешния министър Питър Дътън. Той каза, че каналджиите все още действат в Индонезия, където се смята, че чакат за кораби близо 14 000 мигранти.

"Основното е хората да осъзнаят, че успехите от последните години, постигнати с упорита борба, може да бъдат сринати с един-единствен жест на съчувствие, ако прехвърлим в Австралия 20 души от Манус - предупреди той. - Корабите изчезнаха и ако един-единствен стигне все пак до Австралия, новината бързо ще се разпространи".
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
2
 
1
 
! Отговори
до 32 преди 5 години
това го разправяй на верващите балъци, че си получил виза за 5 минути, киртакСмотан! В австралийското посолство в Джакарта, два пъти на място ми отказваха турист. виза, показах им 3000 USD кеш, а, те ми извадиха лист, в който пише, че БГ е в списъка на високо-рискови страни. По-късно взех новозеландски паспорт, и нямам проблем да отида там, но в каторжническа държава, сбирщина от световнаИзмет, не бих отишъл никога!
29
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тази стаия НПО центъра я пусна по всички подопечни медии. Явно пропаганфата вътре е важна за партийната болшевишка линия.
28
2
 
2
 
! Отговори
До БГ Киви преди 5 години
Рядко елементарен коментар, на дълбоко комплексирана и ограничена личност. Австралия е мултиетническа и мултикултурна страна с ясно изразено върховенство на закона и това я прави привлекателна за емигрантите, които се чувстват много добре там. Континентът още не е бил открит, когато ние сме имали държава. Поради тази причина е още по-жалко, че сме толкова умствено изостанали и плюем по всичко, което не познаваме. Визата си за там получих точно за ПЕТ минути по мейла!!!
27
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ni e pozor ni eeee
26
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Браво на австралийците!А се надявам Меркел скоро да мре и да се маха заедно с мигрантите.
25
0
 
1
 
! Отговори
БОГАТ И КРАСИВ ГУЩЕР преди 5 години
До БледоликНапиши в гугъъла ,,бг ремонти сидни,, и точно на втория линк е там неговата автобиография.....във форума за строителство де
24
3
 
10
 
! Отговори
БГ Киви преди 5 години
Австралия - държава основана от каторжници, които страната-майка, Англия, е изпращала на заточение на аборигенския континент. Австралийците - много противно ниско-културно расистко племе, сбирщина от всякакваПаплач, проявяващи дискриминация към всички, които не са местни, включително и към българи (България е включена в списък с високо-рискови страни, при издаване на визи, заедно с африкански и арабски страни). Пфу!!!
23
2
 
7
 
! Отговори
Бледолик преди 5 години
До богат и красив гущерПриятел, ама ти наистина ли вярваш, че Сиднито пише от Австралия? Тази държава трябва да се разпусне, ако са допуснали такъв ***.
22
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
... "Европа и САЩ имат сухопътни граници и е много трудно да попречиш на желаещите да влязат"...Трудно друг път. Я старите граничари да ви разкажат как се пази сухопътна граница. Не крава, ами пиле не можеше да влезе без разрешение.
21
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това е държава мечта в това отношение само как е допуснала сиднито:)
20
1
 
8
 
! Отговори
Бледолик преди 5 години
До16Глупак, Австралия е такава благодарение на британците не на мигрантите.
19
0
 
20
 
! Отговори
Prawi ili kriwi преди 5 години
Не знам дали са прави или криви, но сега нямат престъпност на такива нива и не плашат 3,5 млрд. залудо
18
2
 
6
 
! Отговори
до 16 коментар преди 5 години
Ами ти самият си ирония на съдбата. Такива като теб генеколога ги пише като тумор и не ги изкарва със щипката. Мързеливи доктори-много джендари.
17
2
 
5
 
! Отговори
Нямат преди 5 години
Си австралийски Бойко и Меркел. Вън от ЕС, искаме АС
16
1
 
32
 
! Отговори
наблюдател преди 5 години
Австралия е за пример. Ако беше приела повече тарамбуки по подобие на Германия, тази хубава страна щеше да е раздирана от атентати,като Европа. Неприемането на тарамбуки спасява много животи на нормални бели хора християни!
15
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кви бежанци бер колко европейци и австралийци ходят в Лиия и Ирак и Африка да лежат и да чакат на социални Кадафи що не приемаше мигранти и да им дава по 2 000 долара както даваше на либийците.
14
0
 
27
 
! Отговори
Некъф преди 5 години
Така се прави!
13
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Браво на Австралия!Позор на рубладжии от ООН!
12
0
 
31
 
! Отговори
Мда преди 5 години
До Анонимен"По същия начин трябваше да действат и аборигените срещу емигрантите-европейци навремето."Ами да са действали!Изпусне ли се веднъж момента....
11
0
 
32
 
! Отговори
Бай Иван преди 5 години
Практици са хората ,едвам са се отървали от първобитни аборигени ,сега да си внасят нови ,естествено при мулти култита Европа ,защита на националните граници звучи като светотатство ,така че след 50 години Австралия ще я има ,Европа в този вид -не ;) !!!!