Самодържецът начело на Турция: Ердоган – съвременният султан

Турция се отдалечава от демокрацията все повече, ще се отдалечи ли и от Запада?
9 юли 2018 21:40,
202
Самодържецът начело на Турция: Ердоган – съвременният султан
Снимка: архив Reuters

Ердоган, който с годините ставаше все по-краен националист и ислямист, сега застава начело на нова форма на управление в Турция. Няма друг турски политически лидер, който да е притежавал повече правомощия от него.

Днес (9.7) президентът Реджеп Тайип Ердоган полага клетва пред парламента. С това Турция официално преминава от парламентарна към президентска форма на управление. Изминаха 13 години, откакто Партията на справедливостта и развитието (ПСР) и нейният основател и лидер Ердоган започнаха присъединителни преговори с ЕС. По онова време изглеждаше сякаш демокрацията, свободата на мненията и общественият мир са скоро достижими.

Още по темата

Днес обаче Турция се готви да постави Ердоган, който с течение на годините ставаше все по-краен националист и ислямист, а и все по-авторитарен, начело на една нова система на управление. На изборите на 24 юни той спечели 52,5 процента от гласовете. С полагането на клетвата Ердоган получава по-големи правомощия от който и да е друг политически лидер преди него. След отмяната на парламентарната система в неговите ръце ще се съсредоточи цялата изпълнителната власт в страната, а и не само тя. В съюз с ултранационалистическата Партия на националното действие (MHP) той ще контролира съдебната система и правосъдието.

Огромна концентрация на власт

Професор Ерсин Калайджиоглу от университета "Сабанджъ" в Истанбул обръща внимание на факта, че в днешна Турция на практика се отменя цялата досегашна система на управление.

"Все още обаче не е съвсем ясно какви точно ще са промените, защото нито обществеността, нито учените са запознати с детайлите", казва той.

Ердоган винаги е повтарял, че президентската система на управление съществува във всички важни демокрации. В действителност обаче системата в Турция се различава значително от президентската система в САЩ и от полупрезидентската форма на управление във Франция. Така например американският президент няма право да разпуска Конгреса. Ердоган обаче може да разпуска парламента и да свиква нови избори. Френският парламент може да определя членове на Конституционния съд, а в Турция президентът ще може да взима решенията, засягащи тази висша съдебна институция.

Професор Калайджиоглу обръща внимание и на автократичните черти на президентската система в Турция: "Във Франция и в САЩ съществува силна средна класа, има добре развити обществени сили, докато в Турция средна класа на практика няма. Затова нашата президентска система не може да се сравнява със системите в САЩ и Франция", казва политологът. Според него, в Турция не е възможна президентска система с независимо и надпартийно правосъдие.

Професор Догу Ергил е социолог и политолог. Той обръща внимание на това, че с президентската система Ердоган съсредоточава в ръцете си изпълнителната, съдебната и законодателната власт. "Демокрация може да съществува както в страни с парламентарна, така и с президентска система, но най-важната предпоставка за това е да има разделение на властите и независимост на правосъдието", казва политологът.

Открит въпрос е дали съюзът на Ердоган с ултранационалистическата  МНР ще увеличи напреженията в страната. Мнозина се опасяват, че твърдата позиция на МНР по кюрдския въпрос и отхвърлянето на някои демократични ценности ще създадат още по-националистическа атмосфера в Турция.

Ердоган има нужда от МНР, за да си осигури мнозинство в парламента. Това може да се окаже най-голямото препятствие пред мирното решаване на кюрдския проблем и пред сближаването на Турция с ЕС. "Спокойно можем да кажем, че в Турция започва нова, още по-националистическа ера", казва проф. Ергил.

Криза в отношенията със Запада

От интерес е и въпросът как ще се развиват отношенията между Турция и Запада. През 1999 година Турция подаде официална молба за пълноправно членство в ЕС. На 3 октомври 2005 година започнаха и присъединителните преговори. През изминалите 13 години обаче не бе постигнат голям напредък. След обявяването на извънредното положение в Турция преди две години преговорите бяха замразени. Докладчикът за Турция в Европарламента - Кати Пири заяви в разговор с ДВ, че е настояла присъединителните преговори на първо време да бъдат прекратени.

В същото време и отношенията на Турция със САЩ се намират в крайно трудна фаза. Проповедникът Фетхуллах Гюлен, когото Ердоган смята за основен подбудител на опита за преврат през 2016 г., все още си живее в САЩ. Америка оказваше и подкрепа на кюрдските милиции в Сирия, които Турция смята за терористи. Напрежение породи също фактът, че Турция смята да закупи ракети S-400 от Русия, независимо че НАТО ясно изрази отрицателното си становище.  Всичко това доведе американско-турските отношения до задънена улица.

Професор Догу Ергил обръща внимание на факта, че последните социологически анкети сочат силно нарастване на антиамериканските настроения в Турция. В момента те са дори по-силни, отколкото в Иран. В турското общество в момента се засилват както антиамериканските, така и антиевропейските настроения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


202
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
7
 
33
 
! Отговори
Мерило преди 5 години
България 5,4 милионаИстанбул 25 милиона
68
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако Франция е мерило - 100, Турция е 35. България е 10. Става въпрос за качество на живота.
67
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
, за чиято трагедия нито един управител на Ердоган не пое отговорност заради откраднатите материали по време на строителството? .Линията е построена много преди Ердоган.
66
10
 
12
 
! Отговори
делиорманец преди 5 години
Подкрепящите Ердоган искам да ми кажат какво мислят за факта, че назначи зетя си за министър на икономиката : ). Или за това, че не беше обявен ден за траур поради смъртта на 40+ хора от дерайлиралият влак, за чиято трагедия нито един управител на Ердоган не пое отговорност заради откраднатите материали по време на строителството? Какво мислят за 18 000+ изгонените чиновници, които не споделят исламистката идеалогия? Знаят ли, че Ердоган има пълна власт и може да отменя всякакви закони?
65
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Живея във Франция. Хората са висококултурни, не носят фереджета, а са облечени много добре..Добре, че бяха турците, че да научат французите да се къпят.
64
14
 
12
 
! Отговори
делиорманец преди 5 години
Султаната вече е в действие. Жалко за 48% от населението, което мрази Ердоган. 52% пък са достатъчно глупави и неуки за да не осъзнават последствията на своите действия. Най-големият проблем на демокрацията е, че дава възможност на неуки и лесно манипулируеми хора да имат еднакво право на глас като други хора, които умеят да анализират и разпитват. Но, както главния опозиционер Мухарем Индже каза: "Тази песен не приключва тук." Ататюрк живее сред умните, неговите мисли ще живеят. Трудни времена
63
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
дадена ни от нашия БОГ..Вашият Бог е без кожичка, ако не знаеш. Хахаха.Има специален празник на 6я ден от Рождество Христово. Казва се обрезание Господне. Срамота е да не си познаваш религията. Освен това на жените кочичката не им харесва. Ако ти казват друго или те лъжат или са по-деликатни.
62
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Затова навсякъде в имат турците за прости и нахални. .Това е така само докато не видят бълхарин...
61
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Турция е държава.
60
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До БългаринДемокрацията е когато управляват демократите. А кои са демократите - тези от списъка, има списък с демократите който се спуска от Посолството.
59
6
 
6
 
! Отговори
Devam 2023 преди 5 години
Слава на турските тираджии шибaт ме яко...после 3 дни не мога да седна...ама поне ми плащат...в Пазарджик ме *** за кило сирене!
58
6
 
18
 
! Отговори
Българин преди 5 години
Турция се отдалечавала от демокрацията? Хайде сега всеки да помисли върху произхода на думата демокрация. Волята на народа изразена, чрез свободен избор. В Турция имаше избори за преминаване към президентска република, последвани от избори, които Ердоган спечели. Ами точно това е демокрацията по дефиниция.За съжаление западните общества изкривиха значението на тази дума. Опитват се да наложат значението на "демокрация" като строй, който е подчинен на западните системи.
57
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Турция се отдалечава от демокрацията все повече, ще се отдалечи ли и от Запада?"Ми значи на прав път е, нека видят мизерията в България ако се съмняват.
56
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А членката на ЕС България на кое място е в класацията по развитие?
55
12
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Галиполи, Франция е несравнимо по-развита от Турция. Това трябва да запомниш. Не се напъвай да мислиш, че ще канастрофираш. Имаш акъл, колкото да гледаш знаците и сфетофарите. Повече няма да те уча. Ако искаш и на турското л айно викай сладолед.
54
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
A Ердоган защо не слуша и не изпълнява на по-старшите атлантически парнтньори, а? Самодържец със самодържец! Султан със султан!
53
19
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Един съвет към туркофилите тук. За българина по-смешен от турските претенции за величие е турският език. Не пишете на турски, че будите смях с езика си. Наистина за вас е смешен. Тюркие тюркилер тюркенеф.
52
0
 
9
 
! Отговори
раша преди 5 години
и б.борисов е нашият султан защо гледаме на чужда чиния а не на собствената си чиния
51
3
 
22
 
! Отговори
Даниел преди 5 години
Г-н Радев,Дано сте си водили записки и се надявам България да просперира, както комшиите! Народе, чакам ви в Кушадаси, елате и вижте какво означа качество и как хора от цял свят идват на почивка за смешни суми. Ашколсун на г-н Ердоган! От една развалина успя да вкара Турция в топ 10 развитите страни.
50
12
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Галиполи, Париж има несравнимо по-развито метро и по-хубави гари от истанбулските. Ама ти като наистина *** човек не си видял нищо хубаво в Париж, защото, пак казвам нямаш акъл да го видиш. Изказвай се само за прости работи - например колко струва месото в Париж и колко в Измир, каква кола караш, къде ходиш на мворе и т н. Нямаш култура да говориш за друго. Ще трябва да си траещ като висиш културни хора. Затова навсякъде в имат турците за прости и нахални. Защото си знаете само вашия аршин.