Децата на бъдещето - медалистите Деси и Дамян: Математиката изгражда характер!

Мотивацията трябва да е една от най-силните черти на образованието ни
Обновена: 8 сеп 2020 09:08 | 3 сеп 2020 15:55, Анисия Иванова
77

Снимка: Dnes.bg

Тази година СМГ изпрати пореден силен випуск от 12-класници. Днес ще ви разкажем за двама от тях - Десислава Илиева и Дамян Францов. Двамата са не само отлични математици, а и медалисти по химия и биология от международни олимпиади. Тяхното образование продължава в Англия.

Средният успех, с който завършва този випуск, е "скандално висок” - 5.95, по думите на директора на Антоан Тонев. Тази година са завършили 165 деца, което означава, че всички те са отличници.

"Да, ние изпратихме един много силен випуск, не само математици, а и силни ученици по други предмети – физика, химия, биология. Но всичко тръгва от математиката, а след това те намират своята ниша”, обобщава директорът.  Една от хубавите черти на СМГ е, че децата се мотивират едно от друго. Мотивацията трябва да е една от най-силните черти на образованието ни, допълва Илиана Цветкова, преподавател по математика.

"Мотивация и упоритост определят доколко ще бъдеш успешен. Когато средата е конкурентна, тя изкарва от тебе най-доброто и това е една от най-силните черти на училището. Има силни и добри гимназии, но я няма средната част в образованието, която да даде добра подготовка”, анализира директорът.

Още по темата

Тази година на ДЗИ имаше едно изключително представяне - четири шестици от четири матури, а постижението е на Десислава Илиева от СМГ. За нея гимназията е повече от училище – тя е общност, свобода, подкрепа.

"В началото тук е трудно, защото си свикнал на друго натоварване, по математика има доста домашни”, спомня си тя. "Да, когато си малък, в СМГ е трудно, а като си голям пишеш чуждите домашни”, смее се и намеква за изминалото онлайн обучение.

"После става все по-лесно и по-хубаво – обвързваш се с общността, припознаваш СМГ като твое училище. Когато дойдох да уча в гимназията, не започнах с амбиции, родителите ми не са твърде амбициозни за развитието ми, но тръгнах по състезания. Първите години ходих на школи по математика, ей така – за забавление, да се развивам, за да открия какво ми е интересно. И когато откриеш какво ти е интересно, работиш усилено, ставаш добър и разбираш, че можеш повече и повече…При мен това беше пътят”, разказва тя.

А СМГ ѝ дава много свобода и подкрепа в това, което прави, защото има състезатели по различни предмети и всички учители проявяват разбиране, подкрепят, насърчават.

Гимназията изгради в характера ми постоянство, трудолюбие, всеки ден да имаш математика ти дава търпимост, оценява тя. Според нея без математика няма как да се развиваш в другите науки, езиците, погледа към света, логическото мислене.

След множество състезания, на които се явява, Деси открива, че нейното нещо е биологията и химията. Миналата година се явява на Международната олимпиада и се връща със сребро. На всички състезания отива с нагласа да се забавлява.

"Тези, които бяха там на всяка цена да спечелят медал, бяха единици, те не изграждат приятелства, не се радват на задачите или на състезанието”, спомня си тя.

"Човек сам определя пътя си – къде и как ще отиде. На олимпиадата не чувствах натиск от никого да постигна огромен успех, а се забавлявах и се получи добре”, казва още тя.

И тъй като мечтата ѝ е да продължи с двата предмета, за по-сигурно решава да се яви на четири матури, а резултатът й е – четири пълни шестици.

"Мина българският, математиката беше втора от задължителните – и на нея се явих, после химията. Остана биологията за четвърти пореден ден и малко се замислих, ама си казах: "Айде, вече всички знаят, че съм момичето с четирите матури”. Подготовката за олимпиади е на много по-високо ниво от това, което е нужно за матурите, и не беше трудно да изкарам отличните оценки. Повече работих по български”, признава Десислава.

Тази есен тя заминава за Манчестър, където ще учи биохимия.

Много иска да се върне в България, а опциите ѝ ще са БАН, затова се надява след 5-6 години нещата за "правене на наука" там да са по-добри.

Последната ѝ страст са планините, запалила се по красотите им тази година. "Минах маршрута Ком – Емине. Това лято го прекарах по планините, ходя и на плуване, опитвам се да спортувам, да не е само учене", споделя още тя.

Дамян също е донесъл на страната ни много медали и призови места - участвал е в Международната олимпиада по химия, откъдето има сребро и бронз две поредни години, както и в Международната Менделеевска олимпиада, откъдето се връща с бронзов и три сребърни медала. Освен тях има сребро и злато от Олимпиадата на Мегаполисите в Москва. А на национално ниво гимназистът винаги е в челната тройка.

Неговият път оттук нататък е към Оксфорд, където ще продължи с химия, и също като Деси иска да прави наука.

"Нямам планове какво точно ще работя и дали ще се върна в България”, признава Дамян. У нас все още е трудно да се занимаваш с наука и най-вероятно това ще е причина, да остане зад граница.

По време на карантината освен любимата химия, тренирал. "И тъй като имах време, открих, че ми е забавно да готвя, има общи неща, защото и при химията бъркаш, запалих се да редя и кубчето на Рубик”, изброява той.

Един от ключовете за успеха им е постоянството, признават двамата.

Дамян работи през цялата година, за да "поддържа форма”, а Десислава преди състезание прави равносметка за слабите места в подготовката си и акцентира там. Подготовката ни не е количествена, по-скоро е качествена, допълват медалистите.

България има нужда от млади, образовани учени, които да се върнат тук и да увлекат други след себе си, убеден е  директорът Антоан Тонев.

"Трябва да има млади хора у нас, качествени, които да дърпат напред, защото науката и образованието са фундамент на всяко общество. Бизнесът и парите отиват там, където има наука", допълва той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До до 46Неотдавна гледах видео в Тубата,че американците са изтеглили около 150 000 руски учени,след перестройката на Горбачов и са ги привлекли на работа за тях,за пари.
46
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Колкото Едисон е открил лампата,нищо не е открил Едисон,а е откраднал пак от европейците и от руския учен Яблочков!
45
6
 
2
 
! Отговори
до 46 преди 3 години
Гейтс купува ДОС за 25 000 до 75 000 долара, точната цена не е известна, но го продава след това на IBM и останалите, като прави общо 350 000 000. така, че от 25 000 да направиш 350 000 000 - е това е успеш, още повече, че по това време, компанията му е от 3-*** човека, той, адвоката му за да урежда документите по договорите и счетоводител да документира паричните потоци. Тия Деца-на-бъдещето, нико няма да стигнат Мъжете на Миналото като Гейтс.
44
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ученическите състезания и олимпиади са традиция от комунизма и са като вид спорт. На запад никой не втълпява на по-интелигентните ученици, че единствения начин да се развият е като ходят на олимпиади. Тука е - ако искаш да се издигнеш в очите на учителите и родителите си задължително състезания, медали и щуротии.
43
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименДвигателя с вътрешно горене е на Ото,Николаус Ото е немски инженер-самоук, изобретател на автомобилния четиритактов двигател.
42
1
 
7
 
! Отговори
до 44 преди 3 години
кой от Изброените от тебе е ходил на Олимпиади, че Изброените от тебе, дори от Университета са отпаднали! Изброените от тебе са бизнесмени - Гейтс купува и ДОС и Уиндоус от Умници като тези горе за по 10 000 долара и ги продава за милиарди. Може да прочетеш биографията му преди да говориш.
41
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако има човек добър учител,с подход,математиката се превръща в хоби и е крайно забавна,по-забавна от кръстословица,ако е лош учителя или ако ученика пропусне урок(ци),математиката се превръща в мъчение и ад за ученика!
40
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Роби, викаш. Току-що зачеркна Гейтс, Бъфет и Безос, на първо замисляне :)
39
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Совиждане деца, желая ви добър и успешен живот извън Бойколанд
38
5
 
3
 
! Отговори
до 41 преди 3 години
ами защо тези умници, дето са го измислили, не са направили парите вна Хенри Форд от него и не само парите, ами поточната линия?! аз това питам - умници, ама р0бе!!
37
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До до 33Хенри Форд не е измислил двигателя с вътрешно горене,измислили са ги и са ги усъвършенствали европейци,а без двигател или без каучук,нямаше да имаш кола.
36
1
 
6
 
! Отговори
ЕвроПачкаЗлатноКюлче преди 3 години
тройкаджия съм, ама имам милион в нощното шкафче и дъщеря ми живее в имение в квартала на Милиардерите във Флорида - Палм Бийч, да бъда точен!
35
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тоя "гений" с очилцата на фотото,като го гледам му е объркана математиката..
34
2
 
2
 
! Отговори
до 35 преди 3 години
ти и Акедемик, Професор може да си, ама като нямаш никакви практически полезни умения, включително да си отгледаш сам храна, никой не ти е виновен, че умираш от глад и мизерия. Един пр0ст ***, е по-способен да оцелее, от такъв учен!!
33
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До до от наблюдениеЛично аз,предпочитам да живея някъде към 50-те,60-те,70-те,днес живота е по-ужасен, отколкото в миналото,а хората станаха егоисти
32
7
 
3
 
! Отговори
до 33 преди 3 години
ами запознай се с биографията на Хенри Форд - велик бизнесмен - благодарение на него не язда магаре, а лекарствата са измама - посочи ми едно дето лекува - единственото, което лекува е собственатата ти имунна система. Последно, но не на последно място - посочи ми един Милиардер, дето е ходил на Олимпиади по Математика - тия дето са ходили, работят за него като р0бе и се молят да не ги уволнят!!
31
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До от наблюдениеКогато дойде демонокрацията,първите нелегални,които се принудиха да работят черна и тежка работа в Гърция,бяха вишисти,с престижни професии - инеженери,учители и други, затова считам,че трябва да се задържат хората и се инвестира в човешкия капитал така,че да ги задържат в България,това трябва да приоритета,без значение вишист или среднист,трябва да им създават добри условия на живот и работа и да не ги спъват в развитието им или в начинанието на бизнес.
30
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ама едно време при "комунизма" бълвахме такива гении всеки ден.И сега има доста, просто няма как да ги видиш. Границите вече са отворени и след гимназия директно изчезват. А някои от тях даже преди да завършат гимназия. То и навремето, ако имаха този избор, колко от тях щяха да останат тука...
29
2
 
5
 
! Отговори
до от наблюдение преди 3 години
Ако не са умните глави като тези, ти днес още щеше да яздиш магаре и нямаше да има двигател с вътрешно горене, лекарства и т.н.
28
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Има и учени,има и други трудещи се,но най-важното е ,да направите така,че да ги задържите в България,като им създадете добри условия ня живот и работа!