Осем години по-късно: Защо се провали Арабската пролет?

Нищо не остана от надеждите за живот в достойнство и демокрация
14 ное 2018 22:00, Елка Василева
113
Осем години по-късно: Защо се провали Арабската пролет?
Снимка: архив, Reuters

Европейците и техните партньори трябва да се разделят с илюзията, че уж силните режими в арабския свят гарантират някаква стабилност. Европа и занапред трябва да оказва помощ, но да я обвързва с определени условия.

Достатъчно е да хвърлим само бегъл поглед към политическата карта осем години след революционното избухване на Арабската пролет, за да установим, че от надеждите на хората за живот в достойнство и демокрация не е останало почти нищо, пише Дойче веле.

След това най-мащабно надигане на хората в арабския свят там настъпиха не мечтаните от тях  времена на „хляб, свобода и социална справедливост", а хаос и разрушения. Либия е пред разпадане, а в Йемен, бедняшката колиба на арабския свят, може би предстои най-голямата хуманитарна катастрофа в света, смята ООН. Само в Египет цари някакво спокойствие, но то е по-скоро измамно, едва ли не мъртвешко.

В същото време част от държавите на Арабската пролет се превърнаха в бойно поле на регионални конфликти. Войната в Сирия, която години наред се водеше като брутален сблъсък на верска основа, се интернационализира и се превърна в регионална и международна задочна битка между трети сили. Онова, което започна като мирен бунт срещу жестокия режим на клана Асад, междувременно вече е световен конфликт.

Единствено в Тунис, родината на арабското движение за демокрация, преходът от диктатура към народовластие би могъл да се развие добре, но само ако страната се справи с икономическите си проблеми. И Западът във всички случаи трябва да подпомага демократичния модел на тази страна.

Защо арабите тръгнаха на бунт?

Защото обаче се стигна дотук? Защо демократичният подем на Арабската пролет, защо надеждите за по-добър живот в свобода и достойнство, в крайна сметка се провалиха? Сигурно има много причини, които обаче са свързани не толкова с местната култура, колкото с тежкото наследство на диктатурите.

За да разберем правилно случващото се, трябва да подчертаем нещо много важно: бунтът на арабите беше резултат от кризата на националните държави в региона – а не негова причина.

Главна причина за тази криза е тежкият провал на управляващите (обикновено военни) елити в опита им да изградят модерна държавност. Тези елити контролират слабите институции и ресурси на държавите и прекалено често ги използват единствено в своя изгода. С течение на времето те се бяха откъснали от всекидневните грижи и болки на мнозинството хора в региона. А отказът им да се погрижат поне за някаква минимална справедливост окончателно уби доверието към властта в арабския свят – и особено в Египет.

Така с течение на времето всички арабски „режими на страха" ставаха все по-слаби икономически и все по-репресивни. Ислямистките партии постепенно се превърнаха в контравласт, но успоредно с това забавиха и естественото развитие на човешкия потенциал.

Разбира се, съществува и трети път: развитието на либерално гражданско общество. Само че арабските режими целенасочено го заприщват. Арабските деспоти открай време се тревожат много по-малко от конкуренцията на ислямистите, защото добре знаят, че ако опре ножът до кокала, Западът ще избере „по-малкото зло" и ще помогне на тиранията, а не на ислямизма.

Реставрация на авторитаризма, купища нерешени проблеми

От 2013 година насам в арабския свят върви тъкмо реставрация на авторитаризма, която не предлага никакви приемливи отговори на предизвикателствата на днешния и утрешния ден. А това е особено тревожно, като имаме предвид, че социално-икономическите проблеми, които всъщност доведоха до Арабската пролет, не само не са решени, но дори рязко се влошиха.

Днес всеки трети човек в арабския свят е по-млад от 23 години, тъй че за идните 20 години регионът ще има нужда от поне 50 милиона нови работни места. Само че никой не знае откъде ще се появят те. На този фон можем да се опасяваме, че без дълбоки политически и икономически реформи държави като Египет, например, скоро могат да станат неуправляеми.

Точно на това място Западът трябва решително да се намеси. Германия и нейните партньори трябва и занапред да предлагат помощ, но да обвързват това предложение с определени условия. И най-вече с изискването да се води сериозна борба срещу масово разпространената корупция, да се провеждат икономически реформи, да се насърчава възникването на средна класа, гражданско общество и върховенство на закона. Европейците и техните партньори трябва най-после да се разделят с илюзията, че уж силните репресивни режими гарантират някаква стабилност в региона. Защото в действителност тиранията никога не е стабилна.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
49
3
 
36
 
! Отговори
za Syria преди 5 години
Сирия преди войната беше светска държава...................мирно си живяха хората..........християни и мюсюлмани, но някои западни сили решиха да демократизират Сирия и да свалят законния президент Башар Хафез ал-Асад.Резултат..............война и хаос в Сирия, хиляди невинни жертви, други..........изгонени от родните си места!!Цел...............контрол на нефтените и газовите коридори!!Както са казали англичаните..............всичко е интереси!!!
48
2
 
35
 
! Отговори
за Либия преди 5 години
Либия при полковник Кадафи беше държава със закони...........много български лекари, мед.сестри, инженери и строители работиха в Либия и издържаха семействата си................при "лошия Кадафи".................сега в Либия племената се избиват помежду си и цари хаос, дори убиха един американски посланик!За това е виновна дъртата вещица Килъри Клинтън..........демократката и нейното лоби..........Барак Хюсеин Обама................също е виновен, но за такива като тях няма съд!!!
47
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По-добре диктатори , начело на арабите, отколкото главорези като тия от Ислямска държава в Сирия или племената да се избиват помежду си, както е сега в Либия!!!
46
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Целта на арабската пролет и т.нар. оранжеви революции ...........контролиран хаос и кражба на ресурси (главно нефт и газ) от арабските държави за Запада...........Англия, Франция и САЩ!!Лесно за разбиране, но никой не го казва в прав текст!Да не мислите, че арабите ей така им хрумнало да поискат западната демокрация???
45
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
да
44
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Средновековна демокрация. Просто тия са още в средновековието и не знам защо решиха, че могат да скочат векове в развитието си?
43
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не се провали защото властите се намесиха без да бъдат блокирани от така наречените демокрации в опитите си да прекратят опитите за преврат. В Украйна ЕС предупреди украинското правителство да не използва сила и в резултат протестиращите си направиха успешен преврат. И сега са на дъното на дъното, а копаят и по - надолу... А арабските държави нямаха скрупули да ги наричат тоталитарни държави и си запазиха държавната структура и населението. Както и стандарта на живот.
42
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Търся бит-намси кво.Някой не продава ли??Плащам ги по левче парчето.Да дам ли тел за връзка?Ако има кандидати да ми звъннат по водомера.П.П. Знам поне двама които ще ги бият много заради тези ментета.Господ да им помага .....ама едва ли.
41
1
 
25
 
! Отговори
Ангел преди 5 години
Провали се защото изгониха диктаторите за да дойдат Ислямистите .От трън та на глок .Дори по зле!!
40
1
 
23
 
! Отговори
Polska преди 5 години
БИ беше подпален от глобалистите за да напълнят Европа и САЩ с бежанци. Откакто Тръмп е на власт войните секнаха, ислямска държава беше победена и т.н. Сега глобалистите начертаха нов план с пакта за миграцията, КОЙТО НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПОДПИСВА ОТ НИКОЙ С ПОНЕ ДВА ГРАМА МОЗЪК.
39
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Абе кво стана с тоя койн-мойн, веее?!?!ХА-ХА-ХАТой е вече на цената на спанака............И сега кво пр'им с "инвестирУрче'ата?!?Някой май ще го бият многооооо.О-ли-лийййй.
38
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ай ся ....Демокрацията не е да няма корупция, а как да се отнасяме към нея.На България, най й липсват просветени, благородни хора. Аристократи, тъй да се рече. Поповете, даскалите и кметовете, които ни останаха от Турско бяха премазани от Руската Ком вълна.Както и предприемачите.Затуй сега лидерите на Българския народ са бодигард и следователка.И затуй България е дотук.
37
12
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Путин е виновен
36
0
 
14
 
! Отговори
Българин преди 5 години
Всеки народ си има история, традиции, порядки и т.н. Не може да вземеш една култура и да е копираш върху друга.
35
0
 
14
 
! Отговори
Polska преди 5 години
Съгласен съм. БИ е голяма каша и Европа трябва да стои настрана. Имаме нужда от нормални и съвестни политици с развито чувство за патриотичен дълг и от здрави граници, в противен случай ЕС е обречен. Сорос пак мъти водите -готвят ни самоубийствен пакт за миграцията. Който го подпише трябва да бъде съден за държавна измяна в страната си. В европарламента пък не минава и ден без да плюят Орбан защото затвори един сороски университет, промотиращ глобализъм, трафик на хора и смесване на раси.
34
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ако в българия имаше демокация щеше да е добре и живота на народа но тази демокарация е фалшива както и останалите световни страни щом има коримпирани политици и лъжливи политици уж за народа а само крадат за какво ми е такава демокрация по хубаво беше пи комунизма имаше работа и не мислехме за утрешният ден всичко ни беше готово и медицината ни беше много стабилна а сега едни лъжи измами от страна на партии и политици
33
2
 
16
 
! Отговори
Татул преди 5 години
Точно силните режими на Кадафито и Садам поддържаха мира в тоя див свят. Естествено те бяха трън в лицето на някои самопомазали се властелини. Е... виждате резултата. Другото ме плаши мен. Липсата на реална преценка у хората. И податливата американозависимост. Иначе... Ако питате мен... Путин е виновен за всичко!
32
1
 
23
 
! Отговори
Гост+ преди 5 години
Организаторите на Арабската пролет са Световните Хегемони в лицето на Глобалистичната Олигархия - радетели за покоряването на света и подчиняването му на Нов Световен Ред. В основата на Арабската пролет са западната и ционистката интервенции с исконна цел детрониране на непокорните арабски диктатори и поемане контрола над региона под предлог - демократизаия. Тази цел беше преследвана свирепо и безпщадно, с всякакви нехуманни средства, което доведе да многобройни жертви, миграция и погром.
31
1
 
14
 
! Отговори
Вуте преди 5 години
Арабската пролет на усрашингтон успя!Да му мислят еуропейските глупци..Резултатите са вече налице??!
30
13
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ееей кви сте умни бееее.ако бяхте и толкова работни пък нямаше да сте толкоз умни....мааашалла чок пехливан