Казармата – модна! Европа се връща към нея, а България?

Франция я въвежда, съседните Турция и Гърция не са се отказвали
16 юли 2018 09:00,
224
Казармата – модна! Европа се връща към нея, а България?
Снимка: архив, Булфото

Задължителната военна служба бавно се връща на мода в Европа. Преди дни Франция се присъедини към увеличаващия се брой на европейските държави, които отново въвеждат военното обучение за младите хора.

Спазвайки предизборните обещания на президента Еманюел Макрон, правителството му представи план, според който всички 16-годишни френски младежи ще подлежат на задължителна служба, разделена на два етапа.

Първият е задължителен и доста се различава от класическото разбиране за военна служба, той ще е с продължителност 1 месец, в който акцентът ще е гражданската култура. Младите французи могат да се занимават с преподавателска дейност, с работа в благотворителни организации или пък да участват в традиционни военни учения заедно с полицията, пожарната или армията.

Още по темата

Вторият етап е незадължителна служба с продължителност между 3 и 12 месеца – през това време младите хора могат да работят в сферата на отбраната и сигурността, на социалните грижи, опазването на околната среда и на наследството.

С връщането на задължителната служба френското правителство се надява да насърчи социалното сближаване, да поощри и поддържа чувството за активност на гражданите, пише "Сега".

Програмата ще започне през 2019 г. и се смята, че ще струва по около 1.6 млрд. евро годишно. Франция отмени задължителната военна служба през 1997 г., когато президентът Макрон е бил на 18 години и той не е бил в армията. Той е и първият държавен глава на страната, който не е изкарал военна служба.

Франция е поредната държава на Стария континент, която връща задължителната служба в името на страната. Миналата година Швеция обяви, че ще въведе отново задължителната военна служба – седем години след като я премахна.

Правителството посочи като причина за решението си руската военна активност и малкия брой на кандидати за армията. Стокхолм обяви, че ще бъдат привикани 4000 мъже и жени, за да служат в армията – те ще бъдат избрани от около 13 000 души, родени през 1999 г.

През 2016 г. Литва също въведе военна повинност, след като Русия анексира Крим. В армията са длъжни да постъпят мъже на възраст между 18 и 26 години. Службата трае 12 месеца. Изключения се правят за студенти и самотни бащи.

Решенията на властите в тези държави са рязка промяна в сравнение с десетилетия по-рано. Днес обаче напрежението в световен мащаб непрекъснато се увеличава и е обосновано младите хора да бъдат обучени, за да знаят как да действат в определени ситуации, ако се наложи.

Къде по света е задължителна военната служба?

Южна Корея
Сеул все още воюва с Пхенян и затова има строга система за задължителна военна служба. Всички физически здрави мъже са длъжни да служат 21 месеца в армията, 23 месеца във флота или 24 месеца във военновъздушните сили. Те имат възможност да служат също в полицейските сили, бреговата охрана и в някои специални правителствени части.

Изключения се правят само за южнокорейци, които имат сериозни спортни постижения – спечелили са златен модел на олимпийски игри или на Азиатските игри например. Южнокорейското правителство също така прави и еднократни изключения и за спортисти. Подобно решение беше взето през 2002 г., когато азиатската страна беше домакин на Световната купа по футбол през 2002 г. и отборът се класира на полуфиналите.

Северна Корея пък е държавата, където задължителната военна служба е най-продължителна в целия свят – 11 години за мъжете и 7 години за жените.

Еритрея
Мъжете и младите неомъжени жени в Еритрея са задължени да преминат през 18-месечна военна служба. Според организации за защита на правата на човека службата често продължава години наред, а в някои случаи и неопределен период от време. "Военнослужещите продължават да са ангажирани с различни граждански и военни задачи. Това си е вид принудителен труд", предупреди "Амнести интернешънъл" през 2015 г. Според правозащитните организации задължителната военна служба е сред основните причини, които принуждават жителите на Еритрея да бягат от родината си.

Швейцария
В Швейцария военната служба е задължителна за мъже на възраст между 18 и 34 години. Страната отхвърли отмяната й през 2013 г., когато за трети път се състоя референдум по въпроса. Военната служба в Швейцария продължава 21 седмици, като всяка година се провежда допълнително обучение.

Швейцарците, които отказват да влязат в армията по религиозни и др. причини, могат да се запишат в гражданска служба. Жените не са задължени са служат в армията, но могат да го направят доброволно.

Бразилия
Военната служба е задължителна за момчетата, навършили 18 години. Продължителността й е между 10 и 12 месеца. Изключения се правят по здравословни причини. Заради обучение в университет военната служба може да се отложи във времето. Често годни за военна служба младежи обаче не се приемат в армията, тъй като има прекалено много момчета, а няма достатъчно места в определена година. За да влязат в казармата, младите бразилци преминават през сериозни физически тестове. Войниците получават малка заплата, безплатна храна и настаняване, което е сериозен стимул за по-бедните бразилци.

Израел
Военната служба в Израел е задължителна за жени и мъже. Мъжете служат в продължение на 3 години в отбранителните сили, а жените – около 2 години. Това се отнася за израелски граждани, живеещи както в страната, така и в чужбина. Изключения се правят по медицински причини, за новопристигнали имигранти и за определени религиозни групи. При дадени обстоятелства спортистите могат да изкарат  по-кратка служба.

Сирия
Военната служба е задължителна за всички сирийски мъже. През март 2011 г. президентът Башар ал Асад подписа указ, с който намали престоя в армията на наборници от 21 на 18 месеца. Държавните чиновници, които не отбият службата си, могат да загубят работата си. Според "Амнести интернешънъл" сирийците, които избягат и не влязат в армията, ги грози възможността да бъдат вкарани в затвора за 15 години.

Грузия
През 2017 г. Министерството на отбраната върна военната служба само осем месеца след като я премахна. Новата система включва бойно обучение в рамките на три месеца и след това още 9 месеца, пред които младежите помагат на професионалната армия.

Турция
Всички мъже на възраст от 20 години отбиват военен дълг към родината. Службата в армията продължава между 6 и 15 месеца.

Гърция
Задължителната военна служба се отнася за мъжете, навършили 19 години. Престоят им в армията продължава 9 месеца. В Кипър след навършването на 18 години всички мъже, включително и тези с кипърски произход, са длъжни да влязат в армията.

Иран
Военната служба е задължителна за мъже над 18-годишна възраст. Тя продължава 24 месеца.

Куба
Мъжете на възраст между 17 и 28 години служат в армията за срок от две години.

Къде сме ние?

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов лансира идеята и в България да се върне задължителната наборна военна служба, която беше премахната преди десет години. Срок, в който това ще стане, засега не е поставен.

Каракачанов много държи и на доброволната военна служба, както и на въвеждането на военно обучение в училищата. Министърът вижда това като първа крачка към връщането на задължителната наборна военна служба и в България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


224
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
174
4
 
10
 
! Отговори
ГЗ "Градина&quo преди 5 години
До МТ//""Има ли граничари които да мислят, че службата им е била загуба на време?""Аз лично не познавам такива.Девиза ни беше "нито крачка назад ,зад нас е България"
173
2
 
3
 
! Отговори
МТ преди 5 години
Има ли граничари които да мислят че службата им е била загуба на време?
172
1
 
14
 
! Отговори
ГЗ "Градина&quo преди 5 години
По време на соца на един приятел баща му беше посланик в чужда държава и той учеше там.След като завърши в чужбина средното си образование,доприпка в България,изскара 24месеца служба и след това пак замина да следва в онази държава.Всичко беше ясно и детерминирано.В сухопътните войски се служеше 24месеца,но всяка година имаше задръжки за различен период от две седмици до два месеца.Във флота служба 36 месеца.Още от10 клас започваха донаборните комисии.Почти всички правилно разбираха военната слу
171
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Служил съм 18 месеца и беше пълна загуба на време.С автомат стрелях три пъти за цялата служба,а съм дал над 100 караула.Старшините бяха пълни д.ебили.От офицерите имаше всякакви,ама от тях имаше страшни комплексари.В казармата се гавреха с войниците,а навън бяха пълни мишки.Имаше и малко свестни.
170
1
 
4
 
! Отговори
по-Анонимен преди 5 години
До Анонимен 181Значи сичкото в кеча, българите по границата, останалите по зачукани казарми...Кои са "сичкото", българите, и останалите? Ти кой си ми е въпроса.
169
4
 
5
 
! Отговори
Боби преди 5 години
До ognyanz 185ГлупостиЗначи в Армията има множество постове които просто са досадни но трябва да има жив човек там - примерно картограф седи в бункера и бърше прах от един огромен и много скъп принтер - печатат се карти веднъж месечно по две по три броя за проверка на техниката или за някое международно учение. Понеже лично познавам въпросната дама, която между другото има две деца, не смята да напуска армията и смята да си изкара срока до крайЗа подобни длъжности жените са ИДЕАЛНИ кандидати
168
6
 
4
 
! Отговори
Боби преди 5 години
До Анонимен 182Умнико цялата мощ на Турската армия е хвърлена срещу Кюрдите и войната се води от десетилетия с променлива интензивност и какво? Турците в Сирия всеки ден хвърлят милиони $ като тежки боеприпаси - единственото ефективно нещо което и те и Руснаците и Сирийците разбраха че единственото ефективно срещу полупартизански отряди и все още не могат да постигнат решителен обрат. И Израелската модернизация на М-60 и Леопард А5 танковете се провалиха, да не говорим за БТР турско производство
167
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Мамини точно вие които сте против казармата точно вие сте за там да видите само как и колко бързо ще стегнете пръдлетата !!
166
2
 
8
 
! Отговори
Митко Манафов преди 5 години
Знам че Гръцката Армия имаха поставени мини около Ивайловград, и около Свиленград навремето, и особено около река Марица, на границата с Турция, имаха два километров буффер, миниран с противотанкови и противо-пехотни мини..подарък от Виетнамската война, дадени от САЩ !..И след 2007 започнаха да ги махат и изравят .После ги дадоха на БСП И ПЪРВАНОВ--близиките фирми другари, за утилизация и складиране в МИДЖУР !
165
2
 
13
 
! Отговори
ognyanz преди 5 години
Часове по военно обучение в училищата - това можем да направим. И професионална армия, но наистина професионална. Жени не трябва да има - влизат, но реално са там само докато заб'ременеят, и с това им свършва службата.
164
14
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Казармата е най-голямата глупост, в днешно време нямаш ли професионална армия си загубен.Да не говорим колко беше зле положението там. Дано никога не се върне казармата.
163
18
 
21
 
! Отговори
Берлин преди 5 години
Имах късмет, че малко преди да отида войник, намалиха казармата от 2 години на 18 месеца. Накрая естествено ме задържаха 2 седмици, защото съм имал много арести. Дотогава бях живял само в центъра на София и познавах основно ерудирани и интелигентни ***. В казармата разбрах колко безумно *** хора има в БГ. Най-вече в провинцията.
162
10
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кой ще е плаща тая казарма ? Овевъдите ли ? Дето искат да им покриваме частния бизнес ?Или кой ? Вдигане на данъци ? Голяма част от ходили те в казарма са със средно. После я запише, я не. Казармени типове управляват бизнеса 30 години и видяхме до къде стигнахме .И ако си мислите със 70 годишни калашници, ще спрете Турция явно сте 2 клас в развитието си.
161
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи, казармата беше такава че сичкото беше в строителни войски и им скъсваха гUза от бачкане - всичките пътища и панелки са построени от тях. И не мислеха да карадат и да плячкосват. Българите ги пращаха в разни зачукани гранични зони и там се стреляше на месо. Останалите бяха дислоцирани по разни зачукани казарми дето се правеха само простотии и се затъпяваше жестоко. Това ли точно искате да върнете ми е въпроса?
160
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Модерно или не,но в противовес на нарастващото напрежение в световен мащаб от частни армии бродещи тук-там,предислокиращи ги където им се поискало на техните щабни оператори по наши географски дължини,ширини,си е необходимо държавна народна армия в защита защот не може да се разчита само на платена държавна армия,че освен и от кого платена освен от народа и държавата на народа,защото как се вижда платените армии се ползват от величейши шапки дори за учения,а се натяква,че не си плащали за услуга
159
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До БобиНа тебе ти цъкам автоматично минус без да те чета.
158
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Казармата модна!"Който си има акъл се води по акъла си.Който си няма такъв се води по модата.Кого агитирате за тая казарма?Все пак повечето хора ако не акъл имат барем зачатъци на такъв. А човек дори със зачатъци за казарма не би заритал.
157
6
 
17
 
! Отговори
Хе хе преди 5 години
На пенсионираните *** им се привиждат пак гонки и безплатна чорба :)Прочетохте ли статията въобще?
156
18
 
9
 
! Отговори
Боби преди 5 години
Не подхождате правилно към проблема.от 1920 до 1935 година нямаше военна служба но имаше трудова повинност - тогава са построени дигите около Дунав с което се разширява обработваемата площ на България и редица други инфраструктурни проекти. Така да се каже ЖП бумът е точно тогава.Идеята е всеки мъж и жена да служи 6 до 12 месеца. Както е в Израел. Повечето ще с обявят за Пацифисти. Добре няма проблеми има хиляди километри пътища със заринати канавки и дренажи които само чакат "работна ръка"
155
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
То има ли някой който да не ги ненавижда българите. Аз ненавиждам дори себе си...