Осем години по-късно: Защо се провали Арабската пролет?

Нищо не остана от надеждите за живот в достойнство и демокрация
14 ное 2018 22:00, Елка Василева
113
Осем години по-късно: Защо се провали Арабската пролет?
Снимка: архив, Reuters

Европейците и техните партньори трябва да се разделят с илюзията, че уж силните режими в арабския свят гарантират някаква стабилност. Европа и занапред трябва да оказва помощ, но да я обвързва с определени условия.

Достатъчно е да хвърлим само бегъл поглед към политическата карта осем години след революционното избухване на Арабската пролет, за да установим, че от надеждите на хората за живот в достойнство и демокрация не е останало почти нищо, пише Дойче веле.

След това най-мащабно надигане на хората в арабския свят там настъпиха не мечтаните от тях  времена на „хляб, свобода и социална справедливост", а хаос и разрушения. Либия е пред разпадане, а в Йемен, бедняшката колиба на арабския свят, може би предстои най-голямата хуманитарна катастрофа в света, смята ООН. Само в Египет цари някакво спокойствие, но то е по-скоро измамно, едва ли не мъртвешко.

В същото време част от държавите на Арабската пролет се превърнаха в бойно поле на регионални конфликти. Войната в Сирия, която години наред се водеше като брутален сблъсък на верска основа, се интернационализира и се превърна в регионална и международна задочна битка между трети сили. Онова, което започна като мирен бунт срещу жестокия режим на клана Асад, междувременно вече е световен конфликт.

Единствено в Тунис, родината на арабското движение за демокрация, преходът от диктатура към народовластие би могъл да се развие добре, но само ако страната се справи с икономическите си проблеми. И Западът във всички случаи трябва да подпомага демократичния модел на тази страна.

Защо арабите тръгнаха на бунт?

Защото обаче се стигна дотук? Защо демократичният подем на Арабската пролет, защо надеждите за по-добър живот в свобода и достойнство, в крайна сметка се провалиха? Сигурно има много причини, които обаче са свързани не толкова с местната култура, колкото с тежкото наследство на диктатурите.

За да разберем правилно случващото се, трябва да подчертаем нещо много важно: бунтът на арабите беше резултат от кризата на националните държави в региона – а не негова причина.

Главна причина за тази криза е тежкият провал на управляващите (обикновено военни) елити в опита им да изградят модерна държавност. Тези елити контролират слабите институции и ресурси на държавите и прекалено често ги използват единствено в своя изгода. С течение на времето те се бяха откъснали от всекидневните грижи и болки на мнозинството хора в региона. А отказът им да се погрижат поне за някаква минимална справедливост окончателно уби доверието към властта в арабския свят – и особено в Египет.

Така с течение на времето всички арабски „режими на страха" ставаха все по-слаби икономически и все по-репресивни. Ислямистките партии постепенно се превърнаха в контравласт, но успоредно с това забавиха и естественото развитие на човешкия потенциал.

Разбира се, съществува и трети път: развитието на либерално гражданско общество. Само че арабските режими целенасочено го заприщват. Арабските деспоти открай време се тревожат много по-малко от конкуренцията на ислямистите, защото добре знаят, че ако опре ножът до кокала, Западът ще избере „по-малкото зло" и ще помогне на тиранията, а не на ислямизма.

Реставрация на авторитаризма, купища нерешени проблеми

От 2013 година насам в арабския свят върви тъкмо реставрация на авторитаризма, която не предлага никакви приемливи отговори на предизвикателствата на днешния и утрешния ден. А това е особено тревожно, като имаме предвид, че социално-икономическите проблеми, които всъщност доведоха до Арабската пролет, не само не са решени, но дори рязко се влошиха.

Днес всеки трети човек в арабския свят е по-млад от 23 години, тъй че за идните 20 години регионът ще има нужда от поне 50 милиона нови работни места. Само че никой не знае откъде ще се появят те. На този фон можем да се опасяваме, че без дълбоки политически и икономически реформи държави като Египет, например, скоро могат да станат неуправляеми.

Точно на това място Западът трябва решително да се намеси. Германия и нейните партньори трябва и занапред да предлагат помощ, но да обвързват това предложение с определени условия. И най-вече с изискването да се води сериозна борба срещу масово разпространената корупция, да се провеждат икономически реформи, да се насърчава възникването на средна класа, гражданско общество и върховенство на закона. Европейците и техните партньори трябва най-после да се разделят с илюзията, че уж силните репресивни режими гарантират някаква стабилност в региона. Защото в действителност тиранията никога не е стабилна.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами,преди да се проведе "мероприятието" от хибридната война,се проведе подобното с държавите от Източна Европа,като резултатите по отношение на разрушаването на икономиките бяха напълно идентични,а разликата беше по отношение на "редуцирането" на населението - в Източна Европа, то беше директно прехвърлено в Западна,като работен ***,докато арабските страни първо минаха през "гореща" фаза,а сега се провежда масовото преселение на плевелът,който да ликвидира цяла "Европа"!
68
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Днес всеки трети човек в арабския свят е по-млад от 23 години, тъй че за идните 20 години регионът ще има нужда от поне 50 милиона нови работни места. Само че никой не знае откъде ще се появят те. На този фон можем да се опасяваме, че без дълбоки политически и икономически реформи държави като Египет, например, скоро могат да станат неуправляеми."Нали някой трябва да обслужва тези хора. Да призвежда,да топли ... икономиката се създава от хора за хора. Никой не прави "работни места" ей така...
67
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защото беше "Ислямистка пролет". Не се провали, беше успешна ислямистка пролет, която вече 7 години цъфти и дава плодове като имигранти в Европа. Някъде беше прекратена с военни преврати, като в Египет. На други места стана като полигон за Великите сили да си мерят ракетите.
66
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Заради първата част на словосъчетанието - "Арабската"...
65
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До SharkНещата се случиха точно така, както искаха САЩ. На тях не им трябваха силни арабски страни, а размирни територии, където да изнасят оръжията сиТочно така, силни арабски страни иска православна Русия!
64
0
 
2
 
! Отговори
Стратега от Мировяне преди 5 години
Ами вижте, Вие виждате какво е положението.Не е като у нас плюс 5, плюс 7 градуса Февруари месец.
63
2
 
6
 
! Отговори
Shark преди 5 години
Арабската пролет не е провалена. Нещата се случиха точно така, както искаха САЩ. На тях не им трябваха силни арабски страни, а размирни територии, където да изнасят оръжията си.
62
0
 
21
 
! Отговори
Ветрувианския човек преди 5 години
До полуидиотите:това на снимката е знамето на Тунис , не на Турция.Арабската пролет е изкуствено създаден конфликт от големите Европейски държави и САЩ. Арабите по своята същност и най-вече от религиозни причини са лесно управляеми и манипулируеми.
61
3
 
26
 
! Отговори
Истината преди 5 години
Дойче велеКакто винаги нищо вярно в "анализа".Трябва да се прави разлика за гкого арабската пролет е провал и за кого не. За САЩ и останалите държави, които свалиха неудобните за тях управляващи чрез уж народното недоволство, арабската пролет беше и си остава успех - няма ги управляващите, които не им се подичняваха. За излъганите араби, арабската пролет е провал. Ситуацията в България е мнго подобна след 1989 година. за едни демокрацията е успех, но за повечето хора е провал.
60
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Говорим за арабска пролет, но защо на снимката се веят турски знамена ????Znameto ne e tursko a tuneziyski !
59
2
 
32
 
! Отговори
Остров Тамбукту преди 5 години
Финалния абзац от книгата" Линкълн" вдигна котва и бавно се отдалечаване от брега. На високата му мачта, както и на двата крайцера се развяваше знамето на Съединените Американски Щати--символът на свободата и демокрацията, както го наричаше контраадмирал, а над остров Тамбукту се издигнаха гъсти облаци от чер дим и пламъците на пожара достигнаха до самото небе
58
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"бунтът на арабите беше резултат от кризата на националните държави в региона а не негова причина."================С тези псевдоаналитични драсканици се опитвате да ни заблудите и излъжете, но няма да успеете. Много сте повърхностни.
57
0
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"мирен бунт срещу жестокия режим на клана Асад" голяма глупост, Сирия беше райска градина преди краварите да окажат финансова, техническа и логистична подкрепа на ислямистите. Това правят за пореден път - в Сърбия, Ирак, Либия и т.н.
56
0
 
15
 
! Отговори
Кратун преди 5 години
Причините там, у нас и навсякъде другаде по света са едни и същи - алчност, егоизъм, гордост, жажда за власт, неморалност, омраза.
55
3
 
20
 
! Отговори
Рускиня преди 5 години
Сега европейски и американски *** се сетили за това ,че изтока е станал като бомбен склад. А къде бяха техните мисли, когато подпалвали цветни революции. Най големите международни престъпници - Обама, Клинтън, Блеър . Да горят в ада,който причинили на арабските страни
54
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защото не са дорасли за да живеят в нормален свят и общество.
53
9
 
12
 
! Отговори
Много е просто. преди 5 години
Прасето си обича *** и да се рови в калта.Поради това всеки народ си заслужава съдбата. Никой не може да надскочи възможностите си. Както България не може да достигне стандарта на Германия, така и арабските страни не могат да станат демократични.Всяка голяма промяна на национално ниво изисква смяна на поколенията. Старите поколения не могат да построят нова система защото мозъците им са увредени.
52
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
***, толкова лоша карма си докарваш с тези преводи на дойче веле, че не ми се мисли в какво ще се преродиш.
51
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Където е стъпил Американски ботуш! Нищо добро не се е получило! И кой реши.Че Американският модел.Е правилният.за човешкото развитие ? Америка разбира се!Но с времето се оказва че НЕ Е!
50
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 58Костов............разбирам, знаем за какво го мразиш!Един от унищожителите на България............с неговата престъпна и *** приватизация!Но Селин Дион какво лошо ти е напоравила!!