Големият бариерен риф в Австралия бавно изчезва

Над половината от коралите ги няма от 1995 г.
14 окт 2020 20:32, Петя Славова
11
Големият бариерен риф в Австралия бавно изчезва
Снимка: БГНЕС

Големият бариерен риф в Австралия е загубил повече от половината от коралите си от 1995 г. насам поради затоплянето на океана, предизвикано от изменението на климата, установи проучване.

Учените са установили, че всички видове корали са намалели драстично в най-голямата рифова система в света, предаде БГНЕС, позовавайки се на BBC.

"Няма време за губене – трябва рязко да намалим емисиите на парникови газове възможно най-скоро", казаха изследователите.

Изследването, публикувано в списанието "Proceedings of the Royal Society B", е проведено от океанолози в Центъра за научни изследвания на кораловите рифове в Куинсланд.

Учените оцениха здравето и размера на кораловите колонии в рифа от 1995 до 2017 г.

Те открили, че популациите са намалели с повече от 50% при всички размери и видове корали, но особено застрашени от изчезване са големите структурни видове, които обикновено са местообитания за риби и други морски обитатели.

Проф. Тери Хюз, съавтор на изследването, заяви, че тези видове корали са били "най-силно засегнати" от масовите избелвания, които са повредили две трети от рифа.

Избелването се случва, когато коралите под стрес изхвърлят водораслите – известни като зооксантели – които им придават цвят и така постепенно умират.

Коралите могат да се възстановят, ако условията се нормализират, но това може да отнеме десетилетия.

Проучване през 2019 г. установи, че повредените коралови колонии са се борили да се регенерират след като повечето възрастни корали са загинали.

"Нашите резултати показват способността на Големия бариерен риф да се възстановява, но неговата устойчивост е компрометирана в сравнение с миналото, тъй като има по-малко бебета корали и по-малко възрастни, способни да се размножат".

Разпростиращ се на над 2300 км. Големият бариерен риф е обявен за обект на световното наследство през 1981 г. заради "огромното научно и природно значение".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
2
 
3
 
! Отговори
До 3 преди 3 години
Въпроса не е колко плюска, а колко купува. Защо и представа си нямаш колко храна се изхвърля.
6
3
 
6
 
! Отговори
Уууу преди 3 години
Какво ще спасявате? Земята е била обитавана от видове, които са изчезнали и върху техните останки са се размножили нови и нови и т.н. Предполага се, че над 90% от населявалите я са изчезнали. Всеки вид е бил адаптиран към средата! Примерно темп., О2, Озон,др и затова изглежда различен от нас. Това е процес и не е някаква константа, както искат да е еко-терористите. Ние сме единственият вид, който се мъчи да промени средата за себе си, а не да се адаптира. Ако стане -50гр, край с нас!
5
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
той и големия черноморски риф изчезна но то е защото племето си изхвърля лаяяянята в морето и са толкова нагли че заблуждават хора които не са свикнали да ги лъжат, и даже не предполагат че се къпят в собствените си лаяяня, да идват на почивки в чалгаджийската им република
4
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Съседен китай най-много замърсява а използва австралииски въглища за централите си ама се правят на улави иначе.
3
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Лили ИвановаРифът що е по-голяма загуба.
2
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До СПАСЕНИЕТОколко мислиш че плюска един богат?Богатите също имат по един стомах представи си.
1
4
 
12
 
! Отговори
Лили Иванов преди 3 години
То ние българите изчезваме като народ и етнос до 20 години, те за рифа се притеснили