Комунистически шушукания: Си Цзинпин щял да бъде свален

Идеологическа диверсия или спецоперация на китайската партийна пропаганда?
9 авг 2018 21:55, Елка Василева
76
Комунистически шушукания: Си Цзинпин щял да бъде свален
Си Цзинпин. Снимка: архив, Reuters

Тези седмина мъже с еднакви костюми, в чиито ръце е събрана върховната власт и цялата мощ на Китай, изглеждат на групови снимки като близнаци, застанали в монолитен строй. Трудно е да си представиш, че може да има спорове между тях.

Съвсем невероятно пък е "седморката", сиреч Постоянният комитет на Политбюрото на ЦК на китайската компартия, да изложи своите разногласия на публично съзерцание. Щом властта бе поета от екипа на Си Цзинпин, основното правило в "битката на булдози под килима" - нито байт информация навън, камо ли на репортерите - започна да важи за цялата партия, пише Игор Панкратенко, "Независимая газета".

Толкова по-интригуващи бяха съобщенията на "високопоставени функционери на ККП" пред техни контакти в чужбина за чакана още през август оставка на председателя на КНР, другаря Си Цзинпин. Съобщения, а по-точно слухове под формата на версии, горещо дискутирани миналата седмица сред азиатските политици и експерти - от Хонконг до Токио. Някой от партийния елит бе дръзнал да наруши обета за мълчание, разгласявайки информация, чието значение е трудно да се преувеличи. Идеологическа диверсия ли е това? Или спецоперация на китайската партийна пропаганда?

"Всичко, което сметнем за необходимо да разкажем за ККП пред света, се демонстрира на партийните конгреси. Ако пък имате допълнителни въпроси, това си е ваш проблем", намекват функционерите на компартията, щом чуят въпрос "извън формата". Прекъсвайки съвсем безцеремонно дори един доверителен, приятелски разговор, защото са наясно какво и колко рискува човек, допрял се до партийни тайни, още повече при контакт с чужденец. Но и без данни от първоизточници бие на очи, че отминаващото лято не е било никак лесно за Си Цзинпин.

Грандиозният скандал около доставените от частна фирма за държавното здравеопазване големи количества некачествени ваксини за деца разбуни китайското общество. Прекалено ясно изпъква корупционната съставка на тази история, прекалено са беззащитни почти стоте хиляди дечица, получили вместо ваксини долнопробен заместител - добре че поне се размина без смъртни случаи.

За да схванем колко са сериозни нещата, е достатъчно да си припомним само едно: Си Цзинпин лично обеща разследването да стигне докрай, виновните да бъдат наказани и да се вземат мерки против подобни инциденти в бъдеще. А се броят на пръсти случаите, когато публично е говорил за корупционни практики.

Но ако бе единствен, проблемът не би добил критично значение за някои хора от партийния елит. Дойде обаче и друга беда - изгледите за истинска търговска война със САЩ. Които за ред функционери и "ветерани" на компартията са далеч по-опасни от вътрешнополитическите проблеми. Защото засягат най-чувствителното им място - кесиите, сметките в чужбина, бизнес активите в Щатите и уютните, градени с любов "гнезденца" например в Австралия.

От 2012 г. насам Си и екипът му методично прочистват корупционерските групировки в държавния апарат, правоохранителните органи, армията и партийните структури, които си сглобяват с корупционни схеми собствени бизнес империи. Най-големите вече са разгромени, но останалите, с по-скромен размах - тук "свещоливничка", там "сграда за даване под наем" във вид на многоетажен мол, все още са твърде много.

И тъкмо на тези "нелегални милионери" с партийни и чиновнически постове евентуалната търговска война със САЩ и доста твърдата външна политика на председателя Си направо им разгонват рейтинга. Едно е да си мериш тарифите със САЩ, но нали Вашингтон може да стигне и до персонални санкции. А служителите от ресорните ведомства в Щатите се прицелват толкова точно във финансите на конкретни лица, че легендарните стрелци от Дивия запад биха се разревали от завист.

Освен това недоволството от Си Цзинпин не опира винаги до личния интерес. Стремителният скок на Китай към днешните висини се дължи всъщност ако не изцяло, то до много голяма степен на тясното сътрудничество със САЩ. При всичките наистина гигантски постижения на КНР през последното десетилетие зависимостта й от американските пазари и технологии остава доста съществена. Ако се увенчае с успех държавната програма "Произведено в Китай 2025", ситуацията ще е различна, по-благоприятна за Пекин.

Днес обаче едно скъсване със САЩ може да донесе сериозни проблеми. И някои елити в Китай добиват впечатлението, че другарят Си и съратниците му открито недоразбират този тънък момент. Сиреч "ненадминатият кормчия", както е наречен председателят на КНР в официалната си биография, води Китай в неправилна посока. Това поражда у някои идеологически издържани партийни кадри и присъединили се към тях представители на аполитичния бизнес доста тревожни настроения, почти на ръба на паниката. И желание "да понатиснат спирачката" на другаря председател, а най-добре изцяло да го отстранят от властта.

Проблемът обаче е там, че партийната и чиновническата опозиция просто нямат реални лостове, за да повлияят на Си Цзинпин, камо ли да му вземат властта. Председателят на КНР и дружките му не са градили залудо години наред системата, напълно подчинила и поставила под контрол партийния апарат, държавната сигурност, армията и всички останали структури, подвластни вече само на тях и тесен кръг доверени лица.

Опозицията впрочем няма и водач, поне донейде сравним по влияние, известност и подкрепа в партията със Си Цзинпин. А протестите тук и там може да приключат не само с организационни изводи, а и с продължителна екскурзия до някой таен партиен затвор. Какво им остава в крайна сметка на опонентите на другаря Си и неговия курс от партийния и държавния апарат - само да интригуват чуждестранните си партньори със слухове за скорошна оставка на председателя на КНР. И не защото вярват, че "мечтите се сбъдват", а за да споделят макар по този начин страховете си с другаря Си.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


76
Още по темата: КитайСи Цзинпин
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
1
 
3
 
! Отговори
Трол преди 5 години
Пиим бира, че топло и влажно! :-)
39
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
що си правите
38
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От статията разбирам, че идеята е да слуша сащ, за ес отново да се длуша сащ, навсякъде само те в цял, сигурни ли сте в писането на това? Те са модела за държава и всеки трябва се дъобрази с тях, без да излага собствено мнение, то така излиза
37
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
що става, що си правите
36
6
 
13
 
! Отговори
:) преди 5 години
Американците имат много погрешни схващания за някои дизайнерски решения като например техните двигатели, или американските коли например. Неслучайно Тойота и Мерцедес са двете най-продавани марки автомобили. Като говорим за двигатели пък, в ракетостроенето руснаците пращаха двигатели на САЩ, че руските се оказаха няколко пъти по-мощни и по-ефективни. САЩ това не могат да го произведат сами. А когато в света сделките спрат да се правят в долари, балонът ще се спука и САЩ ще фалират.
35
15
 
8
 
! Отговори
По-далече от Азия преди 5 години
Не трябва да се вярва на Русия и Китай.Азиатските държави са тоталитарни и несъвместими с европейското мислене!
34
5
 
7
 
! Отговори
:) преди 5 години
Американските корпорации са си направили сметката. Китайците - също. Има суровини като каучука, където китайците държат изцяло. Китайците правят неща и ги продават под себестойността им, като така убиват местните производители. Така например в САЩ вече не се правят заготовките за кабели за захранвания, нито дребните платчици с малките интегрални схеми за управление на микроконтролери. В САЩ такава платка струва като себестойност към 24 долара, докато в Китай струва 1.2 долара (топ качество).
33
7
 
5
 
! Отговори
:) преди 5 години
37, много си зле пич. Другаря Тръмп си мисли, че може да върне американското прозводство, като обложи с мита стоките от други държави. Няма да стане, защото американските корпорации, които произвеждат стоки за крайните потребители нямат изгода да се върнат на съмнителното американско качество с много по-големите разходи.Американският работник не е като немският или японският. Американският работи що-годе, а това сваля качеството на продукцията.
32
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Китай го очакват огромни икономически сътресения. Единственият начин да ги преодолее е да се държат плътно за чичо Сам. Всякакви опити да се правят на интересни като руснаците ще ги натикат в икономическото блато. $33 трилиона фирмени задължения към банките са дамоклиев меч висящ над врата на Китай. Съвсем леко поклащане от страна на САЩ като въвеждането на мита ще спука крединтния балон и ще потопи Китай. За да си обслужват кредитите китайската икономика трябва да прави ръст минимум 7% годишно.
31
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименКитай вече Е номер 1 икономика в Света. Ти не знаеше ли?
30
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А бе. Защо американците не купуват американски коли? Американците не могат ли да произвеждат американски коли? На тойотоа налагат мита вече десетилетия и пак се продава тойота дори и де е по скъпа с митото от американските коли. Сега и на немските коли искат мита да налагат. Защо просто американците не правят качествени коли като тойота и фолксваген, нали имат високи технологии, или?
29
4
 
6
 
! Отговори
Victimized преди 5 години
до Щеревработата е там че ционите в лицето на самите Ротшилд си преместиха активите в Хонг Конг и са готови да ползват новосъздадената Китайска мощ, както използваха САЩ и преди това Великобританската Империя. Те държат повечето централни банки , включително руската и китайската. В САЩ вече няма какво да правят там остана само военно промишления комплекс, а тези които го държат са им опозиция. Точно както в русия военно промишления комплекс са частта която не харесва глобалистите.
28
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
КОМУНИСТИЧЕСКИ КИТАЙ НИКОГА НЯМА ДА СА НОМЕР 1 КАТО ИКОНОМИКА!САЩ СА С 5 ПЪТИ ПО МАЛКО НА БРОЙ НАСЕЛЕНИЕ И С 18 ТРИЛИОНА БРУТЕН ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ КОЕТО Е ПОВЕЧЕ ОТ НА КИТАЙ!
27
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ произвеждат по-малко от 18 процента от световния брутен продукт, но потребяват 40 на сто от него. Заради това общият дълг на САЩ е между 70 и 700 трилиона долара (никой не знае колко са и по каква методология ги изчисляват). Но даже в минималния вариант дългът надминава г световен брутен продукт 5 пъти. Това означава, че парите за икономическия ръст на целия свят са изядени и няма откъде да се вземат. Така САЩ въвличат в пропастта и другите страни.
26
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ресурсите на планетата са ограничени, потребителските потребности на САЩ са неограничени. При това това САЩ изчерпаха всички свои пазари. САЩ се нуждаят от нови ресурси и нови пазари! САЩ се нуждаят отчаяно от ресурсите на Русия и от населението и като пазар за американските стоки (произведени в Китай и Бангладеш). В противен случай САЩ загиват.
25
5
 
9
 
! Отговори
Име преди 5 години
"А се броят на пръсти случаите, когато публично е говорил за корупционни практики.";"От 2012 г. насам Си и екипът му методично прочистват корупционерските групировки в държавния апарат, правоохранителните органи, армията и партийните структури, които си сглобяват с корупционни схеми собствени бизнес империи. Най-големите вече са разгромени,".
24
10
 
12
 
! Отговори
мдааа... преди 5 години
В евентуална търговска война Китай ще победи САЩ.
23
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ДЕМОКРАТИЧНИ ,КЬОРФИШЕЦИ ! КИСЕЛО ЛИ Е ГРОЗДЕТО ?
22
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ДО 10 ГОДИНИ ПОВЕЧЕ ОТ ПОЛОВИНАТА НАСЕЛЕНИЕ НА КИТАЙ ЩЕ БЪДАТ ПЕНСИОНЕРИ НАД 60 ГОДИНИ :DВЪЗХОДА НА ИКОНОМИКАТА МОЖЕ ДА Е ДО 2020-ТА ГОДИНА СЛЕД ТОВА ИМА САМО ПАДЕНИЕ :D
21
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дреме ми, много