Дали? 50-годишните ги чакали най-малко още две финансови кризи

Старите навици на финансовия свят за заобикаляне на регулациите с измами се връщат
Обновена: 3 ное 2018 21:19 | 3 ное 2018 21:15, Екип на Investor.bg
77
Дали? 50-годишните ги чакали най-малко още две финансови кризи
Снимка: Reuters, архив

"В света има много дълг", а поколението на днешните 50-годишни хора ще преживее "най-малко още две финансови кризи". Тази прогноза се осмели да даде през миналата седмица бившият председател на Федералния резерв на САЩ Пол Волкър и предупреди пред Financial Times, че "десет години след фалита на Lehman Brothers старите навици на финансовия свят за заобикаляне на регулациите с измами и лобита се завръщат.

Думите и спомените му, които скоро ще бъдат публикувани в книга, са наследството на един наистина опитен централен банкер. Волкър, на 91 години, успешно победи инфлацията през 80-те години на миналия век чрез непопулярни повишения на лихвите. Строгата банкова регулация в САЩ, въведена през 2008 г., след като финансовата криза избухна, а сега се смекчава по управлението на президента Доналд Тръмп, се казва "Правилото на Волкър" (Volcker rule).

Какво се случва във финансовия свят? Акциите, облигациите, валутите и стоковите пазари бяха много нервни през октомври, пише в свой обзор германският Sueddeutsche Zeitung. Например на американския борсов пазар във вторник сутринта акциите рязко се понижиха сутринта, но се повишиха отново вечерта. Големите колебания често показват, че инвеститорите се притесняват за парите си. Dax може за първи път от 2011 г. насам да отчете годишен спад. По онова време дълговата криза в еврозоната бе в разгара си. В САЩ икономиката расте от десет години насам. Вероятността от спад се увеличава всеки ден, в който икономиката се справя добре. Почти библейското правило, че възходът ще бъде последван от спад, никога не е било опровергавано. Съотношението цена на акцията-печалба на книжата в САЩ е почти толкова високо, колкото в годините на финансовата криза от 1929 г. и началото на 2000 г. Тогава дойде катастрофата.

Някои обстоятелства напомнят за времето преди фалита на Lehman, като например дългът, склонността към рискове и стадния комплекс. Така например дълговете на бизнеса, домакинствата и страните по света днес са по-високи, отколкото през 2007 година. В допълнение банките отпускат заеми при сравнително разхлабени условия. Някои нововъзникващи икономики са в беда: Аржентина е заплашена от държавен фалит, доверието в турската лира е разклатено. Италианското правителство харчи повече пари, отколкото има, и предизвиква всички инвеститори, закупили досега италиански държавни облигации. А банкерските бонуси на Wall Street растат.

"Финансовите фалити бързо се забравят", писа преди близо 30 години икономистът от Харвард Джон Кенет Гълбрайт. Има няколко области на човешката дейност, в които историята се зачита по-малко, отколкото в света на парите, където "подобни обстоятелства се празнуват от младото, ново и самоуверено поколение като брилянтни открития", казва Гълбрайт. Стигнахме ли отново до този момент?

Отделът по икономика на Банката за международни разплащания (БМР) в Базел се радва на добра репутация. Бившият му главен икономист Уилям Уайт предупреди навремето за срива на финансовите пазари през 2005 г. Никой не искаше да го послуша тогава. В най-скорошния си доклад експертите на БМР отново са много загрижени. Ниските лихвени проценти на централните банки според тях създадват "зомби компании", които едва биха били жизнеспособни при нормални лихвени проценти. Светът свикна с евтините пари. Краят на това "прекомерно стимулиране" няма да бъде никак гладък. Последните сътресения на фондовите борси са израз на "предсмъртните симптоми на пациент". Като цяло има "твърде голям дълг", предупреди БМР.

Числата са плашещи: Между 2008 г. и 2018 г. глобалният дълг се е увеличил от 210 до 250 процента от брутния вътрешен продукт. Банки и инвеститори държат през 2017 г. дълг в размер на 2,5 трлн. долара - два пъти по-високи искове срещу несигурни кредитополучатели (ливъридж заеми и по-високодоходни облигации), отколкото през 2007 г., предупреждава Хауърд Маркс, ръководител на хедж фонда Oaktree. В същото време обемът на кредитите с разхлабени клаузи (Covenant-Lite) се е увеличил от 97 млрд. долара през 2007 г. до 375 млрд. долара сега. По-разхлабените клаузи означават, че кредитополучателят трябва да разполага с по-малко обезпечение за своя кредит или никакво обезпечение, ако печалбата на длъжника спадне рязко.

Мнозина смятат, че това състояние е опасно, а някои са по-спокойни. "Широко разпространено явление на по-свободните кредитни условия само по себе си не е сигнал за криза", казва Михаел Хюнзелер, управляващ директор на фонда за управление на активи Assenagon. Той предупреждава да не се всява прекомерно паника. Банките наистина разхлабвали стандартите, за да дават по-лесно заеми, но това не значело, че компаниите, които привличат парите, са по-малко стабилни. "Доходността на европейските предприятия е все още много здрава, съотношението на дълга намалява в продължение на години", казва експертът по корпоративни облигации. "Ако се стигне до криза, по-свободните кредитни клаузи в най-добрия случай ще ограничат щетите. Тогава банките ще трябва да помагат на фирмите, за да не изпаднат те в несъстоятелност, независимо при какви условия.

Всеки регион в света има свои специфични проблеми. В Китай това са дълговете на икономиката като цяло, на нововъзникващите пазари - кредитите в чуждестранна валута, в долари, в САЩ - икономическото прегряване, а в Европа - нестабилността на еврозоната, както и държавният дълг.

Едно е сигурно - днес банките могат да се справят със загубите много по-добре, отколкото преди финансовата криза. Новите правила "Базел 3“ изискват значително по-високи капиталови буфери. "Въпреки това ще бъде проблематично, ако приходите на банките падат, а  в същото време се увеличават разходите, например поради нарастващите кредитни загуби", казва Хюнзелер. Но поне за момента няма опасност от това.

Още икономически новините четете в Investor.bg


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
61
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Света има много дълг".Ами изчистете те го бе, що го държите този дълг? турете му по един "Х" отгоре - и край и ето ти рестарт на "системата"? Що го държите тоя дълг, "напук", не желаейки да си признаят невъзможноста да вземат повече, отколкото им се иска и отколкото са "планирали" ...
60
0
 
4
 
! Отговори
,,,,, преди 5 години
Абе замислила съм се за оная богата вдовица, дето замина за Иаталия (ако паметта не ми изневерява) да жали загубен съпруг. чух че дава пари за да я канят в обществото на онези родени със сребърна лъжица в устата.
59
2
 
3
 
! Отговори
?елтак от Ав?тралия преди 5 години
абе колкото по далеч от балканите толкова по добър става животаНе знам що така но е факт.Преди живях в Западна Европа сега от няколко години живея в Ав$тралия. Западна Европа е мизерия сравнено с Новия Свят.Ав$тралия 4-та година на 1-во място в класацията за най добра страна за живеене, доходи 10% по високи от американските, безплатна здравна система, пенсиона, средна продължителност на живота 84г., дъждовни гори и джунгли, 80 кристални острова повечето между Сидни и Бризбън, рифове, красота
58
0
 
3
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
До ?елтак от Ав?тралия - сега в Австралия би трябвало да е 3 часа през нощта - ти изобщо не спиш ли?
57
0
 
3
 
! Отговори
до 51 преди 5 години
До Анонимен51 и тебе какво те бърка как било при капитализма,в България е вечен комунизъм,шапка на тояга,не работиш,крадеш и със.....ония си части,всичко е безплатно,българите са несметно богати,трупат имоти и пари,безгрижен живот,какъвто няма никъде по света
56
2
 
2
 
! Отговори
няма страшно преди 5 години
това е за 50-годишните по света,в българия кризи никога не е имало и няма да има,народът е богоизбран и недосегаем,всички го виждаме,гопод е българин и се грижи и косъм да не падне от главаа на ***
55
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 12224Да се погрижим за 20- и 30-годишните, защото тях ги чакат кризи без прекъсване.-Те и техните деца ще отмъстят на когото трябва, за дедите ! )
54
2
 
8
 
! Отговори
12224 преди 5 години
50-годишните живи умеят да оцеляват. Да се погрижим за 20- и 30-годишните, защото тях ги чакат кризи без прекъсване.
53
0
 
0
 
! Отговори
?елтак от Ав?тралия преди 5 години
....и нося на лявата си ръка часовник от зрbнчо Nike Torque и облечен с костюм на кенгуру и подскачам като заблуден кенгур край операта да прося центове носейки черпак...
52
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 59Едно е сигурно - днес банките могат да се справят със загубите много по-добре-Гледам 4 години минАха - още не може да се справи ... та вЕрно "добре" се справят ...
51
0
 
6
 
! Отговори
???? преди 5 години
"Дали?", "Ново двайсет" , какви са тези "гръмки" заглавия. Има едни ваши колеги са още по-напред! Те използват "шок!", "ужас!", "Случи се нещо нечувано", "няма да повярвате " хахаха.Странни "новинарски сайтове" сте!
50
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Едно е сигурно - днес банките могат да се справят със загубите много по-добреБанките ще се справят, но за обикновените хора катастрофата е сигурна.
49
1
 
7
 
! Отговори
?елтак от Ав?тралия преди 5 години
Аз съм толкова известен тук.Скитам из южния континент немил-недраг и живея в кашона си под Харбър Бридж и само мечтая наблюдавайки яхтите преминаващи през залива на които на борда им танцуват милионери с вино в ръка и мадами
48
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"50 годишните изнесоха цялата тежест на прехода.............за да тръгне напред едно поколение, предишното трябва да се жертва!!" Звучи хубаво, но не е вярно! При капитализма никой не е застрахован! Кризите са циклични и задължителни - бедните стават още по-бедни и многобройни, а богатите още по-богати и малобройни. Средната класа се топи...Без юзди, капиталът (по-скоро носителите ме) е безжалостен!
47
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Китай са дали едни пари назаем, които никога няма да си ги вземат. Не само на САЩ. Ето вчера имаше инфо, че и Пакистан има сериозни проблеми с връщане на дългове към Китай .
46
4
 
11
 
! Отговори
Име преди 5 години
пол волкър е евреин. а те ненавиждат всички останали, дори и себе си! така че нищо чудно евреите да спретнат и нова октомврийска революция, но този път в америка!
45
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Държавният дълг на САЩ е над 21 трилиона долара...................САЩ де факто са фалирали отдавна!!!
44
3
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Федералният резерв е една частна организация............командвана от масоните!САЩ е една фалирала държава, с астрономически външен дълг, за да се спасят, те изнасят хаос извън територията си...................затова има толкова много войни..............заради масоните в Англия, Франция и САЩ.
43
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
50 годишните изнесоха цялата тежест на прехода.............за да тръгне напред едно поколение, предишното трябва да се жертва!!
42
2
 
7
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
Експоненциалните процеси или ги управляваш или те помитат