Днешна Либия - 42 години системно унищожение

Осем години след Кадафи страната е в безкрайна криза
18 фев 2019 16:05, Анисия Иванова
46
Днешна Либия - 42 години системно унищожение
Снимка: БТА

Когато въстанаха срещу авторитарния режим на Муамар Кадафи, либийците си мечтаеха за модерна и демократична държава. Осем години по-късно обаче все още не се вижда светлина в края на тунела, хаосът продължава и няма изгледи за устойчиво решение. Въпреки че нямат настроение да празнуват годишнината от започналия на 17 февруари 2011 г. бунт, част от Арабската пролет, мнозина либийци не изпитват носталгия и по епохата на Кадафи.

"Днешна Либия е резултат от 42-те години систематично унищожение" по времето на диктатурата, твърди 43-годишният Маруан Джалал. "Рано или късно либийците отново ще заживеят в мир, но този път изглежда дълъг", казва той пред Франс прес с умерен оптимизъм.

След падането на режима на Кадафи през 2011 г. Либия се превърна в арена на борби за влияние, които се водят съвсем безнаказаност от многобройните милиции, но също така и от десетките племена, които са основната съставна част на либийското общество.

"Политическите и военните разделения в Либия се задълбочават, а опитите за събирането на враждуващите лагери на една маса засега се провалиха", казва със съжаление Клаудия Гацини, анализатор от мозъчния тръст "Международна кризисна група".

Според Гацини "няма бърза рецепта за решаване на либийската криза". "Опитите за обединение на Либия изискват цялостна стратегия в сферите на политиката, сигурността и икономиката", посочи Гацини пред Франс прес.

"Военнопрестъпник"

Днес две правителства си оспорват властта в тази богата на петрол държава: формираното в края на 2015 г. под егидата на ООН и базирано в Триполи правителство на националното единство и правителството в Източна Либия, контролирано от Либийската национална армия и провъзгласено от маршал Халифа Хафтар.

Правителството на Хафтар се опитва да разшири влиянието си чрез започналата в средата на миналия месец офанзива в Южна Либия - огромен пустинен район, забравен от няколкото преходни правителства и превърнал се в убежище на джихадисти и трафиканти от всякакви разновидности.

Получилото подкрепата на местните племена правителство на Хафтар превзе без бой главния за региона град Себха, а също така Аш Шарара, едно от най-значителните петролни находища в Либия. Проникването още по на юг се очертава сложно за Либийската национална армия, тъй като тя може да се сблъска с други по-малко или повече враждебни етноси като тубу и туарегите. "До този момент ескалацията бе избегната, но рискът от репресии не е изчезнал, а съюзите с въоръжени групировки от местните племена могат да се окажат крехки", отбелязва Гацини.

Правителството на националното единство не осъди изрично операцията на Хафтар, но милициите на Триполи разкритикуваха тази седмица "престъпния военен проект, чиято цел е вземането на властта с кръвта на децата на тази страна". Според Либийската национална армия целта на операцията е "прочистване" на региона от "терористи и престъпници", а също така от чадски бунтовнически групировки, базирани в Южна Либия.

"Ескалация"

Според анализаторите обаче зад военната кампания на Либийската национална армия се крият политически, петролни и финансови залози. Тя създава риск от саботаж на усилията за прекратяване на либийската политическа криза, част от които е новият опит за произвеждане на избори тази година, както прогнозира ООН.
Преди изборите обаче посланикът на ООН в Либия Гасан Саламе ще се опита да организира "национална конференция", която първоначално бе предвидена за началото на годината. Целта според него е постигането на "нов консенсус по отношение на националния календар за възстановяване на единната либийска държава на гражданите".

"Многобройните отлагания и поддържаната от ООН неяснота около събитието обаче обезкуражиха важни представители на двете страни, които вече планират алтернативи действия извън рамката на ООН с цел засилване на позициите си", подчертава Гацини.

В тази връзка "случващото се в момента предразполага по-скоро към ескалация и военна конфронтация на действащите лица, а не към диалог", твърди либийският анализатор Емад Бади. Възползвайки се от разделенията и анархията, групировката "Ислямска държава" се настани в Либия и месеци наред контролираше родния град на Кадафи Сирт, преди да бъде изгонена оттам през декември 2016 г. Дори и отслабнали джихадистите продължават да са постоянна заплаха за Либия, поразена от многобройни кървави атентати, включително в центъра на столицата.

Либия се превърна и в маршрут за безскрупулни трафиканти, които организират срещу колосални суми пътуването към Европа на хиляди мигранти (по-голямата част от които африканци) с ненадеждни лодки, което допринесе Средиземно море да се превърне в огромно гробище. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
0
 
38
 
! Отговори
Анонимен_777 преди 5 години
OTНОВО се изкривяват факти от недъгави ж.У.р.налЯ, отново се насаждат абсолютно неверни представи, за да се прикрият пагубните действия на редица западни страни относно Либия !!!Не са 42 години унищожение, а 34 години градеж, и 8 години унищожение !Разбира се унищожаването винаги става с по-бързи темпове от градежа и за 8 години може да се съсипе всичко съградено ! Чудесни условия сегашният хаос и разруха да се 'пишат в сметката' на миналото ?!
24
2
 
44
 
! Отговори
комитата преди 5 години
само дето авторката на дрсаканицата "порпуснала" да спомене кой разсипа тази държава която беше една от най-богатите с най-големи проекти за водоснабдяване н а огромни територии без чуждестранни работници и капитал,безплатно образование и здравеопазване и с голямо влияние върху държавите от африканския континент.Там където има петрол там се намесват и великите демокрации ,сега наред е Венцуела .///след Ирак,Сирия
23
0
 
61
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По времето на Кадафи Либия беше една от най добре уредените и богати държави в Африка,след "въстанието" трагедията е пълна и краят и не се вижда.
22
5
 
0
 
! Отговори
гьлтини преди 5 години
Ша направи ли един дудук за 2 лева
21
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защо не напишат колко народ е избит през тези осем години,колко са осакатени и побъркани ?
20
0
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Американска демокрация в действие.
19
0
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не са 42 години, върнете се още 200 хиляди години назад. От цял свят работници и специалисти отиваха в Либия. По времето на социализма Либия беше номер едно за лекари и медицински сестри, за инженери, учители.
18
7
 
7
 
! Отговори
НИЩО НЕ Е ЧЕРНО-БЯЛО преди 5 години
Платените *** отново се опитват да обърнат спора към вечния изкуствен конфликт Ляво-Дясно/Русия-САЩ/БСП-ГЕРБ/Тошо-Боко/Черно-Бяло. Не им позволявайте да ви влияят - истината винаги има повече измерения от тези, които ги устройват.
17
5
 
12
 
! Отговори
Бате Гойко преди 5 години
Край"Така и нас ни сапунисват че сме зле още от 9ти. септември."Браво, много уместно сравнение.
16
28
 
3
 
! Отговори
ДртПрч преди 5 години
И по време на, и след червените диктатури е така.
15
0
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Прз 70-те години българите които работеха в Либия пееха песената Либия Либия ти си земен рай. Каква ли песен сега щяха да измислят ако я видят Либия. Сигурно щяха да пеят Либия Либия ти си земен Ад.
14
39
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само по дуктатури въздишат нашите форумци. Любими лидери Путин, Кимчо, Кадафи, Саддам, брадатите аятоласи, еми не мерси, предпочитам лидер който спокойно си дава оставката 2 пъти и квичащи червени форумци
13
1
 
39
 
! Отговори
Патриот преди 5 години
а честита ви краварска добича демокрация, със всичките и екстри ,глад,мизерия,бедност и разпад!Да ни бяхте видели нас колко прокопсахме !
12
0
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пак редактоРчето се опитва да изкривява истината !Преди осем години не помните ли колко Българи пътека наравиха там да работят ?42 годи диктатура А?Дай боже всекиму безплатно образование в чужбина, безплатно лечение !Бързо забравяме нали ?
11
5
 
29
 
! Отговори
Край преди 5 години
Така и нас ни сапунисват че сме зле още от 9ти. септември.Помним Либия преди 10 г. Помним и България от преди 30. Демокрацията не е за нашите народи.
10
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само местните сатрапи могат да запазят реда и развитието (до някаква степен) в тези държави. Иначе то е ясно, че "някой" има ползва от постоянното състояние на война в тези земи.
9
2
 
41
 
! Отговори
бай х преди 5 години
след арабската пролет местните ще ручат песок а краварите ще помпат петролец на аванта
8
0
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Либия беше най-богатата страна в Африка преди арабската пролет!
7
3
 
48
 
! Отговори
АХА преди 5 години
Колкото и да не се кефя на Либия и Кадафи заради мед.сестрите и големият дълг, който не искаха да си върнат, Либия беше процъвтяваща държава в бедна Африка. Мечта на много българи да работят там със солидна социална системе и висиок доход. Ясно е обаче какво се случва след намесата на американската демокрацията, разруха, хаос, смърт, но евтин петрол за западните корпорации.
6
1
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Американците разбиха Либия за и изкупят петрола на безценица. Кадафи не искаше да продава срещу долари. Даже накрая и евро не искаше. Искаше плащания във злато. Затова го ликвидираха.А 80% от икономиката на Либия се крепеше на петролния добив. Там от пустинята направиха държава. Кадафи построи най голямата водоснабдителна система в света. Във всеки град имаха течаща прясна вода. А това все пак е пустията Сахара.