Шефката на МВФ: Коронавирусът излага на риск световната икономика!

ЕС не виждал смисъл от паника заради разпространението в Италия
Обновена: 23 фев 2020 18:48 | 23 фев 2020 18:47, Веселина Йорданова
67
Шефката на МВФ: Коронавирусът излага на риск световната икономика!
Снимка: БГНЕС

Епидемията от новия коронавирус излага на риск възстановяването на световната икономика, което вече е крехко, предупреди днес управителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от Франс прес.

Тя говори в Рияд след края на двудневната среща в саудитската столица на министрите на финансите и на управителите на централните банки на страните от Г-20.

"Вирусът Ковид-19, световна санитарна извънредна ситуация, наруши икономическата дейност в Китай и може да изложи на риск възстановяването", заяви Георгиева.

Европейският съюз не вижда смисъл от паника заради разпространението на вируса в Италия, където двама души починаха, а над 100 се заразиха, каза еврокомисарят за икономиката Паоло Джентилони, цитиран от Ройтерс.

Джентилони даде да се разбере, че "ЕС има пълно доверие в италианските власти и решенията, които те взимат. Споделяме безпокойството за възможно (разпространение на) заразата, но няма нужда от паника."

В заключителната декларация от срещата финансовите министри и централните банкери на двайсетте водещи икономически сили изразиха очакване за умерен растеж на световната икономика през тази и следващата година благодарение на по-хлабавата парична политика и на отслабването на търговските напрежения. Те също така обещаха да следят последиците от коронавируса, съобщи още Ройтерс.

Вчера Кристалина Георгиева каза, че МВФ очаква ръст на световната икономика тази година от 3,2 процента - с 0,1 на сто по-малко от предишната прогноза, от януари.

Климатичните промени бяха споменати във финално комюнике на Г-20 за първи път след встъпването в длъжност през януари 2017 г. на президента на САЩ Доналд Тръмп, казаха дипломатически източници, цитирани от Ройтерс.

В компромисния текст, отчитащ американските възражения, пише за проучване на последиците от климатичните промени върху финансовата стабилност, въпреки че те не са споменати сред рисковете за световния икономически растеж.

В заключителната декларация финансовите министри и централните банкери от Г-20 освен това изразиха желание да се договорят за реформа на данъчното облагане на дигиталния сектор до края на годината с цел увеличаване на данъците, които плащат големите корпорации, предаде ДПА. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


67
Още по темата: кристалина георгиева
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
2
 
12
 
! Отговори
селтак преди 4 години
Дано я хване корона вируса ,защото ще фалира мвф!!
7
2
 
27
 
! Отговори
Кривите очила преди 4 години
Трупове няма да броим, само загубите на алчните, браво лельо!
6
7
 
3
 
! Отговори
до любопитко преди 4 години
Вземи прочети малко книги, за да си повишиш финансовата култура и ще започнеш да си отговаряш на въпроса. Дори бих ти казал, че имайки предвид колко занижени бяха прогнозите при предната криза- за тази със сигурност спадът ще е повече от 0,1%
5
0
 
25
 
! Отговори
Под карантия преди 4 години
Оставете малко и китайците да си починат, само бачкат от сутрин до вечер, докато някои се събират да ядат и пият и да прогнозират развитието на световната икономика.
4
1
 
23
 
! Отговори
SS преди 4 години
Гответе се!
3
1
 
19
 
! Отговори
морски преди 4 години
Отиде летния Сезон !Ще има глад !!
2
1
 
31
 
! Отговори
любопитен преди 4 години
Много ми е интересно - как така една шепа чиновници в Световната банка начело със Сталинка изчислиха че Световната икономика (над 170 страни) щяла да расте с 0,1 % по малко???
1
0
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Италия полетите от и до Китай са спрени вече два месеца, но вируса ги удари за съжаление, въпреки всетоте мерки.Две области са под карантина, обществен транспорт, магазини, училища, институции,нищо не работи.Ние се смеем и неглижираме, че правителството ни не взима никакви мерки, освен термометър че в дупето и да праща ористигащите от Китай да си седят у дома, но нас удари ли ни ще е мъка, мор и леж. За разлика от Италия нашето здравеопазване е в колапс от години.