Тръмп се провали заради наивната си и аматьорска дипломация!

Световни медии за завършилата без резултат среща Ким-Тръмп
Обновена: 1 мар 2019 09:22 | 1 мар 2019 09:22, Елка Василева
46
Тръмп се провали заради наивната си и аматьорска дипломация!
Ким Чен Ун и Доналд Тръмп. Снимка: Reuters

"В Ханой дипломацията на Тръмп стана жертва на своята наивност и аматьорски подход", пише френският в. "Монд", коментирайки провалилата се според него среща във виетнамската столица между президента на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун.

"Американският президент заложи всичко на личните си контакти с Ким Чен Ун и икономическите перспективи пред Пхенян. Това се оказа недостатъчно", отбелязва "Монд", припомняйки, че двамата лидери се разделиха, без да успеят да се споразумеят за каквато и да било съвместна декларация.

"Провалът на срещата в Ханой ще накара президента на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейския диктатор Ким Чен Ун да се върнат в своите страни като губещи", коментира германският в. "Франкфуртер рундшау".

"Двамата не отговориха на предизвиканите от самите тях очаквания за поне още няколко малки стъпки към деескалация. Дори и само съпътстващото недоволство е достатъчно да предизвика безпокойство", пише изданието, цитирано от ДПА.

Още по темата

"Въпреки уверенията и на двете страни в противното това заплашва постигнатия неотдавна напредък между двете Кореи и в отношенията между Вашингтон и Пхенян. Севернокорейската страна вероятно ще продължи с познатия си подход и ще позволи да се стигне до нова фаза на ескалация след неотдавнашната деескалация. Използването на тази стратегия не позволи на династията от диктатори да изведе азиатската страна от изолацията, но им позволи да задържат властта си в продължение на десетилетия. САЩ изглеждат толкова зле след тази среща, защото очевидно нямат отговор на този подход от страна на Северна Корея", подчертава "Франкфуртер рундшау".

"Севернокорейската криза ще приключи само с падането на режима в Пхенян", казва директорът на Института за социална история Пиер Ригуло, цитиран от "Фигаро". Според френския историк провалът на срещата на върха е бил предвидим, защото денуклеаризацията на Северна Корея изглежда нереалистична.

Ким Чен Ун показваше добра воля и напомняше за обещанията си да намери решение на проблема за денуклеаризация на Корейския полуостров. Той се надяваше с една-две първоначални стъпки, които не са публични, да получи от Доналд Тръмп ако не анулирането, то поне значително намаляване на икономическите санкции, които вредят на севернокорейската икономика. Но американската делегация се придържаше към обявените от Вашингтон принципи: денуклеаризацията трябва да бъде пълна, необратима и проверима.

Севернокорейците обаче отказват да се откажат от арсенал, смятан за гаранция за оцеляването на техния режим, отбелязва историкът, цитиран от в. "Фигаро".

Опитите на Доналд Тръмп да създаде обстановка на доверие не доведоха до успех - въпреки че американският президент опита всички възможни подходи. Този опит дори не беше толкова абсурден, колкото някои смятат: че лидерът на държавата със социалистическа идеология не трябва да се противопоставя на лидера на капиталистическия свят. За управляващата династия основният проблем се свежда до един-единствен въпрос: как да продължат да се ползват от облагите на властта и на живота? Близостта, а не идеологията, свързва Пхенян с комунистически Китай. Точно затова Тръмп можеше и все още може да се надява на сближаване със Северна Корея, което да я отдалечи от Пекин. В крайна сметка, почти същото се случва в момента с Виетнам.

Срещата, която не доведе до абсолютно никакъв резултат, е най-големият провал на Тръмп до момента, отбелязва британският в. "Гардиън". По принцип почти всички, включително съседните Южна Корея, Китай и Русия, биха искали севернокорейският ядрен арсенал да бъде под международно наблюдение, а още по-добре - премахнат напълно. Предвид наличието на подобен изключителен консенсус оплескването на нещата до такава степен показва несравнимата некомпетентност на Тръмп. Това обаче едва ли е изненада. То пасва идеално на аматьорския му подход към ключови външнополитически предизвикателства по цял свят.

Предвид липсата на напредък на предварителните преговори беше цяло чудо, че САЩ изобщо решиха срещата да се състои, отбелязва британското издание, цитирано от БТА. Преди срещата медиите съобщаваха за нарастващи опасения във Вашингтон, че Ким няма намерение да се съобразява с ключови изисквания за денуклеаризацията. Те се оказаха правилни, но Тръмп настояваше да получи своя момент на слава. Основната му цел беше да подсили своята самозаблуда, че е глобален миротворец.

Резултатът от срещата е стъпка назад за южнокорейския Мун Дже Ин, който работеше за изграждането на връзки със Северна Корея. Надиграният президент на САЩ се връща у дома, без да може да покаже никакви резултати. Ким обаче ще е повече от доволен - благодарение на Тръмп процесът на международната му реабилитация продължава. Позициите му в страната и в чужбина се подобряват, без да се налага да плати никаква политическа цена, подчертава в. "Гардиън".

По съвет на своя съветник по националната сигурност Джон Болтън Тръмп отхвърли искането за отмяна на американските санкции. Съгласието му да продължи двустранните преговори на по-ниско равнище и фактическата "нормализация" на отношенията между Пхенян и Вашингтон, които това предполага, обаче означават, че Китай, Русия и други страни, които вече заобикалят санкциите на ООН срещу Пхенян, ще се чувстват свободни да стигнат още по-далеч.

Тръмп е четвъртият президент на САЩ за последния четвърт век, опитал се да преговаря със Северна Корея, убеден, че една изолирана и омаломощена страна със сигурност ще избере икономическите облаги за населението си пред притежанието на ядрена бомба, пише американският в. "Ню Йорк таймс". В добавка той поведе преки преговори, от които предшествениците му се въздържаха. Тръмп вероятно се надяваше, че уменията му като преговарящ ще доведат до промяна, но това не се случи.

Провалът подчертава рисковете на преките преговори между лидерите. Когато те се провалят, няма по-високопоставен, който да се намеси и да предложи компромис, спасявайки споразумението. Цената в този случай обаче може да бъде висока. И двамата лидери може да се изкушат да засилят натиска над другия, което да доведе до нова ера на ядрено напрежение - и това се случва в момент, когато беше отменен важен договор с Русия за контрол над въоръженията, а Индия и Пакистан отново напомнят на света за опасностите от конфликт между две ядрени държави, а Иран обмисля да поднови производството на ядрено гориво.

Основният въпрос сега е дали Тръмп ще продължи своята дипломация, базираща се на лични връзки, или ще реши, че рисковете са прекалено големи и ще се върне към постепенния подход на предшествениците си, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
1
 
2
 
! Отговори
Факт преди 5 години
Оранжевото чyчело с изкуствена коса стана за смях пред света. Останалото са алабализми. САЩ постепенно губят лидерската си позиция и се изолират, вече никой не им вярва. Тръмп е засилил краварите към бездната. Стойте и гледайте.
39
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
обявените от Вашингтон принципи: денуклеаризацията трябва да бъде пълна, необратима и проверима-Не виждам какво по-малко от това може да се предложи на корейците. Или ще целуват ръка или ду ***. Провалът е на Ким, сега ще си ядат ракетите.
38
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Прасето е хитро осул осул изкара зимата. Защото знае, че глада е на всеки метър в династията. Като се постопли , ще почне па да лае и да поддържа режима. Колко са търпеливи тея корейци. ..100 год да траеш такива овчарии.
37
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тръмп няма каде да бърза. Чака го втори мандат.
36
7
 
9
 
! Отговори
До Анонимен 37 преди 5 години
Като ще си говорим за разбирачи, що през 86-та актьорът Рейгън успя да постигне в начинаието, при това в много по-сложната обстановка и игра между двата блока, докато уж много по-знаещия и можещия фирмаджия удари на камък с един откровен диктатор?
35
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като в САЩ толкова много ги разбират тези работи, защо великия дипломат афроамериканеца не се срещтна с Ким Чен Ум и да реши всички въпроси. На приказки е лесно, но само Тръмп намери начин за тези срещи .
34
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А не може ли да се разгледат нещата и от този ъгъл - че Ким Чен Ун е доста начетен човек и знае как да постигне своето?
33
3
 
6
 
! Отговори
Другари анализатори преди 5 години
Не забравяйте ,бай Дончо е бизнесмен!Доколкото е вярно,Бойнг са продали на Виетнам,100 път. Самолета,А досега бяха Аербъс!
32
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Точно наивността на Тръмп днес върши работа. Другите като са толкова обиграни какво свършиха до сега? Единственото, което гледаме вече 70 години да си гласуват санкциите от време на време. Тръмп успя да накара Ким да излезе от бърлогата и да почне да се договаря. Като се има предвид, че до сега северокорейски лидер дори на влизаше в разговор т тъпите капиталисти, това си е голям напредък. Ще мине време и пак ще се срещнат.Мисля, че Тръмп е първият ам. президент, който се опитва да разчупи стату
31
10
 
6
 
! Отговори
Ти да видиш.. преди 5 години
До Анонимен 24 Ким Чен Ун е по умен и от Путин.
30
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Този тъ..ap да си върви. Инпийчмънт! Американци, крайно време е да го изгоните.
29
16
 
6
 
! Отговори
Дядо Соци преди 5 години
Казвах ли ви аз че нищо няма да излезе от тази среща? Тръмп е наивен и не се вслушва в военните си генерали. Дано разбере че с комунист дипломация не се прави. Те разбират от друго.
28
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Проблема между Индия и Пакистан ги натовари по тази тема спусната отгоре,че решиха да си вземат почивка до нови срещи докат се опознаят,че ония се познаваха,а съседи при това въобще се знаят и изведнъж за кратко време се конфронтираха,а за тези дето уж се не познават остана въпроса-а какво ще правим сега,че и след това,подписали или не подписали има и други при това е по-добре да изчакаме и си ходиме,че гостито ще се удължи-ден гости,два до три дена,а след туй най-добре от вкъщи гости се търси.
27
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На практика какво се оказа,имаш ли "чифте пищови" на кръста,можеш да преговаряш с рижавият "император" нямаш ли д'упе да ти е яко!
26
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тези хора не разбират.В Северна Корея Ким Чен Ун се смята за божество.Има специален храм защото според местната пропаганда той е наследник на боговете.. Кацал е лично на Слънцето няколко пъти на 3 години е написал първият си научен труд от 4000 страници а на 5 год. се е научил да лети на военен изтребител за няколко минути.Той е свръх човек и твърдо вярва във това.За него това е толкова естествено и вярно колкото за нас е смешно и невероятно.Трудно се преговаря с някой който мисли че е Бог.
25
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Китай и Русия са много близо. Северна Корея ще е новият азиатски тигър. Бързо ще забогатее от инвестиции от Южна Корея, Китай, Русия, САЩ.
24
4
 
9
 
! Отговори
Тръмп е само за преди 5 години
карнавали, не за сериозни срещи. Държанието му е като на шут, и Кимито му би шута!
23
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ким Чен Ун изглежда е по-умен и от Янукович.
22
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Съгласен съм с "Ню Йорк таймс", че избраният момент, в който беше отменен важен договор с Русия за контрол над въоръженията, беше изключително неподходящ за колективния запад. Путин практически демонстрира десетина видове оръжия на нови физически принципи, работещи в различни среди, а отановците - нула.Как си го натресохте с тази отмяна, а?
21
4
 
17
 
! Отговори
Mi6osp преди 5 години
Зад Северна Корея стои Китай. Това означава, че денуклеризацията на С. Корея е невъзможна. Китай никога няма да се лиши от този трън в петата на САЩ. Трън, който САЩ няма с какво да извади.