Сиамските близначки Сафа и Марва – разделени след 3 дълги операции

Детска болница в Лондон се заела със сложната операция
Обновена: 16 юли 2019 14:07 | 16 юли 2019 14:07,
12
Сиамските близначки Сафа и Марва – разделени след 3 дълги операции
Снимка: Great Ormond Street Hospital

20 души, които работят като един в операционната зала. Движат се плавно и всяко движение е калкулирано. Няма стрес, напрежение, а само методично изпълняване на задачи.

Това обаче не е рутинна операция. Под лампата в средата на операционната зала са Сафа и Марва. Двете сиамски близначки са свързани при главите си. Хирурзите навигират през лабиринт от свързани мозъчни съдове с една цел - да разделят двете момичета.

Спокойствието в залата обаче се нарушава от анестезиолозите, защото има усложнение - твърде много кръв от Сафа отива към Марва и сърцето й не може да издържи. Залогът е голям - изгубят ли едната близначка, губят и другата.

Раждането

Майката на двете момичета, Зейнеб Биби, вече е била родила 7 деца, две от които у дома. Затова когато забременява с близначки не помисля и да прави нещо друго.

Ултразвукът обаче показва усложнения и я съветват да роди в болница. Раждането на Сафа и Марва идва в тежък за семейството момент. Два месеца преди тяхната поява баща им умира от сърдечен удар.

За Зейнеб малко след това идва и втори удар. Съобщават й, че децата й може би ще бъдат сиамски близнаци, но не и къде ще са свързани. Явно никой не е разбирал колко сериозна ще бъде ситуацията.

На 7 януари 2017 г., в Хаятабад в Пешавар, Пакистан, се раждат двете момиченца. Семейството е уведомено, че момичетата са здрави. Зейнеб обаче не вижда веднага децата си. Медиците й казват, че трябва да се възстанови от цезаровото сечение, пише BBC.

Дядото на близначките е първият, научил истината. Момичетата се наричат "краниопаги" - най-рядкото сред и без друго рядкото състояние на сиамските близнаци.

Мохамад Садат Хюсеин пристигнал в родилното отделение със сладки за сестрите и акушерките. Два месеца по-рано той е загубил сина си и срещата с внучките му е едновременно сладка и горчива.

"Бях щастлив да ги видя, но се чудех какво ще правя с тях, като са съединени при главата", казва Мохамад.

Минават пет дни преди Зейнеб да види децата си. Преди да й ги дадат в ръцете й показват снимка, за да бъде подготвена. Тя обаче казва, че веднага се влюбила.

"Те бяха красиви, имаха хубава коса и бяла кожа. Дори не мислех за това, че са съединени. Те са дар от Бога", обяснява Зейнеб.

Дава им имената Сафа и Марва - на два хълма в Мека, които са изключително важни за мюсюлманите. Месец по-късно близначките са изписани и започва трудната част.

Военна болница предлага да направи операцията, но предупреждава, че една от двете може да умре по време на операцията. Риск, който майка им не иска да поема.

Предложение идва от водеща детска болница в Лондон. Лекар в болницата смята, че може да ги раздели безопасно, но трябва да стане преди те да навършват 12 месеца, за да е възможно най-безопасно.

Първата операция

Две деца - един случай. Така доктор Нуур Джелани подготвя екипа си за операцията. На 15 октомври 2018 г. близначките за първи път са вкарани в операционна. Целта е да бъдат разделени артериите, които са общи за двете.

Рисоквете са големи - една от двете може да умре или да бъде увредена за цял живот. Етичните проблеми също не са за пренебрегване.

Месец след първата операция идва ред на втората. Трябва да бъдат разделени вени, които отвеждат кръвта от мозъка. С всяка следваща вена рискът от инсулт за близначките се увеличава. От последната операция обаче са настъпили някои усложнения. На помощ на д-р Джелани идва хирургът Дейвид Дънауей.

20 часа отнема на целия екип за втората операция. Напускат залата в 6:30 сутринта.

Следващото предизвикателство

Особена задача за екипа е да създадат нормална форма на черепа за двете близначки и да измислят как ще го покрият с кожа. Измислят как да разтеглят кожата и да стимулират растежа й.

Идва и моментът на операцията - февруари, 2019 г. В продължение на 7 часа лекарите навигират през лабиринта, който представляват главите на двете.

Когато и последната връзка е срязана, няколко души от екипа пристъпват напред, за да разделят нежно близначките. Те продължават да са сестри, но вече не са прикрепени една към друга. За първи път в 2-годишния им живот оцеляването на едната не зависи от другата.

Започва втората част на операцията - изграждането на черепите. Вече всяка сестра има свой операционен екип.

Часът е 1:30, екипите са работели 17 часа. Д-р Джеелани съобщава на Зейнеб, че дъщерите й вече са разделени. Развълнуваната майка целува ръцете на лекарите.

Пет месеца по-късно двете близначки най-накрая ще бъдат изписани от болницата след дълго и бавно възстановяване. Дори лекарите идват да видят как децата ще напуснат болницата.

Зейнеб най-накрая може да държи дъщерите си поотделно - и е щастлива.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
0
 
! Отговори
РККА преди 4 години
А защо за животоспасяваща операция на българче ни дерат по девет кожи хуманните европейски доктори
8
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ама разбира се, че завиждаме на пакистанските из.родените пакистанциразбира се, че завиждаме на лекарите от клоаката Лондон, къде могат да те опандизят за това, че нанасящ емоционални щети на осъдени педофили... да, за Томи Робинсън и незаконното му лишаване от свобода става дума.
7
0
 
1
 
! Отговори
Учудване преди 4 години
Друг светоглед. Затова имат много деца, защото ги възприемат като дар от Бога, докато ние ги възприемаме като тежест и отговорност. Като знам колко е трудно дори само с едно, как ще се оправя сама с девет не ми се мисли. Да и жива и здрава!
6
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много драматичен разказ. Пускам сълза.
5
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
замисляте ли се защо подобни случаи има само в тези географски ширини, където се женят по роднинска линия и имат по 5-10 деца? Е, природата си знае работата. Не става въпрос за злоба и завист, а за констатация, че ниската здравна у социална култура, присъща на някои етноси води до съответните генетични мутации, които после лекари от цял свят се чудят как да оправят
4
16
 
13
 
! Отговори
payak преди 4 години
Злобен, завистлив и несъстрадателен народ сме. От там ни идват бедите!Живи и здрави да са децата и да се гордеее майка им с тях!
3
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 2 Ти гледай от толкова злоба и жлъч да не "заспиш" съвсем....Лошотията по хората ходи, не по гората ама все трябва да има лимит.Тези "чавета" утре може да са твоите...... :) Това помисли ли го??? :))))
2
17
 
5
 
! Отговори
Расим Пумакинята преди 4 години
Божкееее,не съм спал зарад чаавенцата...
1
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
с всяка изминала години технологиите в медицината се развиват все повече и повеченещо, което към днешна дата е нелечимо, утре вече е рутинааз ако се бях родил преди 100 години, сигурно нямаше да доживея годините на които съм в момента