Болести, катастрофи, атентати... От какво умираме най-често?

Инфекции и терористични атаки също ни топят
10 мар 2019 20:26, Нели Христова
42
Болести, катастрофи, атентати... От какво умираме най-често?
Снимка: Pixabay

46 години - толкова е била средната продължителност на живота през 50-те. През 2015 г. тя скача на 71. Смъртта е нещо, от което не може да избягаме, но проучвания над това какво убива хората може да доведе до още по-висока цифра при продължителността на живота, предотвратяване на епидемии, справяне с болести.

През 2017 г. са починали 56 милиона души - с 10 млн. повече, отколкото през 1990 г. Но, разбира се, броят на жителите на Земята се е увеличил драстично в този период от време. 70% от тях са жертва на хронични болести - такива, които не се предават от човек на човек и прогресират бавно.

Всяка трета смърт е в следствие на сърдечно-съдови болести. Те са най-големият убиец на хора, следван от рака - отговорен за гибелта на всеки шести човек. Диабетът, някои респираторни болести и деменцията също са на челно място в списъка.

Шокиращ обаче е броят на хората, които всяка година умират от уж безобидни заболявания.

1,6 млн. души са починали от усложнения, предизвикани от диария. В някои страни, това е един от най-големите убийци. Влиза и в топ 10 на световните заплахи.

1,8 милиона новородени за починали през 2017 година в първите 28 дни на раждането си. Разбира се, в различните държави процентът не е еднакъв. В Япония умира 1 на всеки 1000 новородени, а в по-бедните държави 1 на всеки 20 бебета.

Докато някои по-богати страни отбелязват напредък при намаляването на фаталните инциденти по пътищата, глобално, броят на загиналите зад волана остава почти един и същ. За 2017 г. жертвите са 1,2 млн. Голям е и процентът на загиналите при терористични атентати.

А близо два пъти повече хора са починали в следствие на самоубийство, отколкото на убийство. Само във Великобритания, процентът на посегналите над живота си е с 20 повече от предходни години. Това е и основната причина за смърт при мъжете между 20 и 40 години.

Заплахите, които водят до висока смъртност, се променят през годините и с развитието на държавите. В миналото на първо място са били инфекциите. През 90-те те са били отговорни за гибелта на 1 от трима, а днес - на 1 от петима. Най-податливи на тях са децата. През 19 век всяко трето дете умира преди да навърши пет години.

Но от тогава до днес, процентът на детска смъртност е намалял значително благодарение на ваксините, достъпа до чиста вода, подобрение в хигиената и храненето. В по-богатите страни явлението е рядко, докато в по-бедните крайчета на света, детската смъртност е на нивото на тази във Великобритания и Швеция в началото на 20-ти век.

Средната продължителност на живота в САЩ спада заради непредвидени кризи, най-вече заради все повечето жертви, които взимат наркотиците. А колкото и странно да звучи, дори и в Америка, процентът на жените, които умират по време на или малко след раждане е доста голям.

Цялостната картина обаче е позитивна. Хората живеят по-дълго, а децата умират по-рядко...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От бедност
7
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Вирусът ГЕРБ покоси страната като черната смърт в средновековна Европа. За сега не му се вижда края.
6
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Другарии , братски третополовск някъде до москва ли е ?
5
17
 
5
 
! Отговори
Рубладжия преди 5 години
Немедлен Импийчмънт за *** радев , след като избралата го коалиция между импексовица и доган се спихна !!
4
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От завист и злоба.
3
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ГЕРБ ни убива с тиранията си и превръщат държавата ни в третия свят.
2
8
 
16
 
! Отговори
От какво умираме най преди 5 години
От ДЕМОКРАЦИЯТА.............
1
4
 
8
 
! Отговори
Милен Илиев Минков преди 5 години
Престоялата- храна,..-Е, наркотик ...