Как кубинците приемат края на ерата Кастро?

За повечето от тях най-важната тема остава храната
Обновена: 19 апр 2021 22:46 | 19 апр 2021 22:15, Нели Христова
99
Как кубинците приемат края на ерата Кастро?
Снимка: БГНЕС

Новините пътуват бързо през Хавана, но съобщението на Раул Кастро в петък, че ще трябва да се пенсионира и да приключи 62-годишното управление на фамилия Кастро на острова, предизвика слабо вълнение у кубинците, дори и да изпрати вълни по целия свят.

Кубинците го очакваха и у онези, които се биеха, за да купуват храна във все по-трудни времена, има скептицизъм относно това, дали ще има някаква разлика след неговото управление. "Не мисля, че в близко бъдеще ще има значителни промени", казва един човек пред The Guardian. "Поне докато старата гвардия хвърля сянка и влияние върху кубинската политика."

Вместо това той се вълнува повече от новината, че пилешко месо е било забелязано в магазин на авеню Линея, който приема кубински песо, а не щатски долари. Пред него се била образувала огромна опашка, а напрежението се покачвало. Полицията пристигнала, за да запази мира.

В речта си пред осмия конгрес на Кубинската комунистическа партия (ПКС) Кастро каза на делегатите, че се оттегля със задоволството, че е изпълнил своя дълг и "с увереност в бъдещето на страната".

Дори и населението да не беше впечатлено, речта беше интригуваща. Тя дестилира онова, което знаем за човек, който в продължение на десетилетия беше сянка до крещящия си брат.

Това показва колко далеч е стигнал от марксистко-ленинизма през 60-те години до пазарни решения, стига еднопартийното управление, което той смята за опора срещу експлоатацията на САЩ, да остане незастрашено.

Откакто пое поста от Фидел като президент през 2008 г. и след това като по-мощния първи секретар на партията през 2011 г., той въведе важни икономически реформи. Появиха се дребни частни бизнеси, разрешиха се покупко-продажбите на къщи и коли, а след това пристигна и мобилния интернет.

В петък Раул Кастро заяви: "Трябва да премахнем уморената илюзия ... че Куба е единствената държава, в която можеш да живееш, без да работиш." Той каза на държавните медии да не скриват проблемите на страната с "триумфализъм и повърхностност" и се върна към призива си да се появи ново поколение лидери.

Когато двамата братя излязоха от планините Сиера Маестра през 1959 г. с изненадващ брой от онези, които все още са на властови позиции, те бяха в челните редици на битката за равенство между половете и расите. Много кубинци обаче вярват, че тези ранни цели отдавна ги няма.

Кастро призна проблема. Партията публикува данни, за да покаже, че отразява структурата на обществото, но той каза, че наемането на жени и цветнокожи хора за работа е "все още недостатъчно по отношение на висшите офиси в партията, държавата и правителството".

Промяната обаче не идва лесно. Съвсем сигурно е, че Кастро ще бъде заменен като изключително мощен първи секретар на партията от Мигел Диас Канел, 60-годишен, бял президент от мъжки пол.

Експертите сега наблюдават избора на нов втори секретар, който може би ще изпрати съобщение. "Има един човек, който би направил това", казва Уилям ЛеоГранде от Американския университет във Вашингтон. "Първият афро-кубинск секретар на партията в Хавана, Лазара Лопес-Ачеа. Хората говорят наистина много високо за нея."

За кубинците приоритет остава храната. Доналд Тръмп извади от релсите най-важното постижение на Кастро - примирието през 2016 г. с администрацията на Обама. Администрацията на Тръмп засили санкциите, правейки финансовите транзакции на острова почти невъзможни. Роднините в чужбина загубиха способността си да превеждат пари на Куба чрез Western Union. Круизите бяха забранени, туризмът обезкуражен.

Неотдавна в Хавана се проведе митинг срещу "американската блокада" - дълга, плътна пътека от мотори и автомобили, плаващи под кубински знамена, минавайки покрай американското посолство на корниза Малекон.

Дори твърдоликите бизнесмени са изненадани от отказа на Джо Байдън да обърне курса на Тръмп. "Той дори не е направил промените, които са били телеграфни", казва Джон Кавувич, президент на Търговско-икономическия съвет на Куба в САЩ. "Премахването на ограничението на паричните преводи от САЩ дори не би изисквало взаимодействие с кубинското правителство."

COVID унищожи това, което беше останало от икономиката, въпреки първоначалния успех на Куба да я задържи със забележителен ход за създаване на собствени ваксини. По собствена мярка на правителството икономиката се сви с 11% през 2020 г., което доведе до спад на вноса с 40%.

Диас-Канел не показва признаци на отклонение от непримиримостга. Той се придържа към #SomosContinuidad - ние сме приемственост - каквото е и мотото му в Twitter. Лозунгът на конгреса е "Непрекъснатост и единство". Ада Ферер, авторът на книгата "Куба: Американска история", казва: "Приемственост в какво? Недостиг?"

Марта Деус е 33-годишната основателка на Mandao, нещо като кубински Deliveroo. Това е историята на бизнес успеха по време на локдауна, който поддържа много от ресторантите на Хавана - да не кажем и жителите - живи.

"Управлението на бизнес тук е супер, супер сложно", казва тя. "Някои министри и заместник-министри искат да променят нещата, но бюрокрацията все още е супер трудна. Според моя опит нищо особено не се е променило."

Пред магазина на Linea опашката изчезва, заедно със спомена за пилешкото месо. Остават само безкрайните рафтове с филтрирана вода.

Новините също пътуват бързо през Хавана от WhatsApp под формата на брутални мемове, като този: Защо кубинските магазини сега приличат на човешкото тяло? Защото те са 70% вода.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


99
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
2 пътя за Куба1. Пускат лисицата САЩ в Куба и дават всичко на американски фирми. Тогава ще хапнат пилешко, но ако имат долари. Ако нямат, умират от глад.2. Справят се сами и ще търпят санкциите на САЩ. Запазват жилищата страната и свободата си.
4
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Куба е малка островна държава и малка като България. Избират или стават колония като България с разрушена икономика и напуснали млади които търсят долари като емигрират или се справят сами и запазват свободата и държавата си. Трябва да четат за България как съсипа страната си с 30 г. преход към капитализъм и сега внася всичко и трупа дълг или чака евра, които потъват в ГЕРБ или фирми на ЕС а народа обеднява.
3
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Познавах кубинец студент тук преди много години.И той вече се беше напатил и не смееше да говори, но тихо ми се оплакваше, че нашите полупразни магазини много му харесвали.Също като руснаците.
2
8
 
8
 
! Отговори
14905 преди 3 години
Статията не отговаря на заглавието. Очаквах, че ще намеря мнения на кубински граждани от различни възрасти и професии, само истински, а не от типа на дойчевелевите измислени песноажи с по едно първо име. Манипулациите изискват много висока култура и тънък нюх за чувствителността и интелекта на аудиторията. Не ви бива! Не ги бива и тези, от които копирате.
1
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами и те горките, като руснаците вече 70 години гладни.Наскоро и Ким проплака, че в С.Корея нямат какво да ядят. Учудвате ли се?Като се сетя и за нашите хранителни стоки навремето - и те бяха полупразни.