Конфликтът в Афганистан – най-кървавият в света?

Броят на жертвите може да надхвърли 20 000 тази година
Обновена: 14 сеп 2018 20:35 | 14 сеп 2018 20:35, Анисия Иванова
22
Конфликтът в Афганистан – най-кървавият в света?
Снимка: БТА

Конфликтът в Афганистан, който през последните седмици отново се ожесточи, е напът да се превърне в най-кървавия в света през 2018 г., оставяйки на второ място войната в Сирия и въпреки надеждите за диалог с талибаните.

"С голямото увеличаване на броя на жертвите в Афганистан и възможния край на сирийския конфликт има вероятност афганистанският да стане най-кървавия в света", заяви пред Франс прес Джон Уолш, анализатор от Американския институт за мир. "Броят на жертвите на войната в Афганистан може да надхвърли тази година 20 000 души, сред които и цивилни", коментира Грейми Смит, консултантка от "Интернешънъл Крайсис Груп".

Тази година ще бъде най-кървавата за Афганистан след рекордните 19 694 убити, отчетени през миналата от изследователите от университета в Упсала, Швеция, които от 40 години следят човешките жертви във въоръжени конфликти.

За сравнение - учените от Упсала са преброили 9055 убити през 1994 г. в най-тежкия период на афганистанската гражданска война, когато бе опустошена столицата Кабул.

"ООН вече отчете най-големия брой цивилни жертви за първото шестмесечие на 2018 г." - 1692 души, а неоповестените загуби в афганистанската армия са "огромни", казва Грейми Смит и изразява опасение, че общият брой на жертвите на войната в Афганистан може да надхвърли жертвите на всеки друг конфликт в света".

Още едно сравнение. Загиналите във войната в Сирия от началото на годината са 15 000, сред които 5300 цивилни, сочат данните на Сирийския център за наблюдение на правата на човека.

Натиск

Ако тази година се очаква рекорден брой човешки жертви, това е отчасти "заради безмилостната и непримирима "Ислямска държава", която въпреки намалелия брой на бойците си на около 2000 души "зачести с атаките и допринася сериозно за дестабилизацията на Афганистан", твърди пред Франс прес Майкъл Кугелман, изследовател от американския мозъчен тръст "Уилсън център".

Подложени на натиск, САЩ, които са в Афганистан от 2001 г., в началото на тази година решиха да увеличат военното си присъствие там, като в същото време поощряват "мирното уреждане" на конфликта, както каза държавният им секретар Майк Помпейо. Около 14 000 американски войници помагат на афганистанските сили, като ги обучават и придружават най-вече във военновъздушни операции. Шестима от тях загинаха тази година.

Вашингтон официално твърди, че усилията му са позволили да се "постигне прогрес" към политическото уреждане на кризата. Това заяви генерал Джон Никълсън, който до този месец бе командващ на силите на НАТО в Афганистан.

В средата на август Никълсън каза даже, че страната разполага с "безпрецедентни" възможности за мир.
Талибаните и Вашингтон следват една и съща стратегия. "САЩ удвоиха въздушните си удари в сравнение с миналата година", но "и двете страни смятат, че натискът на бойното поле прави противниците им по-склонни към преговори", пише Международната кризисна група в доклад, публикуван в началото на месеца.

Талибаните вече са "по-организирани" - в техните редици се вляха и "бойци, дошли в Афганистан, за да ги подкрепят", твърди афганистанският политически анализатор Ата Нури. "Пакистан обедини блок от държави и местни бойци срещу американския план", заяви пред Франс прес бившият афганистански генерал Атикула Амархил, въпреки че Исламабад отрича да се меси във вътрешните дела на съседа си.

"Пакистан предложи на Русия и Иран да финансират бойците. Талибаните разполагат сега с по-добре въоръжени хора, обучени и способни да увеличават нападенията и да завладяват повече територии", каза Амархил.

"Далечна перспектива"

Въпреки усилията си нито един от двата лагера не може да постигне надмощие. Според Специалния генерален инспекторат за възстановяване на Афганистан към американския Конгрес 56 процента от афганистанската територия са под контрола на правителството, а 14 процента - на бунтовниците и тези данни остават непроменени. Останалата част от територията е "спорна".

В търсенето на мир чрез война "въпросът е да се разбере докъде са готови да стигнат Кабул и Вашингтон. Колко са готови да дадат на талибаните, за да сложат край на конфликта", коментира Майкъл Кугелман. "Официалните" преговори остават "далечна перспектива", според Международната кризисна група, при положение, че дори "страните в конфликта рядко отделят внимание на възстановяването на мира".

През юли пратеничката на САЩ за Южна Азия Алис Уелс се срещна с представители на талибаните в Катар, за да обсъди мирния процес. Пълен обрат, имайки предвид предшестващата позиция на Вашингтон да отказва двустранни преговори с бунтовниците.

Базиран в съседен Пакистан представител на талибаните заяви неотдавна, че се надява "скоро" да има нови преговори. Появиха се слухове, че диалогът може да продължи този месец. На фона на подобни очаквания нарастващото насилие създава опасения, че наближаващите парламентарни избори в средата на октомври, първите от 2010 г., могат да бъдат отложени, твърдят няколко източници.

Вчера афганистанското министерство на отбраната призна, че е "засилило" операциите си с цел "удар срещу врага, за бъде гарантирана сигурността на избирателите". Около 294 талибани бяха убити за три дни, посочи министерството, без да уточнява броя на загиналите афганистански войници. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
3
 
! Отговори
РАША преди 5 години
САЩ ОТ 2001 год. не могат да се справят с талибаните а намират мана на русия сащ само пречи и подържа терора.това се вижда много ясно от постъпките им в сирия ирак и още много
11
1
 
16
 
! Отговори
Паметлив преди 5 години
Съветските войски бяха в Афганистан 10 г и постигнаха много по-голям контрол,отколкото американските за 17г,въпреки обилната западна помощ за муджахидините!Сега оставам с впечатлението,че единствената цел на САЩ там е контрол над маковите полета.Всъщност ЦРУ отдавна е трафикант N1 на хероин,а сега направо процъфтява-материалът се доставя директно в Косово с американски самолети,а шиптърите имат грижата за разпространението из цяла Европа.
10
1
 
20
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 5 години
До Анонимен8 Стига бе! Не думай! Американците изтрепаха 2 МИЛОНА в Ирак, военни и цивилни, и никой не им потърси сметка за това, а ти си тръгнал за 200 000 да търсиш сметка, и то обявени от белите каски, които са царе на постановките по телевизията....
9
0
 
4
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 5 години
До Анонимен6Не, по-добре Борисов. Ако е много ангажиран, с оправянето на Европейските дела, може и Сидеров.Той, като върл противник на американците, ще им затвори базите там, ще върне на афганистанците природните им богатства, които сега се контролират изцяло от американците, и като се изтегли и последния войник оттам, ще спре войната, защото няма за какво да се воюва повече, а и ще им вдигне както у нас пенсиите на 500 евро, 1000 лева, а в долари си ги сметнете сами.Това е решението!
8
0
 
22
 
! Отговори
Наблюдател преди 5 години
Чудно ми е какви са тези хора, които се бият в Афганистан. Тук в Европа от там идват само спретнати и ра отливи мирни лекари, учители, земеделци, инженери, майки с деца.
7
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Въпреки възможностите на органичната синтеза засега най-евтино морфинови производни са добиват от маково семе. Ако това се лицензира, цените на такъв тип фармацевтични продукти ще падне драстично, но кое икономическо лоби щв го позволи? Винаги войните са били за ресурси и икономически интереси. Иначе кой ще бомби техните чукари.
6
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Един от СеверозападаМоже да пратим Нинова и Карагъза да им искат оставката на талибаните и каго ги изберат за шефове на талибаните да пазят Афтанистан от САЩ-агресора и от руснаците.
5
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като кажат нацистите са лоши Реално погледнато кой е убил повече хораНацистите или САЩ ?
4
5
 
13
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 5 години
Предлагам, там , където още Александър Македонски някога не можа да се справи, където не можаха да се справят руснаци и американци, да пратим Борисов, с още 400 човека, супер подготвени наши рейнджъри, със супер модерно въоръжение, каквото напоследък масово купува и произвежда държавата-от самолети, до леко оръжие.Той ще оправи работата.Знее, може, каратист е.А и имаме още 400 човека там, ще помагат.Впрочем-браво на талибаните-така се пази род и родина, от агресор.Ние да сме свалили гащите отдав
3
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Интересно ,населението на България спада с по 50-60 хиляди годишно.Не мога да ги мисля некви лигльовци който дори след война не могат да отлепят над 20 хиляди годишно.А и там се плодят с такова количество че и по 1 милион на година да умират пак ще са 150-200 милиона.Все пак не забравяйте абсолютно всяка жена или момиче там е бременна всяка година от периодът когато започне да и идва цикъла до менопаузата.Не са рядкост семейства с по 50-50 деца и 10 жени и мъж който няма пари за обувки.
2
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Исляма най-мирната терористична идеология на света.
1
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Учените в Упсала" не са никакви учени, а политици и журналисти, които си играят на учени, но вместо наука правят политика, пари и проблеми.