Мъж с инсулт бе спасен с механично изваждане на тромба

Пациентът се възстановява без парализа в столична болница
27 яну 2020 10:56, Анисия Иванова
21
Мъж с инсулт бе спасен с механично изваждане на тромба
Снимка: Болницата

Пациент под 40-годишна възраст с тежък мозъчен инсулт беше изправен на крака само за няколко дни в Клиниката по Неврология на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда след успешно лечение по един от най-съвременните животоспасяващи методи - механична тромб екстракция (тромбектомия).

Интервенционален екип, съставен от лекари от Клиниките по Неврология, Образна диагностика, Анестезиология, неврохирург от МБАЛ “Света Анна”, специалисти от Клиниката по Кардиология и Спешно отделение участва в първата такава процедура, извършена в Болница Токуда.

Методът се прилага в изключително малко болници в страната и представлява минимално инвазивно механично премахване на съсирека, който е запушил мозъчния съд. Това в голям процент означава не само спасяване на живота на пациента, но и предотвратяване на тежките усложнения на инсулта - парализа на крайниците и лицевите мускули, и невъзможност за самостоятелно обслужване, съобщиха от клиниката.

Рано в събота сутрин пациентът получава внезапна слабост и обездвижване на левите крайници. Екипът на Спешна помощ оценява вероятността за запушване на голям кръвоносен съд в мозъка и го транспортира по най-бързият начин в спешното звено на "Токуда". От проведената компютър томографска ангиография се потвърждава запушване на средна мозъчна артерия (която кръвоснабдява 2/3 от мозъчната хемисфера).

Свиква се интервенционален екип и в рамките на 83 мин. От пристигането на пациента в болницата започва процедурата по премахване на тромба. За сравнение европейската препоръка за това време -  т.нар. "door to groin” (“от вратата до слабинната гънка”, откъдето се влиза с катетър към мозъчните съдове) е 90 мин.

Бяха извадени два кръвни съсирека, запушили магистрална мозъчна артерия и се постигна пълно възстановяване на мозъчното кръвообращение. В следващите часове настъпи бързо подобрение в състоянието на пациента.Само няколко дни след процедурата, той е изписан в добро общо състояние, с пълно възстановяване, функционално независим без неврологичен дефицит, като парализа и пареза.

Лечение на инсулт с тромбектомия е най-съвременният и ефективен метод, когато става въпрос за масивно запушване на големи мозъчни артерии.

Интравенозната тромболиза с рекомбинантен тъканен плазминогенен активатор се прилага рутинно при исхемичен мозъчен инсулт в острия стадий до 4,5 часа от началото на симптомите.

При запушване на голям артериален съд обаче, тя рядко е ефективна.

Ендоваскуларната терапия има за цел реканализация чрез механично отстраняване на тромба със специални устройства наречени „стентретрийвъри“, които отстраняват „тапата“ или съсирека подобно на тирбушон. Методът се препоръчва до 6-ия час от началото на клиничните симптоми самостоятелно или след интравенозна тромболиза, и е най-съвременното лечение на исхемични инсулти, като в момента навлиза по-съществено като метод на избор в Европа.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


21
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
11
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Една колежка и извадиха такъв тромб в един 30 хил. град в Италия отвориха и главата и не плати един цент защото беше осигурена там и каза ако беше се случило в България бях си умряла а тези се хвалят на една процедура която се прави от много време в белите страни