Животът ни е... онлайн! Кои социални платформи ни следят? Как?

Facebook, Google, Twitter,Telegram... С какво се различават?
2 ное 2018 13:15,
17
Животът ни е... онлайн! Кои социални платформи ни следят? Как?
Снимка: Getty Images

Каква информация се събира за вас зависи от това как ще влезете в социалната мрежа - с протокол за шифрована комуникация в компютърната мрежа ("https") или със незащитен протокол ("http").

В първия случай интернет-доставчикът вижда само това, че сте в мрежата, но не и какво правите в нея - дали четете нещо, гледате видео и т.н.

Ако обаче влезете на сайта с протокол "http", тогава доставчикът знае всичко, което вършите в мрежата. Поради тази причина много хора предпочитат да пазаруват в интернет със защитения протокол "https".

Ако продължавате да се чудите как така в браузъра ви моментално се явяват настойчиви оферти за застраховка живот веднага, след като сте започнали да тренирате някой рискован спорт, или пък спецслужбите започнат да проявяват интерес към Вас, след като в Google сте потърсили информация за радиоактивни вещества, явно не сте запознати с наличието на някои функции на онлайн пространството.

Концернът Google предлага повече от 70 различни продукта, сред които браузър, поща, търсачка, преводач, системата Android и т.н. Почти всеки от тези продукти събира информация за потребителите. След като знае от какво се интересувате, Google "продава" тази информация на рекламодатели.

След това Youtube, който също е част от империята Google, започва да ви бомбардира с реклами на темите, които сте потърсили в платформата, и да ви препоръчва да си купите нещо, свързано с вашето търсене. И всичко това може да стане само въз основа на информацията, която сте подали чрез една-единствена ключова дума, въведена в търсачката.

Освен това Google събира информация и за компютърното ви устройство, за операционната му система и интернет-връзка. Гигантът бeшe пpинyдeн дa лиĸвидиpa coциaлнaтa cи мpeжa Gооglе+ пpeз oĸтoмвpи, cлeд ĸaтo мpeжaтa paзĸpи личнитe дaнни нa пoтpeбитeлитe cи и нe ĸaзa зa тoвa нa ниĸoгo в пpoдължeниe нa мeceци. A пpoбивитe в cигypнocттa пpoдължaвaт пpи Yаhоо, Тwіttеr и мнoгo дpyги.

Facebook, който от 2012 година е собственик и на друга много голяма социална мрежа, а именно Instagram, знае за Вас почти всичко. Компанията е собственик и на приложението за чат и онлайн раговори WhatsApp от 2014 година. WhatsApp от своя стрна са създали криптиране на съобщенията от край до край. От компанията дават гаранция, че съобщенията и обажданията са подсигурени, така че само потребителят и човекът, с когото общува, могат да ги прочетат или прослушат и никой друг, дори и WhatsApp. Но дали е така, предвид това, че техен собственик е Facebook, от където информацията понякога изтича?

Събирането на информация във Facebook става с помощта на "бисквитки". Ако натиснете "харесвам" или "сподели", Facebook веднага регистрира посещението ви, дори и да сте излезли от социалната мрежа. Facebook обаче се стреми да ви задържи колкото се може по-дълго време в мрежата си и използва за това "хватки" като бутона "харесвам", посещения на други сайтове, лични данни и информация за приятели.

Но има ли изключения при "следенето" на социалните мрежи?

Telegram е безплатен междуплатформен месинджър за смартфони и други устройства, позволяващ да се разменят текстови съобщения и медиафайлове с различни формати. Използва се проприетарно, програмно осигуряване на сървърната част със закрит код, работеща на мощностите на няколко компании от САЩ и Германия. Но колко е лесно да проследят активноста Ви там?

Telegram използва нова технология, която не подлежи на блокиране. Екипът на социалната мрежа е създал собствени прокси сървъри, които няма как да бъдат блокирани, понеже използват новата технология MTProto Proxy. Viber пък може да накара съобщенията ти да изчезнат автоматично след определено време, ако пишеш в таен чат (Secret Chat).

C пoмoщтa нa МТРrоtо Рrоху тpaфикът нa Telegram ce пpeвpъщa в oбикнoвeни "https" зaявки. Toecт, в oчитe нa peгyлaтopa, a и нa интepнeт пpoвaйдъpa, пoтpeбитeлят пoceщaвa някaкви други yeбcaйтoвe. Bcъщнocт пpeз тoвa вpeмe ce изпoлзвa Telegram. Tpaфикът ce мacкиpa в peaлнo вpeмe и нямa кaк дa бъдe oткpит oт влacтитe. Ecтecтвoтo нa тази технология нe дaвa възмoжнocт зa откриване нa вашите ІР aдpecи и по този начин никой не може да ви проследи.

С други думи тoвa e динaмичнaтa пpoмянa нa ІР aдpeca, бeз paзпaдaнe нa вpъзĸaтa. Toвa cтaвa чpeз вгpaдeнитe в caмия cмapтфoн фyнĸции. Πo тoзи нaчин Телеграм мoжe бeзĸpaйнo дa пpoмeня изпoлзвaнитe ІР aдpecи. Toвa e eдин cъвceм нoв пoдxoд, ĸoйтo мoжe дa пpoмeни мнoгo нeщa в ĸoмyниĸaциитe и нe e яcнo, ĸaĸ мoжe да бъде блокиран.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 14И какво от това? Това,че съм отворила някаква *** реклама /а може би ми е харесала картинката,а не продуктът/, това означава ли,че се интересувам от продуктите им? Аз си имам определена марка козметика, ползвам я 40 години и никаква реклама не е в състояние да ми промени мнението. Така,че всяка реклама във фейса я отбелязвам като спам!
14
5
 
0
 
! Отговори
от сиднеиAaвстралия преди 5 години
Е това казвам, ловят кои домейни отваряш, това е достатъчно, нищо че не е пълния url, пак им светва от коя партия си като отвориш сайта на Лейбаристите става ясно. И това е достатъчно да те сложат в кюпа по политически интереси. Не знам коя част от това не схващаш за да мислиш че е нищо това. Ограмоти се, че те пращам на курс по компютърна грамотност 1во ниво.И тия логове дето ми гледаш, аз съм ги измислил на младини, и още много други нещата дето още не си открил.Инъче e100 го хакнах при мен
13
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По проект, събиращ данни от мобилните устройства на потребителите, работих преди 6 години в Сингапур и после в Австралия. От какво се интересуваше бизнесът? Хора чакат автобуса. Какви са тези хора, с какви интереси? Системата смилаше данните за секунди. Ученици, интересуващи се от компютърни игри в даден жанр. В резултат- по електронните билборди наоколо тръгват реклами за игри. Конкретно кой чака там никой не се интересува. Интересна е съвкупността, масата.
12
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В общи линии статия, подклаждаща параноята на неграмотния интернет потребител. Никой, ама никой не се интересува от *** като личност. Интересува се от *** от Люлин като съвкупност, барабар със съседите му. Какви интереси има тази съвкупност, къде генерира кликове, пол, възраст, локация. Тези данни струват пари. Много пари. Бизнесът плаща милиарди за тях, защото са полезни. А *** от Люлин продължава да си мисли как лошите американци го следят. Не, никой не се интересува от теб, ***.
11
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
С технологии за криптиране, тунели, проксита и т.н. може и да се спасиш, но от глупостта да се хвалиш в социалните мрежи и да разголваш личното си пространство май няма спасение. "Те" и на това разчитат.
10
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да, чрез dns ресолвинга се вижда, че си посетил dnes.bg и толкоз. Не може обаче да се разбере какво си чел вътре и какви картинки си гледал. В момента даже гледам логовете на bind9 кеш сървър. Кешира само домейни, нищо почече. Ето пример:Nov 2 14:40:56 S1 named[24947]: client 192.168.0.134#59661 (dnes.bg): query: dnes.bg IN A + (192.168.0.199)
9
2
 
11
 
! Отговори
az преди 5 години
Квфят ме журналята дето не разбират нищо от технологии как пишат технологични статии.
8
10
 
4
 
! Отговори
от сиднеиAaвстралия преди 5 години
До долния разбирач, https може да е криптиран но url-то пак показва какво си отварял. Справка, тоя пробит сайт, няма значение че си го отварял с https след като url-то полазва какво си чел, например тази статия, и всеки може да отвори линка и да прочете статийте които четеш, пък ти си криптирай на https кел файда.Андроида праща всяко url на адрес e100 дот ком за ужким DNS верификация дали сайта е автентичен. Демек шпионорат всяка заявка като проверяват DNS ресолвинга на е100 и това е в кърнела
7
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нищо, абсолютно нищо не може да застане посредата на https сесия. От практиката го знам, опивайки се много пъти да създам кеширащ прокси сървър. В момента, в който направиш заявка до криптирана с https сесия сайт, проксито не знае какво си посетил, защото не притежава ключовете за декриптиране и така не може да кешира нищо.
6
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Последната глупост на Гугъл е да блокират мрежата с някаква измислена кепча, която само те знаят как да се реши. По-голяма глупост досега не са измисляли.
5
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Добре де, защо малко се потърсихте информация за такъв тип статия, вместо да пишете глупости? HTTP протокола почти отпадна, уебй-сатове които ползват некриктирана връзка не се индексират от Google. Освен това такъв тип трафик крие опасност от прихващане на пароли и тн. Не,че https защитата не може да бъде свалена, но това е друга тема. С една дума - проверявайте си източниците, най-малкото се излагате, а по-важното е,че заблуждавате потребителите.
4
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Живота е един биг брадър още с раждането... От тогава ни следят...
3
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На теория няма радиосигнал, какъвто е и този от клетките за интернет и мобилни услуги, който да не може да се проследи с нужните познания, технология и достъп. Въпросът е кому е нужно, едва ли е на ченгето в канцеларията, което боб хвърля за мижавата ти кореспонденция със света. Далеч по-логично е всичко просто да се съхранява като бази данни и да се вади само при необходимост от овластени лица. Това поставя на карта свободата на словото и дава възможност да се третират обществените нагласи.
2
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
то си личи,колко компетентни са тия дето са написали статията,само като я прочетеш.А и тази информация е стара като света,какво я представяте все едно сте открили топлата вода!!За сведение освен телеграм има и други,например сигнал.Само,че на вас явно са ви платили да правите реклама само на едно за сметка на друго
1
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ало dnes bg проверявайте какво пишете, след първият абзац от глупости няма смисл да се чете нататък!!! пълни залъгалки да запълните пространството