Слаб икономически растеж, ниски доходи. Какво остава като теглим чертата?

Възнагражденията у нас са на нива от 40% спрямо средните за ЕС
19 ное 2018 15:30,
265
Слаб икономически растеж, ниски доходи. Какво остава като теглим чертата?
Снимка: pixabay.com

Слабият икономически растеж, критично ниското ниво на преки чуждестранни инвестиции, слабата конкурентоспособност на бизнеса, несигурната бизнес среда, неефективната борба с корупцията, недостатъчно високата квалификация на кадрите, проблемната правна среда в съчетание с намаляващото население на страната. Всички те са сред причините за ниските доходи в България.

Без нови свежи инвестиции, по-ускорен икономически ръст, по-иновативен бизнес, промени в данъчни и фискални политики доходите в България няма да се променят през следващите години. Ниските доходи се борят не административно, а чрез реформи в икономиката, категорични са икономисти и експерти, които коментираха темата за нивото на доходите в България и как ще се движат те през следващите години за Investor.bg.

Без съмнение бедността, задълбочаващите се неравенства и размерът на доходите са топ икономическите теми днес, а протестите в страната от последната седмица доказват това. На фона на новото увеличение на цените на горивата, което повлича нагоре и редица други потребителски стоки и услуги, страната бе обхваната от масови протести. Започнали като недоволство срещу поскъпването на горивата, те прераснаха в гняв от ниските доходи и лошия живот в България.

По статистика

Неоспорим факт: доходите в България са най-ниските в Европейския съюз. На този етап възнагражденията в страната са на нива от 40% спрямо средните заплати в ЕС. През последните години възнагжражданията в бюджетния и в реалния сектор у нас устойчиво растат с около 10% средногодишно, но продължава силното подоходно разделение между работещите и регионалните доходни неравенства.

Наскоро пък проучване показа, че българите не търсят много високи доходи за живот в България – мнозинството са съгласни да получават до 2000 лева, за да не напускат страната като емигранти в търсене на по-висок жизнен стандарт и реализация.

Заплащането в страната се увеличава по статистика, но всъщност огромна част от хората  имат изключително ниски доходи. Близо половината работещи у нас се осигуряват на минимална заплата, а средната е над 1000 лева.

Все по-големи стават неравенствата в жизнения стандарт на нискодоходните и високодоходните групи в България, се посочва в изследването на Института за социални изследвания към КНСБ. Според данните за периода 2007-2017 г. издръжката на живот е нараснала с 41,3%, като се очаква до края на тази година да нарасне с 45 на сто. Брутният доход за 2017 година достига до 81% от необходимите средства за издръжка, което е положително като тенденция, но ситуацията с нискодоходните домакинства остава тежка - при тях делът на разходите за храна и издръжка на жилището достига до 62% от общите разходи.

И статистиката на Евростат отчита, че неравенствата в България са далече от всякакви средни европейски показатели. По последни данни за България разликата в доходите за 2017 г. между 20-те процента най-богати българи спрямо 20-те процента най-бедни българи е осем пъти, при средни нива в ЕС от 5,2 пъти. Над 1,7 милиона българи живеят с доходи до 600 лева при изчислената от КНСБ месечна издръжка на живот от 585 лева. Над 2,3 милиона българи живеят с месечни доходи до 1000 лева. Около 400 хиляди живеят със средни доходи между 1000 и 2000 лева месечно. Други 400 хиляди българи работят, но се числят към т. Нар. Работещи бедни - с доходи под линията на бедност - 321 лева за тази година.

Четете продължението на материала в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


265
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
195
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
бегайте българи по-на-запад и завинагиможе би най-срамната история от 1300 Българиякогато се оказа че българин звучи обречено - по-зле и от ром
194
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Южна Корея, Япония и много други азиатски държави нямат 1 педя свободна плодородна земя, където да засадят малко храна, но отдавна минаха западна Европа по стандарт и заплати.А ние, с илиони хектари плодороден чернозем, седим гладни и обикаляме немили-недраги цялата Земя, не можем да си намери място под слънцето...На народ ли не случихме, или на политици...Ама май е по-скоро второто.Българите сме индивидуалисти, всеки за себе си.Затова България е зле, а българите сме добре поединично.
193
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Икономията икономична дело на всеки.Икономията майка на мизерията.Икономисваме от заплати,ток,парно,вода,бензин,хранителни продукти,пенсии, и ако нещо съм пропуснал допълнете вие.
192
1
 
1
 
! Отговори
Килеканер03 преди 5 години
Пише се мизюрабъл.
191
0
 
23
 
! Отговори
Оле преди 5 години
Еми тиквениците разпродадоха всичко и вече няма откъде да взимат пари за увеличение на заплати. То държавата вече притежава само горички ама скоро и тях ще ги нареже, а голите поляни после ще продаде на арабите за обработваема земя.
190
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Как сте мизерабали???
189
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тука бизнеса не се стимулира ,а се убива.Важни са големите риби,не малките
188
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тук е .... търколандия.
187
1
 
16
 
! Отговори
въх преди 5 години
Христос с две риби е нахранил цял народ, а аз с две заплати едно дете не мога.
186
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
България се намира в стоп кадър. Екшънът свърши преди години. И сега всичко е ама толкова розово, че чак ожаднявам.
185
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато в България започнат да се търсят повече инженери, техници, строители и машинни проектанти, вместо бармани, шивачки, счетоводители и шофьори...е моментът в който ще започне реалното повишаване на доходите.Производството и износа на стоки с висока добавена стойност е единсвения път за просперитет на една здрава съвременна икономика. Това минава през образовано и желаещо да се труди население, минимално работещи в държавния сектор и максимално стимулиране на бизнеса.Да, толкова е просто
184
0
 
12
 
! Отговори
ха-ха преди 5 години
И тази година няма да ида на ски.Ама и никой няма да забележи.
183
0
 
17
 
! Отговори
ЛЕЛЕ преди 5 години
Мнооого станаха богаташите бе. Да им бръкнем и ние в джобчето, а?
182
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В уредена държава със закони.които защитават обикновения човек лесно се живее и бачка,ама в Бг пробвай да изкараш западна заплата не в чужбина!!!
181
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Искам си тато .
180
0
 
9
 
! Отговори
ХМ преди 5 години
До АнонименТо сега и вицовете не са приятни като преди.
179
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сметките без кръчмаря ... на ***.
178
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Бг и да бачкаш като на запада пак няма да стане.Пример бачкаш на две места по 600лв заплата_ 18часа и какво??????Стигаш запада ли.???***.
177
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ТАЗИ КРУПНА ИКОНОМИКА НИ ТИКНА КЪМ ТАКИВА ВЪРХОВЕ, ЧЕ ИЗПОПАДАХМЕ. ОТ СМЯХ.
176
0
 
3
 
! Отговори
ПрограмистЪт преди 5 години
"Без нови свежи инвестиции" - всъшност в ИТ-то има доста нови чуждестранни инвестиции (някои се провалят заради невъзможността да си намерят хора).Не знам защо Караниколов се хвали с тях без заслуга.Причината е ,че няма какво толкова да се открадне от политическата върхушка/мафията освен едни компютри ,които се обезценяват тотално след половин година.И кадрите реално са единственият важен актив.Ама ИТ-то няма как да крепи цялата икономика на България въпреки високите заплати..