Самодържецът начело на Турция: Ердоган – съвременният султан

Турция се отдалечава от демокрацията все повече, ще се отдалечи ли и от Запада?
9 юли 2018 21:40,
202
Самодържецът начело на Турция: Ердоган – съвременният султан
Снимка: архив Reuters

Ердоган, който с годините ставаше все по-краен националист и ислямист, сега застава начело на нова форма на управление в Турция. Няма друг турски политически лидер, който да е притежавал повече правомощия от него.

Днес (9.7) президентът Реджеп Тайип Ердоган полага клетва пред парламента. С това Турция официално преминава от парламентарна към президентска форма на управление. Изминаха 13 години, откакто Партията на справедливостта и развитието (ПСР) и нейният основател и лидер Ердоган започнаха присъединителни преговори с ЕС. По онова време изглеждаше сякаш демокрацията, свободата на мненията и общественият мир са скоро достижими.

Още по темата

Днес обаче Турция се готви да постави Ердоган, който с течение на годините ставаше все по-краен националист и ислямист, а и все по-авторитарен, начело на една нова система на управление. На изборите на 24 юни той спечели 52,5 процента от гласовете. С полагането на клетвата Ердоган получава по-големи правомощия от който и да е друг политически лидер преди него. След отмяната на парламентарната система в неговите ръце ще се съсредоточи цялата изпълнителната власт в страната, а и не само тя. В съюз с ултранационалистическата Партия на националното действие (MHP) той ще контролира съдебната система и правосъдието.

Огромна концентрация на власт

Професор Ерсин Калайджиоглу от университета "Сабанджъ" в Истанбул обръща внимание на факта, че в днешна Турция на практика се отменя цялата досегашна система на управление.

"Все още обаче не е съвсем ясно какви точно ще са промените, защото нито обществеността, нито учените са запознати с детайлите", казва той.

Ердоган винаги е повтарял, че президентската система на управление съществува във всички важни демокрации. В действителност обаче системата в Турция се различава значително от президентската система в САЩ и от полупрезидентската форма на управление във Франция. Така например американският президент няма право да разпуска Конгреса. Ердоган обаче може да разпуска парламента и да свиква нови избори. Френският парламент може да определя членове на Конституционния съд, а в Турция президентът ще може да взима решенията, засягащи тази висша съдебна институция.

Професор Калайджиоглу обръща внимание и на автократичните черти на президентската система в Турция: "Във Франция и в САЩ съществува силна средна класа, има добре развити обществени сили, докато в Турция средна класа на практика няма. Затова нашата президентска система не може да се сравнява със системите в САЩ и Франция", казва политологът. Според него, в Турция не е възможна президентска система с независимо и надпартийно правосъдие.

Професор Догу Ергил е социолог и политолог. Той обръща внимание на това, че с президентската система Ердоган съсредоточава в ръцете си изпълнителната, съдебната и законодателната власт. "Демокрация може да съществува както в страни с парламентарна, така и с президентска система, но най-важната предпоставка за това е да има разделение на властите и независимост на правосъдието", казва политологът.

Открит въпрос е дали съюзът на Ердоган с ултранационалистическата  МНР ще увеличи напреженията в страната. Мнозина се опасяват, че твърдата позиция на МНР по кюрдския въпрос и отхвърлянето на някои демократични ценности ще създадат още по-националистическа атмосфера в Турция.

Ердоган има нужда от МНР, за да си осигури мнозинство в парламента. Това може да се окаже най-голямото препятствие пред мирното решаване на кюрдския проблем и пред сближаването на Турция с ЕС. "Спокойно можем да кажем, че в Турция започва нова, още по-националистическа ера", казва проф. Ергил.

Криза в отношенията със Запада

От интерес е и въпросът как ще се развиват отношенията между Турция и Запада. През 1999 година Турция подаде официална молба за пълноправно членство в ЕС. На 3 октомври 2005 година започнаха и присъединителните преговори. През изминалите 13 години обаче не бе постигнат голям напредък. След обявяването на извънредното положение в Турция преди две години преговорите бяха замразени. Докладчикът за Турция в Европарламента - Кати Пири заяви в разговор с ДВ, че е настояла присъединителните преговори на първо време да бъдат прекратени.

В същото време и отношенията на Турция със САЩ се намират в крайно трудна фаза. Проповедникът Фетхуллах Гюлен, когото Ердоган смята за основен подбудител на опита за преврат през 2016 г., все още си живее в САЩ. Америка оказваше и подкрепа на кюрдските милиции в Сирия, които Турция смята за терористи. Напрежение породи също фактът, че Турция смята да закупи ракети S-400 от Русия, независимо че НАТО ясно изрази отрицателното си становище.  Всичко това доведе американско-турските отношения до задънена улица.

Професор Догу Ергил обръща внимание на факта, че последните социологически анкети сочат силно нарастване на антиамериканските настроения в Турция. В момента те са дори по-силни, отколкото в Иран. В турското общество в момента се засилват както антиамериканските, така и антиевропейските настроения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


202
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
11
 
20
 
! Отговори
турчин преди 5 години
Турция е велика страна. Управлява се от велик човек. Европа прие 2 млн. емигранти следствие на антихуманната политика на западните популисти и почна да реве. Турция приюти 4 млн. и им осигурява сносни условия за живат образование и здравеопазване. Кажете кой е самодържец тука. Чифте пищови на гол тумбак нищо не се постига.
8
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аптекарка пожела добро бъдеще за Русия и надупчи всички презервативи, уволниха яЧужденците са стройни и атлетични, а виждали ли сте нашите пияници, казва ЛюдмилаХА АХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХААА
7
7
 
21
 
! Отговори
Турчин преди 5 години
Супер се кефа когато някои отявлени турко-мразци започват да ми обясняват как Ердоган не е добре за Турция!Значи е на прав път! Султан Ердоган
6
15
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Турците трябва да излязат на протест срещу Ердоган.
5
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Преписано от Дойче вече. Не струва.
4
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Гошо...ТъпотоАз пък вярвам в руската...армия
3
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Самодържец" е другарят Ким, що не и Мадуро и оня откачен атеист Дуарте.
2
10
 
11
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 5 години
Дядо Гюлен е...виновен.Ако беше успял...преврата,нямаше да е...така,но аз вярвам в турската армия,че ще се вземе в...ръце.
1
14
 
16
 
! Отговори
Турчина преди 5 години
Ердоган е велик!